SGK

SGK Evrak Kapandı Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

SGK evrak kapandı, emekli olmak isteyen ve emeklilik için başvuru yapmış vatandaşların karşısına çıkan bir durumdur. İnsanlar çalışmaya başladıklarında sigortaları başlatılır. İnsanlar ne zaman emekli olacağının hayalini kurar ve belli bir yaşa geldikten sonra, sigorta günleri dolduktan sonra emekli olur.

 • İlk olarak emeklilik için kuruma başvuru yapar.
 • İlerleyen süreçte emekli olmak için başvuru yapmış insanlar, SGK evrak kapandı ile karşılaşırlar.
 • Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra sisteme takip etmek için giriş yaptığınızda karşınıza Evrak Kapandı diye bir ifade gelirse, emeklilik başvurunuz gerçekleşmiştir anlamına gelir.

SGK EVRAK KAPANDI NE DEMEK?

Aynı zamanda bu ifade sadece emeklilik başvurusunda karşınıza gelmez. SGK’ya yapılan herhangi bir başvuruda ya da işlem de sonuç aldığınızda da Evrak Kapandı ifadesi karşınıza gelir. Sonuç olumlu ya da olumsuz olsa da evrak kapandı ifadesi karşınıza çıkar. Bu başvurunun sonuç aldığını ifade eder. Sonuçlar şu şekilde öğrenilir:

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Eşi Ölen Kadına Maaş Bağlanma Şartları

SGK EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

SGK emeklilik başvurusu, kişi emekli olmak için şartlara sahipse hemen başvuru yapabilir. Eğer kişi emekli olmak için şartlara sahip değilse emeklilik başvurusu reddedilir. Emeklilik başvurusu için gereken şartlara sahipseniz emeklilik başvurusunu iki şekilde yapılır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu merkezinden başvuru yapılabilir. Başvuru yapacaklar, başvuru için gerekli evrakları yanlarına alarak kuruma gitmeliler. Kuruma gittiğinde emeklilik başvurusu yapmak istediklerini belirtmeliler. Sonrasında kişiye tahsis talep ve beyan taahhüt formu verilir. Bu formdaki alanlar doğru bir şekilde doldurup, diğer gerekli evraklar ile birlikte görevli kişiye verilir. Emeklilik başvurusu bitmiş sayılır ve 2 hafta içinde başvuru sonucu kişiye bildirilir.
 • E- Devlet Kapısı üzerinden de emeklilik başvurusu yapılır. Eğer bu sistem üzerinden başvuru yapılacaksa e- devlet kapısı şifresi gereklidir. Şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden T.C. kimlik numarası ile şifre alınabilir. E-devlet kapısına giriş yapıp, Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan “4A Emeklilik Kaydı’’ bağlantısına tıklamalılar. Buradaki kimlik doğrulama işlemleri de yapıldıktan sonra emeklilik başvurusu yapılabilir.

Sonuçlandığında SGK evrak kapandı ifadesiyle karşılaşır.

SGK EMEKLİLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

SGK emeklilik başvuru şartları şunlardır;

 • Adayların belirli bir süre sigortalı olmuş olması gerekir.
 • Adayların sigorta primlerinin ödenmiş olmalıdır.
 • Adayların emekli yaşına gelmiş olması ve günlerinin dolmuş olması gerekir.

Bu şartlardan biri gerçekleşmemişse emekli olamazlar. Erkeklerde askerlik borçlanması ile erken emeklilik mümkündür. Bunun da kendi içinde şartları vardır. Kadınlarda ise 2008 tarihi ve sonrasında işe girildiyse, emekli olmak için 5400 gün, 61 yaşı tamamlamış olmak gereklidir.

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

 • Gelir belgesi muafiyeti belgesi
 • İşten ayrılış belgesi
 • Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi (emekliliğe hak kazanıldığına dair)

Başvuru yapacak kişiler ilk olarak yaş durumunu ve prim durumunu bildirmelidir.

SGK EMEKLİ MAAŞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Emekli maaşının ne kadar olduğunu Sosyal Güvenlik Kurumundan veya e-devlet kapısından sisteme giriş yaparak öğrenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu