Resmi İşlemler

SGK Gözlük Cam Çerçeve Bedelinin Ne Kadarını Karşılıyor?

SGK cam çerçeve bedeli, çerçeve için 37,80 TL iken bu rakam yerli üretim çerçevelerde 43,20 TL olmaktadır. SGK tarafından karşılanan cam ücreti ise 10,97 TL ile 16,47 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar, her yıl değişkenlik gösterir.

Sürekli gözlük kullanan kişiler için gözlüğün cam çerçeve özellikleri ve tarzı çok önem taşımaktadır. Yüzünüzün şekline uygun bir çerçeve alarak çok şık bir görünüme sahip olabilirsiniz. Gözlük tarzının kişiye olan etkisi göz önünde bulundurulduğunda, devlet tarafından karşılanacak olan gözlük cam çerçeve bedelinin merak edilmesi kaçınılmazdır. Siz de SGK cam çerçeve bedeli ne kadar diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

DEVLETİN KARŞILADIĞI GÖZLÜK ÇERÇEVELERİ HANGİLERİDİR?

Reçete ile alabileceğimiz gözlük çerçeveleri, için devlet bir miktar ödeme yapar. Gözlük çerçevesinin modeline göre fiyatlar değişir ancak devletin karşıladığı çerçeve bedeli aynı kalır.

Gözlükler plastik, metal, kemik, titanyum gibi materyallerden üretilir. Ürünler farklı materyallerden üretildiği için markaya ve çerçevenin kalitesine göre gözlük fiyatları değişmektedir. Ancak belirli aralıklar ile gözlük camı ve çerçevesi için SGK’lı vatandaşlara devlet yardımı yapılır. SGK ile anlaşmalı olan optikçilerde gözlükleri bulabilirsiniz.

Gözlük Cam ve Çerçevesini Ne Zaman Değiştirebilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu, SGK’lılara cam gözlük çerçevesi değişimi için her 3 yılda 1, bir defa olmaz üzere yardım yapar. Yalnızca istinai durumlarda gözlük satın alabilirsiniz:

 • Disyopti değişiminde yani kısa bir süre içinde gözlerinizin bozukluğunda 0,5 oranında artış olursa, camınızı değiştirebilirsiniz.
 • 18 yaşından küçük olan çocukların 3 yıl beklemeden gözlük camlarını değiştirmeleri mümkündür.

SGK GÖZLÜK CAMI FİYATININ NE KADARINI KARŞILAR?

Standart olarak üretilen gözlük camlarının ücretinin bir kısmı  SGK tarafından karşılanır. Bu camlar, 1,5 indise sahiptir ve filtre özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle gözlük camına ödenecek ücret, camın yapısına göre değişiklik gösterir. Standart camlar, diğer camlara göre daha kalındır. Bu camlar, genellikle 2 derece ve üzerinde göz bozukluğu olan kişiler tarafından kullanılır. Standart camlara göre daha konforlu olan filtreli camların ise fiyatları daha fazladır.

Standart camlar, genellikle göz numarası 2 derecenin altında olan kişiler tarafından tercih edilirler. Camları ince olan gözlükler, standart camlardan daha farklı bir malzemeden üretilir. Bunlar filtreli camlardır ve fiyatları markadan markaya değişiklik gösterir. İnceltilmiş camların fiyatı,  100 TL ile 200 TL arasındadır. Ayrıca göz sağlığına göre de fiyatlar değişmektedir.

Gözlük Camının Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

SGK’nın camlar için ödediği bedeller birbirinden farklıdır. Ödenen cam ücretleri genellikle

10,97 TL ile 16,47 TL arasında değişmektedir. Gözlük camı tutarını hesaplamak, oldukça kolaydır.

Eğer SGK çalışanıysanız;

 • SGK, 2 derece miyop bir hastaya iki cam için 10,97 TL öder.

Eğer hem cam hem de çerçeve satın alacaksınız, SGK size;

 • 80 TL + 10,97 =48.77 TL öder. Ayrıca ödenmiş olan rakamdan %20 katılım payı düşürülür.

SGK çalışanı ve uzak gözlüğü almak isteyen birine 3 yılda bir sefer olmak üzere ödenen rakam 39,20 TL’dir. Ayrıca SSK çalışanı, Bağkur çalışanı ve Yeşil Kartlı olan herkes %20 katılım payı kesintisine uğramaktadır.

Eğer emekliyseniz;

SGK çalışanlarından tek farkı, kesilecek olan katılım payının %10’a düşmesidir.

Örneğin; 2 derece uzak cam ücreti 10,97 TL’dir.

Bu nedenle çerçeve ve cam için SGK emeklisi vatandaşa;

 • 37,80 + 10,97 TL = 48, 77 TL ödenir ve emeklinin maaşından %10 katılım payı düşülür.

Yani buradan anlaşılacağı üzere devlet vatandaşa çerçeve ve cam vermez. Yalnızca yardımda bulunur. Piyasada bu fiyatlara çerçeve ve cam bulmak mümkün değildir. Kişi dilerse 300 TL değerinde bir çerçeve ve 100 TL değerinde bir cam alabilir. SGK’nın ödediği cam çerçeve bedeli ,toplam ödeme tutarından düşülür.

GÖZLÜK REÇETESİ KAÇ GÜN GEÇERLİ?

Gözlük reçetelerinin geçerlilik süresi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 10 iş günü olarak ifade edilmiştir. Gözlük reçeteleri hastanelerin Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından yazılır. Eğer 10 gün içerisinde gözlük çerçevesi almak için bir optikçiye müracaat etmezseniz reçeteniz bir uzman tarafından yazılmış olsa da geçersiz sayılacaktır.

Bu süreye cumartesi-pazar günleri ile resmi tatil kabul edilen dini ve milli bayram günleri dahil değildir. Bu durum özel hastanelerden alınan reçeteler için daha farklıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,  SGK bünyesindeki özel gözlük reçetelerinin geçerlik süresinin 4 iş günü olduğu belirtilmiştir.

REÇETESİZ GÖZLÜK ALINIR MI?

Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmeliğe göre reçetesiz gözlük almak yasaktır. Müesseselerin reçetesiz gözlük camı satmaları , keratometre ve otofroktometre gibi cihazlar ile göz muayenesi yapmaları da yasaktır. Ayrıca reçetesiz kontakt lens satılması da mümkün değildir. Optikçilerin göz muayenesi yaptıkları tespit edilirse onlara idari para cezası uygulanır. Kısacası reçetesiz gözlük almanız mümkün değildir.

Muayene olduğunuzda göz doktoru size bir reçete yazacaktır. Eğer reçeteniz varsa ancak gözlük numaranızın ne olduğunu hatırlamıyorsanız e-devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile sorgulama ekranına giriş yaparak reçetenizi görebilirsiniz. Eğer şifreniz yoksa 2 TL ödeyerek bir PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz

Gözlük Reçetesi Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Devlet destekli çerçeve ve camdan yararlanabilmek için gözlük reçetesi almak gerekmektedir. Sigorta ödemesi yapılan emekliler ve çalışanlar, SGK anlaşmalı hastanelerde ve devlet hastanelerinde göz muayenesi olabilirler. Göz muayenesi yapan doktor bir göz hastalıkları uzmanı olmalıdır. Sonrasında doktor tarafından yazılan reçete ile gözlük alabilirler.

GÖZLÜK REÇETESİ İLE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALINIR MI?

Reçete ile güneş gözlüğü almak, herkesin merak ettiği konulardan biridir. Ancak;

 • Devlet hastanesinden veya bir özel hastaneden alınan numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alınamaz. Eğer optikçide bu şekilde bir işlem yapılırsa yasal işlem başlatılır.
 • Yeni uygulama ile ürün takip kodu ve karekod sistemine gelmiştir. Bu sisteme göre; optikçi, işletmenin sattığı ürünün kodunu, SGK sistemine girmekle yükümlüdür. Çünkü aksi durumda işletme devlet katkısı alamaz.
 • Her ürün kodu özeldir ve birbirinden farklıdır. Eğer herhangi bir şikayet veya inceleme olursa siz de incelemeye konu olabilirsiniz.
 • Bu nedenle optikçiye bu şekilde teklifte bulunmanız son derece gereksiz bir taleptir.

SGK GÖZLÜK HAKKI NASIL SORGULANIR?

Eğer gözlüğünüzü yeni bir numaralı gözlük çerçevesi değiştirmek veya gözlük camınızı yenilemek istiyorsanız, SGK gözlük hakkı öğrenme işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

 • Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • TC kimlik numaranız ile gözlük hakkınızı sorgulayacağınız ekrana giriş yapmanız mümkündür.

Sorgulama sonucunda karşınıza yakın gözlük ve uzak gözlük çerçeveleri için bilgileriniz gelecektir. Eğer hakkınızın mevcut olduğunu belirten bir ekran ile karşılaşırsanız devlet, alacağınız çerçevenin fiyatının bir kısmını karşılayacaktır.

Cep telefonu ile de gözlük cam çerçeve bedeli devlet tarafından karşılanıyor mu karşılanmıyor mu öğrenebilirsiniz. Çerçeve hakkınızı öğrenmek için ise CERCEVE yazıp T.C. kimlik numaranız ve aile sıra numaranızı 5502’ye kısa mesaj göndermeniz yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu