Sartlarineler.com

2022 Özel Harekat Polisi Olma Şartları Neler? (Nasıl Olunur?)

Özel harekat polisi olma şartları nelerdir? Özel Harekat bünyesinde polis olarak görev yapmak istiyorsanız hazırladığımız detaylı rehber yazıyı inceleyebilirsiniz? Kimler özel harekat polisi olabilir? Hangi sınavlardan geçmek gerekir? Kızlar ve erkekler için fiziki yeterlilik nedir? Özel harekat polisi olmak istiyorsanız başvurusu, sınav aşamaları, girilen sınavlar gibi tüm aşamalara ait şartları inceleyebilirsiniz.

Özel harekat polisi olmak için şartlar 2022 yılında da çokça gündeme gelmektedir. Polis meslek grubunun içinde Polis Özel Harekat olarak adlandırılan PÖH emniyet grubunun özel görevler için eğitilmiş çalışanlarıdır. Özel harekat polisleri olağan üstü durumların oluşması halinde görevlendirilirler.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ NEDİR?

Özel harekat polisi bir diğer adı ile Polis Özel Harekatlar emniyet biriminin değerli gruplarından biridir. Polis Özel Harekatlar; banka soygunu, rehine kurtarma, terör ile mücadelede ve uyuşturucu operasyonları gibi önemli operasyonlarda görevlendirilmek üzere çalışmaktadır. Özel Harekat Polislerinin önem teşkil eden görevlerde bulunduğundan Özel Harekat Polisi olmadan önce birçok eğitimden geçmektedir. Belirlenen eğitimlerin başarı ile geçilmesi durumunda Özel harekat polisi olabilirler.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Özel Güvenlik Olma Şartları Nelerdir?

”ÖZEL HAREKAT POLİSİ NASIL OLUNUR?” KONULU VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ:

ÖZEL HAREKAT POLİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

ÖZEL HAREKAT POLİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR

Özel harekatın görevleri; uyuşturucu operasyonları, terör ile mücadele operasyonları, rehine kurtarma gibi ekstrem durumlara müdahale etmeleri için görevlendirilmişlerdir. Özel Hareket Polisleri emniyet teşkilatının önemli birimlerinden biridir. İstek ve teklif doğrultusunda olunan meslek gruplarından biri olan Özel Harekat Polisleri bulundukları her operasyonda adından söz ettirmiştir.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ NASIL OLUNUR?

ÖZEL HAREKAT POLİSİ NASIL OLUNUR

Özel harekat polisi olmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Devletin belirtmiş olduğu özel şartlar ile Özel Harekat Polisi alımı yapılmaktadır.
 • Polis Meslek Yüksek Okullarında öğrenim görmeniz gerekmektedir. Lise veya açık lise gibi öğrenim kurumlarından mezun olan kişiler Polis Meslek Yüksek Okullarına başvuru yapabilmektedir.
 • Polis Meslek Yüksek Okulu içerisinde uzmanlaşmak istediğiniz bölümü seçebilirsiniz.
 • Polis Meslek Yüksek Okulu içerisinde başka bir birimde çalışırken Polis Özel Harekat şartlarını sağlamanız halinde başvuru yapabilirsiniz.
 • Özel durumlar harici askerlik Hizmetini tamamlamış olmanız istenmektedir.
 • En fazla 28 yaşına kadar Polis Özel Harekat olma başvurusu yapabilirsiniz.
 • Fiziki yeterlilik sınavında başarı sağlamanız gerekmektedir.
 • Belirtilen şartlar sonucunda gireceğiniz mülakatta başarılı olmanız gerekmektedir.

Belirlenen şartları sağlamanız durumunda Polis Meslek Yüksek okullarında fiziki ve mesleki eğitimleri verilmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bekçilik Sağlık Şartları

ÖZEL HAREKAT PARKUR SINAVI VİDEOSUNU İZLEYEBİLİRSİNİZ:

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bayan Yunus Polis Olma Şartları Nelerdir?

Özel Harekat Polisi Fiziki Yeterlilik Sınavı

Fiziki yeterlilik sınavı başvuran kişilerin en çok merak ettiği şartlardandır. Fiziki yeterlilik sınavına hak kazanabilmek için öncelikle Polis Meslek Yüksek Okullarında okumaları gerekmektedir. Belirlenen şartların sağlanması durumunda hak kazanılan fiziki yeterlilik sınavında; 2400 m koşu, 17 barfiks, 80 mekik, 60 şınav ve bir takım dayanıklılık testlerini başarı ile tamamlamaları istenmektedir.

Sınavda belirtilen fiziki aktiviteleri belirli süre içerisinde tamamlayanlar listeye alınmakta ve puanlanmaktadır. Özel Harekat Polislerinin mesleki yaşamlarında ihtiyacı olan bu dayanımların test edilebilmesi için önemli bir şarttır. Fiziki yeterliliği sağlayan adaylar mülakat aşamasına alınmaktadır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bağımsız Denetçi Olma Şartları Nelerdir?

ÖZEL HAREKAT POLİSİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Özel Harekat Polisi Olma Şartları Neler

Özel harekat polisi olmak için istenen şartlar şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu kimlik ile belgelemek,
 • Anadolu, meslek veya fen lisesi gibi lise dengi kurumlardan mezun olmak,
 • ÖSYM tarafından yapılan TYT sınavında en az 250 puana sahip olmak,
 • Şehit veya gazi yakını olan kişilerin ÖSYM tarafından yapılan TYT sınavında en az 150 puana sahip olma,
 • Sınavın yapıldığını gün dahil olmak üzere 18 yaşını tamamlamış ve 26 yaşından gün olmamış olmak,
 • Boy kütle endeksini sağlamaları gerekmektedir. Erkek adaylar için en az 167 cm boy, kadın adaylar için en az 162 cm boy istenmektedir. Aynı zamanda boy kütle endeksi olarak 18-22 arasında olmaları istenmektedir.
 • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Siyasi parti ve kollarına üyeliğinin olmaması gerekmektedir.

Belirtilen şartları sağlamanız halinde Özel harekat polisi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Özel harekat polisi bir diğer adı ile Polis Özel Harekatlar emniyet biriminin değerli gruplarından biridir. Polis Özel Harekatlar; banka soygunu, rehine kurtarma, terör ile mücadelede ve uyuşturucu operasyonları gibi önemli operasyonlarda görevlendirilmek üzere çalışmaktadır.

Özel harekat polislerinin görevleri; uyuşturucu operasyonları, terör ile mücadele operasyonları, rehine kurtarma gibi ekstrem durumlara müdahale etmeleri için görevlendirilmişlerdir. Özel Hareket Polisleri emniyet teşkilatının önemli birimlerinden biridir. İstek ve teklif doğrultusunda olunan meslek gruplarından biri olan Özel Harekat Polisleri bulundukları her operasyonda adından söz ettirmiştir.

Özel harekat polisi fiziki yeterlilik sınavı başvuran kişilerin en çok merak ettiği şartlardandır. Fiziki yeterlilik sınavına hak kazanabilmek için öncelikle Polis Meslek Yüksek Okullarında okumaları gerekmektedir. Belirlenen şartların sağlanması durumunda hak kazanılan fiziki yeterlilik sınavında; 2400 m koşu, 17 barfiks, 80 mekik, 60 şınav ve bir takım dayanıklılık testlerini başarı ile tamamlamaları istenmektedir.


Etiketler:

Yorumlar