Sartlarineler.com

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları, Ücreti ve Sorgulama

Hijyen belgesi nedir, nasıl alınır? Hijyen belgesi başvurusu ve şartları hakkında hazırladığımız yazıda sertifika programı hakkında tüm detayları öğreneceksiniz. Hijyen belgesi ücreti ve eğitimi ile ilgili hazırladığımız ayrıntıları da yazımızda bulacaksınız. Zorunlu hale getirilen hijyen belgesi sertifikası hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler içeriğimizde…

Hijyen belgesi için gerekli şartlar ve eğitim programı yasal çerçevesi 2013 yılında Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Hijyen belgesi ile iş yerlerinin temizliği kalite standartları gereğince güvence altına alınmıştır. Yeni işe girecek olan kişiler ya da işletme sahipleri hijyen belgesi alınması hususunda Halk Eğitim Merkezinde eğitim alarak sağlıklı bir iş disiplini oluşturabilmektedir. Türkiye’nin her bölgesinde ivedilikle sürdürülen hijyen belgesi programları belirli dönemlerde ve farklı periyotlarda verilmektedir. Hijyen belgesi almak istiyorsanız:

 • Halk Eğitim Merkezinin sunduğu eğitim gruplarına katılabilir
 • Hijyen Belgesi sınavına girebilir
 • Sınav sonucunda başarı göstererek hijyen belgesini almaya hak kazanabilirsiniz.

HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR?

HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR

HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR

Hızlı ve kolay belge alma avantajı sağlayan Hijyen belgesi, Halk Eğitim Merkezinden alınır. İş yeri ve işletmelerin olmazsa olmazı olan temizlik, sağlık prensibi hijyen belgesinin alındığı yerler ve eğitim kurumlarının önemini ortaya çıkarmaktadır. Belge ayrıca özel eğitim desteği sağlayan özel kurs merkezlerinde verilerek; kursiyerlerden belirli ücret alınmaktadır. Uzmanlık esaslı sunulan eğitimler sonucunda çeşitli sınavlar düzenlenerek, kursiyerin başarısı test edilmektedir. Halk eğitim kurumları ve özel eğitim programları dahilinde açılan kurslarda başarı gösteren her aday hijyen belgesini almaktadır.

”HİJYEN BELGESİ NASIL ALINIR?” VİDEODAN İZLEYEBİLİRSİNİZ:

HİJYEN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

HİJYEN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

HİJYEN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Devlet destekli olan ve Halk Eğitim Merkezi, MEB işbirliğinde faaliyete geçirilen eğitim programı; Hijyen belgesi başvuru şartları taşıyan kursiyere verilmektedir. Sertifika eğitimi; özel akademi ve kurumların belge istemi ile yürütülmektedir. Yasal olarak özel akademi sürecinden geçirilen kişiler öncelikle işletme ve kurumların talep ettiği evrakları temin etmelidir. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, özel akademiler, MEB ve Halk Eğitim merkezlerince istenen evraklar şunlardır:

 • Belge eğitimi alacak kişinin TC kimlik kartı ve fotokopisi,
 • İlgili kurum tarafından verilen ve belgeyi almak isteyen kişinin doldurması gereken başvuru formu,
 • Kurumca belirlenen hijyen eğitim bedeline ilişkin gerekli ücretin yatırılması ve banka dekontunun makbuzu ile sertifika eğitimi başlatılmaktadır.

Eğitiminde Hangi Dersler Verilir?

Eğitim sürecinde verilen dersler alanında uzman öğreticiler tarafından minimum 8 saat verilmektedir. Özel sertifika programı dahilinde verilen belge, oryantasyon eğitimi ile kurum, kuruluş ve işletmelerin kalite standardını yükseltmektedir. Ekipman kalitesi ve uzman kadrosu ile okutulan dersler şunlardır:

 • Tuvalet temizliği
 • Gıda Hijyeni
 • Kişisel Temizlik Kuralları Eğitimi
 • Koruyucu Giysi Kullanımı
 • Mutfak Hijyeni eğitimi
 • Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yöntemleri
 • Virüsler
 • Parazitler
 • Mantarlar
 • İşveren ve işçilere Yönelik Sağlık Yasaları
 • Enfeksiyonlar
 • Bakteriler

E-DEVLET HİJYEN BELGESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İş başvuruları öncesinde alınan hijyen belgesi işlemleri, E devlet hijyen belgesi sorgulama ekranı üzerinden yürütülmektedir. İşe başlamak için bazı özel ve kamu kuruluşları tarafından zorunlu olarak istenen belgeleri, online olarak sorgulanabilmektedir. Dijital platformlarda video çekilerek uygulanacak adımları analiz edebilir, kolayca hijyen belgenizi uzaktan takip edebilirsiniz. E devlet hijyen belgesi sorgulama adresine tıklayarak, www. Türkiye.gov.tr/MEB-sertifika-bilgileri-sorgulama linkinden belgenize ulaşabilirsiniz.

”HİJYEN BELGESİ NEDİR?” MERAK ETTİĞİNİZ SORULARIN CEVAPLARI VİDEODA YER ALIYOR:

HİJYEN BELGESİ ÜCRETİ NE KADAR?

HİJYEN BELGESİ ÜCRETİ NE KADAR

HİJYEN BELGESİ ÜCRETİ NE KADAR

Hijyen sertifika eğitim kapsamına alınan, MEB kapsamında verilen eğitim programı belge ücreti ödenerek başlatılmaktadır. Genel müdürlük çerçevesinde eğitime katılan kursiyerler 50-80 TL arasında değişen bir ücret tarifelendirmesi ile sertifika almaktadır. Kursiyer; hijyen belgesi alma eğitimi sürecinde uygulamalı olarak ihtiyaç duyulan materyalleri kendisi karşılayabilmektedir. Halk Eğitim Merkezlerinden 50 TL olan belge ücreti, MEB bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli özel ve kamu kuruluşlarında değişebilmektedir.

HİJYEN BELGESİ HANGİ ALANLARDA ZORUNLUDUR?

HİJYEN BELGESİ HANGİ ALANLARDA ZORUNLUDUR

HİJYEN BELGESİ HANGİ ALANLARDA ZORUNLUDUR

Hijyen belgesinin zorunlu olduğu sektör ve çalışanlar yasal sınırlar çerçevesinde güvence altına alınmaktadır. Belgeye sahip olmayan kişi, kurum ve işletmeler ilgili makamların tespit etmesi üzerine 250 TL-1000 TL para cezasına çarptırılmaktadır. Hijyen belgesini almakla hükümlü olan işveren ve çalışanlar şunlardır:

 • Gıda işletme sahipleri,
 • Perakende gıda satışı yapan yerler
 • Su Üretimi ile İlgilenen İşletme ve Firmalar
 • Toptan Satış Yapan Yerler
 • Konaklama Yerleri
 • Gıda Taşımacılığı ve Servisi Yapan İşletmeler
 • Kuaför ve Berberler
 • Diğer Yurtlar
 • Öğrenci Yurtları
 • Misafirhane işletmeleri
 • Hamam, Havuz, Sauna
 • Otel, Motel ve Pansiyonlar
 • Temizlik İşletmeleri

Sertifika Programında Hangi Eğitimler Verilir?

Türkiye’nin 81 ilinde verilen sertifika eğitim programı başvuru formunun doldurulması ve eğitim ücretinin ödenmesi ile başlatılmaktadır. Kursiyer hijyen belgesini almak için mikropların tanımı, çeşitleri ve bulaşma yolları hakkında uzmanlık alanı eğitimleri almaktadır. Enfeksiyon zinciri, sık görülen hastalıkların tanımı, iş yeri sahiplerine uygulanan yasal çerçeve mevzuatı sertifika eğitim planı içindedir. Çalışanlara yönelik yasa içeriği, hastalıkların bulaşma yolları ve hastalıktan korunma, hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması hakkında çeşitli önlemlerin alınması da hijyen eğitimi kapsamındadır. Hastalıklara davetiye çıkaran mikrop, virüs ve kaynaklarının nereden geldiği ve özellikleri, hastalıkların bulaşma yolları belgenin sertifika programı dahilindedir.

”KİMLER HİJYEN BELGESİ ALABİLİR?” VİDEOMUZDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ:

Eğitim Sonrasında Kursiyer Hangi Bilgileri Öğrenir?

İş arama sürecinde kamu kurum ve kuruluşların kalite esası gereğince çalışanlarından bekledikleri belge, hijyen eğitimi ile kursiyerin öğrendiği bilgiler ışığında değer kazanmaktadır. Hijyen eğitimi sertifika programı ile kursiyer ilk olarak kişisel hijyen kurallarını öğrenmektedir. El yıkama kurulama hastalık ve bulaşma yolları kursiyerin iş sırasında daha bilinçli bir şekilde hareket etmesine zemin hazırlamaktadır. Kursiyerin belgeyi aldıktan sonra edindiği diğer bilgiler şunlardır:

 • Doğru maske kullanımı
 • Bone ve önlük kullanma becerisi
 • Hastalıklardan korunma yolları ve acil durum risk kontrol becerisi kazanma
 • Tuvalet temizliği
 • Temiz tuvalet kullanma alışkanlığı
 • Koruyucu giysi kullanma eğitimi

Kursiyer Bakanlık tarafından yönetmelik gereğince zorunlu kabul edilen hijyen belgesini alarak iş ve meslek kalitesini yükseltmektedir. Hijyen belgesi sertifika eğitim programı insan sağlığına zarar verebilecek olan ortamların steril hale getirilmesini amaçlamaktadır. Hijyen belgesi; İşletme, firma ve özel uygulama merkezlerince tercih edilmektedir. Hijyen Eğitim sertifikası; çalışanların işe başlamasından hemen önce almaları zorunlu olan bir eğitim programı olarak kursiyerlere büyük fayda sağlamaktadır.

Eğitimin Kapsamı Nelerdir?

Uygulamalı olarak gösterilen hijyen belgesi eğitimi sertifikası, E devlet onayından geçirilen herkesin alabileceği bir belgedir. Yasalar; hijyen belgesini sadece  çalışanın değil  iş verenin de  almasını zorunlu tutmuştur. İnsan sağlığı açısından risk unsuru olan hastalıkların önüne geçerek, personellerin bilinçlendirilmesi temel amaçtır. Belgesiz çalışan kişiler, işveren,  işletme ve firmalar cezai yaptırıma tabi tutulmaktadır. Özellikle gıda ve konaklama tesisleri için zorunlu olan hijyen belgesi, kısa sürede ülkenin dört bir yanında uygulamalı eğitim, sertifika ve oryantasyon programları ile yürütülerek herkese verilmektedir. Yasal düzenlemeler sonrasında işverenlerin de hijyen eğitimi verdiği bilinmektedir.

İş sahiplerinin hijyen belgesi eğitimi vermeleri için yasa gereği bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. TC vatandaşı olup okuryazar olan herkesin alabildiği hijyen belgesi eğitimi, insan sağlığını tehdit eden virüs, bakteri, ve mantar gibi zararlı mikroplar hakkında bilgiler vermektedir. Farklı iş kollarına göre değişen hijyen belgesi bilgileri, personelin bilinçlendirilmesini sağlayarak kısa sürede mikropların ciltle temasının önlenmesi hakkında kursiyerleri bilinçlendirmektedir. Yasal olarak zorunlu olan ve sağlıklı yaşamın önemli bir parçası haline gelen hijyen belgesi eğitim programı, binlerce kişiye sertifika avantajı sunmaktadır. Kanuni olarak uygun görülen hijyen belgesi alma sertifika programına katılarak, başvuru formunu doldurup iş veren, halk eğitim merkezleri ve kurumsal işletmelerle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hızlı ve kolay belge alma avantajı sağlayan Hijyen belgesi, Halk Eğitim Merkezinden alınır.

Devlet destekli olan ve Halk Eğitim Merkezi, MEB işbirliğinde faaliyete geçirilen eğitim programı; Hijyen belgesi başvuru şartları taşıyan kursiyere verilmektedir. Sertifika eğitimi; özel akademi ve kurumların belge istemi ile yürütülmektedir. Yasal olarak özel akademi sürecinden geçirilen kişiler öncelikle işletme ve kurumların talep ettiği evrakları temin etmelidir.

Eğitim sürecinde verilen dersler alanında uzman öğreticiler tarafından minimum 8 saat verilmektedir. Özel sertifika programı dahilinde verilen belge, oryantasyon eğitimi ile kurum, kuruluş ve işletmelerin kalite standardını yükseltmektedir.

İş başvuruları öncesinde alınan hijyen belgesi işlemleri, E devlet hijyen belgesi sorgulama ekranı üzerinden yürütülmektedir. İşe başlamak için bazı özel ve kamu kuruluşları tarafından zorunlu olarak istenen belgeleri, online olarak sorgulanabilmektedir.

Hijyen sertifika eğitim kapsamına alınan, MEB kapsamında verilen eğitim programı belge ücreti ödenerek başlatılmaktadır. Genel müdürlük çerçevesinde eğitime katılan kursiyerler 50-80 TL arasında değişen bir ücret tarifelendirmesi ile sertifika almaktadır.

Hijyen belgesinin zorunlu olduğu sektör ve çalışanlar yasal sınırlar çerçevesinde güvence altına alınmaktadır. Belgeye sahip olmayan kişi, kurum ve işletmeler ilgili makamların tespit etmesi üzerine 250 TL-1000 TL para cezasına çarptırılmaktadır


Etiketler:

Yorumlar
 1. lokmancert dedi ki:

  0 546 542 95 46 numaradan arayarak hijyen belgesini alabilirsiniz
  lokmancert

 2. Ayse Olcay dedi ki:

  Nasil belge alabiliriz