Sartlarineler.com

PTT Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (ADIM ADIM DETAYLI ANLATIM)

2021 PTT süt parası sorgulama işlemi adımlarını yazımızda derledik. Süt parasını kimlerin nasıl alabileceğini, şartlarını, belgeleri okuyabilirsiniz. Çalışan anne ve babaların süt parası alma işlem adımlarını inceleyebilirsiniz. Süt parası başvurusu aşamaları, ne kadar olduğu, kimlerin bu yardımı alamayacağı hakkında bilgilere de ulaşabilirsiniz. E devlet ve PTT üzerinden süt parası sorgulama aşamaları, hangi kurumdan süt parasının alınacağı gibi detayları da yazımızdan okuyabilirsiniz.

PTT süt parası sorgulama, ancak doğum meydana geldikten sonra yapılabilmektedir. Sorgulama, sadece hak sahibi tarafından TC kimlik belgesi ile yapılabilir. Aslen herhangi bir başvuruya ihtiyaç olmadan kişilere ulaştırılan süt parası, sadece evde doğum meydana gelmesi durumunda başvuruya ihtiyaç duyar.

PTT süt parası sorgulama

PTT süt parası sorgulama

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: SGK Evrak Kapandı Ne Demek?

Bunun yanında doğumun meydana geldiği hastanede sistem arızası oluşması ve doğumun sisteme geç düşmesi durumunda da başvuru yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu destek, doğumdan sonra annenin psikolojisini rahatlatmak ve bebeğin ihtiyaçlarının alınması için verilmektedir. Desteğin sorgulama işlemleri için annenin bizzat sorgulama başında durması gerekmektedir.

SÜT PARASI ALMAK İÇİN GEREKENLER VİDEOMUZU DA İNCELEYİNİZ:

SÜT PARASI NEREDEN SORGULANIR?

Süt parasının sorgulanabileceği yerler

Süt parasının sorgulanabileceği yerler

Süt parasının sorgulanabileceği yerlerPTT ve e- devlet sistemidir. E-devlet üzerinden yapılacak sorgulamalarda aile üyelerinin diğerlerinden bu paranın görülebilmesi mümkün değildir. Sadece annenin TC kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır. Bunun yanında PTT veznelerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde de annenin sorgulayan kişi olması, PTT’ ye giden kişinin süt parası alacak anne olması gerekmektedir.

süt parası

emzirme ödeneği

E- Devlet Üzerinden Süt Parası Sorgusu Nasıl Yapılır?

E- devlet sisteminden süt parası sorgusu, sisteme yapılacak girişin ardından gerçekleştirilmektedir. Sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile yapılacak girişin ardından en alt kısımda bulunan ‘ e- hizmetler’ kısmına girilmesi gerekir. Buradan ‘ şahıs ödemesi’ seçeneğine tıklanmalıdır. Bu menü kullanıldığında herhangi bir form doldurulmasına gerek kalmadan ekrana süt parası bilgileri düşer. Eğer doğum sonrasında hastane gerekli bilgileri sisteme işlememişse, ekran boş gösterilecektir. Bu durumda başvurunuzu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne, çocuğun kimlik belgesi ile yapmanız gerekir.

Ptt Üzerinden Süt Parası Nasıl Sorgulanır?

PTT kullanarak süt parasının gelişini sorgulamak, annenin kimlik belgesi ile mümkündür. Bu sorgulama işleminde öncelikle mesai saatleri içerisinde PTT veznelerine gidilmesi ve numara alınması gerekir. Ardından kimlik belgesi ile veznenin yardımıyla sorgulama işlemi yapılabilir.

SÜT PARASI HAKKINDA AŞAĞIDAKİ VİDEODA YER ALAN BİLGİLERİ DE MUTLAKA İNCELEYİNİZ:

SÜT PARASI NEREDEN ALINIR?

Süt parasının alınabileceği yerler, PTT şubeleridir. Atm üzerinden süt parasının alınması mümkün değildir. Alan kişinin annenin kendisi olduğundan emin olunması için para, sadece PTT veznelerinden alınır.

KİMLER SÜT PARASI ALABİLİR?

Süt parası ödeneğinden yararlanabilecek kişiler

Süt parası ödeneğinden yararlanabilecek kişiler

Süt parası ödeneğinden yararlanabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • SSK’lı olarak çalışan anneler, bu yardımdan yararlanabilmektedir.
 • Annelerin resmi nikahı olması şartı ile SSK’lı olarak çalışan eşleri üzerinden bu yardımı almaları mümkündür. Eğer resmi nikah yoksa, bebeğin kimliğinde baba adı olarak kişinin dini nikahlı eşi yazsa da bu destekten yararlanılamaz.
 • 4B statüsünde çalışmakta olan anneler, SSK’lı sayılır. Bu nedenle süt yardımından yararlanabilmektedirler.
 • 4A statüsünde çalışanlar değişik türde SSK’lı sayılmaktadır. Bu nedenle süt yardımından yararlanılabilir.
 • 4D kapsamında çalışanlar da SSK kapsamında bu desteklerden yararlanabilmektedir.
 • Bağ- Kur kapsamında çalışanlar için bu yardımdan yararlanmak daha zor olmaktadır. bu kişilerin doğum sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimde bulunması ve sonrasında süt parasını sorgulama yaparak takibe alması gerekmektedir.
 • Bağ- Kur kapsamında çalışanların süt parasını başvuru ile alabilmeleri için tüm prim borçlarını ödemiş olmaları gerekmektedir.
 • Memurlar, Emekli Sandığı’na tabi görülürler. Bu nedenle süt parası desteğinden yararlanamazlar.

EMZİRME ÖDENEĞİ ŞARTLARINI DA VİDEODAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ:

Çalışan Anneler Süt Parası Alabilir Mi?

Çalışan anneler için süt parası alma durumu, şu şartlara bağlıdır:

 • Annenin doğumu gerçekleşmiş olmalıdır.
 • Bebeğin sağ bir şekilde dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.
 • Annenin doğumdan önceki bir yıl içinde, en az 120 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.
 • Anne, kendi üzerinden sigortalı ise, çalışan kişi anne ise, SSK kapsamında çalışmasının önemi yoktur.
 • Statü farkı olmamalıdır. Süt parası alabilecek kişiler arasında annenin sigorta türü de yer almalıdır.

DİĞER PTT İŞLEMLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ:

PTT Kredisi Veren Bankalar
PTT Personel Alım Başvurusu
PTT Personel Alım Şartları
PTT HGS Bakiye Sorgulama
PTT Personel Alımı Ne Zaman?
PTT MTV Borcu Ödeme
PTT Kargo Kapıda Ödeme Şartları
PTT Kredi Çekme Şartları
PTT Kargo Takip İsimle Sorgulama
PTT Emekli Kredisi
PTT Kredi Başvurusu
PTT Barkod Sorgulama
PTT Personel Alım Başvuru Formu

Çalışan Babalar Süt Parası Alabilir Mi?

Çalışan babaların süt parasından yararlanma durumu, şu şartlara bağlanmıştır:

 • Çalışan baba, SSK kapsamında sigortalı olmalıdır.
 • Çalışan baba, evdeki tek çalışan olmalıdır. Eşi, gebelik sürecinde ve sonrasında işinin başında olmamalıdır.
 • Çalışan baba, doğum öncesinde 1 yıl içerisinde en az 120 günlük sigorta prim ödemesi yapmış olmalıdır.
 • Bebeğin dünyaya sağ bir şekilde gelmiş olması gerekmektedir.

HANGİ DURUMLARDA SÜT PARASI VERİLMEZ?

Süt parası için başvuru şartı bulunduran haller, şu şekildedir:

 • Anne, doğumu evde gerçekleştirmişse, sisteme erişim olmayacağı için süt parası başvuruya bağlanır. Annenin süreyi aşmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Annenin doğumu beklenmeyen bir günde meydana gelmişse, başvuruya ihtiyaç duyulabilmektedir. Anne ve hastanenin bu doğuma hazırlıklı olmaması, sistemde hataya ve doğumun sisteme düşmemesine neden olabilmektedir.
 • Annenin herhangi bir banka hesabının olmaması durumunda PTT veznelerinden sorgulama yapması ve gerekirse başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Anne veya baba Bağkurlu ise başvuru yapılması gerekecektir.
 • Anne veya baba 4D gibi sistem dışı bir sigorta türüne sahipse, ancak başvuru yapılarak bu yardım elde edilebilir.

SÜT PARASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Süt parasını veren kurum, Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Ancak doğumun sorunsuz şekilde sisteme düşmesi durumunda herhangi bir başvuruya gerek kalmaz. Annenin devlet bankalarında hesabı varsa, direkt olarak hesaba para yatırma işlemi gerçekleştirilir. Ancak hesabı yoksa, e- devlet sisteminde bulunan ikamet adresine en yakın PTT şubesine para yatırma işlemi gerçekleştirilir. Anne veya babanın Bağ-Kur üzerinde sigortalı olması halinde başvuru yapılması gerekmektedir. son başvuru süresi doğumdan sonra 5. Yıl olduğundan, anne başvuruyu lohusalığının geçmesinden sonra kendisi giderek yapmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yapılması gereken başvuru işlemi, bizzat anne tarafından yapılmalıdır.

Süt parasının yatırılmasında yönlendirme yapmak mümkündür. Bunun için kişilerin bankaları ile görüşmesi gerekmektedir. Eğer kişilerin Ziraat Bankasında hesabı varsa, para direkt olarak bu hesaba yatırılır. Herhangi bir hesabı olmayan kişilerin süt parası ise PTT üzerinden kişi bilgilerine gönderilir. Bu nedenle Ziraat Bankasında hesabı olan kimse eğer parasını başka bir banka veya hesaba göndermek istiyorsa, bunun yönlendirmesini direkt olarak Ziraat Bankası ile görüşerek yapması gerekmektedir. Eğer kişilerin herhangi bir hesabı bulunmuyorsa, para PTT üzerinden ulaştırılacağı için yönlendirme işlemi de PTT ile görüşülmelidir. Yönlendirme işlemi paranın kişilere gelmesinin hemen ardından yapılacaktır.

SÜT PARASI İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Süt parasına başvuruda kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Süt parası müracaat talep formu
 • Doğum raporu
 • Kimlik belgesi

Bahsedilen belgelerle başvuru alınması gerekmektedir. başvuruya gerek varsa, doğum sisteme düşmemiş demektir. Bu nedenle bebeğe ait doğum raporunun veya doğum belgesinin yetkililere gösterilmesi gerekmektedir. Bahsedilen süt parası müracaat talep dilekçesi ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak başvuruda kişilere doldurulur. Hazır bir form şeklindeki bu dilekçede annenin kimlik bilgileri, bebeğe ait doğum yeri ve zamanı bilgileri yer alacaktır. Annenin sigorta türü de formda kişilere sorulacak sorular arasında yer alır. Formun teslim edilmesinin ardından kişilere 15 gün içinde yanıt verilmektedir. Başvurudan 15 gün sonra e- devlet sisteminde PTT süt parası sorgulama yaparak paranızın ne durumda olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Diğer PTT işlem yazılarımız şu şekildedir:

 1. PTT Kargo Takip İsimle Sorgulama
 2. PTT Emekli Kredisi Başvurusu
 3. PTT HGS Bakiye Sorgulama
Sıkça Sorulan Sorular

2020 yılı içerisinde babaya verilen süt parası 200,00 TL'dir. Bu miktar 2019 yılında 180,00 TL olarak bilinmektedir.

Doğum yardımı ilk çocuk için 300 TL, ikinci için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklarda ise 600 TL'dir.

Emzirme Ödeneği sorgulama işlemleri için e-devlet kullanılabilir. Buradan Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı hizmetlerine bakılmalıdır.

657 sayılı kanuna tabi olarak görevlerini ifa eden memurlar emzirme ödeneği alabilirler.

Başvurular için ikamet edilen il ve ilçedeki sosyal güvenlik kurumuna yapılarak başvuru süreci başlatılabilir.


Etiketler:

Yorumlar
 1. Coşkun YARAR dedi ki:

  Eşim hamile değil fakat ameliyattan çıktı.Bu durumda yararlanabilir miyiz?

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba; doğum yardımı alabilmek için eşinizin canlı doğum yapmış olması gerekir.