DiğerResmi İşlemler

MTV Borcu PTT’den Ödenir Mi?

MTV borçlarının ödenmesi PTT aracılığı ile mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. MTV borcu ödemeleri aynı zamanda aşağıda yer alan anlaşmalı bankalardan da yapılabilir. Bu bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Akbank
 • Denizbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • QNB Finansbank
 • ING Bank
 • Şekerbank
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapı ve Krediler Bankası

MTV Ödemeleri Nasıl Yapılır?

MTV borcunun tahsilatını yapmak isteyenler öncelikle anlaşmalı bankaların şubelerine giderek ödemelerini gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra bankaların internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı ile de ödemeler de yapılabilmektedir. Mobil banka uygulamaları da ödemelerin yapıldığı araçlardır. Bankalar dışında vergi dairelerine gidilerek de MTV borç tahsilatları kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

MTV Borç Sorgulama

MTV borçlarının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyenler e-devlet üzerinden borç sorgulama yapabilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar aşağıda şu şekilde yer almaktadır:

 • türkiye.gov.tr” internet adresine girilmelidir. E-devlet şifresi almak için PTT şubelerine müracaat edilmelidir.
 • E-devlet şifresi alanlar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile birlikte sisteme giriş yapmalıdır.
 • Arama çubuğuna “MTV borç sorgulama” yazdıktan sonra ilgili ekran gelecektir.
 • Güncel borcu öğrenip kredi kartı ile ödeme işlemleri de buradan yapılmaktadır.

Sistem üzerinden yapılan ödemeler için belirli gün ve zaman bulunmamaktadır. Vergilerin son ödeme tarihi geçirilmeden kredi kartı ile günün her saatinde borç tahsilatları yapılmaktadır. Online olarak borç ödemek için diğer bir adres “https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp”tir. Burada da borç sorgulandıktan sonra kart ile ödeme yapılabilmektedir. Online olarak borç sorgulamak istemeyenler banka şubelerinden ya da vergi dairelerinden de borçlarını öğrenebilmektedir.

MTV Borcu Ödemelerinde Taksit İmkanı

MTV borç tahsilatlarını taksitler halinde ödemek isteyenler için bankalar bu imkanı sağlamaktadır. Bankaların kredi kartları ile yapılan ödemelerde tek çekim seçeneğinin yanında taksitli ödeme seçeneği tercih edildiğinde aylık olarak taksitler halinde borç yansımaktadır. MTV ödemeleri genellikle Ocak aylarında başlamaktadır. Bu tarihten itibaren son ödeme zamanına kadar taksitli bir şekilde ödeme yapılmaktadır. Ödeme anında oluşan aksaklıklar ya da yanlışlıklar için bankaların müşteri hizmetleri numarasından gerekli destek alınabilir.

MTV Borcu Ödenmezse Ne Olur?

MTV tahsilatlarının yapılmaması halinde borçlara faiz işlemektedir. Faiz sonucunda toplam borç birkaç katına katlanabilir.  Vergi ödemeleri iki taksit halinde yapılmaktadır. Taksitler faiz işlenmesi durumunda ödenmezse bankalar ile takip işlemi başlatılmaktadır. Takip süreci boyunca da ödenmeyen borçlar için haciz işlemi uygulanır. Hem evlere hem de iş yerlerine haciz gelebilmektedir.

MTV Borcunu Vakıfbank İle Ödeme

Vakıfbank ile MTV tahsilatları için banka şubelerine gidilebilir. Sabah 09:00 ile akşam 16:30 arasında bankadan hizmet alınabilmektedir. Şubeler dışında 0850 222 07 24 numaralı müşteri hizmetlerinden de ödeme işlemleri yapılabilmektedir.  Bankanın resmi internet adresi olan “www.vakifbank.com.tr” sitesinden de “hemen öde” sekmesi ile kredi kartı ile ödenebilir. Vakıfbank’ın ParaBankomat hizmeti sayesinde 7/24 saat ödeme işlemleri yapılabilmektedir.

MTV Borcunu Akbank İle Ödeme

Akbank müşterileri MTV borcunu Akbank uygulaması indirerek yapabilir. Akbank uygulamasından giriş yapıldıktan sonra “ödemeler” kısmından “MTV ödemeleri” seçilerek istenen bilgiler girilmelidir. Ardından borç ekranda çıktıkdan sonra hesaptan ödeme yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra bankaların şubelerinden ve ATM’lerden de MTV borcu ödenebilir.  Bankanın müşteri hizmetleri numarası 444 25 25’tir. Bu numara üzerinden de borç sorgulamaları ve ödemeleri yapılabilmektedir. MTV borcu hem Akbank hesabından hem de  kredi kartı ile de buradan ödeme yapılmaktadır.

12 Yorum

 1. PTT den vergi borcu ödenmesi harika olmuş. Hemen evimizin yanında daha önceleri yoktu. Bu ara PTT alışveriş te de sıralamaya girdi. İnternet yaradı bu kuruma

 2. MTV ödemeleri Korona nedeni ile ertelendi biliyorum ben. Ağustos ayına kadar muayeneler ilerleyince vergilerde ötelenmemiş midir?

 3. MTV vergisini ödemeyince icra gelme ihtimali var mı? Ben bu tür vergilerin sadece ceza olarak katlandığını biliyorum.

  1. Merhaba;
   Konuyla alakalı bulunduğunuz ildeki vergi dairesinden daha doğru bilgi alabilirsiniz.

 4. Motorlu Taşıtlar Vergisi yine zamlandı bilginiz yok herhalde. Her yıl zamlı ödüyoruz. Taksitleri de yüksek bence tekrar düzenlenmeli

 5. PTT nin özelleşmesi çok iyi oldu. Her türlü hizmeti artık kesintisiz veriyor. Hemde öyle eskisi gibi of puf yaparak değil güler yüzle. Özelleşmek iyidir bence arkadaşlar

 6. Ben üzerime kayıtlı aracımın vergisini rahat birşekilde PTT den ödemesini yaptım. Sizlerde yapabilirsiniz plaka ve tc kimlik numarası yeterli oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu