Personel Alımları

PTT Personel Alım Şartları Nelerdir? (SON BİLGİLER)

PTT personel alım şartları ile ilgili 2018 yılında kendi sitesi üzerinden bir duyuru yayınladı. PTT, yayınladığı duyuruda acil insan kaynağına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Ancak 24 Aralık 2018 tarihinde yayınladığı yeni duyuru ile personel alımının bir süre için ertelendiğini belirtti. PTT Genel Müdürü’nün açıklamalarına göre 2023 yılına kadar personel alımı devam edecek ve PTT bünyesine toplam 60 bin işçi alınacak. 

PTT İŞÇİ ALIMI

PTT’nin yapmış olduğu personel alımı duyurusunun ardından başvurusu onaylanan kişiler yazılı bir sınava girmiştir. Sınav tarihi ve sonuçlarının yayınlanacağı site PTT’nin İnsan Kaynaklarına ait web sitesinde belirtilmiştir. Ayrıca başvurularda KPSS şartı aranmamaktadır. PTT personel alımı sınavına girmek ücretlidir. Ücret PTT üzerinden ödenmektedir. Sınava girmek için ücret ödediği halde başvuru şartlarını taşımayan adaylar sınava giriş yapamazlar. Sınav ücretleri ise yine PTT üzerinden iade edilir.

PTT personel alımı başvurusu esnasında kişinin vermiş olduğu bilgiler doğru sayılır. Verdiği bilgilerin yanlış olduğu tespit edilen kişiler sınavı kazanmış olsalar dahi göreve başlatılmazlar. Aynı zamanda verdiği bilgilerin yanlışlığı tespit edilen kişilerin ve sınava başvuru yaptığı halde sınava girmeyen kişilerin sınav ücretleri iade edilmez.

PTT İş Başvuru Formu Nereden Alınır?

2022 PTT Personel Alım Şartları
2022 PTT Personel Alım Şartları

Geçtiğimiz sınav başvuruları PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden ve PTT İnsan Kaynakları sitesinden yapıldı. Bu sitelerde yayınlanan başvuru formlarının doldurulması ile başvurular kabul edildi. Yeni yapılacak olan sınavlarda da bu şekilde olması bekleniyor. Ayrıca kariyer.net sitesinden de başvuru alımı yapılmıştır. Bunun için kişilerin platforma üye olması ve CV oluşturması gerekir. Üye olmak ve CV oluşturmak ücretsizdir.

PTT Personel Alım Şartları Nelerdir?

Yapılacak olan memur alımında PTT personel alım şartları şu şekildedir:

 • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olması.
 • Herhangi bir sağlık problemi bulunmaması.
 • Askerliğini yapmış olması, askerlik ile herhangi bir ilişkisi bulunmaması veya askerliğinin en az 2 yıl tecil edilmiş olması.
 • Herhangi bir kamu zararına yapılan faaliyette isminin geçmemiş olması.
 • Hiçbir terör örgütü ile ilişkisinin olmaması.
 • Yapmış olduğu kamu görevlerinden disiplin suçundan dolayı veya emre itaatsizlik gibi nedenlerle atılmamış olması.
 • Atandığı birimde kendine verilen görevleri yerine getirebilecek kabiliyette olan.
 • Takım çalışması yapabilen.
 • İnsanlarla iletişimi kuvvetli.
 • Belirtilen diğer özel şartlara uymak.

Özel Şartlar şunlardır:

 • Avukat, Mimar, Mühendis, Tekniker, Gişe ve Büro Görevlisi pozisyonlarına başvuru yapacak vatandaşların MERNİS sisteminde bulunan adreslerindeki ile başvuru yapmaları gerekir. Başka ile yapılan başvurular ve birden çok ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
 • Gişe ve Büro Görevlisi ve Postacı pozisyonlarında insanlarla iletişim ön planda olmasından dolayı atanmaya hak kazanan kişilere Psikometri kişilik testi yapılacaktır. Bu testi yaptırmayan kişilerin atamaları yapılmayacaktır. Aynı şekilde inceleme sonucu testi olumsuz sonuçlanan kişilerin de atamaları gerçekleştirilmeyecektir.
 • Hali hazırda kurumda görev yapan kişiler görev yaptığı pozisyon dışındaki pozisyonlara başvuru yapabilirler. Görev yeri ile aynı unvana başvuru yapan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Yurtdışında üniversite okumuş kişilerin başvurularının kabul edilmesi için mezun oldukları üniversitenin denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş olması gerekir.
 • Adaylar belirlenen pozisyonlardan yalnız birine başvuru yapabilirler.
 • 2018/1 atamalarına göre, avukatlık için başvuranların hukuk fakültesi mezunu olması gerekir. Aynı zamanda avukatlık ruhsatını almış olması ve yabancı dil sınavlarının herhangi birinden en az 60 puan almış olma şartı aranmaktadır.
 • Mimarlık başvuruları için mimarlık, iç mimarlık, iç mimari, iç mimari ve çevre tasarımı veya iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünden mezun olmak gerekir. Yabancı dil sınavlarının herhangi birinden en az 60 puan alınmalıdır.
 • Mühendislik başvuruları için mühendislik bölümlerinden mezun olmak ve herhangi bir yabancı dil sınavından en az 60 puan almak gerekir.
 • PTT Uzman Yardımcılığı atamalarında ise listede belirtilen bölümlerden mezun olmak ve yabancı dil sınavlarının birinden en az 60 puan almak gereklidir.

PTT İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu dönem PTT personel alım şartları içerisinde KPSS bulunmamaktadır. Başvuru yapacak kişilerin aranan şartlara uygun olması başvuru yapabilmeleri için yeterlidir. PTT personel alımı müracaatları ise PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca işçi alımı ilanları diğer özel kariyer sitelerinde de yayınlanmaktadır. Buradan yapılan başvurular ise yine PTT’nin internet sitesine yönlendirilmektedir. Kariyer siteleri üzerinden başvuru yapabilmek için ilanın yapıldığı kariyer sitesine üye olmak gerekmektedir. Üye olmak ücretsizdir.

PTT Personel Alımı Başvuru Ücreti

2018/1 PTT personel atamasında sınav ücreti 60 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret sınav hizmetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla alınır. Başvuru yapmak isteyen kişilerin PTT’nin 1840 no’lu posta çeki hesabına ücreti yatırmaları gerekir. Ücret T.C. Kimlik numarası ile yatırılmaktadır.

2022 PTT PERSONEL ALIMLARI NE ZAMAN?

PTT personel alımlarının 2022
PTT personel alımlarının 2022

Yapılan açıklamalara ve önceden yapılan alımlara bakıldığında PTT personel alımlarının 2022 senesi içinde yapılması beklenmektedir. Genel olarak alım yapılacağı belirlendiğinde sınavdan bir iki ay önce PTT’nin resmi internet sitesinde duyuru yayınlanır. Duyurudan bir iki ay sonra ise sınav gerçekleştirilir.

Personel Alımı Sınavında Konular Belli mi?

Yapılacak olan personel alımı KPSS şartı aranmaksızın yapılacaktır. Ancak başvurusu onaylanan kişilerin yazılı bir sınava girmesi gerekmektedir. Yapılacak olan yazılı sınav konuları ise henüz kesin değildir. Ancak sınav konularının 2018/1 personel alımında yapılan sınav konuları ile aynı olacağı düşünülmektedir. Geçmiş dönemlere bakıldığında genel olarak konular aynı kalmaktadır. Postacılara %60 alan soruları, %40 oranında genel yetenek sorularının sorulması beklenmektedir. Gişe görevi için başvuran adaylara ise %100 genel kültür soruları sorulması bekleniyor.

Personel Alımı Sonrasında Kişilik Testi

Yönetmeliğe bakıldığında konu ile ilgili psikometri kişilik testlerinden veya farklı çeşit kişilik testlerinden bahsedilmektedir. Bu sebeple yüksek ihtimalle sınavı geçen ve atama sürecine giren kişilere alım öncesi kişilik testi yapılması beklenmektedir.

2022 PTT Personel Alımında Bölüm Şartı

Sosyoloji, Halkla İlişkiler, Felsefe ve Fen Edebiyat ön lisans mezunları gibi kişiler yapılacak işçi alımlarında bölüm şartı aranıp aranmadığı konusunda yönetmeliği okuyarak bilgi sahibi olabilirler. Bilindiği gibi eski dönemlerde bu bölüm sahibi kişiler başvuru yapamamaktaydı. Yeni alımlarda yine bu durumun değişmemesi bekleniyor.  Bu bölümden mezun kişiler PTT alımlarına başvuru yapamamaktadır.

Personel Alımı Sınavı Baraj Puanı

Personel Alımı Sınavı Baraj Puanı
Personel Alımı Sınavı Baraj Puanı

Bir önceki sınavda genel sınav baraj puanı 60 olarak belirlenmişti. Uzman yardımcılığı için sınav baraj puanı 70, diğer alımlar için baraj puan 70 olarak belirlenmişti. Sınav baraj puanının 60 olarak belirlenmesi bazı kontenjanların boş kalmasına sebep oldu. Bu sebepten yetkili sendikanın başkanı tarafından Facebook üzerinden yapılan açıklamaya göre yeni alımlarda özellikle postacı ve gişe görevlisi gibi kontenjanlarda sınav baraj puanının 50 puan olma ihtimali olduğu belirtildi. PTT’nin 2023’e kadar olan işçi alımı hedefleri ve oluşan personel açığı göz önünde bulundurulduğunda sınav baraj puanının düşürüleceği beklenmektedir.

Personel Alımında Ehliyet Şartı

Postacı adayları için B ve A2 ehliyet sahibi olma şartı aranmaktadır. 2016 yılına kadar sadece B ehliyet şartı aranmaktaydı. Ancak 2016’da yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte A2 ehliyet d başvura adaylardan istenmeye başladı. Şu an ehliyeti olmayan veya istenen ehliyetlerden herhangi birine sahip olmayan kişiler ehliyet edinmeye başladıklarında başvurulara yetişmeyeceğini düşünmektedirler. Bu kişilerin bir sonraki başvuruları düşünerek ehliyet edinmeleri daha iyi olacaktır.

Ehliyet alım tarihleri ile ilgili eski alımlarda iki tarih söz konudur. Ehliyet almaya ilanın son başvuru gününe kadar hak kazanmış olmak veya evrak teslimine kadar hak kazanmış olmak istenebilir. Bu iki durumdan birisi yeni alımlarda uygulanacaktır. Ancak en önemlisi ehliyetin kesinlikle başvuru için şart olduğudur.

Mezun Olmadan Sınava Girilebilir mi?

Üniversite okurken personel alım sınavına girilebilmektedir. Ancak mezuniyet tarihi son başvuru tarihinden sonra olması durumunda sınava girilemeyeceği de söylenmektedir. Bu konu ile ilgili en net bilgi başvuru ve sınav ile ilgili yönetmeliklerin yayınlanmasıyla netleşecektir.

Deneme Süresi Ne Kadar?

Tüm bu aşamalardan geçip atandıktan sonra belirlenen bir deneme süresi bulunmaktadır. PTT kurumuna atanan bir kişinin deneme süresi 4 aydır. Deneme süreci kişinin işi yapıp yapamayacağının hem kurum tarafından hem de kişinin kendisi tarafından anlaşılabilmesi için belirlenen bir süredir. Bu deneme süresi boyunca kınama veya uyarı cezası hariç disiplin cezası alınmadığı durumlarda kurumlardan atılmak söz konusu değildir. Bu süre zarfında başka bir kuruma atamanın çıkması durumunda ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. İstifa edilerek diğer kuruma geçiş yapmak mümkündür.

Başvuruda Yaş Şartı

PTT personel alımına başvurularına yaş kriteri getirilmiştir. Başvuru yapacak olan kişilerin 35 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Ancak taşeron olarak çalışan kişiler için bir istisna söz konusu olması bekleniyor. Taşeron olarak çalışan kişilerin kuruma giriş yaşlarının başvurularda göz önünde bulundurulacağı yapılan açıklamalarda belirtilmiştir. Örneğin kuruma 25 yaşında taşeron olarak giriş yapan ancak şu an 35 yaşını geçmiş olan kişilerde, kuruma giriş yaşı yani 25 yaşı kabul edileceği söylenmektedir.

Lise Mezunları Başvuru Yapılabilir mi?

PTT personel alımı başvurularında üniversite mezunu olma şartı aranmaktadır. Bu sebeple lise mezunlarının yapmış olduğu başvurular kabul edilmemektedir.

PTT Personel Alımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Personel alımı ile ilgili bilinmesi gereken küçük ama önemli detaylar bulunmaktadır.

 • Öncelikle ataması yapılan kişiler doğu görevi yapmayacaklardır.
 • Bir önceki sınav GAZİSEM tarafından yapılmıştır. Bir sonraki sınavın hangi üniversite tarafından yapılacağı henüz belirlenmemiştir.
 • Net olmamakla birlikte herhangi bir ikamet süresi şartı aranmayacağı düşünülmektedir.
 • Askerde iken sınava girilebilmektedir. PTT bu konuda herhangi bir sınırlama getirmemiştir. Ancak askerlik yaptığınız kurumun izin vermesi şartı aranmaktadır.
 • Yanlış bölüm tercihi yapıldığı takdirde herhangi bir ceza söz konusu değildir. Atama yapıldıktan sonra kuruma evrakları teslim ederken diplomanın uyuşmadığı durumlarda yanlış tercih yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu durumda kişinin kuruma alınması mümkün değildir ancak herhangi bir ceza yaptırımı da söz konusu değildir.
 • Yedeklik süresi 6 aydır. Bir önceki sınavın yedekleri bir sonraki sınavda değerlendirilmemektedir. Her dönem yeni asil ve yedek kişiler belirlenir.

PTT ÇALIŞMA SAATLERİ

PTT şubeleri sabah 8.30 ile akşam 17.30 arası hizmet vermektedir. Öğle arası bir saattir ve 12.30 ile 13.30 arası yapılmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri PTT şubeleri kapalıdır. Ancak bazı PTT şubeleri cumartesi günleri 13.30’a kadar hizmet vermektedir. PTT çalışma saatleri diğer devlet daireleri ile aynıdır.

PTT MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI

PTT Müşteri Hizmetleri telefon numarası 444 1 788’dir. Aynı zamanda işlem yapmak istediğiniz şubenin numarası öğrenerek direkt olarak bu şubeyi de arayabilirsiniz.

PTT Genel Müdürlüğü Ankara’da bulunmaktadır. Tüm PTT personel alım şartları ve duyurularına https://www.ptt.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken siteye girerek kurumsal bölümünden Güncel sekmesine girmek ve ardından Duyurular yazısına tıklamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu