Emeklilik

Yurt Dışındaki Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Neler?

Yurt dışında ev hanımlarının emekli olması için istenen koşullar şu şekildedir:

 • 50 yaşının altında olan kadınların emekli olma gibi bir durumu söz konusu değildir.
 • Sigortalı bir işte çalışılmaması gerekir.
 • Kendilerine ait aylık ek gelir olmamalıdır.
 • Yurt dışı borçlanmasını engelleyen durumların olmaması da yurt dışı ev hanımı emeklilik şartları arasında yer almaktadır.

YURT DIŞINDAKİ EV HANIMLARI İÇİN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Yurt dışında yaşayan ve emekli olmak isteyen ev hanımları SSK’da yurt dışı borçlanması yaparak emekli olma hakkına sahiptir. Yurt dışı borçlanması için en az 18 yaşında olunmalıdır. Ev hanımları çalışmadıkları için sadece Bağkur’a borçlanma yapabilir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Engelli Emeklilik Hesaplaması

EV HANIMLARININ EMEKLİLİĞİYLE ALAKALI VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ:

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Yaştan Emeklilik Şartları

Almanya’da Ev Hanımları İçin Emeklilik

Almanya’da yaşayıp emekli olmak isteyen ev hanımlarından istenen belgeler aşağıda sırasıyla yer almaktadır:

 • İkametgah belgesi istenmektedir. Belge noter tarafından onaylanmalıdır. İkametgah belgesi tercüme edilmiş bir şekilde teslim edilmelidir.
 • Çalışma ve sosyal çalışma kurumunun Türkiye temsilciklerine gidilerek ikametgah belgesi düzenlenmelidir.
 • Pasaportta yurt dışı giriş ve çıkış ile ilgili tarihler yer almaktadır. Bu tarihlerin yer aldığı sayfanın fotokopisi istenmektedir.

Almanya’da emekli olmak isteyenlerden aranan tek şart 18 yaşından büyük olma durumudur. Bağkur sayesinde yurt dışı borçlanması yapılmaktadır. Hem Türkiye’de hem de Almanya’da çalışmayanlar yaş kriterini sağlaması sonucunda emeklilik için başvuruda bulunabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, tercüme edilecek başvuru belgelerinde herhangi bir şekilde hata ya da eksiklik olmamasıdır. Tercüme işlemleri yeminli noterler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde belgeler tam olmadığı için başvurular kabul edilemez.

YURT DIŞINDA EV HANIMLARI BORÇLANARAK NASIL EMEKLİ OLUR?

Yurt dışındaki ev hanımlarının emekli olma durumlarında yurt içinde verilen haklar verilmektedir. Emeklilik için müracaat işlemlerinde gerekli evraklar aşağıda verilmektedir:

 • Borçlanma isteğine dair istek formu götürülmelidir. Bu belge online bir şekilde alınabilmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği istenmektedir. Belge vukuatlı olmalıdır ve son 6 ay içerisinde alınmalıdır. 6 aydan önce alınan belgeler hiçbir şekilde kabul edilmemektedir.
 • Yurt dışındaki ikametgâhın olduğuna dair belge alınmalıdır. Belgenin çevrilmiş bir şekilde teslim edilmelidir.
 • Adres verilen dilekçede anlaşılır bir şekilde yer almalıdır.

Emeklilik maaşları yatırılan primlere göre farklılık göstermektedir. Fakat asgari olarak 20 senelik primin olması gerekir. Maaşlar yurt dışında genellikle Euro ya da dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra emekli maaşları belirtilen banka hesaplarına yatırılır.

Yurt Dışında Ev Hanımlarının Emekliliği İçin Yurt Dışı Borçlanma Süreci

Yurt dışı borçlanması ile emekli olmak isteyen ev hanımları için aşamalar ilk olarak gerekli belgelerin toplanıp teslim edilmesi ile başlamaktadır. Daha sonra merkez tarafından belge kontrolü yapılır. Belgelerde sıkıntı olmaması durumunda süreç başlar. Konsolosluklar, SGK kurumları ve elçilikler ilgili görüşmeleri yaptıktan sonra verilen karar başvuran kişiye de bildiri olarak iletilir.

Yurt Dışında Ev Hanımlarının Emekli Olma Avantajları

Yurt dışında emekli olacak ev hanımları da Türkiye’de olduğu gibi kendilerini ekonomik açıdan garanti altına alma imkanını elde etmektedir. Bunun yanı sıra sağlık açısından da ek bir ücret ödemeden diğer vatandaşlar gibi hizmet alma hakkına sahip olurlar.

Emekli oldukları zaman her ay düzenli bir şekilde maaş aldıkları için ekonomik anlamda sıkıntı yaşanmaz. Yurt dışı borçlanma ile Almanya, Fransa, İtalya, vb. gibi birçok ülkede yaşayan kadınlar  çalışmasalar bile yurt dışı ev hanımı emeklilik şartları sağlandığında  prim ödeyerek emekli olabilme şansına sahiptirler.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: 65 Yaş Aylığı Şartları

3 Yorum

 1. Yaklaşık 8 yıldır Hannover de yaşıyorum. Ev hanımıyım bu arada iki kızım oldu. Acaba emeklilik için başvuru tarihinde sınırlandırma var mı? Bu arada hiçbir sigorta başlangıcım falan yok. Ne yapabilirim.

 2. Başvuru şartlarına haiz biri olarak işlemleri tamamladım fakat şunu bilmeniz gerekiyor primler çok yüksek. Ödenecek gün sayısı için yapılan hesaplamalar biraz tuzlu oluyor

 3. Şuan İtalya’da yaşıyorum ve her ay düzenli olarak maaşım yatıyordu bu ay ufak bir aksaklık oldu.Sebebini öğrenebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu