Diğer

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları, Ücreti ve Sorgulama

Hijyen belgesi özellikle bazı işyerleri için personel alımlarında istenen önemli bir belgedir. 2013 yılında alınan karar ile birlikte yürürlüğe girmiş olan bu belge kapsamında çalışacak olan personelin öncelikle hijyen konusunda eğitim alarak belge sahibi olması talep edilmektedir. Hijyen belgesi almak için kişinin eğitim alması ve sonrasında da sınava girerek belgeyi almak için gerekli olan puana ulaşması gerekmektedir.

Hijyen belgesi sahibi olanlar başta; güzellik salonu, masaj, gıda üretimi, hamam, dövme salonları, kuaförlük gibi alanlarda çalışabilirler. İnsan sağlığına zarar vermemesi için hassas hijyen ortam koşullarının sağlanması gereken yerler için gerekli olan hijyen koşullarının sağlandığını gösteren bu belge bahsedilen sektörlere göre önemli bir yere sahip bulunur.

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Hijyen Belgesi
Hijyen Belgesi

Hijyen belgesi nasıl alınır sorusuna basit şekilde eğitim ve sonrasında girilecek olan sınav ile alınır şeklinde yanıt vermek mümkündür. Yeni işe başlayacak olanların yanında bir işyerinde çalışmaya başlayacak için de hijyen belgesi gerekli olabilir. Belgenin alınması için ise ilk olarak eğitim alınması gerekir. Bunun için ise Türkiye’nin her bölgesinde bulunan Halk Eğitim Merkezleri’ne başvuru yapılmalıdır. Dönemsel olarak açılan bu eğitimlere başvuru tarihlerinin kaçırılmaması için yapılacak duyurular yakından takip edilmelidir. Kursa katıldıktan sonra verilecek olan eğitime eksiksiz katılım sağlanmalı ve bunun sonucu olarak da sınava girilmektedir.

Halk eğitim merkezlerinin yanında hijyen belgesi almak için MEB tarafından yetkilendirilmiş olan özel kurs merkezlerinden de ücret karşılığında belge alınabilmektedir. Bu kurs kapsamında verilen eğitim süreleri farklılık göstermektedir. Ancak en fazla 40, en kısa ise 8 saat adaylara kurs verilmek zorundadır. Verilen eğitim kapsamında;

 • Kişisel temizlik ve bakım konuları
 • Bulaşıcı hastalık çeşitleri ve korunma yolları
 • Yürürlükte olan sağlık yasaları
 • Koruyucu giysilerin önemi ve kullanımı
 • Mutfak ve gıda hijyenin sağlanması
 • Tuvalet ve lavabo temizliği
 • Virüslere bağlı olan enfeksiyonların tanımı
 • Bakterilerin tanımı
 • Parazit ve mantarların öğrenilmesi, bulaş yollarının fark edilmesi

Gibi konularda eğitim verilmektedir. İnsan sağlığıyla doğrudan ilgili olacak meslek kollarının olası hastalık veya yaralanma durumlarını ortadan kaldırmaları için hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Bu hijyen kurallarına dikkat edilmesi için hijyen belgesi meslek tanımına göre şart olabilmektedir. Eğitim kapsamında verilen konular hijyen konusunda nasıl dikkatli ve titiz olunacağına yöneliktir. Bu kapsamda da katılımcıların kurslara fiili olarak katılması gerekir.

Halk Eğitim Hijyen Belgesi Ücreti

HİJYEN BELGESİ ÜCRETİ NE KADAR
HİJYEN BELGESİ ÜCRETİ NE KADAR

Halk Eğitim hijyen belgesi ücreti özel kurslara göre daha ekonomiktir. Bu kapsamda 2022 yılında hijyen belgesi ücreti 50 – 100 TL arasındadır. Aradaki fark kursa katılımcı sayısına göre değişmektedir. Söz konusu ücret eğitim ve belge ücreti olarak geçmektedir. Ancak bu konuda bilinmesi gereken nokta Halk Eğitim merkezinden kursa yazıldığınızda kurs kapsamında uygulama esnasında malzemeye ihtiyaç duyulursa bu malzemelerin katılımcı tarafından karşılanması gerektiğidir. Başka bir deyişle kurs içinde istenen malzemeler olursa bunların katılımcı tarafından karşılanacağının önceden bilinmesi yararlı olacaktır.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR
HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR

Hijyen belgesi nereden alınır sorusuna yanıt olarak Halk Eğitim merkezleri veya MEB tarafından yetkilendirilmiş özel eğitim kursları söylenebilir. MEB tarafından özellikle hijyen belgesine yoğun talep olan bölgelerde ihtiyacın karşılanması amacıyla özel kurslara bu belgeyi verme yetkisi verilmektedir. Özel kurslara başvuru yapıldığında ücretin Halk Eğitim merkezlerinden biraz yüksek olduğu bilinmelidir. Sonuç olarak gerek Halk Eğitim merkezinden olsun gerek MEB onaylı özel kurslardan olsun alınan belge MEB onayı ile verilmektedir. Bu kapsamda da en temel noktada sertifikanın MEB onaylı olduğu için MEB tarafından verildiği de söylenebilir.

Hijyen Belgesi Ücreti Nereye Yatırılır?

Hijyen belgesi ücreti nereye yatırılır sorusuna elden şeklinde yanıt verilmektedir. Halk Eğitim merkezlerinden yapılacak olan başvurular esnasında ücret talep edilmektedir. Bunun yanında esasında ücret sertifika ücreti olduğu için bazı durumlarda sertifika almadan önce de talep edilebilir. Özel kurslara başvuru yaparken ise banka hesabına ücretin yatırılması talep edilebilir. Böylesi bir durumda ise ücretin belirtilen banka hesabına EFT veya havale ile yatırılması gerekir.

Hijyen Belgesi Kaç TL?

Hijyen belgesi kaç TL sorusuna 2022 yılında 50 – 100 TL arasında ücret bölgelere göre değişmektedir şeklinde yanıt verilebilir. Söz konusu tutar Halk Eğitim merkezlerinden yapılacak olan başvurular için geçerli olup özel kurslarda belirtilen tutarların biraz üstünde fiyat teklifi verilebilir. Ücret, esasında kurs için istenmemekte olup eğitim sonunda verilecek belge için talep edilmektedir.

Hijyen Belgesi Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Hijyen Belgesi Para Yatırma Nasıl Yapılır?
Hijyen Belgesi Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Hijyen belgesi para yatırma nasıl yapılır sorusuna elden şeklinde yanıt verilebilir. Halk Eğitim merkezlerinden yapılan başvurularda ücretin elden verilmesi istenmektedir. Bunun yanında özel kurslardan yapılacak olan başvurular için belirtilen banka hesabına paranın yatırılması gerekebilir. Kredi kartı ile ödeme olmayıp ödemenin havale ya da EFT ile yapılması istenir.

Online Hijyen Belgesi Alınır mı?

Online hijyen belgesi alınır mı sorusuna olumlu yanıt vermek mümkündür. Halk Eğitim merkezleri yüz yüze eğitim ile belgeyi verirken özel kuruluşlardan bazıları online olarak belge verebilir. Online eğitim kapsamında tüm içerik ve kurs dersleri aynıdır. Tek fark ise eğitimin belirlenen saatlerde online yani internet üzerinden yapılmasıdır. Bu eğitimler canlı olarak yapılabileceği gibi aynı zamanda daha önceden kaydedilmiş dersler kapsamında da yapılabilir. Kurs dersleri başarıyla tamamlandıktan sonra yapılacak olan sınava katılımcıların girmesi gerekir. Burada da iki seçenek sunulur. İlk seçenek sınavın da online şekilde yapılmasıdır. Diğer seçenek ise yüz yüze sınavın yapılmasıdır. Online olarak sınav yapılırsa sınav süresi ve hangi platform üzerinden yapılacağı adaylara önceden açıklanmaktadır.

Hijyen Belgesi E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Hijyen Belgesi E-Devlet'ten Nasıl Alınır?
Hijyen Belgesi E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Hijyen belgesi e-devlet’ten nasıl alınır sorusuna kolay şekilde cevap bulabilirsiniz. Hijyen belgesi dersleri ve sınavı başarılı şekilde tamamlandıktan sonra E-devlet üzerinden belgenizi sorgulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle E-Devlet’e giriş yapmalısınız. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz.

E-devlet’e giriş yaptıktan sonra ister arama kutusuna “hijyen belgesi sorgulama” yazabilir isterseniz MEB sayfası üzerinden sertifika bilgileri sorgulama kısmına gelebilirsiniz.

Buradan açılacak olan sayfada almış olduğunuz hijyen belgesi bilgilerini ulaşabilir, çıktı alabilirsiniz.

″E-Devlet Hijyen Belgesi Çıkarma Sayfası″

Hijyen Belgesi İçin İstenen Belgeler Nedir?

Hijyen belgesi için başvuru yaparken birtakım belgeler katılımcıdan istenecektir. Bu belgeler şu şekildedir;

 • C. kimlik kartı ve fotokopisi
 • Katılımcı tarafından doldurulmuş olan başvuru formu
 • Ücretin elden ödenmesi ya da belirtilen banka hesabına yatırıldığına dair dekont ile başvuru yapabilirsiniz.

Hijyen Belgesi Alması Zorunlu Kişiler Kimler?

Hijyen belgesi alması zorunlu kişiler bu kapsamda iş kollarına dahil olanlardır. Hijyenin önemli olduğu ve belge gereken meslek kolları için bu belge alınmalıdır. Ancak sadece çalışanlar için değil aynı zamanda işyeri sahipleri için de belgenin alınması gerekir. Hijyen belgesine sahip olmayan çalışan ve işyeri sahipleri idari para cezasına çarptırılmaktadır. Bu tutar 2022 yılı itibariyle 700 – 3000 TL arasındadır.

Hijyen belgesi almak zorunda olan sektörler ve meslek kolları şu şekildedir;

 • Gıda üretimi yapan yerler
 • Gıda işletmeleri
 • Toptan veya perakende gıda satışı yapan yerler
 • Gıda taşımacılığı ya da servisi yapan yerler
 • Otel gibi konaklama yerleri
 • Temizlik üzerine hizmet veren yerler
 • Berber ve kuaför salonları
 • Hamam, havuz ve sauna barındıran işletmeler
 • Misafirhaneler
 • Öğrenci yurtları
 • Özel yurtlar hijyen belgesi almak zorundadır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bahsedilen iş yerlerinde çalışanların ve işyeri sahiplerinin bu belgeyi almalarıdır. Örneğin sadece işyeri sahibinin belgeye sahip olması çalışanlar için yükümlülüğü ortadan kaldırmaz. Bu yüzden tüm çalışanların gerekli olan belgelere sahip olması gerekir.

Hijyen Belgesi Sınavında Hangi Sorular Çıkıyor?

Hijyen belgesi sınavında çıkan sorular dersler kapsamında görülen konuları içermektedir. Eğitim boyunca alınan her derse sınavda başarılı olmak için dikkat edilmelidir. Sınav konuları ve soru tipleri genel olarak şu şekildedir;

 • Vücuda bulaşan hastalıkların hangi durumlarda bulaştığı ve bunları önlemeye yönelik nelerin yapılması gerektiği,
 • Hastalıklara yakalanmamak için hijyen açısından hangi önlemlerin alınması gerektiği,
 • Mikropların tanımları ve en yaygın görülen mikroplarım çoğalma ve yayılma durumları,
 • İşyeri sahipleri için hijyen ve temizlik konusunda hangi durumlarda titiz davranılması gerektiği, işyerinde temizlik için alınacak önlemler,
 • Çalışanlara yönelik hijyen konularında ilgili yasaların tanımlamaları,
 • Hastalıkların toplu yerlerde neden kaynaklandığı ve bulaşmasını önlemek için yapılacaklar,
 • Enfeksiyon zinciri ve işleyişi,
 • Yaygın görülen hastalıklar

Konularında sorular gelecektir. Bu soruların sınava göre değişmesi söz konusu olsa da konular olarak herhangi bir değişiklik söz konusu olmamaktadır.

Hijyen Belgesi Örneği:

hijyen belgesi örneği
hijyen belgesi örneği

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu