Sartlarineler.com

Oto Test Merkezi Açma Şartları Neler?

Oto test merkezi açma şartları güncel yasal prosedürle belirlenmiştir. Oto test merkezi açma şartlarını taşıyorsanız siz de ekspertiz olabilirsiniz. Yazımızda oto test merkezi açmak isteyenler için detaylı bir yazı hazırladık. Oto test merkezi nasıl açılır? Oto test merkezi açma belgesi nereden alınır? Oto test merkezi açma maliyeti ne kadar? Oto test merkezi açma şartları ve diğer detaylar hakkında kapsamlı bilgiler sunduk. Oto ekspertiz bayiliği alarak iş yeri açmak istiyorsanız konu hakkında tüm ayrıntılara yazımızda ulaşarak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Oto test merkezi açma şartları için belirli yasal prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir. Oto ekspertiz merkezi açmak istiyorsanız yazımızda hazırladığımız şartları yerine getirerek siz de oto test merkezi açabilirsiniz. Oto test merkezi açma şartları ile ilgili detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

oto test merkezi açma şartları

oto test merkezi açma şartları

OTO TEST MERKEZİ AÇMA ŞARTLARI NELERDİR?

 • Oto merkez için sanayi bölgesi şartı bulunmaktadır. Bu bölgeler dışında başka yerde merkez açılmasına izin verilmemektedir.
 • Oto merkez dükkanı için asgari olarak 90 metrekarelik bir alan olmalıdır. Ruhsat alabilmek için istenilen metrekareden daha küçük bir yerde merkez açılmamalıdır.
 • Oto test merkezi açma şartları sağlandığında öncelikle dükkan kiralamak ile başlanılabilir.
oto ekspertiz açma şartları

oto ekspertiz açma şartları

OTO TEST MERKEZİ AÇMAK İÇİN GEREKLİ OLAN MAKİNELER NELERDİR?

Oto test merkezini açmak isteyenlerin ihtiyaç duyacağı makineler şu şekildedir:

 • Yanal kayma test cihazı gerekmektedir.
 • İhtiyaç duyulan test cihazlarından bir tanesi süspansiyon cihazıdır.
 • Fren test cihazı alınmalıdır.
 • Merkezde dinamometre olmalıdır.
 • Merkez açacaklar boşluk ve arıza test cihazı almalıdır.
 • Akü test cihazına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Lastiklerin basıncını ölçen alet gerekmektedir.
 • Oto merkezinde boya kalınlık ölçme cihazı bulunmalıdır.
 • Takım arabası ihtiyaç duyulan araçlardan bir tanesidir.

OTO TEST MERKEZİNDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Oto test merkezi açacakların önem vermesi gereken noktalardan bazıları aşağıda yer almaktadır:

 • Merkezde lavabolar yer almalıdır. Özellikle bunların temizliği konusunda da müşteri memnuniyeti için dikkatli olunmalıdır.
 • Kıyafetlerin değişimi için kıyafet kabini olmalıdır.
 • Müşterilerin bekleyebileceği odalar ve kabinler olmalıdır. Bu şekilde işlemleri tamamlanıncaya kadar konforlu ve güvenli beklemeleri için ortam oluşturulmuş olur.
 • Tahsilat masası merkezlerde olması gereken ekipmanlardan bir tanesidir.
 • Oto test merkezlerinde yönetim ofisi olmalıdır. Burada merkezin idari ve muhasebe işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yürütülebilir.

NOT: Belirtilen noktalar hem müşteri memnuniyeti hem de çalışanların işlerini daha düzenli bir şekilde idare ettirilmesi açısından önemlidir. Özellikle ileride kurumsal şirket olma düşüncesi olanlar merkez açtıklarında temel önceliğin müşteriler olduğunu düşünmesi gerekir. Bu şekilde müşteri potansiyellerini genişleterek daha fazla kitleye ulaşma imkanı elde ederler.

OTO TEST MERKEZİ AÇMAK İÇİN EĞİTİM VE SERTİFİKA NEREDEN ALINIR?

Oto merkezi için gerekli eğitim ve sertifika veren kurumlara başvuru yapıldığında hem uygulamalı hem de teorik olarak eğitimler sunulmaktadır.  Bu işte tecrübe kazanmak isteyenler ya da var olan tecrübelerine pratik katma fikrine sahip olanlar eğitime başvurabilir.  Otomotiv mezunları dışında işe ilgi duyan ve oto test merkezi açmak isteyen herkes katılabilir.

Verilen eğitimlerde otomobil ile ilgili tüm uygulama işlemleri gösterilmektedir. Bunun yanı sıra sektörde iş güvenliği ile ilgili eğitimler de verilmektedir. Kurumsal firma olmak isteyenler alacakları eğitim sayesinde kurumsallaşma kavramını daha iyi öğrenerek sektörlerinde öne çıkma imkânı elde edecektir. Eğitimin tamamlanmasından sonra sınav uygulanmaktadır. Sınavda başarılı olanlar sertifika sahibi olmaktadır. Verilen sertifika ile birlikte hem yurt içinde hem de yurt dışında mesleki anlamda önde olma konusunda ek olarak avantaj sağlanmaktadır.

OTO TEST MERKEZİ AÇMANIN MAALİYETİ NE KADARDIR?

Oto test merkezi açacaklar için gerekli olan para miktarı bayiliklere göre farklılık gösterse de yaklaşık olarak 200 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişim göstermektedir. Gerekli bayi görüşmelerinin ardından 20 gün içerisinde iş yerinin çalışma için uygun hale getirilme işlemleri tamamlanır.  Merkez açıldıktan sonra elde edilen miktar bayiliklerle yapılan anlaşmadaki kar oranındadır. Burada yapılan masraflar ve malzeme için ödenen miktarlar da gelir-gider tablosu hesaplanmasında düşünülmelidir. Oto test merkezi açma şartları arasında temelde maddi hazır olma durumu da yer almaktadır. Merkez açabilmek için yeterli yatırımın olması olası para risklerini de daha az seviyeye indirmede yardımcı olmaktadır. Bu sayede yeterli bütçe ile istenilen yerde oto test merkezi açılabilecektir.


Sıkça Sorulan Sorular

Oto merkez için sanayi bölgesi şartı bulunmaktadır. Bu bölgeler dışında başka yerde merkez açılmasına izin verilmemektedir. Oto merkez dükkanı için asgari olarak 90 metrekarelik bir alan olmalıdır. Ruhsat alabilmek için istenilen metrekareden daha küçük bir yerde merkez açılmamalıdır. Oto test merkezi açma şartları sağlandığında öncelikle dükkan kiralamak ile başlanılabilir.

Yanal kayma test cihazı gerekmektedir. İhtiyaç duyulan test cihazlarından bir tanesi süspansiyon cihazıdır. Fren test cihazı alınmalıdır. Merkezde dinamometre olmalıdır. Merkez açacaklar boşluk ve arıza test cihazı almalıdır. Akü test cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Lastiklerin basıncını ölçen alet gerekmektedir. Oto merkezinde boya kalınlık ölçme cihazı bulunmalıdır. Takım arabası ihtiyaç duyulan araçlardan bir tanesidir.

Oto test merkezi açacaklar için gerekli olan para miktarı bayiliklere göre farklılık gösterse de yaklaşık olarak 200 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişim göstermektedir. Gerekli bayi görüşmelerinin ardından 20 gün içerisinde iş yerinin çalışma için uygun hale getirilme işlemleri tamamlanır.

Oto merkezi için gerekli eğitim ve sertifika veren kurumlara başvuru yapıldığında hem uygulamalı hem de teorik olarak eğitimler sunulmaktadır.  Bu işte tecrübe kazanmak isteyenler ya da var olan tecrübelerine pratik katma fikrine sahip olanlar eğitime başvurabilir. 


Etiketler:

Yorumlar
 1. Semiha KOŞAR dedi ki:

  50.000 e kadar indirim yapılmış diye okumuştum.Acaba olabiliyor mu?

  1. Yonetici dedi ki:

   Oto ekspertiz bayiliği şartları ve fiyatları hakkında konuşuyorsanız bu konu hakkında en doğru bilgiyi bayilerin kendisinden alabilirsiniz. Biz yazımızdan ”oto test merkezi açma şartları” hakkında bilgi verdik. Bayilik maliyetleri hakkında doğrudan firmaların kendisiyle görüşmelisiniz.

 2. Hakkı TEMEL dedi ki:

  Otomotiv mezunları için herkesin hayali arasında ancak mevcut şartlar altında bayağı bir maliyet gerektiriyor. Ancak KOSGEB üzerinden vs. ile harika işler yapılabilir. Ancak onun içinde adam lazım.

  1. Yonetici dedi ki:

   Evet, KOSGEB üzerinden hibe kredi desteği almak mümkün. Oto test merkezi açma şartlarını taşıyorsanız KOSGEB’e hibe kredi için başvuruda bulunabilirsiniz.

 3. gamze aslan dedi ki:

  Aynen burada denilenleri yaptım.Şu an merkezimi açtım ve her şey iyi gidiyor.Sadece kıyafet kabinim yoktu ama bir sıkıntı olmadı. Allah’a bin şükür.

  1. Yonetici dedi ki:

   İşlerinizde başarılar diliyoruz 🙂

 4. NUR BANU dedi ki:

  Gün otomobil devrinin günü. Oto yıkamacılar veya bu tür otomobil üzerine yapılan her iş iyi kazandırıyor. Aklı ve parası olan bu hizmet sektörüne yönelsin.

  1. Yonetici dedi ki:

   Oto test merkezi açmak günümüzde kazançlı işlerden birisidir. Oto ekspertiz bayiliği açarak bu iş yapılabilir. 2. el araçlarda ekspertiz zorunluluğunun olması, test merkezlerine olan ilginin de artmasını sağladı.

 5. Halil PİR dedi ki:

  Otomotiv sektöründeki hızlı artış göz önünde zaten. Oto yıkama bile harika iş yaparken Oto merkezlerinin bu şekilde kalmayacağını düşünüyorum., Geleceğin işleri arasında yer alıyor

  1. Yonetici dedi ki:

   Kesinlikle, oto ekspertizi günümüzde oldukça önemli bir hal aldı.

 6. Ayla Keçeci dedi ki:

  Site sahibini tebrik ediyorum.Genelde bu tür yazılarda yalan dolan şeyler yazıyorlar onlara inanmayın.Bu siteye güvenebilirsiniz.Benim birçok işimde bana yardımcı oldu.

  1. Yonetici dedi ki:

   Teşekkür ediyoruz.