Sartlarineler.com

İŞKUR Sigortası Emekliliğe Sayılır Mı? (Prim Sorgulaması)

İŞKUR sigortasının emekliliğe sayılıp sayılmadığını merak ediyorsanız detayları yazımızda paylaştık. İŞKUR sigortası ile emekli olunup olunamayacağına dair bilgileri ve İŞKUR sigorta sorgulama adımlarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

İŞKUR tarafından yapılan sigortalar emeklilik için isteğe bağlı sigorta primi yatırarak saydırılabilmektedir. İŞKUR sigortası sayesinde işsiz olanlar da sigorta hakkından faydalanabilmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: İŞKUR İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İŞKUR İşbaşı Eğitimlerde Sigortanın Ödenmesi

İŞKUR tarafından verilen eğitimler sayesinde sigortası yatan işsizler sağlık alanında da ek para ödemeden yararlanma hakkı elde etmektedir. Program için istenen koşullar aşağıda yer almaktadır:

 • Müracaat etmek için öncelikle İŞKUR’a kayıt olunması gerekir. Bunun için “iskur.gov.tr” internet adresine giriş yapılmalıdır. “İş arayan” kısmı seçilerek “kayıt” ekranına girilmelidir. Sistem tarafından istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girildikten sonra kayıt işlemi tamamlanır. Online olarak kayıt olmak istemeyenler illerde bulunan İŞKUR müdürlüklerine de gidebilir. T.C. kimlik belgeleri müracaat sırasında istenmektedir.
 • İŞKUR’a kayıt olanlar işbaşı eğitim programı için herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmamalıdır.
 • 15 yaşından küçük olanlar programa başvuruda bulunamaz.
 • İş verenler yanlarında birinci ya da ikinci dereceden akrabalarını çalıştırma hakkına sahiptir. Fakat işbaşı programları başvurusu için bu kişiler müracaat edememektedir.
 • Yükseköğretimde okuyan öğrenciler programa katılma hakkına sahiptir.
 • İkinci öğretimde ya da açıköğretimde okuyanlar programa katılabilir.

İşbaşı eğitimine katılanlara sağlanan haklardan bir tanesi, katılanların zorunlu olarak yaptıkları harcamaların maliyetidir. Bununla birlikte iş kazası olması durumunda ya da mesleki hastalıklarda vatandaşlara sağlık sigortası da sağlanmaktadır. Birine bakmak zorunda kalanlar için genel sağlık sigortası da yapılmaktadır.

İŞKUR İle Sigorta Primlerinin Sorgulanması

İŞKUR üzerinden primlerin öğrenilmesi için “https://esube.iskur.gov.tr/Ortak/SskPrimBilgileri.aspx” internet adresine girilmelidir. Ardından sistem T.C. kimlik numarası ve ekranda yer alan doğrulama kodu bilgisini istemektedir. Gerekli bilgiler girildikten sonra yatan primlerin kontrolü yapılabilmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden de SSK primlerinin kontrolü yapılabilmektedir.

Giriş yapıldıktan sonra “hizmet dökümü” başlığı altında tüm SGK birimlerinin primleri kontrol edilebilir.  Hem uzun dönem hem de kısa dönem alınan hizmetlerin e-sigorta dökümlerinin aylık  olarak kontrol edilmesi önemlidir. İş verenler çalışanlarının primlerini yatırmaz iseler, cezai olarak işlem uygulanmaktadır.

İŞKUR Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar?

İŞKUR, bünyesinde yer alan çalışanlara genel sağlık sigortası yaptıklarında bu kişiler evli ise eşleri ve çocukları da bu imkândan faydalanma hakkına sahiptir. Olası hastalık ya da kaza durumlarında vatandaşlar devlet hastanelerinden ek ücret ödemeden muayene olma şansını elde eder. Bunun yanı sıra SGK ile anlaşması olan hastanelerden de diğer vatandaşlar gibi aynı miktar muayene ücreti ödenerek tedavi görülebilir. Sağlık sigortası hakkı için sadece mesleki hastalık ya da iş kazası olmasına gerek yoktur. Kursiyerler her türlü hastalık durumunda hastanelerden hizmet alabilir.

İŞKUR Hangi Hizmetleri Vermektedir?

İŞKUR tarafından sağlanan hizmetler aşağıda verilmektedir:

 • Kısa çalışma ödeneği hizmeti sunmaktadır.
 • Açık iş ilanları sayesinde birçok insan işsizlikten kurtularak iş sahibi olabilmektedir.
 • İşsizlik sigortası ödenmektedir.
 • Kamu kurumlarına personel alımları yapılmaktadır.
 • Kamu dışı olanlar da işçi alımları sayesinde kamuda çalışma hakkı elde edebilmektedir.
 • İş başı eğitim programları sayesinde özellikle gençler mesleklerinde uzmanlaşarak daha nitelikli hale gelir. Bunun yanı sıra günlük olarak belirli bir miktar da harçlık verilmektedir.
 • Meslek edinmek isteyen vatandaşlar için meslek eğitim kursları verilmektedir.
 • Toplumda yarar sağlayacak kurslar ve etkinlikler yapılmaktadır.
 • Kendi işinin sahibi olmak isteyenler için çeşitli projeler yer almaktadır.
 • Engelli olan kişiler İŞKUR sayesinde hem eğitim hem de iş imkanı elde etmektedir.
 • Verilen teşvikler ile vatandaşlar maddi olarak da rahatlama imkanı bulmaktadır.
 • İŞKUR sigortası sayesinde sağlık alanında da ücretsiz haklar verilmektedir.

]}
Yorumlar
 1. Zekeriya ATLI dedi ki:

  iŞKUR sigortası aynı okullardaki staj sigortası kapsamına giriyor. Aslında bu şekilde yapılan ödemeler sadece işsizlik ve kaza sigortası ile alakalı olduğu için emekliliğe herhangi bir yansıması olmuyor.

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba;
   Evet Zekeriya Bey, emeklilik süresini etkilemiyor.

 2. Meryem ATABAN dedi ki:

  Ev hanımıyım ve aylık olarak borçlanmamı evden ödeyerek tamamlamaya çalışıyorum. Şayet bende işsizlik maaşı için başvuru yapsam belirli bir dönem bende para alabilirmiyim?

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba;
   İşsizlik maaşı alabilmek için güncel şartların yer aldığı içeriğimizden detayları öğrenebilirsiniz.

 3. Şükran Çataltaş dedi ki:

  2018 tarihinden bu yana işkur çalışanı olarak bir okulda çalışmaktayım. Bu süreçte primim emeklilik sürecime yansıyacak mı

 4. Esra dedi ki:

  Olur üzerinden sigortalayım ama asgari ücret ödemiyorlar bana. Bir de emekli olmam için ileride bu primleri benim mi yatırmam lazım.

 5. Şeyma Nur dedi ki:

  Ben emeklilikligi çektim iki yıl iskur da çalışmıştım şimdi işsizliğe basvursam emekliliğimi çektim diye olmaz mı yoksa ikisinin bir alakası yok mu

 6. Seren Şahin dedi ki:

  Yakınım bugün işvereni tarafından işkurdan sigortalı olduğunu öğrenmiş teşvikten yani bu emeklilik sgk pirim durumunu nasıl etkiler

  1. Saenes dedi ki:

   Hic etkilemez. Emekli primleri ne işkur ne de işveren yatiriyor. Ya iişverene deyip skurdan cikacak yada istege bagli ödeyecek. Işkur sadece işsizlik ve saglik primini yatiriyor.

 7. Enes dedi ki:

  Özel sektöre 4A 2017 yıl ve nisan ayında ise başladım 2020 coronavirus pandemi başladı ve ücretsiz izine ayrıldım tam iki sene boyunca işkur ödedi normalde 925 gün ödenmiş prim ve 730 gün ödenmemiş prim var acaba odenirse 1655 gün olacak ve kalan 1945 gün prim olacak 3600 tamamlanacak iki yıl kala ödenirmi