Sartlarineler.com

SGK Hangi Estetik Ameliyatları Karşılıyor? Başvurusu ve Şartları

SGK hangi estetik ameliyatları karşılıyor? Başvurusu ve şartları neler? SGK’nın karşıladığı estetik ameliyatlar listesini yazımızda bulacaksınız. Meme küçültme ameliyatını SGK karşılıyor mu? Genital estetik ameliyatını SGK karşılıyor mu? Burun estetiğini SGK karşılıyor mu? Özel hastanelerde olunan estetik ameliyatları SGK karşılıyor mu? Devlet hastanesi estetik ameliyat ücreti ne kadar? Tamamlayıcı sağlık sigortası olanların estetik ameliyatı masrafları kime aittir? Özel sağlık sigortası olanların estetik ameliyatı masrafları kime aittir? Estetik ameliyatla alakalı merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızda hazırladık.

SGK’nın karşıladığı estetik ameliyatlar daha çok devlet hastanesinde estetik olma fırsatını kullanmak isteyenler merak etmektedir. Bu konuya şöyle açıklık getirilebilir ki SGK hepsini olmasa da estetik ameliyatların bazılarını karşılamaktadır. SGK herhangi bir kaza ya da farklı bir neden sonucunda hasar alan kişinin vücudunda rahatsızlığa ya da fonksiyonel bir bozukluğa sebebiyet veren ve düzeltilmesi gereken estetik ameliyatları karşılamaktadır.

SGK HANGİ ESTETİK AMELİYATLARI KARŞILIYOR?

SGK’nın karşıladığı estetik ameliyatları şunlardır:

  • Herhangi bir sebeple kişinin vücudunda oluşan yanık, kesik ve yara izleri,
  • Sağlığı etkilediği durumlarda meme küçültme,
  • Herhangi bir darbe sonucunda burunda oluşan zedelenmeler sonucu yapılan ameliyatlar,
  • Yüz felci geçiren kişilerde oluşan kaş düşmesi ya da iz kalması gibi hasarların tedavisi
  • Genital organlardaki şekil bozukluğundan kaynaklanan işlevsizlik sonucunda yapılan tedavi,
  • Daha çok çocuklarda meydana gelen kepçe kulak sorunun tedavisi,
  • Meme kanseri sonrasında meme büyütme ameliyatı şeklinde sıralanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılıyor Mu?

Meme küçültme ameliyatı ilk bakışta keyfi yaptırılacak bir estetik ameliyatı gibi görünse de aslında sadece estetik görünümü güzelleştirmek için yaptırılmamaktadır. Bir kadının meme büyüklüğü sırt, boyun ve bel ağrılarına sebep olabilmektedir. Kadının vücuduyla meme büyüklüğü arasında büyük bir oransızlık olduğunda meme küçültme işlemi gerekmektedir. Bu işlem için onayı estetik cerrahın vermesi gerekmektedir.

Devlet hastanesinde çalışan bir estetik cerrahın yapacağı tetkik ve kontrollerden sonra kadının memelerinin vücuduna oranla fazla büyük olduğuna karar vermesi halinde bu durumu raporlaması gerekmektedir. Bu rapor sayesinde kadın sigortası sayesinde ameliyat masraflarını karşılamak zorunda olmayacaktır.

Memelerinin büyüklüğü sağlığını tehdit eden bir hal almadığı sürece bir kadının meme küçültme ameliyatı masraflarını SGK karşılamayacaktır. Ancak yukarıda da bahsedildiği üzere kadının sağlığını etkileyecek durumlarda yapılan meme küçültme ameliyatını SGK karşılayacaktır. Yukarıda bahsedilen sebeplerin yanında bazı estetik cerrahlar meme altlarında pişik görülmesi, sutyen askılarının baskısıyla omuzlarda iz oluşması gibi hallerinde de kadınların meme küçültme ameliyatına onay vermekte ve masrafları SGK karşılamaktadır.

Meme küçültme ameliyatının masraflarını SGK’nın karşılaması için gereken standart değerlendirilirken kadınların vücut kitle indeksi dikkate alınmaktadır. Eğer kadının fazla kilosu varsa ilk önce kilo vermesi önerilmekte ve kilo verdiği halde memeleri vücuduna oranla büyükse estetik ameliyatla küçültülmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatını SGK Karşılıyor Mu?

Burun estetiği ameliyatının masraflarını bazı durumlarda SGK karşılamaktadır. Burunda doğuştan beri var olan sorunlar ya da bir kaza veya darbe sonucu sonradan oluşan sorunlar varsa burun estetiği ameliyatları SGK tarafından karşılanacaktır. Doğuştan, kaza ya da darbe sonucu burunda oluşan hasarlar fiziki ve sağlıksal olarak kişinin yaşamını rahat sürdürmesini engelliyorsa burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır.

Bir kişinin burnundaki sorundan ötürü fiziki olarak yaşamını rahat sürdürememesinden kasıt, kişinin burnundaki kemikte ya da kıkırdağında fiziksel bir hasar oluşmuş olması ve bu durumda kişinin yaşamını rahatça sürdürememesidir. Sağlık açısından ise kişinin burnundaki herhangi bir sebeple nefes alamaması, horlaması ya da nefes alıp verirken sıkıntı yaşaması gibi etmenler yaşamını rahat sürdürmesine engel olmaktadır. Bu iki halde de kişi masrafı SGK tarafından karşılanacak estetik ameliyatı olacaktır.

Genital Estetik Ameliyatını SGK Karşılıyor Mu?

SGK’nın masraflarını karşıladığı estetik ameliyatlar arasında genital estetik ameliyatı da yer almaktadır. Ancak genital estetik ameliyatında da bir sınır bulunmaktır. Genital estetik ameliyatı sağlık ve fiziki nedenlerle yapıldığında SGK masrafları karşılamaktadır. Genital organlarda doğuştan ya da sonradan oluşan cinsel teması engelleyici fiziki problemler olduğunda ya da genital organlardaki problemin kişinin sağlığını etkilemesi halinde estetik müdahaleyi SGK karşılayacaktır.

Genital estetiğin farklı bir boyutu vardır ki bu lüks tedavi kapsamına girmektedir. Bu nedenle de SGK karşılamamaktadır. Bu da sağlığı herhangi bir şekilde etkilemeyen ve fiziki bir engel olmayan ancak genital sorun olarak görülen hallerdir. Bunlardan biri vajina daraltma ameliyatı olarak bilinen müdahaledir. Burada kadının doğum ya da cinsel ilişkiye girme gibi nedenlerle genişleyen vajinasını eski haline döndürmek için ameliyat yapılmaktadır. Bu tedavi SGK’nın sunduğu sigorta hizmeti dışında kalmakta ve masrafları kişinin kendisine ait olmaktadır.

ÖZEL HASTANELERDE YAPILAN ESTETİK AMELİYATI DEVLET KARŞILAR MI?

Özel hastanelerde yaptırılan estetik ameliyatlar, bu hastaneler devlete bağlı olmadığından ve kendi sermayesi olduğundan ücretlidir. Yukarıda bahsedilen SGK tarafından masrafı karşılanacak estetik ameliyatları devlet hastanesinde gerçekleştirilen ameliyatlardır. Yukarıda sayılan meme küçültme ameliyatı, burun ameliyatı, kepçe kulak ameliyatı gibi ameliyatlar özel hastanelerde yaptırıldığında SGK masrafı karşılamamaktadır.

Özel hastanelerde hastanenin yapısı gereği gerçekleştirilen operasyonlar, tedaviler, testler ve doktor randevuları gibi işlemler bir ücret karşılığında yapılmaktadır. SGK herhangi bir masrafı karşılamamaktadır. Estetik ameliyatları da SGK tarafından karşılanmamakta tedavi olan kişilerin kendisine ait olmaktadır.

Özel hastanelerde yaptırılan estetik ameliyatların SGK tarafından karşılanmamasının temel nedeni özel hastanelerin kendilerine has prosedürlere sahip olması, bütçesinin hastalardan alınan ücretlerden oluşması ve burada çalışan hekimlerin devletten değil hastane yönetiminden maaşlarını almalarıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Olanların Estetik Ameliyatları Masrafı Kime Aittir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, katılım paylarını SGK’ya ödeyen ve bu sayede özel hastanede bakılabilen kişilerin sahip olduğu sigorta türüdür. Bu sigorta türünde bir katılım payı olduğu için yaptırılan estetik ameliyatın masraflarının SGK tarafından karşılanacağı düşünülebilir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında estetik ameliyatlar bulunmamaktadır. Bu nedenle katılım payı ödense dahi tamamlayıcı sağlık sigortası olanların estetik ameliyatı masrafları SGK tarafından karşılanmamakta ve bu masraflar kişinin kendisine ait olmaktadır.

SGK’dan ayrı olarak bir sigorta şirketi aracılığıyla sigortası bulunanlar da ise genel olarak sigorta kapsamına estetik ameliyatlar eklenmese de bazı sigorta şirketleri sigorta paketlerine estetik ameliyatları dahil edebilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Olanların Estetik Ameliyatları Masrafı Kime Aittir?

Özel sağlık sigortası olan kişilerin devlet hastanesinde ya da özel hastanede estetik ameliyat olması halinde masrafı kendisine aittir. Özel sağlık sigortası, kişinin sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvurması halinde tüm masrafın SGK tarafından karşılandığı bir sigorta türüdür.

SGK’dan ya da bir sigorta şirketinden özel sağlık sigortası olan kişilerin estetik ameliyatı masrafları SGK tarafından lüks tedavi olarak görüldüğünden kesinlikle karşılanmazken, sigorta paketleri estetik ameliyatları kapsayan sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Ancak sigorta paketi kapsamında estetik ameliyatlar olmayan sigorta şirketleri estetik ameliyatların masrafını hiçbir şekilde karşılamamakta ve masraflar ameliyat olan kişiye ait olmaktadır.

DEVLET HASTANESİ ESTETİK AMELİYAT ÜCRETİ NE KADAR?

Masrafı ameliyat olan kişi tarafından karşılanan devlet hastanesindeki estetik ameliyatlar söz konusu olduğu durumlarda yapılan ek müdahale için belirgin bir fiyat yoktur. Estetik müdahaleye göre fiyat belirlemesi yapılmaktadır.

SGK tarafından karşılanan estetik müdahale dışında kalan, estetik kaygı güdülerek yaptırılmak istenen estetik ameliyatların masrafları SGK tarafından karşılanmamaktadır. Masrafı SGK tarafından karşılanan estetik müdahaleler ise sadece devlet hastanesinde yaptırılmak zorundadır.

Devlet hastanesinde estetik ameliyat olan ve doktorundan memnun kaldığı için o doktorun bu sefer keyfi estetik ameliyatını yapıp yapamayacağını merak eden hastalar olabilecektir. Ancak bu hastaların istekleri karşılık bulamayacaktır. Şayet devlet hastanesi doktorlarının ücret karşılığında estetik ameliyat yapmaları yasaktır.

Yukarıda anlatılan kuralın tek bir istisnası vardır. Bu da kabul edilmesi halinde sağlık nedeniyle yapılan estetik müdahalenin yanında estetik kaygıyı tatmin amaçlı yapılacak müdahaledir. Bu durum şöyle bir örnekle anlatılabilir:

Meme kanseri geçiren bir kadının eski haline dönebilmesi için yapılan meme büyütme ameliyatı sırasında kadının isteği, doktorun kabulü ve SGK’nın da onayıyla kadının memelerinin eskisinden daha büyük yapılmasıdır. Burada kadının isteği doğrultusunda memelerinin daha büyük yapılması tamamen estetik kaygı nedeniyle olduğundan bu müdahalenin masrafını karşılayacaktır. Sadece anlatılan örneğe benzer hallerde devlet hastanesinde yaptırılan estetik bir müdahalenin masrafı müdahale edilen kişiden alınmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Devlet hastanesinde çalışan bir estetik cerrahın yapacağı tetkik ve kontrollerden sonra kadının memelerinin vücuduna oranla fazla büyük olduğuna karar vermesi halinde bu durumu raporlaması gerekmektedir. Bu rapor sayesinde kadın sigortası sayesinde ameliyat masraflarını karşılamak zorunda olmayacaktır. 

Burun estetiği ameliyatının masraflarını bazı durumlarda SGK karşılamaktadır. Burunda doğuştan beri var olan sorunlar ya da bir kaza veya darbe sonucu sonradan oluşan sorunlar varsa burun estetiği ameliyatları SGK tarafından karşılanacaktır.

SGK’nın masraflarını karşıladığı estetik ameliyatlar arasında genital estetik ameliyatı da yer almaktadır. Ancak genital estetik ameliyatında da bir sınır bulunmaktır. Genital estetik ameliyatı sağlık ve fiziki nedenlerle yapıldığında SGK masrafları karşılamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, katılım paylarını SGK’ya ödeyen ve bu sayede özel hastanede bakılabilen kişilerin sahip olduğu sigorta türüdür. Bu sigorta türünde bir katılım payı olduğu için yaptırılan estetik ameliyatın masraflarının SGK tarafından karşılanacağı düşünülebilir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında estetik ameliyatlar bulunmamaktadır.

Özel sağlık sigortası olan kişilerin devlet hastanesinde ya da özel hastanede estetik ameliyat olması halinde masrafı kendisine aittir. Özel sağlık sigortası, kişinin sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvurması halinde tüm masrafın SGK tarafından karşılandığı bir sigorta türüdür.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.