Sartlarineler.com

Tarım Kredisi Veren Bankalar 2020

Tarım kredisi veren bankalar hangileridir, şartları nelerdir? 2020 Tarım kredisi başvurusu nasıl yapılır, limitleri ne kadar? Güncel tarım finansmanı hakkında bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bazı bankalar sundukları tarım kredisi seçenekleri ile çiftçilere destek olmaya devam etmektedir. Çiftçi kredileri için yapılacak olan başvurular da bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca başvuru için gerekli belgelerden başvuru sonuçları ne kadar gözlenen değişiklikler başvuracağınız bankaya olduğu gibi bankanın sunduğu kredi türüne göre de değişiklik gösterir. Tarım faaliyetlerinizin ihtiyaçlarını belirlemeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tarım kredisi başvurusu yapmanız bundan dolayı önem arz etmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Motosiklet Kredisi Veren Bankalar

TEB ÇKS Çiftçi Kredileri

TEB tarafından sağlanan çiftçi kredilerinden yararlanmak için başvuru esnasında hazırlamanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri hazırlamanız durumunda başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Fakat belgeleriniz de eksik bulunması durumunda ya da belgeleriniz yanlış bilgiler içeriyorsa TEB’e yapacağınız çiftçi kredisi başvuruları da olumsuz olarak değerlendirilebilir ya da başvurunun değerlendirme süreci uzayabilir. Dolayısıyla başvuru esnasında aşağıda yer alan belgeleri bankaya teslim etmeniz gerekmektedir:

 • T.C. kimlik kartı ve önlü arkalı fotokopisi,
 • Üstünüze kayıtlı olan kiralık mitlerin bulunması durumunda bu mülklere ait kira sözleşmesi,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi,
 • İkamet ettiğiniz yerin tapusu ve fotokopisi.

Bazı TEB şubelerinde bu belgelere ek olarak başka belgelerin talep edilmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla başvuruda bulunacağınız TEB şubesini arayarak başvuru esnasında talep edilecek olan belgelere dair bilgi alabilirsiniz.

TEB üzerinden çekebileceğiniz tarım kredilerinin ilke Kredi Garanti Fonu güvenceli girişimci kredisidir. Bu kredi türünün üst limiti 250 bin TL’dir. Bu kredi türünde TEB tarafından müşterilerine 60 aya kadar vade olanağı sunulmaktadır.

Tarımla uğraşan kişilerin TEB üzerinden çekebileceği diğer tarım kredisi ise Taksitli Ticari Kredi seçeneğidir. Bu kredi türü kapsamında 50.000 TL finansman desteğine kadar teminat talep edilmez. Fakat sizin 50.000 TL finansmandan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, teminat göstererek TEB üzerinden 100.000 TL’ye kadar Taksitli Ticari Kredi Çekme olanağınız bulunmaktadır.

Halkbank Tarım Kredileri

Halkbank üzerinden çekeceğiniz tarım kredilerinin ödemeleri konusunda banka tarafından siz müşterilerine ayrıcalıklı bir kolaylık sağlamaktadır. Bu hususta çekeceğiniz finansman desteğinin ödemesine hemen değil, ürünlerinizin hasat işlemleri gerçekleştiğinde başlayabilirsiniz. Bununla birlikte banka tarafından 48 aya kadar vade olanağı da sunmaktadır. Halkbank tarafından tarımla uğraşan müşterilerine sunulan tarım kredisi türleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Tarımsal Sulama Düzeni Kredisi,
 • Hibe Programı Kredisi,
 • Topraksız Tarım Kredisi,
 • Toprak Mahsulleri Ofisinden Makbuz Karşılığı Kredi,
 • Sera Kredisi,
 • Traktör ve Tarım Makineleri Kredisi.

İhtiyacınız doğrultusunda yukarıda yer alan bu kredi türlerine başvurabilir ve tarımsal faaliyetleriniz için gereken Finansbank desteğini sağlayabilirsiniz. Bu finansman desteğinin geri ödemeleri de sizleri yormayacak şekilde hasat döneminizde ve 48 aya kadar vade olanakları ile sunulmaktadır.

Vakıfbank Çiftçi ve Tarım Kredileri

Vakıfbank sunduğu tarım ve çiftçi kredileri ile çiftçilerin tarım faaliyetlerini sürdürmeleri için gerekli olan bütün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çiftçileri desteklemektedir. Ayrıca çiftçilere sağlanan finansman desteğinin geri ödemelerini hasat zamanında yapabileceği bir ödeme planı da çıkartmaktadır. Vadi olanakları bakımından da çiftçileri desteklemekte ve onlar için uygun vade seçenekleri sunmaktadır. Vakıfbank’ın çiftçilere sunduğu finansman seçenekleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Kontratlı üretim kredisi,
 • Tarım kredisi,
 • Süt hayvancılığı kredisi,
 • Organik kredi,
 • Sera kredisi,
 • Besi hayvancılığı kredisi,
 • Süt hayvancılığı için borçlu cari hesap kredisi,
 • Toprak Mahsulleri Ofisi’nden alınan makbuz senedi kredisi.

Unuttunuz tarımsal faaliyetleriniz ihtiyaçlarını gidermek ya da yeni tarımsal yatırımlar yapmak için Vakıfbank şubelerine müracaat edebilir ve yukarıda yer alan tarım kredisi türlerine başvurabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Üretim odaklı çalışarak tarım faaliyetleri ile direkt olarak ilgilenen çiftçiler bu krediye başvurabilir.

Ticari bir kredi olarak geçse de, bu bağlamda çiftçi tüzel bir kişilik olarak görülür.

Tarım ile uğraşan çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak, nakit akışlarını düzene sokmak için normalden çok daha düşük faizler ile verilen kredi türüdür.

Çiftçi kayıt sistemi olarak geçen Cekase, tarımsal girdi çıktıların kayıt edildiği Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışan bir sistemdir.

Tarla tapusu üzerine kredi çekilebilir. Sahip olduğunuz tarlanın değerleme oranınca kredinize bankalar tarafından cevap verilecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.