Emeklilik

Memuriyetten Önceki SSK Emekliliği Etkiler Mi? (Hizmet Birleştirme)

Memuriyetten önceki ssk emekliliği etkiler mi? Memuriyetten önce SSK kapsamında çalışan kişi emekliliğini erkene çekmek için hizmet birleştirme işlemi yapabilmektedir. Fakat hizmet birleştirme işlemi 2008 yılından önceki SSK ya da Bağ-Kur kapsamında çalışanlar tarafından yapılmaktadır. 2008 yılından sonrakiler içinse bu durum geçerli değildir. Zira 2008 yılında yapılan Sosyal Güvenlik Reformu neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumu ve Bağ-Kur aynı çatı altında toplandığı için 2008 yılında sonraki sigortalı çalışanların hizmet birleştirme işlemi yapmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat memuriyetten önceki SSK dönemi 2008 yılından öncesini kapsayan kişilerin hizmet birleştirme işlemi yapması gerekmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Engelli Emeklilik Hesaplaması

Nasıl Hizmet Birleştirme Yapılır?

Hizmet birleştirme işleminden yaralanmak isteyen memurlar çalıştıkları kamu kurumuna başvurmalıdır. Zira hizmet birleştirme işlemi memurların mesleklerini sürdürdükleri kamu kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Bundan dolayı kişiler çalıştıkları kamu kuruluşlarına hizmet dilekçeleri ile başvuru yapmalıdır. Kamu kuruluşları da Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri üzerinden memurların bilgilerine ulaşır ve bunun akabinde kişilerin hizmet birleştirme işlemi tamamlanır. Hizmet birleştirme işleminde yıllar 360 gün, aylar ise 30 gün olarak göz önünde bulundurulmaktadır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Vakıfbank Bireysel Emeklilik Şartları

Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hizmet birleştirme işleminin sonuçlanma süreci başvuruda bulunan kişilerin oluşturduğu yoğunluğa göre en erken 1 ay, en geç 1 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Zira hizmet birleştirme işlemine başvuru ne kadar çok olursa, başvuran kişilerin dilekçelerinin işleme alınması durumu da o kadar ertelenebilmektedir. Bunun yanında hizmet birleştirme dilekçesinde yanlış ya da eksik bilgi bulunan kişilerin dilekçelerinin işleme alınma süreci de aksamaktadır. Zira dilekçede eksik olan ya da yanlış bilgi içeren kısımlar SGK tarafından araştırılmaktadır ve bu araştırma süreci de başvurunun işleme konulmasını ertelemektedir.

Hizmet Birleştirme Dilekçesinde Hangi Bilgiler Bulunmalıdır?

Hizmet birleştirme dilekçesinde bazı bilgilerin eksik ya da yanlış yazılması durumunda hizmet birleştirme sürecinin aksayacağı unutulmamalıdır. Bundan dolayı memuriyetlerinden önce SSK kapsamında çalışan kişiler erken emekli olabilmeleri için hizmet dilekçelerini eksiksiz ve doğru yazmalıdır. Bu hususta hizmet dilekçesinde yer alması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Dilekçenin yazıldığı kurum adı mutlaka dilekçe sayfasının başında yer almalıdır.
 • Kişi çalıştığı kurumu ve kurumdaki mesleğini yazmalıdır.
 • Hizmet birleştirme işlemi yapmak istediğini bir paragrafla açıklamalıdır.
 • Ayrıca kişinin adı, soyadı, imzası ve adresi bulunmalıdır.
 • Kişiler T.C. kimlik numaralarını, emeklilik sicil numaralarını, SSK sicil numaralarını ve sigortalı olarak hizmet verdikleri ili yazmalıdır.
 • Ayrıca kişinin doğum yeri ve tarihi, anne – baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu şehir, cilt – aile – sıra numarası da hizmet dilekçesinde yer almalıdır.

Hizmet Birleştirme İşlemi Memurlara Ne Yarar Sağlar?

Hizmet birleştirme uygulamasıyla sağlanan en büyük fayda memuriyetten önce SSK kapsamında çalışan memurların hizmet sürelerinin birleşmesiyle birlikle erken emekli olmalarının önünün açılmasıdır. Hizmet birleştirme işleminin sağladığı tüm avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Memuriyetlerinden önce özel sektörde sigortalı olarak çalışan kişilerin çalıştığı süre zarfı boyunca yatırılan primlerin hizmet birleştirme işlemiyle Emekli Sandığı’na eklenmesi neticesinde kişiler daha erken emekli olabilmektedir.
 • Kişilerin memuriyetlerine devam ettikleri süreç içerisinde vefat etmesi durumunda mirasında hak sahibi olan aile üyelerinin alacağı aylık tutarında artış görülebilmektedir.
 • Memuriyetlerinden önce özel sektörde çalışılan süre zarfının hizmet birleştirmesi işlemine tabi tutulması kişinin memuriyet zamanındaki yıllık izin ve kıdemini olumlu etkilemektedir. Zira memurların 20 gün yıllık izin hakları bulunmaktadır. Fakat 10 yıllık kıdem sahibi memurlar ise 30 günlük izin kullanabilmektedir. Dolayısıyla hizmet birleştirme uygulaması kişilerin kıdem bekleme sürelerini de indirmektedir.

Bir Yorum

 1. 27 ARALIK 200 YILINDA MEMURİYETE BAŞLADIM .
  570 GÜN ASKELİK ÖDENMEMİ YAPTIM
  1175 GÜN SSK DAN GÜNÜM VAR NE ZAMAN EMEKLİ OLURM
  10.03.1973 DOĞUMLUYUM TEŞEKKÜR EDERİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu