Sartlarineler.com

PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır? Başvurusu ve Şartları

PTT emekli kredisi kimliğiniz ile en yakın PTT şubesine başvuru yapılarak alınır. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü yani kısa ismiyle PTT Türkiye’de bir posta takip ve muhafaza kuruluşudur. Yerli ve milli bir şekilde oluşturulan şimdiye kadarki hizmet anlayışında; sizin talebiniz üzerine değerli her türlü eşyanızı koruma, taşıma, saklama gibi fırsatlar sunar. Birçok emekli vatandaşın da fatura ödeme uğrak noktası olan PTT, hizmetleri arasına bir yenisini daha ekleyerek emeklilere PTT Emekli Kredisi başvuru imkânı sunar. “Kredi ihtiyaçlarınız için artık PTT yanınızda!” sloganı ile PTT işyerleri emekli bireylere acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Emekli Kredisi imkânı sunar.

Emekliler PTT’den Kredi Çekebilir mi?

Emekli bireyler kendilerine en yakın PTT işyerine giderek PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan birine Emekli Kredisi başvurusu yaparak istedikleri krediyi çekebilirler. PTT Emekli Kredisi, maaşını PTT işyerlerinden alan ve henüz 80 yaşını doldurmamış emekliler içindir. Emekli Kredisi işlemlerinden 80 yaşına kadar olan emekliler yararlanabilir. 81 yaşında bir emekli bu krediyi alamaz. Kredi kullanıcısının yaşı ve vade süresinin toplamı 83 yılı geçmemelidir. Daha somut bir ifade ile açıklanacak olursa 80 yaşında başvuru yapan bir kullanıcı 4 yıl ve üzeri vadeli kredi kullanamaz ama 83 yılı geçmeyeceği için 3 yıl vadeli kredi kullanabilir. Yaş sınırına uyan her emekli PTT’den kredi çekme hakkına sahiptir.

PTT Emekli Kredisi Başvuru Yolları Nelerdir?

2021 PTT emekli kredisine başvuru yapmak için size ait TC kimlik kartınız ile en yakın PTT işyerlerinden birine giderek size verilen başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekir. Başvuru şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde PTT ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile Emekli Kredinize sahip olabilirsiniz.

Başvurunun anlaşmalı bankalar tarafından sağlanan SMS ağı ile yapılması da mümkün.

PTT Emekli Kredisi Şartları Nelerdir?

PTT işyerlerinin acil nakit ihtiyaçlarınız için size sunduğu PTT emekli kredisi başvuru şartlarında tamamlamanız gerekenler şunlardır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Nüfus cüzdanınız veya TC kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik kartını taşıyor olmalısınız.
 • Emekli maaşınızı PTT işyerlerinden alıyor olmanız gerekir.
 • Maksimum 80 yaşında olmalısınız. 81 yaş ve üzeri emekli bireyler PTT Emekli Kredisi başvurusu yapamamaktadır.
 • Herhangi bir kuruma ödenmemiş kredi borcunuz olmamalıdır.
 • Aktif Hayat sigortanız bulunmalıdır.
 • Başvuru formunda talep edilen aylık gelir belgenizi ilgili bankaya sunabiliyor olmanız gerekir.
 • Sunduğunuz bu gelir belgenizdeki tutar ile Emekli Kredisi’nin taksitlerini ödeyebilecek seviyede olmanız gerekir.

PTT Emekli Kredisi Evrakları Nelerdir?

PTT işyerlerinin acil nakit ihtiyaçlarınız için size sunduğu 2021 emekli kredisi için istenen başvuru belgeleri şunlardır:

PTT işyerlerinin size sağladığı Emekli Kredisi için kefil veya herhangi bir şart aranmaz. Türkiye Cumhuriyeti emekli vatandaşı iseniz kimlik kartınız ile size en yakın PTT işyerlerinden birine giderek başvurularınızı eksiksiz tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda aynı gün içerisinde kredi miktarınız hesabınıza geçer. 2021 PTT Emekli Kredisi için zorlayıcı evrak şartı yoktur.

İcra Takipli Emekliler PTT Emekli Kredisine Başvuru Yapabilir mi?

Hakkında aktif icra takibi bulunan emekli bireyler 2021 PTT Emekli Kredisi kampanyasından yararlanır. 80 yaşınızı doldurmamış ve emekli maaşınızı PTT işyerlerinden alan bir emekli olarak 2021 PTT Emekli Kredisi’ne başvuru yapmak istiyor fakat hakkınızda icra takibi veya haciz başlatılmış ise kendinize kefil olacak birini bularak 2021 PTT Emekli Kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. Böylelikle hakkınızda icra takibi olması 2021 PTT Emekli Kredisi almanıza engel oluşturmaz.

Emekli Maaşınız PTT’ye Nasıl Taşınır?

2021 yılı emekli maaşınızı PTT’ye taşımanız mümkün. 80 yaşınızı henüz doldurmamış bir emekli birey olarak acil nakit ihtiyacınız var fakat emekli maaşınızı PTT işyerlerinden almıyor iseniz birkaç adımla maaşınızı taşıyabilirsiniz. Öncelikle en çok tercih edilen ve kolay olan işlem size en yakın PTT işyerlerinden birine uğrayarak e-devlet şifrenizi oluşturmanızdır. Daha sonra internet erişimli bir bilgisayardan e-devlet sistemine girerek veya http://turkiye.gov.tr bu linke tıklayarak arama motoruna yapmak istediğiniz işlemi yazınız. Sonrasındaki adımları takip ederek maaşınızı PTT işyerlerinden almaya başlayabilirsiniz.

Bir diğer maaş değişikliği konusunda tercih edilen seçenek ise SGK İl Müdürlüğüne yazılı dilekçe vermektir. Bu işlem sonucunda yazılı dilekçeniz onaylandığı zaman maaşınızı taşıma işleminiz gerçekleşir ve maaşınızı size en yakın PTT işyerlerinden almaya başlayabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

Türkiye’nin güvenilir ve birçok önemli işlere imza atan posta kurumu PTT size kredi imkânları sunar. 2021 PTT emekli kredisinin size sağlayacağı avantajlar şunlardır:

 • 2021 PTT Emekli Kredisi almak için herhangi bir ön koşul aranmaz.
 • Bu krediye başvuru yapmadan önce kefil aramanıza gerek yoktur. Çünkü size kefil şartı koyulmaz.
 • Başvuru yapmak için size en yakın PTT işyerlerinden birine giderek başvuru formu doldurmanız yeterli olur.
 • Başvuru için sizden onlarca evrak istenmez. Başvuruya giderken yanınıza size ait kimlik kartınızı almanız yeterli olur.
 • 2021 PTT Emekli Kredisi için PTT ile anlaşmalı Bankalardan bazıları SMS ile de başvuru kabul eder. Sağlığımıza dikkat etmemiz gereken pandemi sürecinde evden çıkmadan da 2021 PTT Emekli Kredisi’ne sahip olabilirsiniz.
 • 2021 PTT Emekli Kredisi için başvuru yapılırken vekil kabul edilmez. Sadece sizin kimlik kartınız ile şubeye gitmeniz gerekir. Bu durumda olası dolandırıcılık veya birilerine komisyon ödeme ihtimallerini de ortadan kaldırmış olursunuz.
 • Acil nakit ihtiyacınız var fakat bulunduğunuz noktada size yardımcı banka şubelerinden herhangi biri yoksa bu durum size problem yaratmaz. Banka şubesi yerine size en yakın PTT işyerlerinden birine giderek acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için PTT Emekli Kredisi avantajlarından yararlanırsınız.

Başvuru Süreci Nasıl İşler?

PTT emekliler için kredi başvuru sürecinde oluşacak adımlar şunlardır:

 • Bu kredi kampanyasında yaş sınırı bulunur. En üst yaş sınırı 80 olduğu için henüz 80 yaşını doldurmamış tüm emekliler başvuru yapma hakkına sahiptir. Emekli maaşınızı PTT işyerlerinden alıyor olmanız gerekir. Eğer emekli maaşınızı başka bir bankadan alıyor iseniz PTT’ye taşıyabilirsiniz. Bunun sonucunda ekstra olarak PTT işyerlerinin size sunacağı avantaj ve promosyonlar olur. Bu imkânlardan da yararlanma fırsatı sağlarsınız.
 • Kendinize ait nüfus cüzdanınız veya TC kimlik kartınız ile bireysel olarak şubeye gitmeniz gerekir. Sizin yerinize herhangi birine vekâlet veremezsiniz. Sizin yerinize bir başkası sizin kimliğinizi kullanarak başvuru isteği yapmak isterse kabul edilemez ve başvuru geri çevrilir.
 • Emekli Kredisi başvurusu için PTT işyerlerinde bulunan anlaşmalı bankaların başvuru formlarının sizin tarafınızdan doldurulması gerekir.
 • Gerekli formları doldurduğunuz zaman değerlendirme süreci ilgili bankaya aktarılır. Bundan sonrası için onay ilgili bankadan alınır. Yapmış olduğunuz 2021 PTT Emekli Kredisi başvurunuzun onaylanmasını beklerken çeşitli yollarla sizinle iletişime geçmek isteyen aracı veya komisyoncuların PTT işyerleri ile herhangi bir ilişiği bulunmaz. Yapmış olduğunuz 2021 PTT Emekli Kredisi onay sürecine PTT işyerlerinin herhangi bir etkide/yaptırımda bulunma yetkisi yoktur.
 • 2021 PTT Emekli Kredisi başvuru sürecinde kredi tutarları gibi işlemlerden kesilen masraflar anlaşmalı Bankalar tarafından tahsil edilir.
 • Tüm bu yapılan işlemler sonucu oluşan sigorta ve dosya masrafı gibi gider tutarlarının iadesini istiyor iseniz konusunda ilgili Banka ile iletişime geçmeniz gerekir.
 • PTT işyerlerine giderek yapmış olduğunuz 2021 PTT Emekli Kredisi başvurunuz şartları sağladığınız sürece hiçbir problem yaşamadan aynı gün içinde kabul edilir. Aynı gün içinde hesabınıza aktarılan krediyi kullanma hakkına sahipsiniz.
 • Başvuru yapıldıktan sonraki süreçte Emekli Kredisi’ne ilişkin cayma hakkı işlemleri PTT işyerlerinden yapılamaz. Kullanılan kredinin cayma hakkı başvurusunu anlaşmalı bankanın tarafına iletmeniz gerekir.

PTT İle Anlaşmalı Bankalar Nelerdir?

PTT emekli kredisi alma imkânı sunan PTT ile anlaşmalı bankalar şunlardır:

 • Aktif Bank, 2021 PTT emekliler için kredi kampanyasının şartlarını “N Kolay Emekli Kredisi” başlığı altında açıklar.
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2021 emekliler için olan kredi kampanyasını “Emekliye Özel Kredi Kampanya” başlığı altında açıklar.
 • Halkbank, 2021 emekliler için olan kredi kampanyasının şartlarını “Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi” başlığı altında açıklar.
 • Ziraat Bankası, 2021 emeklilere sağladığı kredi fırsatlarını “Emeklinin Artısı Kredi Paketi” başlığı altında açıklar.
 • Deniz Bank, yaptığı açıklamada “Her Derde Deva İhtiyaçKredisi” başvurularının PTT işyerlerinde de bulunduğunu duyurur.

Aktif Bank’tan 2021 PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 PTT emekli kredisini Aktif Bank’tan almak isteyenler en yakın PTT işyerine giderek başvuru yapabilir. Özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, emekli bireylerin acil nakit ihtiyaçlarına anında imkân sağlama fırsatı sunar.

Kampanyaya dâhil olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve emekli maaşınızı PTT işyerlerinden alıyor olmanız yeterlidir. Bunların dışında herhangi bir şart talep edilmez. Emekli Kredisi için kefil şartı da yoktur. Emekli Kredisi sahibi olmak için kimlik kartınız ile size en yakın PTT işyerine giderek Aktif Bank tarafından oluşturulan başvuru formunu doldurmanız yeterli olur. Pandemi döneminde evinizden çıkmadan yapabileceğiniz bir diğer kolay başvuru imkânı ise SMS yolu ile sunulur. Büyük harfler ile “EMEKLI” yazıp bir boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı (TCKN) da eksiksiz ekleyerek 3050’ye SMS gönderdiğiniz zaman başvurunuz değerlendirmeye alınır.

Aktif Bank Emekli Kredi Limiti ve Faiz Oranı Ne Kadardır?

Aktif Bank emekli kredisi limiti 80 000 TL’dir. En yakın PTT işyerlerinden birine giderek yaptığınız başvuru sonrasında aynı gün içinde 80 000 TL’ye kadar Emekli Kredisi’ne sahip olabilirsiniz. Bu kampanya için geçerli faiz oranı %2,49‘dur. Bu faiz oranı 1.250 TL – 80.000 TL tutar aralığında, 3 ile 36 ay arası vade imkanı için sunulan miktardır. Emekli Kredisi’nin en alt limiti 1 250 TL, en üst limiti 80 000 TL’dir.

PTT Emekliler için Kredi Nasıl Hesaplanır?

Almak istediğiniz PTT emekli kredinizi hesaplamak için başvurunuza dâhil edilen faiz oranı ve vade sayınızı kullanabilirsiniz. PTT’nin internet sayfasında sunduğu örnek ödeme planı ve faiz maliyet tablosu aşağıdaki şekildedir.

Taksit Tutar Tablosu (Aylık)

Kredi Tutarı122436
1.250,00 TL125,49 TL73,71 TL57,15 TL
5.000,00 TL501,95 TL294,86 TL228,61 TL
10.000,00 TL1.003,90 TL589,71 TL457,22 TL
20.000,00 TL2.007,80 TL1.179,42 TL914,44 TL
30.000,00 TL3.011,70 TL1.769,13 TL1371,65 TL
40.000,00 TL4.015,61 TL2.358,84 TL1.828,87 TL
50.000,00 TL5.019,51 TL2.948,56 TL2.286,09 TL
60.000,00 TL6.023,41 TL3.538,27 TL2.743,31 TL

Faiz Maliyet Tablosu

Kredi TutarıVade (ay)Faiz OranıTaksit TutarıKredi Tahsis ÜcretiYıllık Toplam Maliyet
10.000,00 TL362,49%457,22 TL52,50 TL42,9639%

​Yukarıdaki tabloda kredi için alınan tüm faiz, ücret ve vergiler toplam maliyet oranlarında belirtilir. Ancak sigorta masrafları tabloya dâhil edilmemiştir.

PTT Emekliye Kaç Maaş Kredi Verir?

PTT emeklilere maaşlarının beş katı kadar kredi imkânı sunar. Yukarıdaki tüm bu şartlara uyan emekliler Aktif Bank’ın sunacağı nakit desteğinden maaşlarının beş katına kadar faydalanabilirler. Aktif Bank’ın SMS kredi veya N Kolay Kredi olarak da adlandırdığı bu Emekli Kredisi için ek bir ücret ödemenize gerek yoktur. Eğer isterseniz ilk 3 ay ödeme şartınız olmaz.

PTT işyerlerinin Emekli Kredisi konusunda anlaşmalı olduğu bankalar arasında en çok tercih edileni, sağladığı kolaylıklar ve avantajlar ile Aktif Bank’tır. Nakit ihtiyacına sıkışmadan rahat bir emeklilik dönemi geçirmek isteyen emekliler PTT emekliler için kredi başvurusunu ister en yakın PTT işyerine giderek, ister oturduğu yerden SMS ile yapabilir. Oluşturulan başvurular kabul edildiği aynı gün içinde krediler hesaba aktarılır ve kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

PTT emeklilere maaşlarının beş katı kadar kredi imkânı sunar.

Aktif Bank emekli kredisi limiti 80 000 TL’dir. En yakın PTT işyerlerinden birine giderek yaptığınız başvuru sonrasında aynı gün içinde 80 000 TL’ye kadar Emekli Kredisi’ne sahip olabilirsiniz.

2021 PTT emekli kredisini Aktif Bank’tan almak isteyenler en yakın PTT işyerine giderek başvuru yapabilir. Özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, emekli bireylerin acil nakit ihtiyaçlarına anında imkân sağlama fırsatı sunar.

PTT işyerlerinin size sağladığı Emekli Kredisi için kefil veya herhangi bir şart aranmaz. Türkiye Cumhuriyeti emekli vatandaşı iseniz kimlik kartınız ile size en yakın PTT işyerlerinden birine giderek başvurularınızı eksiksiz tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda aynı gün içerisinde kredi miktarınız hesabınıza geçer. 2021 PTT Emekli Kredisi için zorlayıcı evrak şartı yoktur.

2021 PTT emekli kredisine başvuru yapmak için size ait TC kimlik kartınız ile en yakın PTT işyerlerinden birine giderek size verilen başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekir. Başvuru şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde PTT ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile Emekli Kredinize sahip olabilirsiniz.

Emekli bireyler kendilerine en yakın PTT işyerine giderek PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan birine Emekli Kredisi başvurusu yaparak istedikleri krediyi çekebilirler.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.