Fiyatı Nedir

Hac Fiyatları Ne Kadar?

Hac fiyatları ne kadar? Müslümanların dini vecibelerinden biri olan ve her yıl binlerce vatandaşımızın bu vecibeyi yerine getirmek için gerçekleştirmiş olduğu hac ziyareti, Suudi Arabistan’a gerçekleştirilmektedir. Kovid-19 sebebiyle 2 senedir gerçekleştirilemeyen hac ibadeti bu sene tekrardan 7 Haziran 2023 tarihinden itibaren başlarken, özellikle bu ibadeti yerine getirmek isteyen kişiler en çok, bu sene hac fiyatları ne kadar? Sorusunu sormakta ve cevabını merak etmektedir.

Öncelikle hacca gitmek isteyen kişiler, bu hac ibadetini Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından çekilen kuralar ile Diyanet Bakanlığı bünyesinde daha uygun fiyatlarla yerine getirebilirken, kura beklemek istemeyen kişiler kurasız bir şekilde çeşitli firmalar ile bu ibadeti yerine getirebilmektedir.

hac fiyatlari
hac fiyatlari

Benzer fiyatlar konulu yazılarımızı sartlarineler.com/fiyati-nedir adresimizden öğrenebilirsiniz.

Diyanet hac fiyatları 2023 kaç TL? Sorusu da bu bağlamda Diyanet’in düzenlediği hac ziyaretinin ne kadar olduğunu merak eden kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. 7 Haziran 2023 tarihinde başlayan ve 65 yaş altı sınırı getirilen Diyanet Bakanlığı’nın kurası ile hacca gitmeye hak kazanan kişiler, bu kura sonucu oluşan fiyatlarla 60 bin TL ile 90 bin TL arasında bir ücretle bu ibadetini gerçekleştirebilmektedir.

Buna göre 2023 hac fiyatları ne kadar? Sorusuna yanıt arayan kişilere yanıt olarak; Riyal cinsinden belirlenen ve günümüz döviz kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilen bu fiyatlar ışığında 16 bin riyal ve 22 bin riyal arasında değişen ve içerisinde tüm hac ibadeti için gerekli şartları karşılamaktadır. Kura ile seçilen kişilerin Türk Lirası olarak yaklaşık 60-90 bin TL arasında bir ücret ödemeleri gerekmektedir.

 

Ancak bu ücret aralığı yalnızca kura ile seçilen kişiler için geçerli olup, kurasız bir şekilde özel olarak hacca gidecek olan kişiler için bu fiyatlar daha da yükselmektedir.

Kurasız Hac Fiyatları 2023

Kurasız hac fiyatları 2023 yılında oldukça merak edilmektedir. Kişiler, bu sene gerçekleştirmek istedikleri hac ibadeti için ortalama ne kadar ödemeleri gerektiğini araştırırken, özellikle yaşanan ekonomik sıkıntı ve döviz kuru sebebiyle geçtiğimiz yıllara göre oldukça artan fiyatlar kişilerin hac ibadetini yerine getirebilmelerini oldukça zorlaştırmıştır.

 

Diyanet kurasını bekleyen ama oldukça fazla bekleyen olması ve kuraların çıkmaması sebebiyle sonuç alamayan veya bu yolu tercih etmeyen kişiler, kurasız bir şekilde bu hac ziyaretini gerçekleştiren firmalar aracılığıyla da hacca gidebilmekte ancak bu ziyaret, Diyanet’e göre çok daha pahalıya gerçekleştirilebilmektedir.

Hac ziyareti için özellikle otel konaklaması ve yolculuk fiyatın büyük çoğunluğunu oluştururken, kurasız hac fiyatları, kişilerin kalacak oldukları odaya göre artmakta veya azalmaktadır. 4 kişilik bir odada bu hac ibadeti süresi boyunca konaklayacak olan kişiler, 2 kişilik bir odada konaklamak isteyenlere göre biraz daha uygun ücretler ödemektedir. 2022 yılında kurasız hac fiyatları ise ortalama 140 bin TL ile 160 bin TL arasında değişmektedir.

hac fiyatları ne kadar
hac fiyatları ne kadar

Yıllara Göre Hac Fiyatları

Yıllara göre hac fiyatları, özellikle geçmişten bu yana sürekli olarak artış göstermiştir. Kura ile hac ibadetini gerçekleştirmeye hak kazanan kişiler Diyanet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve normal ziyarete göre daha uygun ücretlere tekabül eden bu fiyatları ödeyerek hac ibadetini yerine getirmektedir. Diyanet Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlar ışığında bu ibadet için 2009’dan bu yana kişilerin ödedikleri ortalama fiyatlar ise şöyledir;

 • 2009 yılında: Yaklaşık 4.300 TL
 • 2010 yılında: Yaklaşık 5.400 TL
 • 2011 yılında: Yaklaşık 6.300 TL
 • 2012 yılında: Yaklaşık 6.300 TL
 • 2013 yılında: Yaklaşık 6.400 TL
 • 2014 yılında: Yaklaşık 8. 100 TL
 • 2015 yılında: Yaklaşık 9.700 TL
 • 2016 yılında: Yaklaşık 11.000 TL
 • 2017 yılında: Yaklaşık 13.500 TL
 • 2018 yılında: Yaklaşık 18.000 TL
 • 2019 yılında: Yaklaşık 24.300 TL
 • 2020 yılında: Yaklaşık 28.700 TL
 • 2022 yılında: Yaklaşık 75.000 TL

 

2023 hac fiyatları da bu ibadeti gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilirken, yaşanan ekonomik kriz sebebiyle 2022 yılına göre daha da yüksek fiyatlara sahip olması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu