Sartlarineler.com

2021 Savcı Olma Şartları Neler? (Bölüm, Sınav, Başvuru)

Savcı olmak için belirlenmiş koşulları taşıyanlar ve yerine getirenler Adalet Bakanlığı bünyesinde göreve başlayabilirler. Savcı olmak için aranan genel ve özel nitelikler bulunmaktadır. Savcılık mesleğiyle alakalı tüm detayları yazımızda hazırladık. Sınavlar, mezun olunması gereken bölümler gibi detayları inceleyebilirsiniz.

Savcı olma koşulları, ilgili bölümlerden mezun olmak ve yaş şartını karşılamaktır. Bunun yanında savcılık sınavında da başarılı bir puan almak önem taşımaktadır. Kamu alanlarından yasaklı, ceza almış, suç sabıkası olan kişiler savcı olamamaktadır. Avukatlıktan savcılığa geçmek isteyenler için ise daha farklı koşulların izlenmesi gerekmektedir. Savcı olma şartları, avukatlar için Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda detaylı olarak açıklanmıştır. Buna göre avukatlık kariyerinde belirli bir sayıda davada taraf olma şartı aranmaktadır. Ayrıca savcı olmak isteyen herkes, istisnasız olarak sınava girmekle yükümlüdür.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bağımsız Denetçi Olma Şartları

SAVCI OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Savcı olmak için sağlanacak koşullar şu şekilde sıralanabilir:

  • Savcı adayının kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Savcı adayının hukuk fakültesinden mezun olmuş olması gerekmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olmamış adayların ise eksik derslere dair girdiği dersleri tamamlaması gerekmektedir.
  • Savcılık öncesinde yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olması gerekmektedir.
  • Savcılık sınavına girdiği tarihte 35 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.
  • Herhangi bir nedenle kamu haklarından yasaklı, kısıtlı ya da hükümlü olmamalıdır.
  • Savcılık görevini yapmasına engel teşkil edecek akıl rahatsızlığı bulunmamalıdır.
  • Avukatlıktan geçiş yapanlar için mesleğine aykırı herhangi bir davranışla soruşturmaya tabi tutulmamış olmalı, meslek onurunu lekelemekle itham edilmemiş olmalıdır.

SAVCILIKLA ALAKALI VİDEOYA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ:

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Özel Harekat Polisi Olma Şartları

Savcılık İçin Hangi Bölümü Bitirmek Gerekir?

Savcılık başvurusu için bölüm koşulu, savcılık türüne göre değişmektedir. Hangi savcılık alanına geçiş yapılacaksa, o alan üzerine bölümden mezun olunması gerekmektedir. Savcı, devlet adına kanunları yerine getirmekle ve işlenmiş bir suç varsa, bu suç hakkında araştırma yapar. Savcıların devleti temsil etmesi, onlara Cumhuriyet Savcısı unvanını getirmiştir. Ancak her savcı bu unvanı almayabilir. Bazı savcılar, Danıştay davalarında yer almaları nedeniyle Danıştay savcısı unvanına sahiptir. Okunmuş olan bölüm, hangi alanda savcı olunacağını da belirlemektedir.

Cumhuriyet savcı olmak için 4 yıl Hukuk Fakültesi okunmuş olmalıdır. Ancak Danıştay savcıları, Hukuk Fakültesinin yanı sıra İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi’nden de mezun olabilmektedir. Savcı olma şartları arasında bulunan okul şartı, Danıştay savcıları için genişletilmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: SMMM Olma Şartları

SAVCI OLMAK İÇİN İSTENEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Savcı olmak için kişilerin sahip olmaları gereken kriterler eğitim hayatının başarı bir şekilde geçmesinin yanı sıra kendini geliştirmektir. Objektif bir bakış açısına sahip olması gereken savcı, bolca okumalı ve nesnel düşünce yapısını geliştirmelidir. Savcı adayının olaylara çok yönlü bakabilme, sorgulama ve düşünsel nitelikleri arttırma gibi yeteneklere sahip olması gerekmektedir. Bolca izlemek ve yeni insanlarla tanışmak, savcı olarak bakış açınızın genişlemesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca savcının psikoloji ve sosyoloji alanlarında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu konuda seminerlere katılmak, araştırma yapmak ve okumak, savcının yapması gereken görevler arasında yer almaktadır. Araştırma yapmayı sevmek, mesleğin bir getirisi olarak sıkça kullanılacak bir özelliktir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bekçilik Sağlık Şartları

SAVCILIK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Savcı olmak için sınava girmek gerekmektedir. Hakimlik ve Savcılık Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı, girilmesi gereken sınavdır. Sınavda alan ve genel kültür sorularının olduğu alanlar bulunmaktadır. Bu sınavdan alınması gereken en düşük puan 100 üzerinden 70 olarak belirlenmiştir. 70 ve üzeri puan alan adaylar da direkt olarak savcı olamazlar. Bu adaylar yalnız sözlü mülakata girmeye hak kazanabilirler.

Mülakattan da başarıyla geçilmesi durumunda adaylar, stajyer savcı olarak göreve başlayacaktır. 2 sene stajyer olarak görev alan adaylar, stajyerlik dönemlerinin bitmesi için bir sınava daha girmelidir. Yeterlilik sınavı olarak bahsedilen bu sınav, savcı olma şartlarının sonuncusudur. Sınav sonucunun açıklanmasından sonra savcıların ataması gerçekleştirilir.

Diğer meslek gruplarıyla alakalı bilgilere https://www.sartlarineler.com/bekcilik-saglik-sartlari/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

]}