Sartlarineler.com

İş Göremezlik Ödeneği Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır?

İş göremezlik ödeneği şartları, başvurusu hakkında detayları yazımızda hazırladık. Kimler İş göremezlik Ödeneği Alır? İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır? İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatar? İş Göremezlik Ödeneği Ne kadardır? İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır? İş Göremezlik Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır? İş Göremezlik Ödeneği Banka Tanımlama Nasıl Yapılır? İş göremezlik ödeneği hakkında merak ettiğiniz soruların tüm cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. İş göremezlik ödeneği hakkında tüm ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

İş göremezlik ödeneği şartları sağlandığı takdirde sigortalı çalışanlar iş göremez olduğu günler için bir ödenek alabilir. Almaya hak kazandığı iş göremezlik ödeneği, hastalık, hamilelik, meslek hastalığı, iş kazaları gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilecek durumlarda çalışanların mağduriyet yaşamaması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. İstirahat raporu bulunan kişi çalışamaz. Aksi tespit edildiği takdirde kişiler çeşitli yaptırımlar ile karşılaşabilir.

KİMLER İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ ALIR?

Rapor parası adıyla bilinen bu ödemenin alınabilmesi için çalışanların belirli şartları taşıması gerekir. Bu şartlar şöyledir:

 • Meslek kaynaklı hastalık, iş kazası, hamilelik vb. durumlar nedeniyle iş göremez durumda olmak,
 • Sağlık durumunun SGK tarafından yetkilendirilmiş sağlık kurumları veya hekimler tarafından verilen sağlık raporu ile kanıtlanmış olması,
 • Muhtarlar ve hizmet akdine bağlı olmayan; kendi hesabına ve adına çalışanlara özel, iş göremezlik raporu için prim borcunun olmaması ve doğum öncesi ve sonrası hariç olmak üzere yatarak tedavi görmesi,
 • 5510 sayılı kanunun 4. Maddesi (a) bendi gereğince belirlenen sigortalı vatandaşların, iş göremez raporu öncesi 1 yıl boyunca 90 günlük sigorta priminin yatırılmış olması,
 • Hastalık durumunun aksine iş kazası durumu var ise önceki yıla ait prim borcuna bakılmaması,
 • 5510 sayılı kanun gereği 4. Madde ve b bendinde geçen muhtarlar, ticari kazanç veya serbest kazançtan gelir vergisi kapsamında olanlar ya da olmayan sanatkar ve esnaf kaydı bulunanların, ayrıca tarım faaliyetleri içinde olanlar, analık durumunda ödenekten yararlanabilmeleri için doğum öncesi 1 yıl içinde 90 günlük prim ödemesinin yapılmış olması gerekir.

Kısaca; sigortalı bir vatandaş hastalık durumundan dolayı rapor almak istediğinde önceki 1 yılda 90 günlük prim ödenmiş olması gerekir. Bunlara ek olarak; iş kazaları ve meslek hastalıklarında böyle bir şart aranmaz. İş kazaları ve meslek hastalığı hariç olmak üzere 1-2 gün arasında alınmış raporlar, SGK tarafından ödeme alamaz. Kadın çalışanların doğum öncesi ve sonrası 8 haftalık; toplam 16 haftalık rapor hakkı tanınır.

2020-2021 yıllarında meydana gelen pandemi sebebiyle hastalık durumu yaşayan çalışanlar, ilgili bakanlığın yaptığı açıklamaya göre tekrar hastane ve hekim görmek zorunda değiller. Filyasyon ekipleri tarafından bildirilecek olan çalışanların sağlık durumları SGK tarafından işleme alınacaktır.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

İş göremezlik ödeneği başvuru için belirli bir yol izlenir. Öncelikle yetkili hastaneler ve hekimlerden iş göremez raporunu alan kişi, bu raporu vakit kaybetmeden işverenine ulaştırmak zorundadır. İşverene ulaşan belgenin, 5 gün zarfında e-rapor sistemine girişi yapılmalıdır. SGK’ya ulaşan belge yetkililer tarafından incelenir. Onaylanma sonucunda ödenek, PTT şubelerine yatırılır. PTT şubeleri haricinde anlaşmalı bankalar tarafından da vatandaşlar ödemelerini alabilirler. İş göremezlik ödeneği yatırılan vatandaşlar, en geç 2 ay içerisinde alınmayan ödenekler emanet hesaplara yatırılacağından bu tarihten önce ödeneklerini almalıdır.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATAR?

İş göremezlik ödeneği onay süresi, iş görmezlik raporunun SGK’ya bildirilmesinin ardından başlar. Geçmis yıllarda ayın 8’i ve 14’ü olmak üzere iki günde ödemeler yapılırdı. Şimdi ise ayın her gününde ödeme almak mümkündür. Genellikle rapor ve emzirme paraları 15 gün içinde vatandaşlara ulaşır. Onay alan rapor sahibi, en geç 15 gün içinde PTT şubelerinden ödeneğini alabilir.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR?

İş göremez ödeneği miktarını önceden hesaplayan vatandaşlar, alınacak ücret hakkında fikir sahibi olabilirler. Bu miktarı öğrenmek için belirlenmiş bir hesaplama şekli bulunur.

 • 3 aylık brüt gelir toplanır.
 • 3 aylık prim günü toplanır.
 • Elde edilen toplam aylık brüt, toplam prim gününe bölünür. Bu rakam 3 aylık ortalama günlük kazancı gösterir.
 • Eğer ayakta tedavi siz konusu ise, bulunan ortalama kazancın üçte ikisi,
 • Yatarak tedavi söz konusu olduğunda ise ortalama günlük kazancın yarısı baz alınarak raporda belirtilen gün rakamı ile çarpılarak bulunur.

İş göremezlik ödeneği konusunda dikkat edilecek husus rapordaki gün sayısından iki gün düşmektir. Bunun sebebi ilk iki günü SGK’nın ödememesidir. 2021 yılında asgari ücrete yapılan zam ile zamlı maaş alan vatandaşlar, önceki yıllarda alınan ödenek miktarına göre daha fazla ödenek alır. İş göremez ödeneği hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar bulunur.

SGK iş kazalarında rapor günü sayısından iki gün düşmez. Rapor, iş kazası nedeniyle düzenlenmiş ise 2 gün dahi olsa SGK kurumuna bildirilmelidir. 10 güne kadar olan raporların süresi, rapor bitiminden sonra gelen 5 iş günü içinde bildirilmelidir. Rapor, 10 günden fazla ve çalışan ödeneği 10 günlük süreler halinde almak isterse ilk 10 gün bitimini takip eden 5 iş günü içinde bildirim yapabilir. Böyle bir isteği olmazsa rapor bitiminden sonraki 5 iş günü içinde bildirebilir.

Hastaneden rapor alındığında hastane tarafından SGK sistemine eklenen raporun, iş veren tarasından sisteme girişi yapılmalıdır. Raporun bildirimi işveren tarafından yapılmadığı tespit edilirse raporun 5 iş günü içinde bildirilmesi gerektiğine dair tebligat gönderilir. Buna rağmen gönderilmeyen durumlar, idari para cezasına varan boyutlara varabilir.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIR?

Rapor parası hesaplama şekli 2021 yılına ait güncel asgari ücret rakamı göz önüne alınarak aşağıdaki gibidir.

 • Brüt 3577,50 TL asgari ücret 3 aylık olarak hesaba katılacağından 3577,50×3=10.732,5 olur.
 • Bu rakamı üç aylık prim gününe bölmek gerekir.
 • Örneğin 3 aylık prim günü 90 olan birini ele alırsak; 10.732,5÷90= 119,25 TL ortalama günlük kazançtır.
 • Ayakta tedavi olanların oranı ⅔ olduğundan 119,25’in ⅔’ü 79,50’dir.
 • Raporlu kişinin 10 günlük istirahat süresi, 2 eksik olarak hesaba katılacağından 79,50×8 işlemi sonucu olarak 636 TL miktarında ödenek almaya hak kazanır.
 • Kişinin yatarak tedavi olduğu varsayıldığında oran günlük kazancın yarısı olacağından 119,25’in yarısı 59,62 TL’dir. 59,62×8 işleminden 477 TL ödenek hakkı vardır.

İŞ GÖREMEZLİK RAPORU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İş göremezlik raporu sorgulama yapmak isteyen SGK kapsamında çalışanlar, e-devlet üzerinden ödenek durumlarını sorgulayabilirler. Ayrıca ALO 170 numaralı hattı arayarak ödenek durumlarını öğrenebilirler. Ödenek durumunu merak edenler, e-Devlet üzerinden sorgulama işlemini yapabilirler. 4A ve 4B kapsamında sigorta sahibi vatandaşlar, e-Devlet üzerinden ödeneğin onay durumunu ve yatırılan miktarı görebilir. Bunun için e-devlet üzerinden Kurum Hizmetleri/Sosyal Güvenlik ve Sigorta/Sosyal Güvenlik Kurumu/4A-4B iş Göremezlik Ödemesi Görme seçenekleri doğrultusunda sorgulama işlemi yapılır. Şifresi olmayanlar, kimlik belgesi ile tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alınabilir.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ BANKA TANIMLAMA NASIL YAPILIR?

İş göremez ödeneği banka tanımlaması yapılabilmesi için önceden tanımlı banka hesap numarası gerekir. Vatandaşların SGK’da kayıtlı bir banka hesabı olduğu durumda ödeneğin kişi hesaplarına yatması mümkündür. Banka hessbi tanımlaması için SGK’ya dilekçe ile başvurulabilir. Eğer e-Devlet şifresi varsa, buradan yapılacak seçim ile bir banka hesabı tanımlanabilir. Bunun için; Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama/Yeni hesap seçeneği seçilmelidir. Hesap tanımlama PTT’ye yatırılmış olan ödemeden sonra ise ödenek direkt olarak aktarılmaz. Ancak iki ay sonra; ödeme PTT’den tekrar SGK’ya iade olduktan sonra e-Devlet üzerinden hesaba iş göremezlik ödeneği transferi yapılabilir.

Hesap tanımlaması yapılabilecek bankalar şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Fibabank
 • Akbank
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Fibabank
 • Yapı Kredi
 • TEB
 • Burganbank
Sıkça Sorulan Sorular

İş göremezlik ödeneği başvuru için belirli bir yol izlenir. Öncelikle yetkili hastaneler ve hekimlerden iş göremez raporunu alan kişi, bu raporu vakit kaybetmeden işverenine ulaştırmak zorundadır. İşverene ulaşan belgenin, 5 gün zarfında e-rapor sistemine girişi yapılmalıdır.

İş göremezlik ödeneği onay süresi, iş görmezlik raporunun SGK’ya bildirilmesinin ardından başlar. Geçmis yıllarda ayın 8'i ve 14'ü olmak üzere iki günde ödemeler yapılırdı. Şimdi ise ayın her gününde ödeme almak mümkündür. Genellikle rapor ve emzirme paraları 15 gün içinde vatandaşlara ulaşır.

İş göremezlik raporu sorgulama yapmak isteyen SGK kapsamında çalışanlar, e-devlet üzerinden ödenek durumlarını sorgulayabilirler. Ayrıca ALO 170 numaralı hattı arayarak ödenek durumlarını öğrenebilirler. Ödenek durumunu merak edenler, e-Devlet üzerinden sorgulama işlemini yapabilirler.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.