Sartlarineler.com

SGK Provizyon Sorgulama Belgesi Nasıl Alınır? (E-Devlet SPAS)

SGK provizyon sorgulama belgesi hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızda hazırladık. SPAS nedir, nasıl alınır? Kimler almalıdır? SGK provizyon sorgulama belgesi hakkında tüm ayrıntıları yazımızdan inceleyerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

SGK provizyon sorgulama belgesinin temini 2012 yılında uygulamaya konulan, genel sağlık sigortalıların yanında bakmakla sorumlu oldukları bireylerin sağlık ile ilgili işlemlerinin yapılması için yürürlüğe giren bir sağlık programıdır. Bu sigortaya sahip kişilerin ve onların bakmakla mükellef oldukları kişilerin hayatlarını son derece kolaylaştıracak program için SGK provizyon sorgulama belgesi alınması gerekiyor. Bu belgeyi almak için öncelikle e-devlet üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Eğer kişinin e-devlet şifresi bulunmuyorsa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-devlet şifresi temin edebilir. E-devlet üzerinden kimlik bilgilerinizle beraber giriş yaptıktan sonra arama kısmına SGK provizyon sorgulama yazmanız yeterlidir.

Yeni kurallarla birlikte bu belge sadece e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir. Resmi olarak bu belgenin her hangi bir geçerliliği yoktur fakat, ibraz edilmesi gereken bir yerin olması halinde buradan temin edilerek verilmesi mümkündür. Alınan evraklar kişinin son durumunu temsil eder. Bu yüzden yeni bir yere belge verilmeden önce e-devlet sitesinden tekrardan belge edinilmesi faydalıdır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: SGK Evrak Kapandı Ne Demek?

SGK PROVİZYON SORGULAMA BELGESİ NASIL ALINIR?

Sgk provizyon sorgulama belgesini almak için telefonlarınızdaki e-devlet uygulamasından veya https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sitesi üzerinden aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir:

  • Kimlik doğrulama işlemi için ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklayın.
  • T.C. kimlik numarasını e-devlet şifrenizle birlikte girin.
  • Bilgilerinizin doğru girdiğinize emin olduktan sonra ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın. Böylece E-Devlet SPAS sorgulama (sağlık provizyon aktivasyon sistemi) işleminizi tamamlamış olacaksınız.

SGK PROVİZYON SORGULAMA SİSTEMİ NEDİR?

20.05.2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile yürürlüğe giren yeniliklerle birlikte bir çok sağlık programı provizyon aktivasyon sisteminde birleştirdi. Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi, yani kısaca SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi sağlık sistemlerinin birleşmesinden sonra, üç ayrı kuruma bağlı sağlık işlemlerinin tek bir çatı üzerinden yürütülmesi amacıyla kurulmuş olup, sağlık sistemindeki bazı karışıklıkları gidermek üzerine yoğunlaşmış bir programdır. Hayatımızı kolaylaştıran bu uygulama sayesinde kurumları tek tek dolaşarak almaya çalıştığımız belgeler tek çatı altında toplanmış oldu. Sgk Provizyon Sorgulama Sistemi ile birlikte e-devlet üzerinden aşağıdaki işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebileceksiniz:

   • Sağlık provizyon sorgulama belgesi,
   • SGK sağlık provizyon belgesi alma,
   • SGK sorgulama,
   • Sağlık sigortasından faydalanma,
   • Sağlık muayenesi belgesi,
   • SGK aktivasyonu yapma.

Sgk Provizyon Sorgulama Belgesi Programından Kimler Faydalanabilir?

SGK Provizyon Sorgulama Belgesi programının duyurulmasıyla beraber vatandaşların yoğun ilgisine maruz kalmıştır. Peki bu programdan kimler faydalanabilir? Bu program bütün vatandaşların erişimine açık olmasına rağmen bazı vatandaşların işlemleri otomatik olarak gerçekleşmez. SGK provizyon sorgulama belgesi programından faydalanabilecek kişiler:

   • Yeni doğan çocuklar,
   • Yeni işten çıkanları çalışanlar,
   • Emekli olanların bireyler,
   • Yeni evlenenlerin çiftler,
   • Boşananların kişiler,
   • Yeni işe giren kişiler.

Programla birlikte yukarıdaki listedeki kişilerin her hangi bir kuruma gitmeden elektronik ortamda sağlık işlemlerini otomatik olarak halledebilecek. Örneğin, yapılan bir evliliğin veya boşanmanın sonrasında sağlık sigortası değişimi otomatik olarak programdan gerçekleştirilir.

Sağlık Provizyonu Aktivasyon Sistemi Otomatik Aktivasyon Yapılmayacak Kişiler

Sağlık provizyonu aktivasyonu herkes için otomatik olarak yapılmaz. Sigortalının bakmakla sorumlu olduğu 18 yaş üstü bireyler, emekliler dışında çalışan sigortalıların 1/10/2008 tarihinden sonra sağlık yardımlarına ihtiyacı olan ve okula gitmeyen kız çocuklarının sağlık aktivasyonu otomatik olarak yapılmamaktadır. Bu kişilerin aktivasyonu için gerekli belgelerle gerekli kurumlara başvurulması  gerekmektedir. Ayrıca, istisnai de olsa sistem hatasından ötürü sağlık aktivasyonu yapılamayan kişilerin de kurum müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Bu aktivasyon yapıldıktan sonra SGK provizyon sorgulama belgesi kolaylıkla temin edilebilir.


Sıkça Sorulan Sorular

Sgk provizyon sorgulama belgesini almak için telefonlarınızdaki e-devlet uygulamasından veya https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sitesi üzerinden adımları uygulamanız gerekmektedir

Yeni doğan çocuklar, yeni işten çıkanları çalışanlar, emekli olanların bireyler, yeni evlenenlerin çiftler, boşananların kişiler, yeni işe giren kişiler.

Sigortalının bakmakla sorumlu olduğu 18 yaş üstü bireyler, emekliler dışında çalışan sigortalıların 1/10/2008 tarihinden sonra sağlık yardımlarına ihtiyacı olan ve okula gitmeyen kız çocuklarının sağlık aktivasyonu otomatik olarak yapılmamaktadır.

20.05.2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile yürürlüğe giren yeniliklerle birlikte bir çok sağlık programı provizyon aktivasyon sisteminde birleştirdi. Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi, yani kısaca SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi sağlık sistemlerinin birleşmesinden sonra, üç ayrı kuruma bağlı sağlık işlemlerinin tek bir çatı üzerinden yürütülmesi amacıyla kurulmuş olup, sağlık sistemindeki bazı karışıklıkları gidermek üzerine yoğunlaşmış bir programdır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.