Sartlarineler.com

PTT Personel Alımı Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır? (ADIM ADIM)

PTT personel alımı için başvurunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız başvurunuzu gerçekleştirmek için kullanacağınız kanalları yazımızda bulacaksınız. PTT memur, işçi, mühendis gibi birçok farklı alanda istihdam sağlıyor. Dönem dönem açtığı sınavlarla alım gerçekleştiren kuruma iş başvurusu yapmak istiyorsanız detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

PTT personel alım başvurusu www.ptt.gov.tr ve ik.ptt.gov.tr adreslerine yapılmaktadır. Zaman zaman personel alımına çıkan kurum birçok farklı pozisyon için ilan yayınlar. PTT personel alımı için dikkate edilmesi gereken en önemli noktalar başvuru tarhileri, başvurunun nasıl yapılacağı ve başvuru şartlarıdır. Bu konularda en iyi bilgiyi yayınlanan başvuru ilanından alabilirsiniz.

PTT PERSONEL ALIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

2020 PTT PERSONEL ALIMI YAPILACAK MI?

2020 yılı PTT personel ilanı henüz yayınlanmadı. Geçen yıl 55 bin personel alımı yapacağını duyuran kurum ihtiyaç doğrultusunda zaman zaman elaman alım ilanı yayınlamaktadır. Eskiden tek bir alan olan mektup ve telgraf gönderimi için çalışan Posta ve Telgraf Teşkilatı son yıllarda kurye, abs, kargo gibi birçok farklı hizmet vermektedir. Bunun yanında ATM’leri ve PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri gibi farklı seçenekleri de bulunmaktadır. Bu nedenle de kurum neredeyse her yıl birden fazla ilan ile personel alımı yapmaktadır. İlan henüz yayyınlanmamasına rağmen açılacak ilanla ilgili bilgiler neler olacak eski yıllardan edindiğimiz bilgilere göre sizlerle aşağıda paylaşacağız.

DİĞER PTT İŞLEMLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ:

PTT Kredisi Veren Bankalar
PTT Personel Alım Şartları
PTT HGS Bakiye Sorgulama
PTT Personel Alımı Ne Zaman?
PTT Süt Parası Sorgulama
PTT MTV Borcu Ödeme
PTT Kargo Kapıda Ödeme Şartları
PTT Kredi Çekme Şartları
PTT Kargo Takip İsimle Sorgulama
PTT Emekli Kredisi
PTT Kredi Başvurusu
PTT Barkod Sorgulama
PTT Personel Alım Başvuru Formu

2020 PTT NE KADAR PERSONEL ALACAK?

2020 yılı alınacak PTT personel sayısı henüz netlik kazanmadı. Birçok yerde PTT eleman alımının 2020 yılında yapılacağı konuşulurken henüz bu konuda Posta ve Telgraf Teşkilatı tarafından yayınlanan bir ilan bulunmamaktadır. Bu nedenle kesin bir sayı söylemek mümkün değildir. Ancak yayınlanan son ilanda 55 bin personel alımı yapılmıştır.

PTT PERSONEL ALIM 2020 ŞARTLARI NELER?

2020 PTT personel alımı şartları için genel ve özel şartlar aranmaktadır. Başvurduğunuz kadroya göre değişen özel şartların yanında tüm adayların taşıması gereken koşullarda bulunmaktadır. Özel şartlar konusu her yıl açılan ilanlardaki kadroların gerekliliklerine göre değişkenlik gösterse de genel şartlar aynıdır. Yani eğer herhangi bir PTT eleman ilanına başvuru yapmayı düşünüyorsanız genel şartları sağlamanız gerekmektedir. Diğer özel şartları 2019 yılı eleman ilanından öğrenebilirsiniz.

PTT Personel Alımı Genel Şartlar

PTT personeli olmak için genel şartlar şu şekildedir:

 • 5901 sayılı ve 29/5/2009 tarihli Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. Maddesi dahilinde bulunanlar ve PTT’nin yurtdışı şubelerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere T.C. vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş ve 35 yaşından gün almamış olmak.
 • 5237 sayılı ve 26/9/2004 tarihli Türk Ceza Kanunu 53. Maddesi ile belirtilen süreler geçmiş olsa dahi; kasti işlenen bir suç nedeniyle 6 ay veya daha çok hapis cezasına ya da aftan yararlanmış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene, düzenin işleyişine karşı suçlar ve ilanda belirtilen diğer suçlarından hüküm giymiş olmamak.
 • Askerlikle ile ilişiği bulunmamak.
 • Görev yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı bulunmadığını sğlık raporu ile belgelemek.
 • Herhangi bir başka kuruluşa karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulundurmamak.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumu veya kuruluşundan emekli olmamak.
 • Başvurulan pozisyon için ilan metninde yer alan öğrenim şartını sağlıyor olmak.
 • Daha önce çalışılmış olunan kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmamış olmak.
 • Yapılacak olan “yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olmak.

PTT BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

PTT eleman alımı başvuru ücreti son başvuru da 60 TL olarak belirlenmiştir. Başvurusunu internet ortamından tamamlayan adayların bu ücreti PTT’nin 1840 numaralı posta çeki hesabına sınavdan önce yatırmış olmaları gerekmektedir. Adaylar sınav ücretlerini belirtilen tarihler aralığında ödememeleri durumunda sınava giriş yapamayacaklardır. Sınav ücretlerini belirtilen hesaba adaylar PTT şubelerinden veya PTTMatik’lerden T.C. Kimlik Numarası ile yapabilirler.

PTT Alım İlanı Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

PTT ilanı başvuru işlemleri için yayınlanan ilan kılavuzunu izlemek gerekmektedir. PTT işe alım süreci adımları şu şekilde ilerlemektedir:

 • PTT eleman alımı ilanı yayınlanır.
 • İlanda belirtilen tarihler aralığında ptt.gov.tr ve //ik.ptt.gov.tr adreslerinde başvuru formları bulunmaktadır.
 • İlgilenilen pozisyonla ilgili başvuru formu doldurularak başvuru sürecinin ilk adımı tamamlanır.
 • İkinci adım olarak sınav ücreti belirtilen hesap numarasına yatırılmalıdır. Bu işlem sonucu başvurunuz tamamlanmış olur.
 • Yazılı ve/veya sözlü sınavlar gerçekleştirilir.
 • Tüm bu süreçler sonucunda başarılı olan adaylar www.ptt.gov.tr ve //ik.ptt.gov.tr adreslerinden açıklanır.
 • Başarılı olan adaylar gerekli belgeler ile belirtilen yerlere giderek iş girişlerini yaptırabilirler.

PTT Personel Alım İlanı Nerede Yayınlanır?

PTT işe alım ilanı farklı platformlarda yayınlanmaktadır. Eleman alım ilanı resmi gazete, www.ptt.gov.tr ve //ik.ptt.gov.tr adreslerinden duyurulur. İlan metninin tamamına belirttiğimiz adreslerin hepsinden ulaşabilirsiniz.

PTT KPSS Şartsız Personel Alımı

KPSS şartsız PTT eleman alım ilanları da bulunmaktadır. Hatta son yıllarda yapılan birçok ilan da KPSS şartı aranmaktadır. En son 2019 yılında yapılan ilanda da en az 3000 TL maaşlı kadrolar için KPSS şartı aranmamıştır. Birçok yerde tüm kadrolar için aranmadığı söylense de bazı kadrolarda KPSS şartı aranabilmektedir. Bu nedenle ilan metninin tamamını okuyarak hangi poziyonlarda KPSS şartı olmadığını öğrenmeniz daha doğru bir bilgi edinmeniz için önemlidir.

PTTPAL Personel Alacak Mı?

PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri 2018 yılı itibari ile hizmet vermeye başlamış ve 1100 PTTPAL elaman alımı yapılacağı duyurulmuştur. Haziran ayında kurulan PTTPAL ile her türlü kıymetli maden, para ve kıymetli evrak taşıma, ATM bakım, ikmal, gece kasası, izleme ve fiziki güvenlik işlemleri verilmektedir. En son yayınlanan ilanda 1100 personel alınacağı duyurulmuştur. Alınacak 1100 personel ilanı henüz yayınlanmadığından başvuru zamanı, şartları gibi ilan detayları bilinmemektedir. Ancak alım sayısı 1100 olarak açıklandığından PTTPAL personel alacaktır.

PTTPAL Personeli Nerelere Alınacak?

PTTPAL eleman alımı hangi illere yapılacak açıklanmasa da nakit merkezleri her ilde bulunmamaktadır. Henüz yeni hizmet verilmeye başlandığından çok fazla şubesi bulunmayan PTTPAL nakit merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve Kocaeli’nde bulunmaktadır. Dolayısıyla alınacak personellerde bu illerde görevlendirilecektir.

PTT Personel Kadroları

PTT personel alınacak kadrolar ilanlara göre değişkenlik göstermektedir. Açılan ilanlarda bazen kadroların bazılarına yer verilmese de yapılan ilanlarda açılabilecek pozisyonlar şu şekildedir:

 • PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk, lojistik, endüstiri mühendisi, mütercim-tercümanlık vb. alanlardan alım yapılabilmektedir.)
 • Gişe Görevlisi
 • Tekniker
 • Mühendis
 • Avukat
 • Mimar
 • Postacı

En Az 3000 TL Maaşlı PTT Personel Alımı

PTT tarafından yapılan ilan kapsamında hiçbir sınav şartı olmadan en düşük 3000 TL maaşlı personel alımı yapılacağı belirtilmiştir. Yani kadroya alınan kişilerin bulunduğu kadrolar için en düşük 3000 TL maaş alacalığı belirtildi. KPSS şartı aranmayan bu kadrolarda her bir kadronun kendi özel şartları bulunmakta. Eğer PTT tarafından yapılan bu personel alımı ilginizi çekiyor ise ilan detaylarından alanınızla ilgili şartlar kısmına bakabilirsiniz.

PTT Ataması Yapılan Adaylardan İstenen Belgeler

PTT personel alımında atamanız çıktıysa öncelikle tebrik ederiz. Bu aşamadan sonra PTT atanan adaylardan evrak talebinde bulunacaktır. Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız evrakları ilgili birime teslim ederek işinize başlayabilirsiniz. İstenen belgeler;

 • Kimlik fotokopisi
 • Diploma veya üniversite/noter tarafından onaylı geçici mezuniyet belgesi
 • Yükseköğrenim mezun belgesi (E-devlet üzerinden alınabilir.)
 • Adli sicil kaydı (E-devlet üzerinden alınabilir.)
 • Askerliğiyle ilişiği bulunmadığına dair belge (E-devlet üzerinden alınabilir.)
 • İş isteme beyannamesi
 • Mal bildirim beyannamesi
 • Atanacağı kadroda çalışması için sakınca olmadığını kanıtlayacak sağlık raporu

PTT Personel Alım Sınavı

PTT Personel Sınavı ile ilgili tüm bilgiler başvuru süreci sonlandıktan sonra www.ptt.gov.tr ve http://ik.ptt.gov.tr internet adreslerinden adaylara duyurulacaktır. Adayların bu iki adresi takip etmeleri yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav için son derece önemlidir.

Yapılacak yazılı sınavlara adaylar giriş yapabilmek için T.C Nüfus cüzdanı veya TC kimlik numarasını gösteren sürücü belgesi veya pasaport ve de sınav giriş belgelerini yanlarında bulundurmalıdırlar. Sınav giriş belgesi almak isteyen adaylar sınavı yapacak kurumun internet adresinden bu belgeyi temin edebilirler.

PTT Sınav Yerleri

PTT personel alım sınav yerleri, Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Antalya, Van, Kocaeli, Kayseri, Trabzon, Konya, Eskişehir, Diyarbakır, Bursa, Samsun, Gaziantep, Malatya, Erzurum olarak belirlenmiştir. Yapılacak yazılı sınav 17 farklı il merkezinde gerçekleşecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

PTT, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak hizmet veren bir kurumdur.

PTT, büyük bir dağıtım ağı sayesinde ortalama olarak 1 - 4 gün içerisinde dağıtım yapmaktadır.

PTT testi, kanda meydana gelen pıhtılaşmayı ölçmede kullanılan bir testtir.

PTT'nin tüm hisseleri Türkive Varlık Fonu adına bulunmakta ve kurum tarafından yönetilmektedir.

PTT açılımı, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüdür. Kurum Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak hizmet verir.


Etiketler:

Yorumlar
 1. Yeter BİRİNCİ dedi ki:

  Sayenizde PTT Eleman Alımı Başvurularından yeni haberim oldu. Hemen giriş yapıyorum. Hergün takipteyim teşekkürler

  1. Yonetici dedi ki:

   Teşekkür ederiz, beklentilerinizi kabul olması dileğiyle…

 2. Cemre KOÇYİĞİT dedi ki:

  PTT eleman alımı başvuru ücreti 75 tlye çıkartılmış.Acaba tekrar 60 tlye düşer mi?

  1. Yonetici dedi ki:

   Konuyla alakalı bizim bir yorumda bulunmamız çok zor.