Diğer

Otelde Aynı Odada Kalma Şartları Neler? (İstenen Belgeler)

Otelde tatil yapmak isteyen kişiler otelde aynı odada kalma şartları neler? konusunu sıkça merak etmekte ve araştırmaktadırlar.

Otelde aynı odada kalma şartı sağlandığı takdirde kişilerin aynı odada tatil yapmaları veya konaklamaları mümkündür. Otel konaklaması hususunda gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ile birtakım durumlar değişiklik göstermektedir.

Aynı odada konaklama şartları temelde kanuni bir durum olmaması nedeniyle aranmakta olup devletin belirlemiş olduğu yasal bir düzenlemede bu alanda bulunmamaktadır. Yani bu hususta tamamen otel işletmesinin inisiyatifine kalmış bir durum olması söz konusu olduğundan aynı odada kalma şartı için aslında evli olmaya gerek yoktur.

Ancak bazı işletmeler ahlak şartları gereği yasal hiçbir koşula dayandırmadan evli olmayan kişilerin aynı odada kalmalarına izin vermemektedir.

Sevgili İle Aynı Otelde Kalma Şartları

Sevgiliyle otelde kalmak ve aynı odada kalmak isteyen kişiler özellikle otellerde evlilik cüzdanı şart mı? sorusunun cevabını sık sık araştırmaktadır. Bu hususta kanunen otelde 2 farklı cinsiyette olan kişinin aynı odada kalabilmeleri için evlilik cüzdanı şartı bulunmamakta olup yine belirtmek gerekirse otelin belirlemiş olduğu politikalar kapsamında değişiklik gösterebilmektedir.

Bu nedenle ikamet edilmek istenen hotelin temsilcileriyle görüşmek ve bu hususta güncel bilgilere ulaşmak oldukça önemlidir.

Yani kişilerin aynı odada kalmak için evli olmaları gerekmediği gibi aynı zamanda evlilik cüzdanını da ihtiyaçları yoktur.

Otel Girişlerinde Kişilerden İstenen Belgeler Nelerdir?

Otel konaklaması gerçekleştirecek olan kişilerden otel yetkilileri bazı evraklar istemektedir. Bu hususta 2 farklı cinsiyete sahip olan kişiler aynı otelde aynı odada konaklamak istediklerinde otellerde evlilik cüzdanı şart mı? diye merak etmektedirler.

Bu hususta otel konaklaması yapacak olan kişilerden talep edilen evraklar içerisinde zorunlu olarak evlilik cüzdanı bulunmamakta olup otelin belirlemiş olduğu kararlar doğrultusunda talep edilebilmektedir.

Kişilerin otel girişlerinde mutlaka vermesi gereken belgeler içerisinde kimlik bilgileri yer almaktadır. Otel yetkilileri tarafından müşterinin kimliğinin fotokopisi alınmakta ve otel sistemi üzerine müşterinin kaydı yapılmaktadır.

Yabancı uyruklu turist vatandaşlardan ise pasaport talep edilmekte olup pasaport fotokopileri sisteme tanımlanmaktadır. Aynı odada 2 kişi konaklama yapacağı zaman konaklayacak olan 2 kişiden de kimlik kartları talep edilir ve bu kimlikler otel çıkışı geri teslim alınabilir.

Yabancı turistlerden ise pasaportlarını talep edilir ve otelden çıkış yapacakları zaman geri iade edilir.

Otel Girişlerinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Otel konaklamalarında ve otel girişlerinde bilinmesi gerekenler içerisinde her gece yarısı otelde konaklamak da olan müşterilerin kimlik bilgileri güvenlik teşkilatları sistemine gönderilir ve emniyet birimleri yine her gece yarısı otelde konaklamak da olan müşterilerin kimlik bilgilerini inceler bu Hususta düzenli olarak müşterilerin kimlik bilgilerini emniyet birimlerine yönlendirilmeyen işletmeler para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Bunun yanı sıra otel odasında konaklama yapılırken kişinin izni olmadan odaya girilmekte olup sadece savcılık izni olduğu durumlarda otel çalışanlarının veya diğer kişilerin odaya girme yetkisi bulunmaktadır.

Rezervasyon yapılmış ve ödemesi gerçekleştirilmiş olan otelde aynı odada kalma şartı aranmamakta olup kişilerden evlilik cüzdanı talep edilememektedir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda kişilerin otel işletmecisine dava açma hakları bulunmakta olup hukuk önünde de haklı kabul edilmektedirler.

Otel Konaklama Tipleri Nelerdir?

Otel konaklama tipleri kişilerin otel rezervasyonu yaparken mutlaka bilmesi ve araştırması gereken özellikleri kapsamaktadır. Oda+ kahvaltı şeklinde rezervasyonu yapılmış konaklama tipi için müşteriler gecelik konaklama ve kahvaltı ücreti ödemektedirler.

Yarım pansiyon konaklama tipinde ise müşterilere akşam ve sabah yemekleri verilmekte olup bu yemeklerin fiyatları konaklama ücretine eklenerek hesaplanmaktadır.

Tam pansiyon konaklama tipi sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği ile birlikte oda ücretini kapsamakta olup sınırsız içecek dahil olmayan konaklama tipi olmaktadır.

Her şey dahil konaklama tipinde ise sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği sunulan hizmetler arasında yer alıp aynı zamanda 5 çayı ve gün içerisinde alkollü ya da alkolsüz içeceklerin sınırsız olarak tüketimi yer almaktadır.

Ultra her şey dahil konaklama tipi ise sabah kahvaltısı, geç kahvaltı öğle yemeği akşam yemeği, 5 çayı, atıştırmalık ve ikramlar yanı sıra ithal veya yerli alkollü ya da alkolsüz içecekler ile gece yarısı ikramlarını ve servisleri kapsamaktadır.

Otelde Kalma Şartları Nelerdir?

Her vatandaşın otel içerisinde konaklama imkânı bulunmakta olup aynı zamanda sevgiliyle otelde kalmak gibi hakkı da bulunmaktadır. ancak kişilerin otelde kalma şartları içerisinde yer alan tüm gereklilikleri sağlayabiliyor olmaları ve bu şartları yerine getirebiliyor olmaları oldukça önemlidir.

Otelde kalma şartları içerisinde yer alan en önemli şart kişilerin konaklama sözleşmesini kabul etmeleri ve bu sözleşmeyi imzalamaları gerekmektedir. Bu sözleşme kapsamında hem müşterilerinin hem de işletmenin yasal hakları korunmakta olup belirli bir düzenleme de sağlanmış olmaktadır.

Bunun yanı sıra otellerin giriş ve çıkış saatlerine göre yani otele giriş kaydının ve çıkış kaydının belirlenmiş saatlerde yapılmış olması gerekmektedir.

Otelde kalma şartları temelde otel tarafından belirlenmiş olan politikalar gereği değişiklik göstermekte olup bazı otellerde dışarıdan yiyecek içecek getirilmesi yasak olmaktan, 2 farklı kişinin evli olmadığı durumlarda aynı odada kalmaması veya konaklama tipini belirten otele ait aksesuarların düzenli olarak takılması gibi şartları kapsayabilmektedir.

Bu durumda otelde konaklama yapan kişilerin sözleşme sırasında bu şartları kabul etmeleri ile yerine getirilmesi zorunlu hale gelmektedir.

18 Yaşından Küçük Olanlar Otelde Kalabilir Mi?

Son yıllarda oldukça sık araştırılan konular arasında 18 yaşından küçük olanlar otelde kalabilir mi? Sorusu yer almaktadır. Bu hususta 2021 yılına kadar 18 yaş altı kişilerin otelde konaklamaları mümkünken 2021 yılı itibariyle gelen düzenleme kapsamında bu kişilerin velisi ile veya ailesinin karakoldan izin belgesi çıkartması ile mümkün olmaktadır.

Bu şartlar dışında 18 yaşından küçük kişilerin tek başına otelde konaklama yapması mümkün olmamaktadır.

Evli Olmayan Kişiler Otelde Kalabilir Mi?

Özellikle sevgiliyle otelde kalmak isteyen kişiler evli olmayan kişiler otelde kalabilir mi? Sorusunu sıkça araştırmakta olup bu kişilerin otelde kalabilmeleri ve aynı odada kalabilmeleri için evli olma şartı aranmakta olup aynı zamanda sadece kişilerden kimlik talebinde bulunulup evlilik cüzdanı talebinde bulunulmaktadır.

Yani aynı odada konaklama şartları içerisinde yer alan şartlar kapsamında kişilerin evli olmaları gerekmekte olup bu alanda herhangi bir yasal düzenlemede bulunmamaktadır. Bu nedenle otel işletmecileri tarafından zorla evlilik cüzdanı talep edilemez ve bu durumlarda kişilerin yasal yollara başvurma hakları bulunup karşı tarafa dava açmaları mümkündür.

Polis Otelde Kiminle Kaldığını Görebilir Mi?

Genellikle evli olmayan çiftlerin en çok merak ettiği konular arasında polis otelde kiminle kaldığını görebilir mi? Sorusu yer almaktadır. Bu hususta otelcilik ve konaklama hizmetlerinin yerine getirmesi gereken kanunlar ve sorumluluklar gereğince işletme yetkilileri her akşam 24.00’da otel veya konaklama yerlerinde kalan kişilerin kimlik bilgilerini polise bildirmek mecburiyetindedir.

Bu nedenle kişilerin otelde kimlerle kaldığını polisler görebilmekte olup bu bilgileri izinsiz kullanma hakları veya başkaları ile paylaşma hakları bulunmamaktadır.

Bizi facebookta takip etmek için tıklayın…

4 Yorum

 1. Evlilik cüzdanı talebi yönetimin insiyatifine kalmıştır. Evlilik cüzdanı olmayan kişileri de aynı odada konaklamalarına izin vermeyebilir. Ayrıca evlilik cüzdanı talep eden otel 5 yıldızlı da olabilir. Bes yıldızlı otelde kalan her istediğini yapacak diye bir kural yoktur. Burada bir yanlışı daha düzeltelim. Alkol olması da 5 yıldızlı olma sartı degil dir. Sadece Turizm bakanlığı yıldızlamasında artı puan kazandırır…

 2. Şimdi ben dayımlarla tatile gidicem reşit bir birey olarak 3 tane de çocuğu var sizce otel ayrı oda mı verir yoksa aile odası mı

 3. Otelden ayrılana kadar kimliğin otel yönetimi tarafından alikonulmasi kanunlara aykırıdır. Kimlik her zaman kişide bulunmalıdır. Otel yönetimi kimliğin fotokopisini de çekemez.

 4. Yanlış : 4-5 yıldızlı otellerde evlilik belgesi sorulamaz.
  Doğru:Otelin yıldızı ile değil kurumsallığı ile alakalıdır 5 yıldızlı birçok otel evlilik cüzdanı sorabilir kanunen açıktır herhangi bir yaptırımı yoktur.

  Yanlış:Oteller sizi kabul etmek zorundadır.
  Doğru:Misafir olarak sizin haklarınız olduğu gibi Konaklama tesislerininde hakları vardır.Konaklamaya uygun olmayan kişi ve kişiler rezervasyonu olsa dahi tesise kabul edilmez.

  Yanlış:Kimlik kartı olmadan Tc kimlik numarası ile otele giriş yapabilirsiniz.
  Doğru:Birçok durumda Resepsiyon personelinin insiyatifine kalmış bir durum gibi görünse de Kimlik kartının aslını ibra etmeniz yasal olarak zorunludur.

  Yanlış:Otellerde erkek veya kadın Misafiriniz odaya gelebilir.
  Doğru:Giris esnasında Tc kimlik kartı veya Pasaport bilgisi bulunmayan hiçkimse 1. dereceden yakını dahi olsa odaya giriş yapamaz.Otellerin bu konuda insiyatif alması yasal olarak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu