Sartlarineler.com

PTT Kredi Çekme Şartları Neler? (Kimler Başvurabilir?)

2022 yılı PTT kredi çekme şartlarını taşıyan herkes kredi çekebilir. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalara göre değişen şartların detaylarını yazımızda hazırladık. PTT kredisi başvurusu, kimlerin alabileceği, istenen evraklar ve diğer detaylar hakkında bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

PTT aracılığıyla kredi çekmek PTT ile anlaşmaları bankalar ile yapılır. Emeklilerin ihtiyaçları için gerek duydukları finans desteği PTT tarafından sağlanmaktadır. Ancak emeklilik ön koşulu ile birlikte yaş sınırı ve kredi notu gibi koşullar da vardır. Koşulları sağlayan kişi en yakın PTT şubesine giderek başvurusunu yapabilir. Tutarı ilgili bankaların belirlediği PTT kredi 60 aya kadar vadelendirilir.

PTT Üzerinden Kimler Kredi Çekebilir?

PTT üzerinden kredi, anlaşmalı bankalar ve PTT karağı gereğince emeklilere özel olup emekli maaşını PTT’ den alanlar ve almayanlar olarak şartlandırılmıştır. PTT üzerinden kredi çekme şartları şunlardır:

  • Emekli Maaşı PTT Üzerinden Alan Kişiler: Bu kişiler için yapılmış şartlar kişinin 84 yaşını doldurmamış olması, kredi notunun kredi için yeterli olması ve aylık emekli maaşının yarısının kredi taksit tutarına yetiyor olması.
  • Emekli Maaşı PTT Üzerinden Almayan Kişiler: Bu kişiler için yapılmış şartlar kişinin gelirini belgeli olarak göstermesi, yaşının 18 ile 84 arasında olması, kredi notunun kredi için yeterli olması ve aylık emekli maaşının yarısının kredi taksit tutarına yetiyor olması.

Bu şartlar PTT tarafından belirlenmiş olup üst yaş limiti anlaşmalı bankaya göre değişmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: PTT Süt Parası Sorgulama

PTT ile Hangi Bankalar Kredi Vermektedir?

PTT üzerinden kredi veren bankalar emeklilere konut ve taşıt kredisi kapsamı dışında 60,000 TL’ ye kadar ihtiyaç kredisi desteği yapmaktadırlar. PTT üzerinden kredi veren bankalar ve şartları şu şekildedir:

Burgan Bank55,000 TL’ye kadar kredi hizmeti60 aya varan vade84 üst yaş limiti
Aktif Bank50,000 TL’ye kadar kredi hizmeti60 aya varan vade80 üst yaş limiti
ING Bank45,000 TL’ye kadar kredi hizmeti60 aya varan vade75 üst yaş limiti
Denizbank36,000 TL’ye kadar kredi hizmeti60 aya varan vade

80 üst yaş limiti

Türkiye Ekonomi Bankası ( TEB )35,000 TL’ye kadar kredi hizmeti60 aya varan vade70 üst yaş limiti

Bankalar ve şartları bu şekilde olup PTT kredi faiz oranları değişmektedir. Ancak PTT ilgili bankanın yaptığı faizin % 30’ u kadar gecikme faizi uygulması yapar. Başvuru halinde emekli maaşını PTT üzerinden alan kişiler için bir gün içinde, emekli maaşını PTT üzerinden almayan kişiler için ise 2 gün içinde kredi çıkmaktadır. Kredi ödemesi emekli maaşını PTT üzerinden alan kişilerin maaşından düşürülerek, almayanların ise PTT şubelerine gitmesi ile ya da EFT/ Havale yapmasıyla tahsis edilir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Eminevim Araba Alma Şartları

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredi başvurusu, PTT şubelerinden yapılmaktadır. Başvuracak emeklinin kimliği ile gelmesi yeterli olup kefil istenmez.  Başvuru sırasında istenilen tutarın % 0.5’ lik kısmı dosya masrafı olarak kişiden istenir. Kredi çekmek isteyen emeklililerde emekli maaşını PTT üzerinden alanlar önceliklidir. Bu yüzden PTT ihtiyaç kredisi çekmek isterse e-devlet kanalından emekli maaşını PTT’ ye taşıyabilir. PTT üzerinden emekli maaşı alan kişi PTT kredi ödemesi bitmeden maaşını başka bir bankaya taşıyamaz.

DİĞER PTT İŞLEMLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ:

PTT Kredisi Veren Bankalar
PTT Personel Alım Başvurusu
PTT Personel Alım Şartları
PTT HGS Bakiye Sorgulama
PTT Personel Alımı Ne Zaman?
PTT Süt Parası Sorgulama
PTT MTV Borcu Ödeme
PTT Kargo Kapıda Ödeme Şartları
PTT Kargo Takip İsimle Sorgulama
PTT Emekli Kredisi
PTT Kredi Başvurusu
PTT Barkod Sorgulama
PTT Personel Alım Başvuru Formu

]}

Etiketler:

Yorumlar