Sartlarineler.com

Traktör Kredisi Veren Bankalar 2020

Traktör alımı yapmak isteyen çiftçilere destek sunan bazı bankalar bulunmaktadır. 2020 traktör kredisi veren bankalar hangileridir, şartları nelerdir? Güncel traktör finansmanı hakkında merak edilenleri inceleyebilirsiniz.

Traktör alımı gerçekleştirmek isteyen çiftçiler bazı bankaların müracaat ederek finansman desteği sağlayabilir. Sağlanan destek oranı genellikle aracın sıfır km ya da ikinci el olmasına göre değişiklik gösterir. Bu hususta başvuru süreçleri ve talep edilen belgeler bankalara göre farklılıklar içermektedir. Dolayısıyla traktör kredisi başvurusu için bankaların sağladığı finansmandan incelemeniz gerekmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Motosiklet Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası tarafından sunulan traktör kredisi ile birlikte tarımsal faaliyetleriniz için ihtiyaç duyduğunuz traktör alımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Bu hususta Ziraat Bankası tarafından 0 ya da ikinci el traktör kredisi alımları için uygun faiz oranları ile birlikte traktör kredisi desteği sağlanmaktadır. Ziraat Bankası’nın tarımla uğraşan müşterileri için sağlığı traktör kredisinin belirlenmesinde iki temel unsur esas alınmaktadır. Bu hususta söz konusu olan alım işlemindeki proforma fatura bedeli ya da satış makbuzunda yer alan tutar üzerinden hesaplama yapılır. Söz konusu olan bu tutarların %75’i kadar finansman desteği traktör alımları için sağlanır. Traktör kredisi alabilmek için belirlenen şartlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Traktör kredisine başvuran işletmelerin hayvansal üretim veya bitkisel üretim faaliyetleri yürütüyor olması gerekir.
  • Kredi ikinci el ve sıfır traktörleri kapsamaktadır.
  • Kredinin kullanımının yatırım dönemi dahilinde yapılması gerekir.
  • Eğer kredi ikinci el araçlar için kullanacaksanız alım işlemini yapacağınız traktörün 8 yaşından daha küçük olması gerekir.
  • Başvuru sahiplerinin ÇKS kaydı bulunmalıdır. ÇKS kaydı bulunmayanların yapacak değil başvurularda olumsuz olarak değerlendirilecektir

Bu koşulları yerine getiren kişiler Ziraat Bankası traktör kredisi için başvurularını şubeler üzerinden gerçekleştirebilir.

TEB Traktör Kredisi

Traktör alım için finansman desteği arayanlara TEB de kredi desteği sağlamaktadır. TEB tarafından sağlanan bu traktör alım destek kredisi “Tarım ve Hayvancılık Kredileri” kapsamında sunulmaktadır. Bu kayıtlar aynı zamanda “İşletme ve Yatırım Kredisi” türlerine dahildir. Traktör alımı gerçekleştirecek olan kişiler TEB üzerinden çekecekleri krediler için 60 aya kadar vade olanağı hakkına sahip olur. TEB ödeme seçenekleri bakımından da kredi başvurusu yapan müşterilerine yardımcı olmaktadır. Ödeme seçenekleri arasında her ay, üç ayda bir, altı ayda bir veya on iki ayda bir olacak şekilde işte ödeme seçenekleri mümkündür. Başvuru esnasında sizden talep edilecek olan belgeler ise genellikle aşağıdaki gibidir:

  • T.C. kimlik kartı,
  • İşletmeye dair tapu ya da kira kontratı gibi teşvik edici belgeler,
  • Traktör satın alım işleminin ispatı olan proforma fatura,
  • İkametgâh belgesi.

Bu evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız durumunda traktör kredisi başvurusu için tek şubelerine müracaat edebilirsiniz.

Halkbank Traktör Kredisi

Halkbank tarafından traktör alım yapacak olan müşterilerine finansman desteği sağlanmaktadır. Bu destek “Tarım Destek Paketi” kapsamında çiftçilik yapan Halkbank müşterilerine sunulmaktadır. Bu destekle birlikte ikinci el ya da sıfır traktör alımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu desteğin kullanım alanı yalnızca traktör alımı değil aynı zamanda yürüttüğünüz tarımsal faaliyetler dahilinde ihtiyacınız olan diğer araç ve ekipmanları da kapsamaktadır. Halkbank üzerinden çekeceğiniz traktör kredisi için sağlanan vade olanağı ise 60 aya kadar uzamaktadır. Eğer alacağınız traktör türü ikinci el ise bu hususta traktörü ait olan kasko değerinin %50’si kadar finansman desteği Halkbank tarafından sağlanmaktadır. Eğer sıfır km traktör alım gerçekleştireceksiniz bu durumda ise Halkbank tarafından size sağlanan kredi oranı KDV dahil olan fatura bedelinin %70’i kadar olmaktadır. Bu durumda 100.000 TL’lik ikinci el traktör için 50.000 TL kredi desteği alabileceğiniz gibi, 200.000 TL’lik sıfır km traktör için 140.000 TL traktör kredisi desteği Halkbank tarafından alabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Traktör kredisi, ikinci el araç alacak kişilere verilmeyen, çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşanlara verilen bir kredi türüdür.

Traktör kredisi, çiftçilik işi uğraşan kişilere 72 ay vadeli seçenekler ile verilir.

Traktör alımları için devlet, çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kişilere hibe vermektedir. Bu belirli dönemlerde verilen ve şartları özel olarak açıklanan bir hibedir.

Ziraat bankası, faiz oranı %10 olarak hesaplanan bir şekilde traktör kredisi vermektedir.

Traktör makinası, 2001 yılından itibaren Romanya firması olan Tractorul tarafından üretilmeye başlanmıştır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.