Resmi İşlemler

Karadağ Vatandaşlık Şartları (GÜNCEL KOŞULLAR)

Ülkenin vatandaşlığını isteyenler Karadağ vatandaşlık şartları hakkında istenenleri karşılamalıdır. Karadağ’dan vatandaşlık almayı hedefleyen ancak nereden başlayacağını bilmeyenlere, Karadağ yönetimi tarafından önerilen bazı vatandaş olma yolları bulunuyor. Vatandaşlık almak isteyenler Karadağ’da bir işte çalışmaya başlamalı, öncelikle oturma iznine ve daha sonra vatandaşlığa başvuru yapmalıdır. Evlilik de vatandaş olma seçenekleri arasında vardır.

 

Bunların yanı sıra Karadağ vatandaşı olmak için sık sık tercih edilen 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemler ülkede büyük ölçekli bir yatırım yapmak, ev satın almak ve iş kurmak olarak karşımıza çıkar. Belirtilen bu üç yöntem, Karadağ vatandaşı olmak isteyen kişilerin sık sık tercih ettiği yöntemler arasındadır. Karadağ vatandaşlığına geçiş yapmak isteyenlerin belirli miktarda yatırımları ve kendilerini güvence altına alacakları birikimleri olması gerekir. Gelin hep birlikte Karadağ vatandaşlığı nasıl alınır bakalım. Ek olarak bilmeniz gereken tüm ayrıntıları inceleyelim.

Karadağ Nerede?

Birçok balkan ülkesi ile komşu olan bir ülkedir. Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek ve Arnavutluk’a karasal sınırı vardır. Karadağ’dan diğer balkan ülkelerine geçiş yapmak bir hayli kolaydır. Karadağ’ın güneyinde is Adriyatik Denizi yer alıyor. Hem iklimi hem de yaşam şartları açısından oldukça elverişli olan bu ülke, özellikle Türkler tarafından vatandaşlık almak için sık sık ziyaret ediliyor.

 

Karadağ’a ziyarete gitmek isteyen Türk vatandaşları, herhangi bir vize başvuru yapmadan 90 gün boyunca ülkede kalır. 180 gün içerisinde 90 gün sınırlaması ile vize almadan ülkeye turistik ziyaret hakkı vardır. Sonuç olarak Karadağ vatandaşlık şartları taşımasanız da ülkeyi gezme şansınız var.

Karadağ’ın Nüfusu Kaç?

Karadağ nüfusu 2020 sayımlarına göre 621.718 kişiden oluşur. Bu oranın içerisinde ortalama 5 ila 10 bin arasında Türk vatandaşının Karadağ’da yaşadığı bilinmektedir. Karadağ’ın nüfusu ile paralel olarak incelendiğinde ülkede yaşayan Türkiye kökenli insan sayısının fazla olduğunun altını çizmek gerekir.

 

Karadağ ve Türkiye arasında vize muafiyeti olması ve her iki ülkenin vatandaşlarının rahatlıkla birbirini ziyaret edebilmesi de göç oranının artmasına neden olmaktadır. Özellikle iş insanları tarafından Karadağ vatandaşlık başvuruları sık sık yapılan bir başvurudur. Çifte vatandaş olabileceğiniz gibi Karadağ vatandaşlığına direkt geçiş de vardır.

Türk Vatandaşları Karadağ Vatandaşlığına Geçebilir Mi?

Türk vatandaşlığından Karadağ vatandaşlığına geçiş yapmak isteyenlerin tamamlaması gereken şartlar bulunur. Bu şartları yerine getiren kişiler kolaylıkla Türk vatandaşlığından Karadağ vatandaşlığına geçiş yapabilir. Ayrıca Türk vatandaşlığını koruyarak Karadağ üzerinden çift vatandaşlık almak da mümkündür.

Türk vatandaşlarının, Karadağ vatandaşı olması için istenen şartları ile diğer ülkelerin vatandaşı olan kişilerden istenen şartlar aynıdır. Bu noktada ülkeler arası farklı şartlar öne sürülmez. Bu noktada Karadağ tarafından eşit ve adil bir yaklaşım ile vatandaşlık verme süreci gerçekleştirilir.

Nasıl Karadağ Vatandaşı Olunur?

Karadağ vatandaşlığına geçmek gerekli şartlar tamamlandığında basit bir süreçtir. Uzun süre yanıt almak için beklenmez ve tüm evraklar teslim edildiğinde Karadağ tarafından başvuru incelemeye alınır. Başvurunun olumlu sonuçlanması için yasal yolların izlenmesi ve şartların tamamlanması gerekir.

Karadağ vatandaşlığına geçmek isteyenlerin ekonomik düzeylerinin yeterli olması önemlidir. Ekonomi vatandaşlığı olarak bilinen vatandaşlık sürecini başlatan Karadağ, 2021 yılında bitecek bir tasarı yapmıştır. Ancak talebin fazla olmasını ve yatırım miktarlarını göz önünde bulunduran Karadağ hükümeti, ekonomi vatandaşlığını 2022 yılında da geçerli olacak şekilde düzenlemiştir. Karadağ vatandaşlığı için hükümetin belirlediği oranda yatırım yapan herkes kolayca vatandaş olabilir ve ülke yurttaşları ile aynı haklardan yararlanabilir.

Karadağ Vatandaşı Olmanın Şartları Nelerdir?

Vatandaşlık şartlarının temeli ekonomidir. Ekonomik yeterliği bulunan herkes Karadağ hükümetinin belirlediği alanlarda ülkeye yatırım yaparak Karadağ vatandaşlığı alır. Bunun için herhangi bir ülke, yaş ve etnik köken gibi sınırlayıcı ve dışlayıcı bir sınırlama yoktur. Karadağ hükümeti yatırım yapan herkese vatandaşlık verir.

 

Yatırım yapıldıktan sonra uygulanan bir vergi sistemi var. Başvuru sahiplerinin vergilerini zamanında ve düzenli ödemesi de Karadağ hükümetinin önemsediği konulardan biridir.

Karadağ Vatandaşlık Başvurusu Belgeleri Nelerdir?

Karadağ vatandaşlık başvuru evrakları başvuru türüne göre farklılık gösterir. Emlak yatırımı yaptınız ise alınan taşınmaza dair belgeleri sunmalısınız. Yatırım yaparak vatandaşlık başvurusunda bulunanların ise yatırımlarını gösteren dokümanların yanı sıra iş belgelerini de Karadağ hükümetine sunması gerekir.

Karadağ vatandaşlık başvurusuna hangi yatırım türü ile başvuracağına karar veren kişiler, o konuya göre belge sunmalıdır. Başvuru esnasında sunulan tüm belgelerin yasal olması ve gerçeği yansıtması önemlidir. Sunulan tüm belgeleri hükümet inceler ve denetler.

Karadağ’da Ev Alarak Vatandaşlık Başvurusu

Karadağ mülk alarak vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişilerin yasal kimlik belgeleri ile işlem yapması gerekir. Bu da Karadağ vatandaşlık şartları içerisindedir. Öncelikle mülk edinerek vatandaşlık almayı planlayan kişilerin ödemesi gereken en düşük miktar 250.000 Euro’dur. Dolayısıyla Karadağ’ın kuzeyinden 250.000 Euro ödeme yaparak ev alır. Ancak Karadağ’ın güneyinden ev almak isteyenlerin ise yapacağı yatırım miktarı farklıdır. Öte yandan güneyden ev almak isteyenler için belirlenen en düşük miktar 450.000 Euro’dur.

 

Karadağ’da ev alan kişiler tüm satın alma ve ödeme işlemini tamamladıktan sonra 6 ay içerisinde Karadağ vatandaşlığına geçiş yapar. Aynı şekilde belirtilen bu süre içerisinde Karadağ hükümeti tarafından gerekli incelemeler yapar ve nihai başvuru kararı, başvuran kişiye bildirir.  Karadağ hükümeti bu noktada genellikle başvuruları onaylamaktadır. Reddedilen başvuru sayısı oldukça azdır.

Karadağ’da Yatırım Yaparak Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Karadağ’da yatırım yapmak ve bu yatırım karşılığında vatandaşlık almak isteyen kişilere sunulan birçok avantajı var. Ülkede finansal yatırım işlemlerini tamamlayan herkes vatandaşlık başvurusu yapar. Hükümet tarafından belirlenen bir yatırım oranı ve miktarı mevcut. En düşük miktara bağlı kalarak yatırım yapan kişilere gerekli araştırmalar yaptıktan sonra vatandaşlık verir.

Karadağ’da yatırım yapabileceğiniz birçok alan var. Bu alanlar hükümet tarafından belirlenmiştir. Özellikle madencilik alanında yapılan büyük çaplı yatırımları destekleyen Karadağ hükümeti, denizcilik ve turizm sektörleri için de yatırım yapılmasına izin verecektir.

Karadağ’da İş Kurarak Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Karadağ’da iş kurmak beraberinde vatandaşlık imkanını da getiren bir durumdur. İş kurmak, Karadağ vatandaşlık şartları içerisindedir. Karadağ, bir sektöre yatırım yapma ya da şirket kurma yolu ile vatandaşlık verir. Ülkede şirket kuran kişilerin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir. 18 yaş altındaki bireylerin şirket kurmasına ve vatandaşlık talep etmesine izin vermez. Tüm ülkelerin vatandaşları için geçerli olan 18 yaş kuralına uyulması zorunludur.

Karadağ, iş kuran kişilere hemen o yıl içerisinde vatandaşlık izni vermez. İlk 5 sene ve ardından ikinci 5 sene içerisinde birtakım denetlemeler gerçekleşir. Vatandaşlığı ise şirketin kurulmasını takip eden 10. yılda verir.

Karadağ Vatandaşlığının Avantajları Neler?

Karadağ vatandaşı olmanın avantajları arasında hem ekonomik unsurlar hem de yüksek refah seviyesi var. Böylece Karadağ vatandaşlığına geçiş yapmak ya da çifte vatandaş olmak isteyen kişiler daha iyi şartlarda yaşamak adına bu vatandaşlığa başvuru yapar. Bunun yanı sıra işlerini, şirketini büyütmek ve daha az vergi ödemek için de Karadağ vatandaşlığına geçiş yapar. Karadağ’ın vatandaşlarına sunduğu temel yaşam hakları, kaliteli eğitim ve sağlık koşulları gibi nedenlerden dolayı bu ülkeye olan göçler artmıştır. Böylece daha iyi şartlarda yaşamak isteyen herkes şartları tamamladığında Karadağ vatandaşlığı için başvuru yapar. Sonuç olarak Karadağ vatandaşlığı şartları için belirlenen kriterleri taşımak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu