Sartlarineler.com

Hosteslik (Kabin Memurluğu) Şartları Nelerdir? Başvuru, Sınav

Hosteslik güncel şartlarını yerine getirerek hava yolu şirketlerinde kabin memuru olabilirsiniz. Hosteslik sınavları hava yolu şirketleri tarafından farklı tarihlerde ihtiyaçlar dahilinde yapılmaktadır. Yine şirketlere göre yeterlilik sınavlarının standartları da değişkenlik göstermektedir. Yazımızdan hostes olmak için genel şartları inceleyebilir, konu hakkındaki detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

2022 hosteslik şartları her sene olduğu gibi bu sene de en çok merak edilen mesleki ön şartlardandır. Git gide taleplerin artış gösterdiği kabin memurluğu mesleğini yerine getirebilmek için belirli aşamalardan geçilmesi gereklidir. Bu aşamalardan geçmek için hosteslik şartlarının yerine getirilmesi lazımdır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bayan Yunus Polis Olma Şartları Nelerdir?

HOSTESLİK NEDİR? (GÖREVLERİ)

kabin memuru olma sartlari

Nasıl Hostes Olunur?

Hosteslik, kabin memuru olarak da isimlendirilen, hava taşıtlarında çalışan personellere verilen addır. Kadın kabin memurları için hostes, erkek kabin memuru için ise host tabiri kullanılmaktadır.

Genel tanımı ile hosteslik; hava araçlarında yolcuların uçuş güvenliği ve konforunu sağlayan, ihtiyaç halinde pilot ve yardımcı pilotların kokpit dışı verdikleri görevleri yerine getiren hava taşıtı personeline verilen addır. Hostes ve hostların yer aldığı bazı görevler şunlardır:

 • Uçuş öncesi verilen talimatları yerine getirmek, taşıtı uçuş ve yolcular için hazır hale getirmek.
 • Uçak içi düzeni sağlamak.
 • Yolculuk sırasında verilen ikramların teslim alımı, sayımı ve dağıtımını gerçekleştirmek.
 • Yolcuların kemer ve diğer güvenlik koşullarını yerine getirdiklerinden emin olmak.
 • Yolculuk sırasında oluşabilecek acil durumlarda kriz yönetimini sağlamak.
 • Yolcuları inişe hazırlamak ve uçağın tahliyesini sağlamak.

NOT: Kokpit içinden ya da uçak dışından hostesler sorumlu değillerdir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Özel Güvenlik Olma Şartları Nelerdir?

HOSTES OLMA ŞARTLARI NELERDİR? (2022 GÜNCEL)

2022 hosteslik şartları genel olarak şunlardır:

 • TC vatandaşı olmak.
 • En az lise veya dengi öğretim kurumu diplomasına sahip olmak.
 • 18 yaşından büyük, 30 yaşından küçük olmak.
 • Hitabette ve anlamada sorun yaşanmayacak şekilde İngilizce’ye hakim olmak. (İngilizce’ye ek başka diller bilmek tercih sebebidir.)
 • Hava yolu firmasının şartlarına uygun şehirde yaşamak.
 • Herhangi bir sabıka kaydına sahip olmamak.
 • Hostes olacaklar için boy sınırı olan 160 cm -180 cm aralığında yer almak.
 • Havaalanı veya şirketlerin belirlediği sağlık kurumundan sağlık ve yeterlilik raporu almak.
 • Herhangi bir hava yolu şirketi tarafından disiplin cezası almamış olmak
 • Vücudun görünen yerlerinde piercing, dövme gibi vücudun görüntü bütünlüğünü bozan unsurlara sahip olmamak.

NOT: Hosteslik şartları genel olarak bu şekildedir; ancak başvurulan hava yolu şirketlerinin ek olarak talep ettiği şartlar olabilmektedir. Hosteslik başvurusu için bu ek şartların da yerine getirilmesi gereklidir.

HOSTES EMİNE KARAHASANOĞLU’NUN SÜREÇLE İLGİLİ VİDEOSUNU İZLEYEBİLİRSİNİZ:

Mesleklerle alakalı tanıtım ve detaylı bilgilere ”Personel Alımları” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2022 HOSTES ALIMLARI NE ZAMAN?

Hosteslik başvurusu yapılması için öncelikle havayolu şirketlerinin hostes alım ve iş ilanları takip edilmelidir. Bu ilanlara havayolu şirketlerinin kendi internet siteleri üzerinden veya çeşitli kariyer siteleri üzerinden ulaşmak mümkündür. İlk aşamada açılan iş ilanına başvuru yapılmalı ve gerekli başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formundaki bilgiler firmanın hosteslik şartlarını sağlıyor ise ikinci aşama, hava yolu şirketinin belirlediği tarihte bir görüşme ayarlanmaktadır.

Bu görüşme veya sonrasında yazılı ve mülakat olmak üzere 2 aşamalı bir sınav yapılmaktadır. Yapılan yazılı sınavdan geçerli notun alınması halinde şirket tarafından başvuranlara bir mülakat yapılmaktadır. Yapılan mülakatta fiziksel bütünlük kontrol edilmekte, yeterliliklerin sağlanıp sağlanılmadığına bakılmaktadır. Mülakat genel olarak İngilizce dilinde gerçekleştirilmektedir. Mülakat süresince duruş ve dil hakimiyeti önem taşımaktadır. Mülakatın da başarılı geçmesi halinde hava yolu şirketinde hostes olarak çalışmanın şartları yerine getirilmiş olmaktadır.

THY Hostes AlımıTIKLAYINIZ.

Pegasus Hostes AlımıTIKLAYINIZ.

Onur Air Hostes AlımıTIKLAYINIZ.

SunExpress Hostes AlımıTIKLAYINIZ.

KABİN MEMURLARININ MAAŞLARI VE ÇALIŞMA KOŞULLARI NAZLI ÖZYURT TARAFINDAN AŞAĞIDAKİ VİDEODA DETAYLICA ANLATILMIŞ:

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bağımsız Denetçi Olma Şartları

2022 Hosteslik Şartlarına Ek Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hosteslik Şartları

Hosteslik şartları için gerekli maddelerin dışında başvuru öncesinde kişilerin göz önünde bulundurmaları gereken bazı mesleki koşullar şunlardır:

 • Hosteslik başvurusu yapılmadan önce sürecin iyi araştırılmış olması ve gerekli yeterliliklere sahip olunup olunmadığı kontrol edilmelidir.
 • Hostesliğin gerektirdiği dezavantajlardan olan uzun süreli uçuşta olma, belirli bir saat aralığının olmaması ve evden uzakta kalma gibi durumların başvurmadan önce göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 • Hosteslik sürekli kişisel gelişim gerektiren ve iyi bir dil hakimiyeti isteyen bir meslek dalıdır.
 • Hosteslik şartlarına uyum sağlanabilmesi için gerekli olan fiziksel koşullara sahip olunduğundan emin olunmalıdır.
İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Paramedik Olma Şartları

Tüm güncel eleman alım ilanlarına personel alımı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hosteslik başvurusu yapılması için öncelikle havayolu şirketlerinin hostes alım ve iş ilanları takip edilmelidir. Bu ilanlara havayolu şirketlerinin kendi internet siteleri üzerinden veya çeşitli kariyer siteleri üzerinden ulaşmak mümkündür.

TC vatandaşı olmak. En az lise veya dengi öğretim kurumu diplomasına sahip olmak. 18 yaşından büyük, 30 yaşından küçük olmak. Hitabette ve anlamada sorun yaşanmayacak şekilde İngilizce’ye hakim olmak. (İngilizce'ye ek başka diller bilmek tercih sebebidir. Hava yolu firmasının şartlarına uygun şehirde yaşamak. Herhangi bir sabıka kaydına sahip olmamak. Hostes olacaklar için boy sınırı olan 160 cm -180 cm aralığında yer almak.

Uçuş öncesi verilen talimatları yerine getirmek, taşıtı uçuş ve yolcular için hazır hale getirmek. Uçak içi düzeni sağlamak. Yolculuk sırasında verilen ikramların teslim alımı, sayımı ve dağıtımını gerçekleştirmek. Yolcuların kemer ve diğer güvenlik koşullarını yerine getirdiklerinden emin olmak. Yolculuk sırasında oluşabilecek acil durumlarda kriz yönetimini sağlamak.


Etiketler:

Yorumlar