Sartlarineler.com

Mortgage Nedir, Nasıl Alınır? Mortgage Veren Bankalar 

Konut finansmanı sistemi, birçok kişi tarafından rağbet gören bir yöntemdir. Mortgage kredisi, ipotek altına alınan konut sayesinde uzun vadede kredi kullanılmasını sağlayan bir yöntemdir. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu sistem sadece bankalarda değil aynı zamanda bu amaca hizmet eden diğer finans kuruluşları tarafından da kullanılır. Konutun ipotek edilmesiyle otuz yıl vade ile kredi elde edilmesi sağlanır.

MORTGAGE KREDİSİ NASIL ALINIR?

Konut finansmanı kredisi alımı için öncelikle almak istediğiniz konutun krediye uygun olup olmadığına bakılması gerekir. Bazı konutların yasal yönden krediye uygun olmaması durumunda mortgage kredisinden yararlanmanız mümkün olmayabilir. Seçilen konutun, kredi için uygun olup olmadığına ekspertiz raporu ile bakılır. Ekspertiz raporunu kendi istediğiniz biriyle veya bankanın tahsis ettiği şekilde elde edebilirsiniz. Seçilen konut krediye uygun ise mortgage kredisi ile evin ederinin en fazla %90’ı kadar kredi alınabilir. Peki, mortgage kredisinden kimler yararlanabilir? Öncelikle bankaların kendilerince uyguladıkları protokoller gereği gelir belgenizin onayı ve en önemlisi de banka geçmişinizdir. Yani kredi notunuzun yüksekliği bu krediyi almanızda büyük rol oynar.

Mortgage Kredisi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Konut finansmanı başvuru evrakları birkaç kategoride incelenir.

Gerçek kişilerin başvuruda bulunduracağı ortak belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzü çekilmiş fotokopisi
 • Daha önce ödenmiş son üç aylık fatura(cep telefonu hariç telefon, su, elektrik, doğalgaz vb.)veya son üç aya ait ikametgâh belgesi
 • Alınacak olan taşınmaz mülkün (konutun) tapu fotokopisi

Başvurudaki ortak belgeler haricinde bireylerin çalışma durumuna göre belirlenen bazı belgeler vardır.

Ücretli çalışanlar için eklenecek belgeler şunlardır:

 • Son aya ait maaş bordrosunun fotokopisi
 • Maaş bordrosu yerine maaş yazısı tercih edilebilir, böyle durumlarda çalışılan firmanın imza sirküleri

Emekliler için eklenecek belgeler şunlardır:

 • Sosyal güvenlik kurumunca düzenlenip onaylanmış kimlik belgesi
 • Gelirini belgelemek adına banka hesap cüzdanı fotokopisi

Serbest meslek çalışanlar için eklenecek belgeler şunlardır:

 • Son bir yıla ait vergi levhasının fotokopisi
 • Son bir yıla ait vergi dairesi onaylı hesap vaziyeti

Firma ortakları belgeleri için eklenecek belgeler şunlardır:

 • Son bir yıla ait vergi levhası fotokopisi
 • Son bir yıla ait noter onayı alınmış imza sirküleri
 • Ticari sicil gazetesi(sermaye ortaklık yapısını ve şirket ana sözleşmesini gösteren sicil gazetesi)
 • Son 3 yıllık onaylı bilanço ve gelir tablosu ayrıca son ay mizanı

Çiftçiler için eklenecek belgeler şunlardır:

 • Çiftçilik belgesi

Üç Ayda Bir Ödenen Mortgage’den Kimler Yararlanabilir?

Tabi ki düzenli ödemeler kapsamında sadece üç ayda bir kredi ödenerek devam edilebilir. Peki, kimler üç ayda bir konut finansmanı kredisi ödeme hakkına sahip? Öncelikle, üç ayda bir emekli maaşını kredi çekilen bankadan çeken emekliler yararlanabilir. Ayrıca maaşını kredi çekilen bankaya devreden emeklilerde yararlanabilir.

Mortgage Kredisi Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mortgage kullanılırken dikkat gerektiren hususlardan bir tanesi de gelir düzeyidir. Mortgage kredisi, uzun vadede kredi sunduğu için düzenli bir kredi ödemesi gerekir. Bu yüzden kişinin geliri de uzun vadede krediyi kaldırabilecek düzende ve süreklilikte olmalıdır. İkinci dikkat gerektiren konu ise doğru kredi türüdür. Eğer endekse dayalı kredi türü seçilirse, kredi taksitlerinde oynamalar olacaktır. Fakat eğer sabit ödemeli kredi seçilirse o zaman kredi ödediğiniz süre zarfında kredi taksitleriniz sabit kalmaya devam edecektir. Mortgage kredi alımı esnasında kişilerin bu tür ince detayları gözden kaçırmamaları gerekir.

KAT MÜLKİYETİ OLMAYANA MORTGAGE VERİLİR Mİ?

Kat mülkiyetsiz mortgage bazı şartlar doğrultusunda verilebilir. Bunlardan birincisi, alınacak olan konutun kat irtifakının bulunmasıdır. Diğer bir koşul ise alınacak olan konutun % 75 oranda tamamlanmış olması gerekir.

MORTGAGE KREDİLERİ NELERDİR?

Mortgage kredileri şunlardır:

 • Konut sahibi olabilmeleri için bireylere verilen krediler.
 • Konutların finansal kiralama yöntemi ile tüketicilere kiralanması.
 • Sahip olunan taşınmazın(konutların)teminat olarak gösterilmesi ile verilen krediler ve bu kapsama giren kredilerin yeniden finanse edilmesi amacıyla verilen krediler.

İnşaatı devam eden konutlarda bu sistemin içindedir. Fakat konut finansmanı ile ilgilenen kuruluşların, iskânı alınmış konutlar mevzu olduğu için bankalar bu durumda verdikleri kredileri ve kat irtifakı ile açtıkları bitmiş olan evlere verilen kredileri, yasal düzenlemeler gereğince menkul kıymetler haline getiremezler.

MORTGAGE KREDİSİ DEVREDİLEBİLİR Mİ?

Mortgage kredisi devri mümkün. Günümüzde her şey değişim içerisinde, tabi ki içinde bulunulan şartlar bir anda değişebilir ve artık kişi uygun ödeme taksitlerini karşılayamıyor olabilir. Böyle durumlarda veya kullanılan mortgage kredisinin piyasadaki şartları kişiye uymuyor ise mortgage devredilebilir.

Devredilirken Faiz Oranı Düşürülebilir mi?

Mortgage devrinde faiz oranı değişiklik gösterebilir. Bazen konut kredilerinin faiz oranları, piyasadaki iyileşmeye bağlı olarak düşebiliyor. Böyle durumlarda kişinin çektiği kredinin faiz oranı, bulunan zamanın piyasa şartlarına göre fazla olabiliyor. İşte bu yüzden krediyi devrederken aynı zamanda faiz oranlarında düşme sağlanabilir.

Devredilirken Vade Kısaltılıp Uzatılabilir mi?

Mortgage devrinde vadelerin tamamen kişinin kendi isteğine ve oluşturduğu ödeme planına göre uzatılabilmesi veya kısaltılabilmesi mümkündür. Bankalar kişinin en rahat ödeyebileceği şekilde kredi ödeme planı hazırlar.

Devredilirken Taksitler Düşürülebilir veya Yükseltilebilir mi?

Mortgage devrinde taksitler kişilerin o zamanki maddi durumu göz önüne alınarak yeniden yapılandırılabilir. Ödeme planlarının yenilenmesiyle kişi taksitlerini daha kolay ödeyebilmek için taksitlerini uzatabilir. Diğer yandan erken ödeyerek bir an önce kredisini bitirmek istiyor ise taksitlerini kısaltabilir.

Kredi Devredilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi devrinde dikkat gerektiren hususlar bulunmaktadır. Mortgage kredisi aldıktan sonra bazı durumlarda aktif olan kredinizin şartları o dönemdeki kredi şartlarına göre daha fazla olabilir. Kısaca kredinin kişi için ne kadar avantaj sağladığı önemlidir. Bütün bunları inceledikten sonra dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Öncelikle kredinin mevcut durumda bulunan faiz oranı
 • Kredide, ödenecek kalan anapara tutarı
 • Kredinin kalan vade süresi
 • 5582 sayılı mortgage yasasına göre, 6 Mart 2007 tarihinden sonra verilen sabit faizli konut kredilerinin erken kapatılması durumunda kredi veren bankanın, kredi çeken kişiden kalan anaparanın %2’si kadar faiz alabilme hakkı bulunur. Bu yüzden önemli hususlardan biri de kişinin kredisini erken kapatacağı zaman erken kredi ücreti ödeyip, ödemeyeceğini öğrenmesi gerektiğidir.
 • Kişinin kredisini kapatacağı zaman ipoteğin fek masrafı gibi bir takım ödemelerin daha ödenip ödenmeyeceğini öğrenmesi gerekir.
 • Kişinin açmak istediği yeni kredi için bir takım ücretlerin ( sigorta masrafı, dosya ücreti, ipotek masrafı, ekspertiz bedeli vb.) ödenip, ödenmeyeceğini öğrenmesi gerekir.

2021 MORTGAGE KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERDİR?

Mortgage veren bankalar ve kredi faiz oranları da merak konusu. Mortgage kredisi alımı yapacak kişiler birçok bankaya başvuruda bulunabilirler. Mortgage alınabilecek birkaç banka ve güncel faiz oranları şöyledir:

 • ING bankası konut kredisi %1,36
 • Akbank konut kredisi %1,39
 • Garanti BBVA bankası hayat sigortalı kiracıya mortgage %1,42
 • Yapı Kredi bankası konut kredisi %1,45
 • Türkiye İş bankası konut kredisi %1,40

Bu bankaların yanı sıra Albaraka, Alternatif bank, Deniz bank, Halkbank, ICBC, HSBC, Kuveyt Türk bankalar da bu uygulamadan yararlanabileceğiniz bankalar arasında yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Konut finansmanı kredisi alımı için öncelikle almak istediğiniz konutun krediye uygun olup olmadığına bakılması gerekir. Bazı konutların yasal yönden krediye uygun olmaması durumunda mortgage kredisinden yararlanmanız mümkün olmayabilir. Seçilen konutun, kredi için uygun olup olmadığına ekspertiz raporu ile bakılır. Ekspertiz raporunu kendi istediğiniz biriyle veya bankanın tahsis ettiği şekilde elde edebilirsiniz. Seçilen konut krediye uygun ise mortgage kredisi ile evin ederinin en fazla %90’ı kadar kredi alınabilir.

Öncelikle, üç ayda bir emekli maaşını kredi çekilen bankadan çeken emekliler yararlanabilir. Ayrıca maaşını kredi çekilen bankaya devreden emeklilerde yararlanabilir.

Mortgage kullanılırken dikkat gerektiren hususlardan bir tanesi de gelir düzeyidir. Mortgage kredisi, uzun vadede kredi sunduğu için düzenli bir kredi ödemesi gerekir. Bu yüzden kişinin geliri de uzun vadede krediyi kaldırabilecek düzende ve süreklilikte olmalıdır. İkinci dikkat gerektiren konu ise doğru kredi türüdür.

Kat mülkiyetsiz mortgage bazı şartlar doğrultusunda verilebilir. Bunlardan birincisi, alınacak olan konutun kat irtifakının bulunmasıdır. Diğer bir koşul ise alınacak olan konutun % 75 oranda tamamlanmış olması gerekir.

Mortgage kredisi devri mümkün. Günümüzde her şey değişim içerisinde, tabi ki içinde bulunulan şartlar bir anda değişebilir ve artık kişi uygun ödeme taksitlerini karşılayamıyor olabilir. Böyle durumlarda veya kullanılan mortgage kredisinin piyasadaki şartları kişiye uymuyor ise mortgage devredilebilir.

Mortgage devrinde faiz oranı değişiklik gösterebilir. Bazen konut kredilerinin faiz oranları, piyasadaki iyileşmeye bağlı olarak düşebiliyor. Böyle durumlarda kişinin çektiği kredinin faiz oranı, bulunan zamanın piyasa şartlarına göre fazla olabiliyor. İşte bu yüzden krediyi devrederken aynı zamanda faiz oranlarında düşme sağlanabilir.

Mortgage devrinde vadelerin tamamen kişinin kendi isteğine ve oluşturduğu ödeme planına göre uzatılabilmesi veya kısaltılabilmesi mümkündür. Bankalar kişinin en rahat ödeyebileceği şekilde kredi ödeme planı hazırlar.

Mortgage devrinde taksitler kişilerin o zamanki maddi durumu göz önüne alınarak yeniden yapılandırılabilir. Ödeme planlarının yenilenmesiyle kişi taksitlerini daha kolay ödeyebilmek için taksitlerini uzatabilir. Diğer yandan erken ödeyerek bir an önce kredisini bitirmek istiyor ise taksitlerini kısaltabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.