Sartlarineler.com

Yeşil Pasaport Alma Şartları Nelerdir? Başvurusu, Gerekli Evraklar

Yeşil pasaport nedir, alma şartları nelerdir? Yeşil pasaport başvurusu nasıl yapılır? Yeşil pasaport geçerlilik süresi ne kadar? Kimler yeşil pasaport alabilir? Yeşil pasaport için gerekli evraklar nelerdir? Yeşil pasaport almak istiyorsanız sizler için hazırladığımız detaylı rehber yazımızdan ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Yeşil pasaport hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda yer alıyor.

Yeşil pasaport, özelliği itibariyle önemlidir. Bu nedenle geniş çapta incelenir. Yeşil pasaporta, yani özel pasaporta sahip olmak için en önemli şartlardan birisi memur olmalıdır. Devlet memurlarının aile fertleri de bu pasaporttan yararlanabilir. Yeşil pasaport alabilmek için gerekli koşul kişinin mesleğidir. Yeşil pasaportun alınabilmesi için gerekli niteliklerde bulunulması gerekir. Bu yükümlülüklerin sağlanması durumunda yeşil pasaport için gerekli şartlar sağlanmış olur.

YEŞİL PASAPORT ŞARTLARI NELERDİR?

 • 1., 2., ve 3. düzey kıdemli memurlar.
 • 1., 2., ve 3. sınıf niteliklere sahip uzun süreli çalışanlar olmasalar bile sözleşmeli olarak çalışan memurlar.
 • Kamu görevlileri, birinci, ikinci veya üçüncü yeterlik seviyesindeki kurumları tarafından emekli edilen veya işten çıkarılanlar.
 • Görev süresini doldurmuş olan önceki TBMM (milletvekilleri) üyeleri.
 • Görev süresini doldurmuş olan eski bakanlar.
 • Aktif olarak çalışan büyük şehirler, il ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra daimi ve birinci sınıf belediye başkanları ve emekli belediye başkanları.
 • Spor departmanından bağımsız olarak milli sporcu unvanını kazanan sporcular.
 • Özelleştirilen Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından; özelleştirme öncesinde özel pasaport almaya hak kazananlar, emeklilik fonlarıyla bağlantılı kişiler, kamu görevlisi olan ve kayıtlı sermayenin en az %51’ine sahip kişiler. Devlete ait kamu kurumlarından kişiler ile İş Kanunu’nun 4603 sayılı maddesinin tüm şartlarına uymaları nedeniyle emekli olan veya işten çıkarılmış olanlar.
 • Özelleştirmiş olan Türk Telekom personelinde; özelleştirme işleminden önce yeşil pasaport edinme hakkına sahip olanlar ile tüm çalışma koşullarını yerine getirerek emekli olan veya görevinden ayrılmış olanlar.

Yeşil Pasaporta Sahip Olmak İsteyen Diğer Aile Üyelerinin Sağlaması Gereken Şartlar

Yeşil pasaport hakkı olan kişi belirli koşulları sağladığı sürece aile üyeleri de yeşil pasaport alabilirler. Aile üyelerinin yeşil pasaport hakkına sahip olabilmeleri için gerekli koşullar yerine getirilmelidir. Hususi pasaport hakkına alabilecek aile üyeleri aşağıdaki gibidir:

 • Yeşil pasaport hakkına sahip kişilerin eşleri.
 • 18 yaşından küçük olan bireyler.
 • Evlenmemiş, işsiz, eğitimini sürdürmekte olan ve 25 yaşın altındaki çocuklar.
 • Bedensel, zihinsel veya zihinsel engelli (yaş sınırı yok), yaş sınırı olmayan ancak yaş sınırı olmayan bekar ve çalışmayan çocuklar.

Yukarıda verilen şartların en az bir tanesini bile sağlamayan yeşil pasaport hakkına sahip olamazlar.

YEŞİL PASAPORT NASIL ALINIR?

Yeşil pasaport alma prosedürü temelde Bordo pasaportu alma prosedürü ile aynıdır, ancak; yeşil pasaport alırken İçişleri Bakanlığı’na bir talep mektubu da yazılmalıdır. Ayrıca yeşil pasaport alan kişiler pasaport ücretlerinden muaf olur, bu nedenle ödediği ücreti gösteren makbuza gerek yoktur. Bu şart ile aşağıdaki belgeleri hazırlayarak İl Nüfus Bürosuna başvuru yapılır. Öncelik olarak randevu almanız gereklidir. İl Nüfus Bürosunun resmi internet sitesinden randevu aldıktan sonra, evrakları hazırlamalı ve randevu saatinde orada bulunmalısınız. Pasaportunuz belirlediğiniz adrese 10 iş günü içinde ulaşacaktır.

YEŞİL PASAPORT ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Yeşil pasaportun alınabilmesi için gerekli belgelere ihtiyaç vardır. Yeşil pasaport alma şartlarını sağlayan kişiler, başvuruda bu belge ve evrakları vermelidir. Yeşil pasaport hakkına sahip olmak için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir. Bu belgelerin gerekliliği kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 • Son 6 ayda çekilmiş kriterlere göre uygun biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi.
 • Dekont pasaport defter ücretinin ödendiğini gösterir şekilde olmamalıdır (pasaport defter ücreti yıllık olarak Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen miktardadır). Yeşil pasaport defterinin 2019 yılı fiyatı 133,5 TL’dir. Defter ücreti PTT şubelerinden, vergi dairelerinden veya https://ivd.gib.gov.tr ​​adresinden online olarak ödenebilir.
 • Çalışanlar özel bir pasaport başvuru formu doldurmalıdır. Kişi kendisi veya aile fertleri için yeşil pasaport başvurusunda bulunuyorsa, başvuru formunun çalıştığı ilin il müdürlüğü, bölge bürosu veya genel bürosu tarafından hazırlanarak, yetkili kişi tarafından onaylanarak İl Nüfus ve Vatandaşlık Bürosunda imzalanması gerekmektedir.
 • Emekliler, emeklilik acentesinden unvan ve emeklilik derecesini gösteren bir emeklilik mektubu almalıdır.
 • İstifa eden veya kuruluş tarafından ihraç edilen kişiler, çalıştıkları kurumdan istifa / çekilme sırasında iş unvanlarını ve derecelerini belirten bir istifa / çekilme mektubu almalıdır.
 • Yeşil pasaportun hak sahibi vefat etmesi halinde, eşi veya çocukları için özel pasaport başvurusunda bulunabilmeleri için, kişinin çalışmakta olduğu kurumdan unvan ve ölüm tarihinin derecesini belirten bir mektup veya yazı talep etmesi gerekir.
 • Hak sahibinin çocuklarına pasaport verilip verilmeyeceği, 18 yaşından küçükler için noter tasdikli muvafakat ve 18 yaşından küçükler için hak sahibinden yetki mektubu alınmalı, 18 yaşından büyük çocuklar için ise yetki belgesi yeterlidir.
 • Tüzel kişi emekli olursa, işten çıkarılırsa veya istifa ederse, eşi ve çocukları başvuru sırasında hazır bulunmalı, bulunamazlarsa vekaletname vermeleri gerekir.
 • Hak sahibi vefat etmiş ise bu durumda reşit halde olmayan çocuklar için yaşamakta olan ebeveynin verdiği muvaffakatname gereklidir.
 • Okulu devam etmekte olan 18 yaşını geçmiş çocukların öğrenci oldukları otomatik olarak doğrulanamazsa Öğrenci Belgesi istenir. 18 yaşını doldurmamış kişiler öğrenci olmasalarda pasaport başvurusu yapabilirler.
 • 18 yaşını aşmış ve engeli olan kişiler için pasaport hakkı istenirken Sağlık Kurulu tarafından alınan rapor gereklidir.

YEŞİL PASAPORTUN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

İçişleri Bakanlığı, Yeşil pasaportun geçerlilik süresini en az 6 ay, en fazla 5 yıl olarak düzenlemiştir. Ayrıca diğer pasaport türlerine göre daha fazla düzenleme hakkına sahiptir. Kişisel durumlara ve mevcut konumunuza göre pasaportun süresi değişebilir. Yeşil pasaport için gerekli şartların değişmesi durumunda bu süre uzayıp kısalabilir.

YEŞİL PASAPORTUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yeşil pasaporta sahip olmanın çok iyi iki yararı vardır. Yeşil pasaportun sağlamış olduğu avantajların en önemlileri: Pasaport harcı bulunmaz (yeşil pasaportta sadece kitap ücreti olarak görünmektedir) ve belirli ülkelere vizesiz girilebilir. Yeşil pasaportun diğer bir avantajı ise aile üyelerinin de bu pasaporttan yararlanabilmeleridir. Bu pasaport, vize sürecini işlemenizi engeller ve ayrıca kapınızda veya çevrimiçi olarak belirli ülkeler için vize almanıza izin verir. Yeşil pasaportlar, diğer pasaportlardan daha fazla ülkeye giriş izni sağlar. Bazı ülkelerde / bölgelerde kapıda vize alma hakkınız vardır.

YAŞİL PASAPOT İLE HANGİ ÜLKELERE GİDİLİR?

Yeşil pasaport alma şartları fazla olmakla birlikte sağladığı seyahat genişliği bakımından oldukça çok tercih edilmektedir. Bütün yükümlülükleri yerine getirmiş ve yeşil pasaport hakkı elde etmiş kişiler, yeşil pasaport ile birçok ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip olurlar.  Yeşil pasaport ile gidilen ülkelerde kapıda vize veya online vize alınarak 160 ülkeye vizesiz giriş yapılabilir. Bu tür bir pasaport dünyadaki birkaç ülkede verilmektedir. Yeşil pasaport sahipleri 160 ülkeye rahatlıkla seyahat edebiliyor. Bordo pasaport sahiplerinin vize almadan giremediği Schengen ülkelerine, yeşil pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebilir..

 • Afrika Ülkeleri:

Botsvana, Cezayir, Cibuti, Fas, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerum, Kenya, Libya, Mauritius, Mısır, Moritanya, Şeyseller, Sudan, Tanzanya, Tunus ve Zambiya.

 • Asya Ülkeleri:

Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Ermenistan, Endonezya, Filipinler, Gürcistan, Hong Kong, Irak, İran, İsrail, Japonya, Kamboçya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kuveyt, Güney Kore, Lübnan, Makau, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Suriye, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Umman, Ürdün, Vietnam ve Yemen.

 • Avrupa Ülkeleri:

Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Kosova, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Makedonya, Moldova, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Ukrayna.

 • Güney Amerika Ülkeleri

Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Trinidad, Uruguay ve Venezuela.

 • Orta Amerika Ülkeleri

Bahamalar, Barbados, Belize, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Grenada, Haiti, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Christopher ve St Lucia.

 • Okyanusya Ülkeleri

Fiji, Palau, Mikronezya, Tuvala ve Vanuatu.


] }
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.