Sartlarineler.com

Iban Numarası Nasıl Alınır, Öğrenilir?

Iban no alma işlemi birden fazla yöntem ile gerçekleştirilmektedir. IBAN bilgisi para transferi yapabilmemiz için gerekli olan numarayı ifade etmektedir. IBAN bilgisi aynı zamanda bir bankanın uluslararası mecrada geçerliliğini de belirtmektedir. Bir bankadan diğerine EFT işlemi yapabilmek için bu numarayı bilmek gerekmektedir. Ancak aynı bankayı kullanan iki kişi birbirine IBAN bilgisini bilmeden yalnızca hesap numarası aracılığı ile para gönderimi yapabilir. Iban numarası öğrenme, bankaların müşteri temsilcileri aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

Ibanımı Nasıl Öğrenebilirim?

Iban öğrenme işlemi için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri temsilcisi hattının numarasını öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonra müşteri hizmetlerini arayarak IBAN bilgisini öğrenmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bankaların birkaç sene önce ön plana çıkardığı ve her gün sürekli olarak geliştirmiş olduğu sesli yanıt sistemi ise müşteri hizmetlerine bağlanmayı beklemeden daha kısa süre içerisinde istediğiniz bilgileri öğrenmenizi sağlar. Bu işlem için;

 • Bankanın müşteri hizmetleri numarasını tuşlayın
 • Tarafınıza doğrudan bağlanacak sesli yanıt sistemi üzerinde önce işlem yapmak istediğiniz dili ‘tuşlama’ metoduyla seçin.
 • Daha sonra sesli yanıt sisteminde size nasıl bir işlem yapmak istediğiniz sorulacak ve sizden yine ‘sesli’ şekilde yanıt beklenecek.
 • Sesi yanıt sistemine net bir dille IBAN bilgisi öğrenme şeklinde komut verdiğinizde sizi yeni bir sisteme aktaracaktır.
 • Burada işlem yapmak istediğiniz şubeyi seçtikten sonra size iban bilginizi aktaracaktır. Bu işlem kağıt ve kalem yolu ile kolayca not alınabilmektedir.

İnternet Bankacılığı Aracılığı ile IBAN Nasıl Öğrenilir?

Internet bankacılığı ile IBAN öğrenme işlemi için bankanın resmi internet sitesine girmeniz gerekmektedir. İBAN bilgisi hesabınızın numarası olduğundan önce bir bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Daha sonra internet bankacılığının aktif olması için internet sitesi üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemi kart bilginizin ve şifrenizin telefonunuz ile bağlanması yolu ile yapılmaktadır. Daha sonra sırasıyla;

 • Bankanın resmi internet sitesine giriş yapılır
 • TC kimlik no ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra ep telefonu numaranıza gelecek olan mesajı doğrulatmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra internet bankacılığı şubesine erişmiş sayılırsınız.
 • Birçok bankanın genelde sol kenarında yer alan menü seçeneğinden hesaplarım sekmesine tıklayarak yine o bankaya ait sahip olduğunuz tüm hesapları görüntüleyebilirsiniz.
 • Iban numarası öğrenme bu şekilde kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Iban Numarası Ne İşe Yarar?

İban no görevi itibari ile hesaba ilişkin numaradır. EFT yaparken yani bir bankadan diğerine para transferi yaparken bilmeniz gereken numara olarak karşımıza çıkar. Alıcının isim ve soy ismi, hangi bankaya para gönderiminin yapılacağı ve IBAN no’yu işlem sırasında belirtmek para gönderimi yapmak için yeterli olacaktır. IBAN no oldukça aktif bir görev üstlenmekle beraber IBAN numarasını bildiğiniz kişiye onun onayı olmadan para gönderimi yapmanız mümkündür. Bu durum özellikle banka hesabınızı çalıştığınız şirkete verirken bir öneme sahiptir.

ATM’den IBAN Öğrenilir Mi?

ATM’den IBAN öğrenme işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. En yakın Akbank ATM’sine gitmeli ve kartınızı hazneye yerleştirmelisiniz. Bu adımdan sonra

 • Ekranda size sorulacak şifrenizi doğru bir şekilde girdikten sonra sistem önünüze açılır.
 • ‘Hesaplarım’ sekmesi IBAN bilginizi görüntüleyebilmeniz için tıklamanız gereken kısımdır.
 • Bu aşamadan sonra hangi hesabın numara bilgisini edinmek istiyorsanız bu hesabın üstüne tıklamanız gerekmektedir.
 • IBAN numarası burada bakiye ile beraber yazacak ve bu numara aracılığı ile karşı taraf size para gönderimi yapacaktır.

Iban numarası öğrenme, bu şekilde yapılabilir ancak hesap numarası ile karıştırıldığından 26 haneli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

]}
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.