Sartlarineler.com

2020 KOSGEB KOBİ Kredileri (FAİZSİZ HİBE BAŞVURU ŞARTLARI)

KOSGEB Kobi Destek Kredileri paketlerinden sizin şartlarınıza en uygununu seçerek iş yeriniz için sıfır faizli kredi desteği alabilirsiniz. KOSGEB, işletmeciler için sunduğu faizsiz hibe desteğiyle iş yeriniz için lazım olan nakit ihtiyacınızı karşılıyor. KOSGEB Kobi desteği faizsiz kredi başvuru şartlarını, nasıl başvuru yapacağınızı, gerekli evrakları ve hangi sektörlerin desteklendiğini detaylarıyla hazırladık. KOSGEB’le anlaşmalı bankaları da inceleyerek kredi için başvuru yapabileceğiniz bankaların hangileri olduğunu da yazımızda bulacaksınız.

KOSGEB KOBİ kredileri işletme sahiplerine sunuluyor. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişebilmesi ve zorlu piyasa ortamında mücadele verebilmesi için bazı destekler sağlanıyor. Devlet, KOSGEB KOBİ kredileri ile işletme sahiplerine hibeler veriyor. Geri ödemesiz olan bu destekten yararlanabilmek adına da bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Bu hibe destelerini alabilmek her zaman mümkün olmuyor. Hibe desteğini alamayan kişiler ise KOSGEB Kobi kredileri için başvurabiliyor. Bazı bankalar da yine KOSGEB işbirliğiyle krediler veriyor. Bu kredilerin bazılarının da faiz oranı sıfırken bazılarının ise oldukça düşük bir oranda oluyor. Bu sayede de Kobiler diledikleri kredileri alabiliyor ve uygun ödeme seçenekleri ile bütçeleri zorlanmadan geri ödeyebiliyor.

KOSGEB KOBİ KREDİLERİ HANGİ SEKTÖRLERE VERİLİYOR?

KOSGEB’in destek verdiği sektörler arasında gıda ürünleri imalatı yer alıyor. KOSGEB’in verdiği desteklerden yararlanabilmek için bazı sektörlerde faaliyet gösteriyor olmak gereklidir. KOSGEB her sektör için destek sağlamıyor. Belirli alanda çalışan kişiler KOSGEB desteklerini alabiliyor. KOSGEB’in destek sağladığı sektörlerden bazıları şu şekildedir:

 • Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı,
 • Kağıt ve kağıt ürünleri imalatı,
 • Seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleriyle ilgili faaliyetler,
 • Bilgisayar programlama, danışmanlık faaliyetleri.

KOSGEB’in hangi sektörlere destek verdiğini öğrenebilmek için KOSGEB’in internet sayfası ziyaret edilebilir. Bu sayfada tüm listeye ulaşabilmek mümkündür.

KOSGEB KOBİ DESTEK KREDİLERİNİN NASIL ALINACAĞINA DAİR VİDEOYU DA İZLEYEBİLİRSİNİZ:

KOSGEB KOBİ Kredileri Şartları Nelerdir?

KOSGEB desteği alabilme şartlarından bir tanesi 18 yaşından büyük olmaktır. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da yine KOSGEB’ten hibe ya da kredi alabilmek için aranan şartlardan bir tanesidir. Bu desteklerden faydalanabilmenin bir başka koşulu ise daha önceden herhangi bir KOSGEB desteği almamış olmaktır. KOSGEB’in desteğinden önceden yararlanılmışsa yeniden KOSGEB’in kredi ve hibesi alınamıyor. Ayrıca KOSGEB hapishaneden çıkmış kişilere özel de destek veriyor. Bu kişilerden beklenen şartlar da farklı olabiliyor.

KOSGEB Girişimci Kredisi

KOSGEB girişimcilik kredisi alabilmenin yolları arasında istenen şartların sağlanması vardır. KOSGEB girişimcilik yapmak ve yeni iş yeri açmak isteyen kişilere kredi desteği sağlıyor. 150 bin TL’ye kadar olan bu krediden yararlanabilmek için gerekli olan şartlardan bir tanesi işe başlanacak olmanın kanuni süreçte bildirilmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra bu destekten 29 yaşını doldurmuş kişiler yararlanamıyor. Bunun için de 29 yaşından küçük kişiler girişimcilik kredisinden yararlanabiliyor. Bir iş yeri devralma söz konusuysa da bu iş yerinin üçüncü dereceye kadar yakın akrabadan alınmamış olması da yine aranan şartlardan biridir. KOSGEB’in bu desteğini şahıs şirketlerine veriyor. Şayet bir anonim şirketi söz konusuysa bu destekten o şirket yararlanamıyor. Bunun da nedeni anonim şirketlerinin Kurumlar Vergisi mükellefi olmasıdır. Şahıs şirketlerine de 3 yıl vergiden muaf olabilme imkanı tanınıyor.

KOSGEB KOBİ Kredileri Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi alma yolu ilk olarak işletme kurulmasıdır. Girişimcilik kredisi alabilmek için ise önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin tamamlanması ve sertifikanın alınması gereklidir. Bunun yanı sıra KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılmalıdır. Yalnızca bu kaydın yaptırılmasının ardından kredi alınabilir. Bu aşamadan sonra ise KOBİ beyannamesi ve gerekli olan belgeler KOSGEB’e teslim edilmelidir. Belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinin ardından da kurul toplanacak ve bu başvuruyu inceleyecektir. Uygun bulunması halinde de başvuru sahibine kredi verileceği bildirilecektir.

KOSGEB Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

KOSGEB kredisi için gerekli evraklar arasında KOBİ beyannamesi vardır. Bunun yanı sıra KOBİ bilgi dökümü de yine başvuru sırasında istenen belgelerden birisidir. Genç girişimcilerden ise uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası da talep edilmektedir. Bu belgelerin yanı sıra KOSGEB tarafından başvuru için beklenen belgelerden diğerleri ise şu şekildedir:

 • Oda faaliyet belgesi,
 • İşletmeye ait imza sirküleri,
 • İşletme sahiplerine ait vergi levhası,
 • İşletme sahipleri için ticaret sicil gazetesi kaydı.

Hangi Bankalar KOSGEB Destekli Krediler Veriyor?

Bankaların KOSGEB destekli kredileri ile uygun ödeme seçeneğine sahip olan kredileri alabilmek mümkündür. KOSGEB açtığı programlar kapsamında küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine desteğini sunuyor. Bunun yanı sıra bazı bankalar aracılığıyla da KOSGEB destekli kredilerin alınabilmesi mümkün oluyor. Bu bankaların diğer kredilerine oranla KOSGEB destekli kredileri çok daha uygun ödeme seçeneklerine sahip oluyor. Bu sayede de KOSGEB Kobi kredileri alan kişiler zorlanmadan aldıkları kredileri zorlanmadan geri ödeyebiliyor. Ayrıca bazı bankaların taksit erteleme imkanları da bulunuyor. KOSGEB destekli kredi veren bankalardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • İş Bankası.

Ziraat Bankasının KOSGEB Destekli Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası Kobi Kredisi

Ziraat Bankası KOBİ’ler için sunduğu kredini özelliklerini resimdeki şekilde açıklamaktadır.

Ziraat Bankası KOSGEB destekli KOBİ kredisi indirimli faiz oranı fırsatıyla işletme sahiplerine sunuluyor. Ziraat Bankası KOBİ’lere bir destek de bizden sloganıyla yola çıktı ve işletme sahiplerine KOSGEB desteği ile krediler vermeye başladı. Bu destek kapsamında işletme sahiplerine uygun faiz oranları sunulmasının yanı sıra çek karnesi bedellerinde ve takas çek komisyonlarında yüzde 50 indirim de veriliyor. Bunların yanı sıra Ziraat Bankası KOBİ Kart yılık kart ücreti muafiyetini de yine bu krediyi alan kişilere sağlıyor. Ziraat Bankası’nın KOSGEB destekli kredisinden yararlanabilmek için ise KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekiyor. Ayrıca yalnızca küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri bu kredi fırsatından yararlanabilecektir.

TEB KOSGEB Destekli Kredisine Nasıl Başvurulur?

TEB KOSGEB DESTEKLİ KREDİLER

TEB KOSGEB Kredileri Bilgilendirme Sayfası

TEB’in KOSGEB destekli kredisi KOBİ’lere sağlanıyor. KOSGEB destekli kredileri alabilmek için başvurulabilecek bankalardan bir tanesi TEB’dir. TEB KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine özel krediler veriyor. Hangi krediden faydalanmak isteniyorsa da ona göre şartlar değişebiliyor. Bundan dolayı kredi hakkında net bir bilgi alabilmek için TEB müşteri hizmetleri ya da banka şubesi ile iletişime geçmekte fayda var.

TEB’in kredi vermek için aradığı en önemli koşul veri tabanına kayıt yaptırılmasıdır. Daha önce KOSGEB veri tabanında kaydı bulunmayan kişiler ilk olarak KOSGEB’in sitesine girerek kayıt yaptırmaları gereklidir. Daha önce kaydı olan kişiler ise bilgilerini güncellemeli ve TEB’in kredisine öyle başvurmalıdır.

Garanti Bankası KOSGEB Kredisi

GARANTİ KOSGEB KREDİSİ

Garanti Bankası KOSGEB Kredileri Sayfası

Garanti Bankası’dan Kobilere KOSGEB destekli kredi verilerek işletmelerin desteklenmesi sağlanıyor. Garanti Bankası Kobilere farklı ayrıcalıklar sunan bankalar arasında yer alıyor. Bu ayrıcalıklardan bir tanesi de KOSGEB destekli krediyi vermesidir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin zorlu piyasa şartlarında hayatta kalabilmeleri zor oluyor. Bu yüzden de birçok işletme tam performansını gösteremeden kapanmak durumunda kalabiliyor. Bu işletmelerin de kendilerine yer bulabilmeleri için de Garanti Bankası desteğini Kobilere veriyor. 2017 yılında başlattığı faaliyet ile Garanti Bankası KOSGEB desteği ile kredileri vermeye devam ediyor. KOSGEB’in bu kredilerinden de yararlanabilmek için

 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olunması.
 • Kayıtlı ola firmaların ise bilgilerini güncellemesi gereklidir.

Nasıl Vakıfbank KOSGEB Kredisine Başvurulabilir?

VAKIFBANK KOSGEB KREDİSİ

Vakıfbank Kosgeb Kredisi Sayfası

Vakıfbank KOSGEB destek kredisine başvuruları banka şubelerinden kabul ediyor. KOSGEB desteği ile müşterilerine uygun krediler sağlayan bir başka banka Vakıfbank’tır. Vakıfbank ticari krediler veren bankaların başına geliyor. Ticaret ile uğraşan kişilere spot, rotatif, nakit yönetimi gibi krediler veren Vakıfbank’ın bir başka avantajı ise KOSGEB destekli krediyi de sunmasıdır. Bu kredi hakkında detaylı bilgi almak istiyorum diyen işletme sahipleri en yakın Vakıfbank şubelerini ziyaret edebilir. Vakıfbank şubelerindeki müşteri temsilcileri sizin için en iyi kredinin hangisi olduğu konusunda destek olabilecek niteliktedir.

Halkbank Kobi Destek Paketleri

HALKBANK KOSGEB KREDİSİ

Halkbank Kosgeb Kredisi Sayfası

Kobilere destek Halkbank’tan müşterilerine sunulan imkanların başında geliyor. Halkbank Kobi, esnaf ve sanatkarlara en çok desteği veren bankaların başında geliyor. Çeşitli destekleri işletme sahiplerine sunan Halkbank’ın en büyük avantajlarından bir tanesi farklı birçok Kobi destek paketinin olmasıdır. Örneğin bu desteklerden bir tanesi ihracat desteği için verilendir. Bunun yanı sıra Halkbank’ın Kobi destek paketlerinden bazıları şu şekildedir:

 • İmalat destek paketi,
 • Hizmet ve ticaret sektörü destek paketleri,
 • Kobilere istihdam destek kredi paketleri,
 • Enerji ve yatırımlarına yönelik kredi paketleri.

Bu desteklerin tam olarak neler olduğunu öğrenebilmek için Halkbank’ın internet sitesi ziyaret edilebilir. Ayrıca müşteri hizmetleri ile iletişime geçilerek de yine Kobilere özel sunulan fırsatların neler olduğu hakkında bilgi edinilebilir.

Halkbank KOSGEB Yeni Girişimci Desteğine Başvurma Yöntemi

Halkbank KOSGEB yeni girişimci desteğine başvurma yolu banka şubesine gerekli evrakların teslim edilmesidir. Yeni bir girişimcilik yapmak istiyorum fakat yeterli maddi olanağım yok diye düşünen kişilerin imdadına Halkbank yetişiyor. Halkbank ilk defa girişimcilik faaliyetinde bulunacak olan kişilere KOSGEB desteği ile kredi veriyor. Bu krediyi alabilmek için de ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak gerekiyor. Daha sonrasında Halkbank şubesine gidilerek başvuru gerçekleştirilebilir ve ihtiyaç olan nakit alınabilir.

İNG Bank KOSGEB Destek Programları

ING BANK KOSGEB KREDİSİ

İNG Bank Kosgeb Kredisi Sayfası

İNG Bank’ın KOSGEB Kobi destek programından faydalanmak isteyen kişiler en yakın İNG Bank şubesine gitmelidir. İNG Bank Kobileri destekleyebilmek için KOSGEB aracılığıyla krediler veriyor. Bu krediler sayesinde de işletme sahipleri nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Böylece işletmenin büyümesi sağlanıyor. İNG Bank’ın bu programına dahil olabilmek için de diğer bankalarda olduğu gibi KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekiyor. Yine aynı şekilde kaydı olan kişilerin de bu bilgileri güncellemesi banka tarafından bekleniyor. İNG Bank’ın KOSGEB desteği ile Kobilere verdiği krediden yararlanmak isteyen kişiler bu konu hakkında detaylı bilgi alabilmek adına en yakın banka şubesine gitmelidir. Banka şubesi çalışanları sizin ve işletmeniz için en uygun olan kredinin hangisi olduğunu ve nasıl bir ödeme planının sizin bütçenizi rahatsız etmeyeceğini size söyleyebilir.

İş Bankası’nın KOSGEB Destekli Kredisi 

İŞ BANKASI KOSGEB KREDİSİ

İş Bankası KOSGEB Kredisi Sayfası

KOSGEB destek kredisi İş Bankası tarafından da Kobilere veriliyor. KOSGEB işbirliği yapan birçok banka mevcut. Bu bankaların sağladığı fırsatlar da birbirlerinden farklı. Esnafa destek olan bankalar arasında İş Bankası da bulunuyor. Zaman zaman farklı kampanyalar başlatan ve Kobilere çeşitli ayrıcalıklar sunan İş Bankası bu özelliğiyle de Kobilerin en çok başvurduğu bankalar arasında yer alıyor. Farklı sektörlere çeşitli krediler veren banka, bu krediler için de uyun ödeme planları oluşturuyor. Fakat şu an için İş Bankası’nın KOSGEB destekli güncel bir kredi kampanyası bulunmuyor. Ancak İş Bankası internet sayfası ziyaret edilerek güncel kampanyalar takip edilebilir.

QNB Finansbank Kobi Kredisi

QNB Finansbank’ın Kobilere verdiği krediye başvuran kişiler 3 ay ödemesiz fırsatından da faydalanıyor. QNB Finansbank Kobilere farklı krediler sağlıyor. Bu kredilerden bir tanesi 3 ay ödemesiz bir diğer ise iş yeri kredisidir. Farklı olanaklara sahip olan bu kredilerden hangisinin size uygun olduğunu banka çalışanlarına danışarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca QNB Finansbank internet sitesinden güncel KOSGEB Kobi kredileri kampanyası olup olmadığını da takip edebilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Kosgeb, ödemesi alabilmek için kurul kararından çıkan sonucu online olarak sisteme yüklemeli ve sonrasında destek talebinde bulunmalısınız.

Kosgeb'ten yararlanabilmek için şirket yaşınızın henüz 2 yaşını doldurmamış olması en önemli kriterdir.

Devlet desteklerinin verildiği kurum olan Kosgeb, kafelere de destek vermektedir.

Kosgeb kurumundan gelen vergiler ne kadar hibe olsa da gelir olarak gözüktüğü için vergiye tabidir.

Kosgeb, başvurularında 30 yaş sınırı arayan bir kurumdur.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.