Sartlarineler.com

Organ Bağışı Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir? (Caiz Midir?)

Organ bağışı, organları işlevsiz duruma gelmiş kişilerin hayatlarını kurtarması bakımından oldukça önemlidir. Organ bağışı başvurusu nasıl yapılır? Organ bağışı şartları nelerdir? Organ bağışında bulunmak istiyorsanız organ nakli için aranan koşullar ve başvuru aşamalarını yazımızda hazırladık. Organ bağışı caiz midir? Organ bağışı günah mıdır? İslam alimlerinin organ bağışı konusuna bakışlarını da yazımızdan inceleyebilirsiniz. Ayrıca, organ bağışı hakkında uzmanların görüş ve açıklamalarının yer aldığı videolarımızı izleyerek konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organ bağışı, akli dengesi yerinde olan bireyin reşit olarak kabul edildiği 18 yaşından itibaren sağlık müdürlükleri, tüm devlet hastaneleri ve özel hastaneler, sağlık ocaklarına başvurarak yapılabilmektedir. Bireyler, bağışlamak istedikleri doku ve/veya organları bir form doldurarak prosedürü gerçekleştirmektedir.

Organ bağışı tamamıyla bir gönüllülük işidir. Bireyin organ ve/veya dokularını bağışlaması başka bir bireyin, bir ailenin, bir hayatın nefesi, geleceği olması demektir. Organ bağışı için gereken şartlar, akli dengesinin yerinde olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gibi kolaylıkla elde edilebilse bile beyin ölümü gerçekleşmiş olan bireyin nakil için organ ve/veya dokuların kullanılmasında organ bağış kartı yetersiz kalmaktadır. Organ Bağışı ve Nakli Hizmetleri 2238 sayılı kanun sınırları içinde organ ve dokuların alımı, nakli ve saklanması esasında beyin ölümü gerçekleşmiş bireyin birinci derece akrabasından yazılı onay alınması gerekmektedir. Sahip olunan organ bağış kartı ise vasiyet değeri taşıdığından, beyin ölümü gerçekleşmiş olan bireyin, aile üyelerinin daha kolay bir karar vermesini sağlamaktadır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Kızılay Kan Verme Şartları Nelerdir?

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Cerrahi bir operasyon olan organ nakli, canlı veya kadavra insan yapılarından gerçekleştirilmektedir. İnsan vücudunda yerine getirmesi gereken fonksiyonun gerçekleşmemesi durumunda uygun bir doku ve/veya organ ile bu hasarın giderilmesi amacıyla sağlam organ ve/veya dokunun bir vücuttan diğerine aktarılmasına organ nakli denmektedir. Yalnızca gönüllülük esasına bağlı olan organ bağışı kolaylıkla gerçekleştirilen ve farklı hayatlara umut olması ile bağışta bulunmak önemli bir sosyal sorumluluk olarak görülmektedir.

Organ Bağışı Sonucunda Gerçekleştirilen Nakil İşlemleri ve Nakil Önceliği

Organ bağışı sonucunda uygulanan nakil işlemleri belirli bir sıraya göre yapılmaktadır. Bireyin beyin ölümü gerçekleşmesi ve ailesinin organ ve/veya doku naklini yazılır bir şekilde onaylamasında sonra organ, doku ve/veya hücre nakli gerçekleştirilebilmektedir. Nakil işlemi Sağlık Bakanlığı tarafında oluşturulan organ bekleme listesinde; doku, hücre ve kan grubu uygunluğuna göre aciliyet gösteren hastaya gerçekleştirilmektedir.

Organ bağışı paylaşımındaki öncelikler ve işlemler maddeler halinde aşağıda verilmektedir.

 • Doku ve kan grubu uyumluluğu.
 • Tıbbi aciliyet önceliği.
 • Ülkede bulunan acil hastaların önceliği vardır. Eğer uygun hücre, doku ve/veya organ nakli gerçekleştirilebilecek uygun acil bir hasta yoksa Sağlık Kurumu tarafından oluşturulan nakil sırası beklemekte olan uygun hastaya nakil işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • Yapılan tüm işlemler kayıt altında tutulup belgelendirilmelidir.

HANGİ ORGANLAR BAĞIŞLANABİLİR?

Organ bağışı yapılabilecek olan organlar; kalp, akciğer, karaciğer, börek, pankreas be bağırsak gibi organlarken bağışta bulunabilen dokular ise deri, kol-bacak, kalp kapakçığı, kornea, yüz ve kemik gibi dokulardır.

Bu organ ve dokular çift veya tabakalı halinde bulunmaktadır ve kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple bağışta bulunulan kişinin durumu ve yaşından ziyade bağışta bulunulan organ ve/veya dokunun durumu dikkate alınmaktadır. Yine de istisna olarak 70 yaş ve üzeri bağışçıların organları nadir durumlarda kullanılmaktadır.

ORGAN BAĞIŞI CAİZ MİDİR?

Organ naklinde bulunmak isteyen bireylerin sık sorduğu sorulardan biri de organ naklinin dinimiz açısından bir sakıncası olup olmadığıdır. Dinlerin çoğunda, başka bir yaşamın kurtarılması adına organ bağışı onaylanmakta ve desteklenmektedir. İslam dininde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nca 396/13 sayılı karar ile belirli hususlara dikkat etmek kaydıyla 03.03.1980 yılı itibarıyla organ bağışı caiz olarak kabul edilmiştir. Bu hususlara göre;

  • Hastanın zorunlu bir şekilde organ naklinde bulunması gerektiğinin uzman doktorlar tarafından onaylanması,
  • Bağış yapacak kişinin yaşamsal faaliyetlerini yitirmiş olması ve sağ iken aksine bir düşüncede bulunmadığı taktirde ailesinden izin alınmış olması,
  • Hala hayatı devam eden kişiler için ise yapılacak doku ve/veya organ bağışından sonra herhangi bir hayati faaliyetine engel olmaması,
  • Bağış yapılacak olan organın tamamen gönüllük esasıyla gerçekleştirilerek belirli bir ücret karşılığında yapılmaması,
  • Naklin devlet kontrolünce gerçekleşmesi gerekmektedir.


Sıkça Sorulan Sorular

Organ bağışı, akli dengesi yerinde olan bireyin reşit olarak kabul edildiği 18 yaşından itibaren sağlık müdürlükleri, tüm devlet ve özel hastaneler, sağlık ocaklarına başvurarak yapılabilmektedir.

Cerrahi bir operasyon olan organ nakli, canlı veya kadavra insan yapılarından gerçekleştirilmektedir. İnsan vücudunda yerine getirmesi gereken fonksiyonun gerçekleşmemesi durumunda uygun bir doku ve/veya organ ile bu hasarın giderilmesi amacıyla sağlam organ ve/veya dokunun bir vücuttan diğerine aktarılmasına organ nakli denmektedir.

Organ bağışı yapılabilecek olan organlar; kalp, akciğer, karaciğer, börek, pankreas be bağırsak gibi organlarken bağışta bulunabilen dokular ise deri, kol-bacak, kalp kapakçığı, kornea, yüz ve kemik gibi dokulardır.

İslam dininde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nca 396/13 sayılı karar ile belirli hususlara dikkat etmek kaydıyla 03.03.1980 yılı itibarıyla organ bağışı caiz olarak kabul edilmiştir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.