Sartlarineler.com

Seracılık Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Seracılık hibe kredi desteği şartları nelerdir? Kimler sera kurmak için hibe kredi alabilir? Sera kurmak istiyorsanız devlet destekli hibe kredi desteğine nasıl başvurabileceğinizi, şartlarını, evrakları ve diğer tüm detayları inceleyebilirsiniz. Seracılık hibe desteği şartları ile alakalı tüm kriterleri gerçekleştirerek siz de bu krediden faydalanabilirsiniz. Sera kurmak için devlet hibe desteği ile alakalı kapsamlı anlatım yazımızda yer alıyor.

Seracılık hibe desteği için gerekenlerin öğrenilmesi, seracılık işinde aktif olarak çalışma sağlayan ve yeni bir iş alanı olarak seracılığı tercih eden kişiler adına oldukça önemlidir. Bu nedenle seracılık hibe desteği alınmak istendiği zaman belirlenen şartların sağlanması gerekir.

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

 1. Seracılık hibe desteğinden faydalanmak isteyen insanlar, hukuki işlem yapabilme yetkisine ve tam ehliyete sahip olmalıdır.
 2. Desteklemeler için belirli zaman aralıkları söz konusu olmakla beraber, devletin yetkili kurumları tarafından duyurulan tarihler arasında başvuru yapılması gerekir.
 3. Planlanan seracılık faaliyetlerinde; kaç kişinin çalışacağına, sera alanının neresi olduğuna, planlara uygun olarak kurulacak sera giderlerinin neler olduğuna dair taslakların oluşturulması gerekir.
 4. Daha önceden alınmış olan hibe desteklemelerinin kredi notunu düşürmemiş olması veya hiç destek alınmamış olması gerekir.

5.Serada kullanılacak olan malzemelerin alınması aşamasında, diğer esnaflara yardımcı olunması ve ekonomik bir dönüşümün olması amaçlanır. Bu nedenle, destek alındıktan sonra sera içerisine; henüz sıfır halde olan veya birkaç sene önce satın kullanılmaya başlanmış ürünlerin yerleştirilmesi gerekir.

Seracılık Hibe Desteği Şartları Neden Önemlidir?

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık alanında yer alan ve destek kullanarak daha iyi yerlere gelmeyi amaçlayan işletmeciler; destek almak için kendilerinden beklenen şartları sağlamalıdır. Bu unsur, hibe desteği şartlarının önemini en çok ortaya koyan unsurdur. Bunun yanı sıra; ülke ekonomik bütçesinden desteklemeler için ayrılan kısmın değerlendirilmesi, bu değerlendirmeden yine ekonomik olarak sağlanabilecek faydanın hesaplanması için de şartlar oldukça önem arz eder. Ayrıca; desteklemelerin doğru işletmecilere verilmesini sağlamak, işveren ve işçi kitlelerdeki sayı artışını sağlamak ve elde edilen ürünlerle halkın ihtiyacını en doğru şekilde karşılamak için de destek şartları önem arz eder.

Seracılık Hibe Desteğine Kimler Başvurabilir?

Sera işletmesine sahip olunurken veya işletme kapasitesi büyütülürken alınabilecek hibe, her başvuru yapan insana verilecek bir destek değildir. Destek kategorileri belirlenirken göz önünde tutulan bazı hususlar vardır ve bu hususlara göre öncelikli insanlar belirlenir. Özellikle; şehit ve gazi yakınları, belirli bir engeli bulunan insanlar, çalışma hayatında yer almak isteyen ev hanımı kadınlar başta olmak üzere, destekten faydalanma oranı yüksek bir kesim belirlenir. Bu kategoriden hemen sonra, üniversite eğitimini tamamlayan ancak kendi alanında istihdam sağlayamayan insanlar yer alır. Daha sonra; işletme kapasitesini artırmak isteyen, daha fazla kişinin çalışmasına olanak sağlamak isteyen kişiler yer alır. Sonuç olarak da isteyen her bireyin, reşit olmak şartıyla, başvuru yapabileceği ancak destekten faydalanırken belirlenen önceliklerin takip edileceği bilinmelidir. Seracılık hibe başvurularından faydalanmak isteyenlerin hangi kategoride yer aldığını tespit etmesi ve buna göre beklenti oluşturması gerekir.

Seracılık Hibe Desteği Seçenekleri Nelerdir?

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık desteği olanakları değişim gösterir. Özellikle maddi desteğin miktarına bağlı olan bu değişim; işletme kapasitesi ve kişinin istihdam edeceği kişi sayısı değerlendirilerek belirlenir. Bununla beraber seracılık desteklemeleri şu şekildedir:

 1. Alan kapasitesine bağlı olarak verilen desteklemeler
 2. Çalıştırılması planlanan kişi sayısı değerlendirilerek verilen desteklemeler
 3. Kişinin maddi durumuna bağlı verilen desteklemeler
 4. Sera içerisinden elde edilecek ürünlerin miktarına bağlı verilen desteklemeler
 5. Belirli bir kısmı hibe, belirli bir kısmı sonradan ödemeli olan desteklemeler

Söz konusudur. Ücret olarak ise 10.000 lira ile 90.000 lira arasında hibe edilen desteklemelerden fayda sağlanabilir. Belirli bir kısmı hibe olan desteklemelerde, devlet tarafından verilen tutardan hibe miktarı çıkartılır. Elde edilen sonuç, ödenmesi gereken zaman geldiği zaman taksitler halinde devlete ödenir. Burada bilinmesi gereken en önemli husus, sonradan yapılacak ödemenin; işletmenin kar elde etmeye başlayacağı zaman değerlendirilerek, işletme sahibini zora sokmayacak şekilde planlandığıdır. Belirtilen destek seçenekleri değerlendirilerek başvuru sağlanmalıdır. Seracılık hibe desteği almak isteyen her birey, bu hususları detaylı olarak bilmelidir.

Seracılık Hibe Desteğinden Faydalanmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Seracılık işine yatırım yapılmasını teşvik eden hibelerden alınması için, bazı belgelerin alınması gerektiği bilinmelidir. Seracılık hibe desteği için talep edilen belgeler ise şöyledir:

 1. Hibe desteğini alacak olan ve sera çalışmalarında kullanmak isteyen kişiye ait kimlik
 2. Kişinin kredi notunun ne durumda olduğuna dair banka onaylı belge
 3. Seranın kurulması planlanan alanın kira sözleşmesi veya tapusu
 4. Seraya yönelik hazırlanmış olan ve onay verilen taslaklar
 5. Hibe başvurularının açık olduğu süre içerisinde, ilgili araçlar kullanılarak başvuru yapıldığına dair belge
 6. Sera içerisinde ve seranın kendisi üzerinde kullanılacak malzemelere ait alım fişinin olması gerekir. Bu fiş üzerinde; malzemelerin hangi tarihte alınmış olduğu, hangi tutar karşılığında alınmış olduğu ibareleri de olmalıdır.
 7. Sera içerisinde yetiştirilmesi planlanan sebze ve meyveler, çeşitli bitkilere dair dökümün oluşturulması gerekir. Bu dökümün amacı; hangi üründen ne kadar üretim hacminin ortaya çıktığını ve bu ürünler için yapılan ortalama masrafın hesaplanmasını sağlamaktır.

Gibi gerekenler, devlet kurumlarınca talep edilir. Belgeler içerisinde; herhangi bir eksikliğin olması, belgede yanlışlık olması, başvurunun geçersiz sayılmasına neden olacaktır.

Seracılık Hibe Desteği Başvurusu Nereden Yapılır?

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık Hibe Desteği

Seracılık destek ödeneğinin yapılacağı yer, devlet tarafından belirlenen ve yasal olan birimlerdir. Bu birimlerin başında, Tarım ve Orman Bakanlığına ait il ve ilçe kurumları yer alır. Başvuruda bulunmak isteyen kişinin yaşadığı yerleşim yerindeki birime gitmesi gerekir. Belirtilen birimlere gitmek için uygun olmayan kişiler ise, e devlet üzerinden; sera desteklemelerine ait sayfaya giriş yapmaları gerekir. Bu şekilde, kişiye özel devlet sayfasından yapılan işlemlerin yanı sıra; Tarım Bakanlığına ait olan resmi sayfa üzerinden de başvuruların alındığı bilinmelidir. Her üç alandan sağlanan başvuruların yasal sayfalar üzerinden gerçekleştiriliyor olduğuna dikkat edilmeli, özellikle kimlik bilgilerinin lisanslı birimler içerisinde paylaşıldığına emin olunmalıdır.

Seracılık Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seracılık ödeneği yardım başvurularının yapılması aşaması, desteğin alınması için kesinlikle gereken bir işlemdir. Başvuru yapılırken ise, başvurunun farklı yerlerden yapılması nedeniyle, üç yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerin uygulanma usulleriyse şöyledir:

 1. İl veya ilçe Tarım müdürlüklerine başvuru yaparak: Bu yöntem tercih edildiği zaman, başvuru için gereken belgeler toparlanır ve ilgili birime gidilir. Tarım müdürlüğü içerisinde yer alan görevlilere ‘seracılık desteklemeleri’ için gelindiği belirtilir. Yönlendirmeler sonucunda ilgili görevlinin belgeleri kontrol etmesi sağlanır ve istenilen yere imza atılarak işlem tamamlanır.
 2. Kişinin kendi e devlet sayfası üzerinden başvuru yapması: Bu yöntem kullanılacak olduğu zaman, başvuru yapacak kişinin e devlet şifresini temin etmesi gerekir. Daha sonra, şifre kullanılarak kişiye özel sayfaya girilir ve arama kısmına ‘seracılık desteklemeleri’ yazılır. Çıkan sonuçlar arasından ilk sayfaya girilir ve başvuru aşamalarının tamamlanarak sonlandırılması sağlanır. En son aşamada, ‘başvuru önizleme’ seçeneğine basılır ve kontrol edilir. Kontrol aşamasında sorun olmaması halinde, destekleme için başvuru yapılmış olur.
 3. Tarım Bakanlığı sayfasından başvuru yapılacağı zaman: Tarım ve Orman Bakanlığı sayfası, internet üzerinden bulunur ve bu sayfaya girilir. Duyurular kısmına geçilir ve seracılıkla alakalı olan duyuru incelenir. Duyuru içerisinde, başvurunun yapılmasına yönelik bir link vardır ve bu link üzerinden kimlik numarası kullanılarak başvuru yapılır.

Seracılık Hibe Desteği Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Seracılık hibe desteği sonuçlanma zamanı değişkenlik gösteriyor olmakla beraber, genel olarak başvuru yapıldıktan sonraki bir ay ile iki yıl arasındadır. Bu sürenin değişim göstermesinde etken rol oynayan asıl unsurlar; başvuru yapan kişi sayısı ve sera yetiştiriciliğine duyulan ihtiyaçtır. Doğal olarak da; sera ürünlerine duyulan ihtiyacın artması ve başvuru yapan kişi sayısının az olması sonucunda, bir ay kadar kısa sürede dahi destekleme sonuçları yayınlanabilir. Aksi şekilde; başvuru yapan kişi sayısının fazla olması, sera üreticiliği yerine normal tarım üretiminin daha yaygın olması hallerinde ise, başvuru sonuçları daha geç açıklanacaktır. Başvuru aşamasını devlet tarafından talep edilen şekilde tamamlayan bireyler, seracılık hibe desteği alacakları zaman; başvuruların iki seneye kadar süren bir zaman dilimine kadar sonuçsuz kalabileceğini bilmeleri gerekir.

]}

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.