Sartlarineler.com

İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır? Ücreti, Gerekli Belgeler 2021

İŞKUR kaydı nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir? İŞKUR kayıt işlemi ücretli mi? İŞKUR iş arayan ya da işveren için kayıt işlemlerinin detaylarını yazımızda hazırladık. Siz de iş arayışındaysanız ve İŞKUR’a başvuruda bulunarak istihdama dahil olmak istiyorsanız yazımızdan kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Kimler İŞKUR’a kayıt olabilir? İŞKUR kayıt belgesi nedir, nereden alınır? İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır? İŞKUR özgeçmiş nasıl oluşturulur? İŞKUR iş başvurusu ve kayıt işlemleri hakkında merak ettiğiniz birçok sorunun detaylı anlatımını yazımızda bulacaksınız.

İŞKUR kaydı nasıl yapılır bilmek başvurunuzu kolaylıkla yaparak hızlı geri dönüşler almanızı sağlar. İŞKUR kaydınızı hem internet üzerinden hem de her il ve ilçede bulunan İŞKUR merkezlerinden yapabilirsiniz. Bu sayede başvurunuzu kolaylıkla yapabilir, iş aramaya koyulabilirsiniz. İŞKUR kaydı işlemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İŞKUR KAYDI NASIL YAPILIR?

 • İŞKUR resmi web adresi “iskur.gov.tr” adresine giriş yapın.
 • Sitede bulunan üst menüde “İnternet Şubesi” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan İŞKUR E-Şubesinde kayıt işleminize devam etmek için sol kısımda bulunan “İş Arayan” altındaki “Üye Ol” seçeneğine tıklayın.
 • İŞKUR iş arayan üyelik sayfasına girdiğinizde karşınıza çıkan “Üyelik sözleşmesini” detaylıca okuduktan sonra “Onaylıyorum” seçeneğine tıklayın.

İŞKUR kayıt formu sayfasına ulaştıktan sonra bu bilgilerinizi giriniz:

 • TC kimlik numarası,
 • Ad ve Soyad,
 • Baba Adı,
 • Doğum tarihi,

Şeklindeki kimlik bilgilerini girin. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra sayfanın sol altında bulunan resimdeki güvenlik kodu sayılarını ilgili kutucuğa eksiksiz bir şekilde girip “İleri” seçeneğine basınız. Açılan kayıt devamı sayfasında adres bilgilerinizi girin. İletişim bilgilerinizi girin. İŞKUR giriş işlemleriniz için kullanacağınız şifrenizi oluşturun. Güvenli İŞKUR girişi için kendinize ait “Güvenlik Sorusu” “Yanıtı” oluşturun.

Sayfadaki tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra en alttaki “Üyeliğimi Oluştur ve Devam Et” butonuna tıklayınız. İŞKUR işleminiz tamamlanmıştır.

İŞKUR KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

İŞKUR kaydı için online başvuruların yanı sıra bizzat gidip İŞKUR merkezlerinden de başvuru yapabilirsiniz. Bu doğrultuda toplamanız gereken İŞKUR kaydı için gerekli belgeler şunlardır:

 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah İlmühaberi (e devlet)
 • Kimlik Fotokopisi
 • Adli Sicil Raporu (e devlet)
 • Sağlık Raporu (Aile Hekimliğinden olabilir.)
 • IBAN Numarası (herhangi bir banka olabilir.)
 • Aile Durum Belgesi

KİMLER İŞKUR’A KAYIT OLABİLİR?

İŞKUR kaydı yapılabilmesi için her devlet kurumunda olduğu gibi İŞKUR kurumunda da kayıt şartları bulunur. 14 yaşını doldurmuş kişilerin İŞKUR’a kayıt sağlayabilirler.

Bunun yanı sıra; engelli Kaydı bulunan, eski hükümlü kaydı olan, öncelikli gönderme ayrıcalığına sahip kişilerin, kayıtları geçerlilik süresini yitirmiş veya yayından kaldırılmış kişilerin yanlarına aldıkları ilgili belgeleri alarak İŞKUR il merkezlerine giderek belgelerini onaylatmaları gerekir. Bu sayede başvuruda bulunabilirler.

İŞKUR ÖZGEÇMİŞ NASIL OLUŞTURULUR?

İŞKUR üzerinden özgeçmiş oluşturabilirsiniz. Bu sayede başvurduğunuz şirketler siz daha iyi tanıyacak ve sizleri seçmelerini kolaylaştırmış olacaksınız. İlk olarak iskur.gov.tr adresine T.C. kimlik numaranızı ve size ait olan şifreniz ile giriş yapınız. Daha sonra İŞKUR’da özgeçmiş oluştururken “Özgeçmiş” menüsünden eğitim, iş tercihleri, deneyim gibi girilmesi gereken zorunlu ve isteğe bağlı bilgileri girmeniz gerekir. Öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi girmeniz zorunludur. Birden fazla girmeniz gereken bilgi olması durumunda “Ekle” butonuna basmalısınız. Eğer daha önce KPSS/ EKPSS/ YDS gibi ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara girdiyseniz “sınav bilgilerini getir” seçeneğiyle bu bilgilerinizi girebilirsiniz.

İŞKUR’a Kayıt Olmak Ücretli Midir?

İŞKUR işlemlerinde için hiçbir ücret ödenmesi istenmez.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

İŞKUR kayıt belgesi, iş arayan kişilere özel olarak verilen bir belgedir. 2017 yılında yürürlüğe giren KHK (kanun hükmünde kararname) doğrultusunda bütün işverenlerin işe aldıkları personelden bu belgeyi istemesi zorunlu kılınmıştır. İŞKUR’a kayıt işleminiz bittikten sonra online olarak belge istekte bulunabilir veya size en yakın İŞKUR kurumuna giderek belgenizi alabilirsiniz.

İŞKUR İŞVEREN KAYDI NASIL YAPILIR?

İŞKUR işveren kaydı özelliği ile son zamanlarda iş arayanların yanında şirketi için deneyimli eleman arayan şirketlerin de uğradığı yerlerden biri İŞKUR olmuştur. İşverenler bu sayede firmasına uygun kişiyi seçerek iş gücünü arttırabilmektedir. İŞKUR işveren kaydı için izlenilmesi gereken yollar şu şekildedir:

 • İŞKUR internet şubesi sayfasında (esube.iskur.gov.tr) adresinde sağ kısımda bulunan “İşveren” seçeneği altındaki “Üye Ol” butonuna tıklayınız.
 • Açılan İŞKUR kayıt sayfasında bulunan “Genel Koşullar” maddelerini detaylıca okuduktan sonra “Onaylıyorum” seçeneğini işaretleyiniz.

Genel koşullara onay verdikten sonra;

 • SGK numarası,
 • Vergi numarası,
 • Vergi kimlik numarası,
 • Ana faaliyet grubu,
 • Alt faaliyet grubu,
 • Yasal durumu,
 • Kuruluş tarihi

Bilgilerini eksiksiz bir şekilde girdikten sonra;

 • Adres bilgilerini
 • İletişim bilgilerini

De girdikten sonra altta bulunan “İleri” butonuna tıklayınız. İŞKUR online giriş şifrenizi de oluşturduktan sonra sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.

İŞKUR İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İŞKUR’da iş başvurusu yapmak için kaydınızı tamamladığınız İŞKUR sayfasından iş arayan girişi yaptıktan sonra “bana uygun işler” sekmesine tıklayarak özgeçmişiniz doğrultusunda listelenen ve size uygun olan işleri listeleyebilirsiniz. Açılacak olan sayfada “ara” butonuna basarak size uygun işleri sistemde sorgulamış olacaksınız. Çıkan listede işgücü istemi numarası butonuna tıkladığınızda sorguladığınız işin detaylarına erişebileceksiniz. İşgücü istemini inceledikten sonra size uygun olduğunu düşündüğünüz işe aynı sayfada bulunan “başvur” butonuna basarak İŞKUR üzerinden iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun takibini ise “başvurularım” sekmesini kullanarak başvurunuzun son durumunu kontrol edebilirsiniz.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Hangi Kapsamlarda İşçi Alınmaktadır?

Kamu kurum ve kuruluşların çalıştıracakları süreçlerle ilgi olarak sürekli, geçici veya mevsimlik işçiler olarak değişiklik gösterir. Bu durum İŞKUR tarafından “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ve “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Şekilde Yaralananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında belirlenir. Bu doğrultuda işçi alımları yapılır.

İşçi Olarak Alınacaklarda Aranan Genel Şartlar Nelerdir?

İşçi olarak alınacaklarda genel şartlar şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkum olmamak
 • Eski hükümlü dışındaki işçi alım ilanlarına başvuru yapabilmek için zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,
 • Engelli/ eski hükümlü işçi alım ilanlarına başvuru yapabilmek için İŞKUR engelli veya eski hükümlü belgelerine sahip olmak,
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının özel kanunlarında yer alan özel şartları taşımak,

şartları aranır. Bu şartları sağlayan kişilere istihdam sağlanır.

İŞKUR’un Yurtdışı İstihdam Hizmetleri Kapsamındaki Faaliyetleri Nelerdir?

İŞKUR yurtdışı istihdam hizmetine Türkiye’nin yanı sıra başka ülkelerde de başlamıştır. Yurtdışı istihdam hizmetleri kapsamında İŞKUR şunları yürütür:

 • Yurtdışındaki işlere işçi ve işçilere iş bulunması,
 • İşverenlerle işçiler arasında yapılacak olan hizmet akitlerinin onaylanması,
 • Yurtdışına gidecek işçilerin işlemlerinin yapılması

gibi süreçleri yönetir. Bu sayede vatandaşlar yurtdışı istihdam hizmetlerinden yararlanabilirler.

İŞKUR KAYDININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

İŞKUR kayıtlarının işleme alındığı tarihten itibaren aktif kalma süresi 12 ay olarak belirlenmiştir. 12 ayın sonunda işlem girilmemiş hesaplar otomatik olarak sistem tarafından pasife alınır. Pasife alınmış hesapların aktif konuma getirilmek istenmesi durumunda bu işlem yine internet üzerinden veya İŞKUR şubesinden gerçekleştirilir ve İŞKUR kaydınız tekrar aktif hale getirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İŞKUR kaydı yapılabilmesi için her devlet kurumunda olduğu gibi İŞKUR kurumunda da kayıt şartları bulunur. 14 yaşını doldurmuş kişilerin İŞKUR’a kayıt sağlayabilirler.

İlk olarak iskur.gov.tr adresine T.C. kimlik numaranızı ve size ait olan şifreniz ile giriş yapınız. Daha sonra İŞKUR’da özgeçmiş oluştururken “Özgeçmiş” menüsünden eğitim, iş tercihleri, deneyim gibi girilmesi gereken zorunlu ve isteğe bağlı bilgileri girmeniz gerekir. Öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi girmeniz zorunludur. Birden fazla girmeniz gereken bilgi olması durumunda “Ekle” butonuna basmalısınız. Eğer daha önce KPSS/ EKPSS/ YDS gibi ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara girdiyseniz “sınav bilgilerini getir” seçeneğiyle bu bilgilerinizi girebilirsiniz.

İŞKUR kayıtları için hiçbir ücret ödenmesi istenmez.

İŞKUR kayıt belgesi, iş arayan kişilere özel olarak verilen bir belgedir. 2017 yılında yürürlüğe giren KHK (kanun hükmünde kararname) doğrultusunda bütün işverenlerin işe aldıkları personelden bu belgeyi istemesi zorunlu kılınmıştır. İŞKUR’a kayıt işleminiz bittikten sonra online olarak belge istekte bulunabilir veya size en yakın İŞKUR kurumuna giderek belgenizi alabilirsiniz.

İŞKUR’da iş başvurusu yapmak için kaydınızı tamamladığınız İŞKUR sayfasından iş arayan girişi yaptıktan sonra “bana uygun işler” sekmesine tıklayarak özgeçmişiniz doğrultusunda listelenen ve size uygun olan işleri listeleyebilirsiniz. Açılacak olan sayfada “ara” butonuna basarak size uygun işleri sistemde sorgulamış olacaksınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.