Sartlarineler.com

PTT Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Hesaplama, Şartları, Ne Zaman Yatar?

İş görmezlik ödeneği sorgulaması iki farklı şekilde yapılabiliyor. E-devlet uygulaması ve PTT’den rapor sorgulaması yapılması mümkündür. PTT rapor parası sorgulama işlemleri için kişilerin kendilerine en yakın PTT şubesine gitmesi gerekiyor. Şubeye giden kişilerin nüfus cüzdanları ile rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenmesi mümkündür. Aynı zamanda gerekli telefon hattını arayarak bilgi alınması mümkündür.

Rapor Parası Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Yasalarda belirtilen koşullara göre rapor ücretinin hesaplanması değişebiliyor. İş görmezlik raporu olarak bilinen rapor parası kişilerin raporlu oldukları gün üzerinden hesaplanıyor. Ödenek için gerekli olan hesaplama kişilerin yatarak veya ayakta tedavi görmelerine göre değişiyor. Yatarak tedavi gören kişilerin rapor parasının hesaplanmasında brüt ücretin yarısı dikkate alınır. Ayakta tedavi gören kişiler için ise hesaplama brüt ücretin üçte iki oranı dikkate alınarak yapılır. Rapor parası hesaplama süreci belirli işlemleri içinde barındırır. Bu işlemler ise şu şekildedir:

 • Rapor ücretinin hesaplanmasında çalışan kişinin 3 aylık brüt maaş ücreti dikkate alınır. 3 aylık brüt maaşı hesaplanan kişinin 3 aylık prim günleri hesaplanır. İki hesaplama ayrı ayrı toplanır.
 • Hesaplanan rakamların birbirine bölünmesi gerekir. Bu nedenle 3 aylık brüt gelir 3 aylık prim gününe bölünür.
 • Elde edilen sayı görevliler tarafından rapor sayısı ile çarpılır.
 • Rapor hesaplama sürecinde son aşamada belirlenen sayıdan iki gün çıkarılması yer almaktadır.

Rapor Parası Şartları Nelerdir?

Rapor ücretini almaya uygun olan kişiler gerekli yasalarda belirtilen şartları taşımalıdır. Rapor parasını alabilmek için kişilerin sağlık kuruluşlarından veya görevli doktorlardan istirahat raporu alması gerekir.

Yasalarda belirtilen kurallara göre rapor parasını almaya uygun olmak için üç çeşit hak vardır. Rapor parasını alabilecek kişilerin taşıması gereken koşullar şu şekildedir:

 • Sigortalı olarak çalışan kişilerin işyerlerinde kaza geçirmesi halinde rapor parası almaya uygundur. Aynı zamanda çalışan kişilerin icra ettikleri mesleklerden dolayı hastalığa yakalanması halinde rapor parasını alabilecek koşulları sağlamış olur.
 • Çalışan kişilerin herhangi bir hastalık nedeniyle rapor alması halinde iş görmezlik ödemesi alması mümkündür. Rapor alan kişinin rapor süresinden 90 gün önce SSK primi ödenmiş olmalıdır. 90 günlük prim şartı meslek hastalıkları ve iş kazasında aranmaz.
 • Kadın çalışanlar için rapor parası almak için ayrı bir seçenek bulunuyor. Hamile olan kadın çalışanların doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra rapor ödeneği almasına olanak sağlanıyor. Aynı zamanda kadın personeller için 90 gün prim şartı geçerlidir.

PTT Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

PTT iş görmezlik raporu ücretinin ödenme süresi 15 gün olarak belirleniyor. Belirlenen koşullara uygun olan personellerin rapor parası PTT hesabına yatırılır. İşverenler işçinin raporunu SGK’ya bildirir. Bu nedenle 15 günlük bir süreç sonrasında hesaba yatırılır. Hesabına rapor ücreti yatırılan personellerin 2 ay içinde parayı alması gerekir. Hesabına rapor ücreti yatırılan kişilerin telefonlarına kısa mesaj ile bildirim gönderilecektir. Kısa mesaj ile bilgilendirilmeyen kişilerin PTT rapor parası sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapması mümkündür. Gerekli bilgilerin doldurulmasının ardından rapor sekmelerinde sorgulama sonuçlarının bulunması mümkündür. Aynı zamanda gerekli çağrı merkezini arayıp kimlik bilgilerinin doğrulanması ile yatırılma sürecinin takip edilmesi mümkündür.

Rapor Parası Alma Koşulları Nelerdir? 

Rapor ücreti almak için belirlenen koşullar arasında 90 günlük SGK primi maddesi bulunuyor. Aynı zamanda iş görmezlik raporu alan kişilerin rapor süresinin ilk iki günü için ödeme alması mümkün değildir. İş kazası ve doğum yapan kadınlar için ise ilk iki gün için ödeme yapılır. Bu şartların yanı sıra rapor parası almaya uygun olan kişilerin taşıması gereken koşulları taşımalıdır. Rapor parası almak isteyen kişilerin kendi işinde bağımsız bir çalışan olması halinde prim borcu bulunmamalıdır. Rapor parası almak için başvuruda bulunan kişilerin eğer işgücü olarak bir daha çalışamama durumu varsa emeklilik kararı verilir.

T.C Kimlik Numarasıyla Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ptt rapor parası sorgulama işlemlerinde T.C No ile yapılabilen bir hizmet bulunmaz. Nüfus cüzdanı ile PTT şubesine gidilmesi gerekir. T.C No ile rapor parası sorgulamak isteyen kişilerin gerekli çağrı merkezini aramasını lazımdır.

PTT Rapor Parası Ne Zaman Alınabilir?

PTT rapor ücreti için alım süreci 2 aydır. İş görmezlik raporunu yetkili kurumlara ileten kişiler SGK tarafından değerlendirmeye alınır. SGK’nın olumlu olarak değerlendirdiği rapor ücretleri PTT’ye iletilir. Hesabına rapor parası yatırılan kişilerin 2 ay içinde ücreti alması gerekir. Ücreti almayan kişilerin ödemesi gerekli kuruma iade edilmektedir. İşverenlerin iş göremez raporu olan çalışanlarının raporlarını gerekli olan sisteme girmesi gerekir. Sisteme girilen raporların SGK tarafından incelenmesi sonucunda gerekli olan rapor ücretini PTT şubelerinde ödeme talebi oluşturacaktır.

İş Görmezlik Raporunun Özellikleri Nedir?

Rapor ücreti almak isteyen kişilerin aldıkları raporlarda olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. İş görmezlik için rapor özellikleri ise şu şekilde belirtilmiştir:

 • 10 günlük raporların aynı doktordan alınmış olması gerekir.
 • 10 günden daha fazla olan raporlarında aynı doktordan alınmış olması gerekir.
 • Çalışan personeller için 1 çalışma yılında aynı doktordan 40 günlük rapor alınabilir.
 • 1 çalışma yılı için 40 günü geçecek raporlar için çalışanların heyet raporu alması gerekir.
 • Rapor süresinin 2 günden uzun olması gerekir.
 • Alınan raporda bir hastalık teşhisi olmalıdır.
 • Rapor hakkında bilgilendirmenin yapılması gerekir.

Emanete Alınan Rapor Parası Ne Demek?

Rapor paralarının 2 ay içinde ilgili kişiler tarafından PTT’den alınmaması halinde SGK gerekli ücreti emanete almaktadır. Bu durum emanete alınan rapor parasını ifade etmektedir. Rapor ücretlerinin emanete gitmesi halinde ilgili kişilerin iki şekilde rapor parasını geri alma şansı bulunmaktadır. Bu yollardan birincisi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine giren kişilerin emanete alınan ücretlerini banka hesabı tanımlayarak alması mümkündür. Bankaların hesaplarını tanımlayan kişiler için yaklaşık 1 haftalık süreçte emanete alınan ücretler geri ödenebilir. Hesap bilgilerinin tanımlandığı e-devlet sahibi kişinin SGK tarafından yapılacak tüm ödemeleri aynı hesaba yapılacaktır. Bu durumu istemeyen kişilerin tanımlı hesabını iptal etmesi gerekir. Emanete alınan rapor paralarının alınabilmesi için diğer seçeneği SGK’ya dilekçe yollamak içermektedir. İlgili kişilerin emanete alınan rapor parasını tekrar PTT şubesine yatırılmasını talep eden dilekçeyle alması mümkündür.

Rapor Paralarının Emanette Kalma Süresi Ne Kadardır?

Rapor ücretlerinin emanete alınma süresi 5 yıldır. Bu süre zarfı içerisinde gerekli kişiler ödemeyi geri talep etmezse SGK rapor parasını alabiliyor. Bu nedenle iş görmezlik raporu alan kişilerin emanete alınma sürecine ve zaman aşımına uğrama sürecine dikkat etmesi gerekir. PTT rapor parası sorgulaması ile süreci yakından takip etmek mümkündür.

4A ve 4B Grubu Rapor Parası Kimleri Kapsar?

4A ve 4B grubu rapor parası alabilecek kişiler için belirli kapsamlar vardır. Bu kapsamlar arasında yer alan sigortalılar ise şu şekildedir:

 • İşyerinde çalışan çıraklar
 • İşyerinde olan stajyerler
 • İşverenlerin yurt dışına çalışmak için götürdüğü Türk personellerin sosyal güvenlik hizmeti olmayan bir ülkede bulunması halinde rapor parası alabilir.
 • Ev hizmetleri kapsamında çalışan personellerin çalışma saatine göre hesaplama yapılarak 10 günden fazla olması gerekir.
 • 4b sigorta kapsamında olan kişiler için geçici iş görmezlik ödemesi yalnızca yatarak tedavi süreci için verilir. Bunun için personellerin prim borcu olmamalıdır.

Doğum Rapor Parası Alma Koşulları Nelerdir?

Kadın personellerin doğum için rapor ücreti alma şartları değişim gösterebilmektedir. Bu değişen koşullar şu şekildedir:

 • İzne ayrılan süre boyunca sigorta faaliyetlerinin sona ermemesi gerekir.
 • Doğum izni alınan süre boyunca personellerin işyerinde çalışmamış olması gerekir.
 • Doğum raporu ücretinin alınabilmesi için personeller için doğum olayı gerçekleşmiş olmalıdır.

PTT rapor parası sorgulama işlemleri oldukça kolay olarak yapılabilir. Bulunulan adrese en yakın olan PTT şubesine gidilerek rapor parası alınabilir.

]}

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.