Sartlarineler.com

PTT Kargo Ücreti Ne Kadar?

PTT kargo güncel ücreti ne kadar? PTT kargo gönderilerinizde ne kadar ücret ödersiniz merak ediyorsanız detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. PTT kargo üzerinden yurt içi ve dışı gönderiler için alınan ücretler ve diğer ayrıntılar yazımızda yer alıyor. PTT kargo takip ve sorgulama işlemleri ile merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını hazırladık.

PTT Kargo fiyatları bütçe açısından avantaj sağladığı için çok tercih edilir. 2021 yılında herhangi bir zam uygulanmamıştır. PTT kargo ücreti 1 kg ağırlığındaki gönderi için 16,25 TL’dir ve 1 kg’ den fazla ağırlıkta ücret fazla artış göstermez. Ücretler sürekli olarak güncellenip artmadığı için hala aynı sektörde hizmet veren diğer kargo şirketlerinden daha uygundur.

PTT Kargo kamuya ait bir kurum olup posta ve kargo taşımacılığı üzerine faaliyet gösterir. Özel kargo şirketleri ile aynı hizmetleri sunan PTT Kargo’nun diğer kargo şirketlerine göre gönderim süresi daha uzun olabilir. Ayrıca PTT Kargo kapıda ödeme şartları yazımıza da bakabilirsiniz.

PTT Kargo Ücreti Kaç TL’dir?

PTT Kargo Ücreti Kaç TL’dir

PTT’nin gönderi ücreti gönderilecek olan paketin ağırlığına, paket içerisindeki ürünün türüne ve boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. 1 kg için fiyat 16,25 TL iken 2 kg için fiyat 18,25 TL’dir. 3 kg üstü kargolarda ise her kilogram başı fiyat 1,80 TL artar.  PTT Kargo taşıma hizmetinin yanında ek hizmetler de bulundurur. Ek hizmetler gönderi ücretine ilave edilir.

Ek hizmetler aşağıdaki şekilde listelenmiştir:

 • Teslimat bilgisi
 • Sadece alıcıya teslim
 • Kontrollü teslimat ücreti
 • PTT tarafından SMS ile bilgilendirme
 • PTT tarafından telefon ile bilgilendirme
 • Gönderi teslimatının adresten sağlanması

Kargo ücretine ilave olan ek hizmetlerin fiyat aralığı 2 TL ile 5 TL arasında değişiklik gösterir. PTT Kargo yurt dışında da faaliyet gösterir. Ancak fiyatlandırması yurt içi gönderim ile aynı değildir. Yurt dışındaki herhangi bir ülkeden Türkiye’ye de kargo gönderimi yapılabilir. Çıkış noktası yurt dışı, varış noktası Türkiye olan bir kargonun teslimi PTT merkezi üzerinden gerçekleştirilir. Kargo teslimat bilgilendirmesi sağlayan ek hizmetler ile paket merkeze geldiğinde alıcı ile iletişim kurulur.

PTT İŞLEMLERİYLE ALAKALI DİĞER YAZILARIMIZ TABLODADIR:

PTT Kredisi Veren Bankalar
Plaka ile PTT HGS Bakiye Sorgulama
PTT Süt Parası Sorgulama
PTT Kredi Çekme Şartları

PTT Kargo Yurt Dışı Fiyatı Ne Kadardır?

PTT Kargo Yurt Dışı Fiyatı Ne Kadardır

Yurt dışındaki PTT Kargo ücreti internet sitesinin kargo fiyat hesaplama alanından gönderilecek ürünün kilosuna göre hesaplatılarak öğrenilebilir. Kargonu içeriği ve boyutu fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Yurt dışındaki her ülke için farklı fiyatlandırma yapılır ve bu fiyat aralığı 0.5 kg için 90 TL ile 220 TL arasında değişebilir.

Yurt dışına gönderim sağlanacağı durumlarda siteden genellikle 30 kiloya kadar olan gönderilerin hesaplanması önerilir. 30 kilo üzeri olan kargoların ücreti değişebileceği için herhangi bir PTT şubesinde giderek birebir görüşme yapmak gerekebilir. Yurt dışına gönderilecek bir kargo için kilo ve hacim değerleri göz önünde bulundurulur. Bahsedilen iki değerden hangisi daha yüksek bir değer ise fiyat hesaplamasında o değer kullanılır.

Desi değeri bir diğer adıyla hacimsel ağırlık hesaplaması yapıldıktan sonra kargonun ağırlığı ile bir karşılaştırma yapılır. Eğer desi değeri kargonun normal ağırlığından daha yüksek ise fiyatlandırma desi değerine göre hesaplanır.

Desi değerinin kullanılması da yurt dışı kargo ücretinin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Makul bir yurt dışı kargo ücreti ödemek için avantaj sağlayan püf noktalar şu şekildedir:

 • Ürünün doğru şekilde paketlenmesi
 • Transferin yoğun saatlerde gerçekleştirilmemesi
 • Kargo şirketi ile uzun vadeli anlaşma yapılması
 • Birden fazla ürününün tek bir pakette birleştirilmesi
 • Yükün doğru tartılması

PTT Kargo Kapıda Ödeme Sistemi Nedir?

PTT Kargo Kapıda Ödeme Sistemi Nedir

Kapıda ödeme seçeneği sunan PTT, kredi kartı kullanmayan ya da internetten kart ile ödeme yapmaya çekinen kişiler tarafından tercih edilen bir kargo şirketi olmuştur. Satış işi ile uğraşan ve devamlı gönderim yapan kişilere kargo anlaşması seçeneği sunulur. Kapıda ödeme seçeneğinde PTT kargo ücreti 1.50 TL’den başlar.

Kapıda ödeme sistemi PTT tarafından yıllarca uygulanan ve genellikle kurumsal müşterilere sunulan bir hizmettir. Kapıda ödeme sistemi banka havalesi ile ya da Posta Çeki Hesabı seçeneklerine sahiptir. PTT’ye ödenen kapıda ödeme ücretinin gönderimi sağlayan kişi tarafına havale yapılması ile gerçekleşir.

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır

PTT gönderi sorgulama işlemi daha çok PTT’nin resmi sitesinden yapılsa da e-Devlet gibi alternatif siteler ile de bu işlem gerçekleşir. PTT Genel Müdürlüğü ile e-Devlet’in işbirliği sayesinde kargo takip hizmeti halka sunulur. PTT kayıtlı gönderi takibi e-Devlet ile açılan sayfadan gönderinin üzerindeki barkod numarası ve güvenlik resmi gibi bilgilerin girilmesi ile sağlanır. e-Devlet şifresi gerektirmeyen bu sistem kargonun gönderim zamanı ve nerede olduğu gibi bilgileri içerir.

Takibin sağlanabilmesi için gönderilecek kargonun şubeye teslimi esnasında kargoyu sisteme işleyecek kişiden mutlaka kargo takip numarası ve barkod numarası istenmesi gerekir. Şubeden alınan bu numaralar ile kişi tercih ettiği sistemden kargo takibini yapabilir. Kargonun güvenli ve sorunsuz teslimi için PTT kargo ücreti ödenirken mesaj yolu ile bilgilendirme almak da bir seçenektir.

SMS ve telefon araması yaparak yapılan bilgilendirmeler ilave hizmetlere dahil olur ve PTT Kargo’ya cüzi miktarda ücret ödenir. E-posta yolu ile ücretsiz bilgilendirme yolu da kullanılabilir. Yurt dışına gönderilerinin takibi de yurt içi kargo takibi ile aynı sisteme dayalıdır. Kargo takip numarası, barkod numarası gibi numaralar hakkında bir bilgiye sahip olunmadığı takdirde gönderinin takip işlemi gerçekleştirilemez. Ayrıca PTT kargo isimden sorgulama yazımızı da okuyunuz.

PTT Kargo Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

PTT Kargo Fiyatı Nasıl Hesaplanır

PTT kargo ücretini hesaplamak için ürünün desi değerine bakılır. Desi değeri paketin en, boy ve yükseklik değerlerinin çarpılıp 3000’e bölünmesi ile öğrenilir. Gönderilecek bir paketin örnek olarak boyutları aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • 2 KG ağırlık
 • 15 cm boy
 • 10 cm genişlik
 • 6 cm yükseklik

2 KG ağırlığındaki bir paket için ödenecek tutar (15x10x6)/3000 işlemi ile 0,30 desi değerinden 30 TL olur.

Bu hesaplama dahilinde bir kargonun ücretinin sadece ağırlığa bağlı olmadığı görülür. Desi ürünün kapladığı alanı ifade ettiğinden kargonun ağırlığının hafif ancak boyutunun büyük olması kargo ücretini artırır.

Aynı zamanda toptan satış işlemi yapan kişiler kargo şirketi ile anlaşma yaparak kargo ücretlerini minimum seviyede tutabilir. Kargo maliyetlerini en aza indiren işletmeci bu anlaşma sayesinde ciddi bir kâr yapabilir. Kargo anlaşması şubeye gidip yetkili bir çalışan ile görüşme yaparak gerçekleştirilebilir.

PTT Kargo İle İletişim Kurmanın Yolları Nelerdir?

PTT Kargo ile haberleşme müşteri hizmetleri, PTT Çağrı Merkezi’nden sesli yanıt sistemi gibi alternatifler ile sağlanabilir. PTT Kargo ile iletişim genellikle kargonun veya postanın tesliminin gecikmesi için kurulur. Evden kargo teslimi yapılmasının istenmesi, kargo ücretinin öğrenilmesi ve kargo hakkında herhangi bir şikayetin dile getirilmesi için de insanlar müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir.

PTT Kargo ile ilgili ve bağlantılı kargo takibi, şikayet, soru gibi işlemleri “444 1 788” telefon numarasından müşteri hizmetlerine ulaşarak halletmek mümkündür.  Müşteri temsilcisi çok yoğun olduğu takdirde müşterinin iletişim bilgilerini alarak daha sonra arayacağını belirtebilir. Kargo hakkında bilgi almak için işlemin yapıldığı şubenin internet sitesinden numarası öğrenilerek de irtibata geçilebilir.

PTT Çağrı Merkezi’nin sesli yanıt sistemi ile bekleme derdi olmadan ve kolay yoldan halledilen işlemler şu şekildedir:

 • Kargo ile ilgili genel bilgi
 • PTT Hizmetleri hakkında bilgi
 • Yurt içi kargo sorgulamaları
 • Yurt dışı kargo sorgulamaları
 • PTT kargo ücreti
 • Yurt içi kargo ve kurye gönderilerinin adresten alınması
 • Posta gönderisi sorgulama
Sıkça Sorulan Sorular

PTT’nin gönderi ücreti gönderilecek olan paketin ağırlığına, paket içerisindeki ürünün türüne ve boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. 1 kg için fiyat 16,25 TL iken 2 kg için fiyat 18,25 TL’dir. 3 kg üstü kargolarda ise her kilogram başı fiyat 1,80 TL artar.  

Yurt dışındaki PTT Kargo ücreti internet sitesinin kargo fiyat hesaplama alanından gönderilecek ürünün kilosuna göre hesaplatılarak öğrenilebilir. Kargonu içeriği ve boyutu fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Yurt dışındaki her ülke için farklı fiyatlandırma yapılır ve bu fiyat aralığı 0.5 kg için 90 TL ile 220 TL arasında değişebilir.

Kapıda ödeme seçeneği sunan PTT, kredi kartı kullanmayan ya da internetten kart ile ödeme yapmaya çekinen kişiler tarafından tercih edilen bir kargo şirketi olmuştur. Satış işi ile uğraşan ve devamlı gönderim yapan kişilere kargo anlaşması seçeneği sunulur. Kapıda ödeme seçeneğinde PTT kargo ücreti 1.50 TL’den başlar.

PTT gönderi sorgulama işlemi daha çok PTT’nin resmi sitesinden yapılsa da e-Devlet gibi alternatif siteler ile de bu işlem gerçekleşir. PTT Genel Müdürlüğü ile e-Devlet’in işbirliği sayesinde kargo takip hizmeti halka sunulur. PTT kayıtlı gönderi takibi e-Devlet ile açılan sayfadan gönderinin üzerindeki barkod numarası ve güvenlik resmi gibi bilgilerin girilmesi ile sağlanır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.