Personel Alımları

TEB Personel Alımı Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

TEB personel alımı ile birlikte kariyerinize Türkiye’nin önde gelen kaliteli bankacılık firması ile yön verebilirsiniz. Hangi pozisyonda başvuru yapmak istediğiniz fark etmeksizin, mutlaka başvuru yapmadan önce firma hakkında ön bilgi sahibi olun. Özellikle iş başvurusunun en önemli adımlarından bir tanesi sayılan mülakat sınavlarında, ön bilgiye sahip olmanız sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır.

TEB Personel Alımı
TEB Personel Alımı

TEB, tam adı ile Türk Ekonomi Bankası, 1927 yılından beri müşterilerine hizmet veren köklü bir firmadır. Firma kurulduğu günden bu yana yurdun çeşitli yerlerinde hizmet vermiş, kurulduktan kısa süre sonra ise genel merkez binasını İstanbul’a taşımıştır. Banka kuruluşunda yüzde yüz yerli sermaye kullanılmıştır. Bu köklü firmada yerinizi almak isterseniz, başvuruyu nasıl yapacağınıza dair detaylı bilgiyi makalenin devamında bulabilirsiniz.

TEB Personel Alımı Ne Zaman?

TEB personel alım zamanı yılın farklı zamanlarına denk gelmektedir. Sabit bir tarih olmamakla birlikte, başvuru yapmak isteyen adayların mutlaka başvuru tarihlerini güncel olarak takip etmeleri gerekmektedir. Bunun için iki farklı türden kaynağa sahip olacaksınız. Bunlardan bir tanesi bankanın kendi resmi web sitesi. Bu site üzerinden kariyer kısmına tıkladığınız zaman detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer kaynak ise, işe başvuru yapmak isteyen adayların kullanabilecekleri aracı siteler. Bu siteler de size yardımcı olacaktır.

Ne var ki, başvuru tarihlerinin açılması başvurunun olumlu değerlendirilmesi için yeterli olmayacak. Bankanın personel adaylarının yerine getirmelerini istediği bir takım koşullar bulunuyor.

TEB Personel Alımı
TEB Personel Alımı

TEB Personel Alımı Şartları Neler?

TEB personel alımı için koşullarını yerine getirmeyen adayların başvuruları dikkate alınmıyor. Diğer bir değişle personel adayının başvurusu usulen reddedilmiş oluyor. Her pozisyon için istenilen şartlar aynı değil. Bu nedenle adayların başvuru yapacakları pozisyona göre araştırmasını yapması gerekiyor. Bu koşulların yanı sıra, bütün adayların dinamik, genç, sorun çözmeye odaklı ve takım çalışmasına yatkın olan kişiler olması bekleniyor.

TEB İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

TEB’e iş başvurusu yapmak içi doğrudan online olarak bankanın resmi web sitesini ziyaret edin. Burada kariyer linkinin altına başvuru yapmak isteyen adaylar için hazırlanmış olan başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Formu doldururken eksiksiz ve yanlış bilgiye yer vermediğinizden emin olun. Aksi halde başvurunuz değerlendirilmeyebilir. Formu yalnızca sizden istenilen link üzerinden gönderin. Firmanın e posta adresine göndermeyin. Farklı kanallardan yapılan başvurular da değerlendirilmeye alınmayacaktır.

TEB İnsan Kaynakları İletişim

TEB insan kaynakları departmanı irtibat sağlamak isterseniz firmanın farklı iletişim kanalları arasından tercih yapabilirsiniz. Dilerseniz, firmanın resmi web sitesi üzerinde yer alan iletişim sekmesine tıkladıktan sonra Bize Yazın kutusuna tıklayarak iletişim kurmak istediğiniz konuyu belirtebilirsiniz. Ben telefonla konuşmak istiyorum derseniz ise 0850 200 0666 nolu telefon hattı müşteriler için açık.

TEB Çalışma Saatleri Kaç ile Kaç Arasında?

TEB Personel Alımı
TEB Personel Alımı

TEB mesai saatleri tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi sabah 9 ile akşam 5:30 arasındadır. Bu saatlerin içinde personellerin 1 saatlik öğle arası mola hakkı bulunuyor.

TEB Çalışma Şartları ve Sosyal Haklar

TEB çalışan hakları işçi tanımına uyan herkes için geçerli. İşçi tanımı ise İşçi Kanunu’nda yer alan maddeye göre; bir başkasının işi için beyin gücü, beden gücü ya da el becerisi kullanarak bir sözleşmeye bağlı olarak çalışan kişi olarak belirtiliyor. Bu tanıma uyan kişilerin;

  • Maaş hakkı
  • Hafta tatili ve yıllık izin hakkı
  • Sosyal sigorta hakkı
  • Doğum izni hakkı
  • Herkese eşit davranılması hakkı gibi temel haklar yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu