Sartlarineler.com

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir, Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı şartlarını taşıyan kişiler İŞKUR’un verdiği işsizlik ödeneğini almaya hak kazanırlar. İşsizlik maaşını almak için aranan koşullar, maaşın ne kadar olduğu, gerekli evraklar, sorgulama işleminin nasıl yapıldığı, başvurusunun nereye yapılacağı hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İŞKUR işsizlik maaşı alma şartları 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre belirlenmiştir.  Bu şartlara uyan sigortalı bireylerin işsiz kaldıkları zaman yapılan aylık ödemelere işsizlik maaşı veya diğer adıyla işsizlik ödeneği denmektedir. Aynı kanun kapsamında maaşın ne kadar süre ile verileceği ve miktarının nasıl hesaplanacağı da belirtilmiştir. Aşağıdaki yazımızda bu konular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR? (2021 GÜNCEL)

İşsizlik maaşı alma koşulları da kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • İşçinin kendi dileği ve kusuru olmadan işsiz kalması.
 • Hizmet akdinin bitmesinden itibaren önceki 120 gün hizmet akdine tabi bulunmak.
 • İşsiz kalma durumundan önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeyerek çalışmış olmak.
 • İşsizliğin başlamasından itibaren 30 gün içinde işsizlik maaşı başvurusu yapmak.
 • İstifa edilmişse haklı fesih nedenlerinden birinin bulunması.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY VERİLİR?

İşsizlik maaşı süresi kişinin çalışma süresine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer kanunen belirtilen işsizlik maaşı almak için şartlar taşınıyor ise sigortalı kişinin son 3 yıl içindeki prim günleri değerlendirilir. Son üç yıl için yatırılımış prim günlerine göre;

 • Sigortalı kişinin 600 gün çalışarak işsizlik sigorta primi ödemesi halinde 180 gün,
 • Sigortalı kişinin 900 gün çalışarak işsizlik sigorta primi ödemesi halinde 240 gün,
 • Sigortalı kişinin 1080 gün çalışarak işsizlik sigorta primi ödemesi halinde 300 gün olacak şekilde işsizlik maaşı verilir.
İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Eşi Ölen Kadına Maaş Bağlama Şartları

2021 İşsizlik Maaşı Tavan ve Tavan Ne Kadar?

2021 yılı işsizlik ödeneği en düşük 1015, en yüksek 2030 TL oldu. Yapılan en düşük hesaplama asgari ücretli bir kişinin ve en yüksek hesaplama ise kanunda belirlenen işsizlik maaşı asgari ücretin %80’inden fazla olamaz kuralına göre belirlenmiştir.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

İşsizlik maaşı miktarı hesaplama da son dört aylık yatırılan prime göre aldığı maaş esas alınmaktadır. Bu maaş doğrultusunda elde edilen brüt kazancın %40’ı hesaplanır. Daha sonra işsizlik ödeneğinden damga vergisi düşülür. İşsizlik ödeneği için damga vergisi dışında herhangi br vergi veya kesinti yapılmaz. Ayrıca hesaplanan maaş aylık asgari ücretin %80’inden çok olamaz.

Örneğin son 4 ay asgari ücretle çalışan bir kişinin 4 aylık ortalama kazancı 2.558 TL olmaktadır. Bunun %40 alınarak işsizlik ödeneği 1023 TL olarak bulunur. Uygulanan damga vergisi maaşın %0.759’u yani 7,7 TL’dir. Bu vergi de düşüldüğünde 1015 TL işsizlik maaşı işsiz kişiye yatırılır.

İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı başvuru sorgulama için e-devlet kapısını kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden başvurunuzun durumunu sorgulayabileceğiniz gibi Alo 170 ile de başvurunuz hakkında bilgi edinebilirsiz. E-devlet üzerinde başvuru sorgulayacaklar e-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama kısmına gelemeleri yeterlidir. Kısa süe içerisinde ekranda başvuru durumları ile ilgili bilgi verilecektir. Alo 170 ile bilgi almak isteyenler Alo 170 hattını arayarak kimlik bilgileri ve başvuru durumlarını öğrenmek istediklerini söyleyerek detaylı bilgi alabilirler.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İŞKUR işsizlik ödeneği PTT’ye yatar. İşsizlik maaşı başvurusu yapan kişilerin sonuçları bir ay içinde değerlendirmeye alınır ve sonuçları bildirilir. Bu sonuç tarihnden itibaren işsizlik maaşları her ayın 5’inde PTT şubelerine yatırılır. Kişiler PTT şubelerine kimlik belgelerini göstererek adlarına yatırılan maaşları alabilirler.

Eğer sigortalı kişi maaşını alamayack durumda ise dilerse vekalet ile maaşı çekmesi için başkasına yetki verebilir. Bu durumda vekalet veren kişi vekaletname ile birlikte PTT şubesinden maaşı çekebilir.

120 Gün Prim Ödenerek Sürekli Çalışma Şartı Değişti!

Son yapılan düzenleme ile artık 120 gün aralıksız çalışma şartı değişti. 18 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile yürürlüğe giren 7161 sayılı torba yasa da işsizlik maaşı ile ilgili değişiklik yapıldı. İşsizlik maaşı için kural o tarihe kadar 120 gün kesintisiz prim ödemeydi. Ancak yeni yapılan düzenlemede eskide bulunan 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışma ifadesi yerine 120 gün hizmet akdine tabi olma olarak düzenlendi. Böylece 120 gün kesintisiz prim şartının yaratabileceği mağduriyetler engellenmiş oldu.  Eğer son 120 gün içinde hizmet akdiniz devam etmesine rağmen aşağıdaki haller nedeniyle primlerniz yatırılmamışsa 120 gün şartında kesinti olarak sayılmayacaktır. İşte o haller:

 • Ücretsiz izin
 • Hastalık
 • Grev, lokav
 • Doğal afet
 • Göz altına alınma
 • Tutukluluk hali (eğer hükümlülükle sonuçlanmadıysa)
 • Ekonomik kriz
 • Disiplin cezası

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik ödeneği başvuru adresleri e-devlet, İŞKUR’un resmi internet adresleri ve İŞKUR bürolarıdır. İşsizlik maaşı almak için başvuru için e-devlet ve İŞKUR resmi internet adresi kullananların bu başvuru sonra herhangi başka bir işlem yapmalarına veya evrak talep etmelerine gerek yoktur. E-devlet kapısı üzerinden başvuru yapacaklar öncelikle diledikleri bir giriş yöntemini kullanarak sisteme giriş yapmalıdırlar. Hizmetler, kurumlar veya arama kısmı ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu kısmına gelmeniz gerekir. Buradan verilen talimatları izleyerek bir kaç dakika içinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Resmi İŞKUR adresi www.iskur.gov.tr üzerinden de başvuru yapılabilir. Bu yolla başvuru yapacaklar adrese giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurarak başvurularını tamamlayabilirler.

Son olarak da dilekçe ve gerekli evraklarla İŞKUR bürolarına giderek de başvurular yapılmaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı başvuru belgelerini yazımızda bulabilirsiniz.

İŞKUR İŞLEMLERİYLE ALAKALI DİĞER DETAYLARDAN MERAK ETTİKLERİNİZİ TABLODAKİ YAZILARAK TIKLAYARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

İŞKUR Sigortası Emekliliğe Sayılır mı?
İŞKUR Evlere İş Veriyor Mu?
İŞKUR Eleman Desteği Şartları Neler?
İŞKUR 6 Ay Maaşı Şartları Neler?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvuru Belgeleri Neler?

İşkur işsizlik ödeneği başvuru evrakları sadece İŞKUR’a elden başvuru yapacaklardan talep edilmektedir. Elektronik ortamlardan yapılan başvurularda herhangi bir belge talep edilmez. Sadece elektronik ortamdan başvurularını yapmaları yeterlidir. İŞKUR’a bizzat elden yapmak isteyenlerden istenen belgeler de şunlardır:

 • Nüfus Cüzdanı
 • İşsizlik maaşı dilekçesi
 • İşten ayrılma bildirgesi

Yukarıdaki belgelerle kişilerin İŞKUR’a şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca İŞKUR kaydı yazımızı da mutlaka inceleyerek nasıl başvuru yapabileceğinizi öğreniniz.

Kimler İŞKUR İşsizlik Maaşı Alamaz?

Sigortalı olmasına rağmen işsizlik maaşı alamayan kişilerden bazıları şunlardır:

 • Hakimler ve Savcılar
 • Memurlar
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Personelleri
 • Bağ-kurlular
 • Hizmet akdi olmayan çalışanlar
 • Ceza infaz kurumunda çalıştırılan hükümlüler
 • Birden fazla işveren tarafından hizmet akdi olmadan çalışan ressam, heykel, sanatçı vb.

Yukarıdakiler dışında da İŞKUR işsizlik ödeneği alamayanlar için İŞKUR’dan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

İşsizlik ödeneği kesen hallerden biri oluşması durumunda kişinin maaşı kesilir. Bu durumlar;

 • İşsizlik maaşı aldığı sırada gelir getirici başka bir iş yapıldığı veya yaşlılık ödeneği alındığı tespit edilirse
 • İŞKUR tarafından teklif edilen mesleğine, oturduğu yer belediyesi içinde, son çalışılan işin ücret ve çalışma standartlarıyla eş değer bir işin haklı bir neden gösterilmeden rededilirse
 • İŞKUR tarafından tavsiye edilen meslek geliştirme, geliştirme gibi eğitimlere haklı neden göstermeksizin kabul etmeme veya kabul halinde eğitimlere katılmama
 • İstenilen evrakların kuruma belirtilen süre içerisinde iletilmezse
 • İşçi mahkeme kararı ile işe iade edildiği durumlarda
 • Askerlik durumunda
 • Emekli maaşı bağlanması halinde

Yukarıdaki durumlardan herhangi birinin tespiti sonucu ödenen maaş kesilir. Eğer bu durumlar sonradan tespit edilirse kişiler aldıkları maaşları yasal faizleri ile geri ödemeleri gerekmektedir. Bu durumları bildirmekle yükümlü olan işsizlik maaşı alan bireylerdir. Böyle bir durumda 15 gün içinde İŞKUR ile iletişime geçilip durumlar bildirilmelidir.

İstifa Eden İŞKUR İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İstifa durumunda işsizlik maaşı alınabilir. Ancak burada önemli olan işsiz kalan kişilerin haklı fesih hallerinden biri ile işten ayrılması gerekir. İşsizlik maaşında esas olan kişinin kendi kusur ve isteği dışında işsizlik durumunun başlamasıdır. Bu durumu bozmayan haklı fesih halleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sözleşme sırasında işveren tarafından sözleşmede geçen koşullardan biri hakkında işçi yanıltılması
 • İşveren tarafından işçinin kendi veya aile fertlerinden biri hakkında şeref ve namusa karşı kötü sözler söylemesi veya cinsel tacizde bulunması
 • İşçinin bir başka çalışan tarafından cinsel tacize uğraması ve işverenin müdahale etmemesi
 • İşveren tarafından işçi veya aile bireylerine sataşma, göz dağı veya kanuna aykırı harekette bulunması
 • İşçinin ücreti sözleşme şartlarına veya kanuna aykırı hesaplanır ve ödenmesi

Yukarıda saydığımız durumlar altında işçi eğer işten istifa ettiyse işsizlik ödeneği almaya hak kazanır.

İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi Ne Kadar?

İşsizlik ödeneği talep süresi 30 gündür. Başvuru şartlarına uyan bir işsizin iş akdinin bozumundan itibaren 30 gün içerinde gerekli yerlerden işsizlik maaşı başvurusu yapılması gerekir. İşsizlik maaşı başvurusu bu süre içerisinde yapılmazsa hak düşme söz konusu değildir. Sadece başvuru yapan kişi başvuru yaptığı tarihten sonraki maaşları alabilir. Bundan önceki başvuru yapmadığı süreler için maaş talep edemez.

İşsizlik Maaşı Çekme Süresi Ne Kadar?

İşsizlik maaşı çekim zamanı maksimum 6 ay olarak belirlenmiştir. İşsizlik maaşına başvuru yapan bir kişinin başvurusu aynı ay içerisinde sonuçlanır ve sonuçlanan başvurusu sonrası her ayın 5’inde maaşı adına PTT şubelerine İŞKUR tarafından gönderilir. Maaşı yatan kişi kimliği ile PTT şubesine giderek çekebilir. Eğer 6 ay boyunca işsizlik maaşı çekilmezse bu para İŞKUR emanet hesaplara iade edilir. 6 ay boyunca maaşını çekmemiş ve maaşı İŞKUR emanet hesaplara yatırılımış kişilerin bu parayı almak için İŞKUR’a yazılı dilekçe ile başvuru yapmaları gerekir.

Yeniden İşsizlik Maaşı Başlatma

İşsizlik maaşı yeniden başlatma durumu işsiz kişinin işsizlik maaşı alırken iş bulması durumunda işsizlik maaşının kesilmesi ve bulduğu işten çıkması halinde geçerlidir. Burada kişinin işsizlik maaşı almayı hak ettiği süre içerinde işe başlaması durumunda maaş kesilir. Ancak eğer bu süre dolmadan kişi tekrar işsiz kalırsa işsizlik maaşını almaya devam edebilir. Ödemeler sadece yeniden başlatma sonrası süre için yapılır. Çalışıldığı süre için ödemeler alınamaz.

İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazananların Yararlanabileceği Diğer Hizmetler

İŞKUR işsizlik maaşı alacakların faydalanacağı diğer hizmetler şu şekildedir:

 • Genel Sağlık Sigortası Primleri
 • Yeni iş bulunması
 • Meslek edinme, geliştirme ve yetiştirme kurslarından ücretsiz yararlanma

İşsizlik ödeneği alan kişiler için özellikle sağlık haklarının devamını sağlayan Genel Sağlık Sigorta Primleri işsiz kalınan ve maaş yatırılan her gün için yatırılmaktadır. Böylelikle işsiz kişiler işsizlik maaşı boyunca genel sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Ayrıca kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri de genel sağlık hizmetlerinden bu kapsamda yararlanmaya devam edebilirler. Ancak şunu da belirtelim ki emeklilikde bu süre dikkate alınmamaktadır.

İşsizlik Maaşından Hangi Kesintiler Yapılır?

İşsizlik maaşı kesintileri damga vergisi ile sınırlıdır. Damga vergisi dışında herhangi bir kesinti işsizlik maaşlarından yapılmamaktadır. Bu vergide alınan maaşın %0.759’u olarak belirlenir. İşsizlik maaşı hesaplaması kısmında damga vergisi ve maaşın nasıl hesaplandığını detaylı olarak görebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Haczedilebilir Mi?

İşsizlik ödeneği sadece nafaka borçları için haczedilebilir. Bunun dışında herhnagi bir borç için işsizlik maaşı haciz veya devir işlemleri uygulanmaz.

Sıkça Sorulan Sorular

İşsizlik ödeneği sadece nafaka borçları için haczedilebilir. Bunun dışında herhnagi bir borç için işsizlik maaşı haciz veya devir işlemleri uygulanmaz.

İşsizlik maaşı kesintileri damga vergisi ile sınırlıdır. Damga vergisi dışında herhangi bir kesinti işsizlik maaşlarından yapılmamaktadır. Bu vergide alınan maaşın %0.759’u olarak belirlenir. İşsizlik maaşı hesaplaması kısmında damga vergisi ve maaşın nasıl hesaplandığını detaylı olarak görebilirsiniz.

İşsizlik maaşı çekim zamanı maksimum 6 ay olarak belirlenmiştir.

İşsizlik ödeneği talep süresi 30 gündür.

İşsizlik ödeneği başvuru adresleri e-devlet, İŞKUR’un resmi internet adresleri ve İŞKUR bürolarıdır. İşsizlik maaşı almak için başvuru için e-devlet ve İŞKUR resmi internet adresi kullananların bu başvuru sonra herhangi başka bir işlem yapmalarına veya evrak talep etmelerine gerek yoktur.


Etiketler:

Yorumlar
 1. Feridun AKSU dedi ki:

  3 Aydır işsizim Valilik yardım olarak nakdi 1000 TLyardım etti ancak İşkurdan herhangi bir para alamadım. Ne yapmak lazım yardımcı olurmusunuz

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba; İŞKUR işsizlik ödeneği şartlarını taşıyıp taşımadığınız çok önemli. İŞKUR işsizlik ödeneği koşulları ile ilgili yazımızı inceleyiniz.

  2. Yonetici dedi ki:

   İŞKUR’dan İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI hakkında bilgileri yazımızdan hazırladık. Yazıdaki detayları inceleyiniz. Şartlarınız uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz.

 2. Fatih ÜNLÜ dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce ücretsiz izine ayrıldım. 6 ay süreli olarak taahhüt verdik. Acaba bu durumda boş kaldığımız aylar içinde işsizlik ödemesi alabilirmiyiz

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba; konuyla alakalı olarak İŞKUR yetkilileri ile irtibata geçiniz. İŞKUR işsizlik maaşı şartlarını taşıyorsanız tabii ki alabilirsiniz.

  2. Yonetici dedi ki:

   Merhaba;
   Alamazsınız Fatih Bey. İŞKUR işsizlik maaşı şartları içerisinde böyle bir madde yer almıyor.