Sartlarineler.com

Erkek Polis Nasıl Olunur? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Erkek polis olmak için KPSS türünde başarı göstermek ve ülkemizde polislik eğitimi veren merkezlerde gerekli olan eğitimi almak gerekmektedir. Oldukça saygın bir kurum olan polislik, güvenlik kapsamında her sene pek çok alımın yapıldığı kadın ve erkek olmak üzere pek çok bireyin hayallerindeki mesleği ifade etmektedir. Erkek polis olma şartları da kadın adaylardan fiziki açıdan biraz daha zor olmakla beraber, iyi bir eğitim, zinde bir ruh ve fiziki yeterlilik sınavında başarılı olmak koşulu ile rahatlıkla sağlanabilir. Polis olmak için bireyin en az lise mezunu olması gerekmektedir.

Lise Mezunu Erkek Polis Nasıl Olunur?

Lise mezunu erkek polis olmak isteyen bireylerin önce KPSS puan türünde 70 ve üzerinde bir puan aralığına sahip olmaları gerekmektedir. Daha sonra şu adımlar ile ilgili aşamalara girebilirler.

 • En az Lise ya da önlisans mezunu olmak
 • Türkiye’de PMYO kapsamında eğitim veren kurumlar için hazırlık yapmak
 • KPSS’de 70 puan almak
 • PMYO başvurusu sonrası sözlü mülakata girme
 • Mülakatta uygun bulunma sonrasında fiziki yeterlilik sınavına girmek
 • Fiziki yeterlilik sınavı sonrasında güvelik soruşturmasında uygun bulunduktan sonra 2 yıl eğitim almak

2 yıllık eğitimin sonunda polis adayı emniyet teşkilatı içerisinde kısa süre içerisinde atama yolu ile görevlendirilir. Erkek polislerin bu aşamada 1.67 boy ortalamasından uzun ve ideal kiloda olmaları gerekirken, parkur için de 48 saniyelik süreleri bulunmaktadır.

Lisans Mezunu Erkek Polis Nasıl Olunur?

Lisann mezunu erkek polis olmak için görevlendirilmiş ve yetki almış olan kurum POMEM olarak bilinir. POMEM eğitimleri 4 aylık olmak üzere karşımıza çıkarlar ve polis adayları burada sıkı bir eğitimden geçer. POMEM için başvuru yapabilmek için kadın ve erkek adaylar için maksimum 30 yaşında olunması gerekmektedir. Erkek polis olma şartları arasında burada da boy ve yaş şartı aranmaktadır.

 • POMEM başvurularında adayın lisans seviyesinde olması beklenir.
 • Lisans mezunu olan ve sağlık açısından herhangi bir sorunu bulunmayan, gözleri ve silah kullanımı ile ilgili sorun yaşamayacak olan adaylar 4 ayın sonunda polis memuru olarak göreve başlayabilirler.

Erkek Polis Nasıl Komiser Olur?

Erkek polis komiser olmak için meslekte en az 2 yıllık tecrübe sahibi olması ve bu süre zarfını başarı ile tamamlamış olması gerekmektedir. Daha sonra PAEM adı verilen amirlik eğitim merkezinde gerekli eğitimi almış olmaları ve buradaki sınavları başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Bu süreçten sonra adaylar önce komiser yardımcısı olarak göreve başlarlar. 4 sene komiser yardımcısı olarak görevini sürdürmüş olan adaylar komiser olarak çalışmaya başlayabilirler.

Polis Olmak Zor Mudur?

Polis olmanın zorlukları; sayıca son derece fazla olmakla beraber can güvenliği elbette bu konuda en önemli maddeler arasında yer almaktadır. Bunun dışında polis olmanın zorlukları şu şekilde özetlenebilir.

 • Suç araştırması sırasında sorunu çözmenin karmaşık ve zor olması
 • Olay mahallinin beklenenden daha problemi ve karmaşık çıkması
 • Sürekli can güvenliği riski bulunmak

Gibi zorlukları bulunabilir. Ancak eğitimler sırasında polis olmak için gerekli süreçlerin tamamını öğrenen, hem fiziki hem de mental açıdan sorunsuz bir şekilde yetiştirilmiş olan polislerimiz bu süreçlerin hepsinin hakkını vermekte ve ülke güvenliği için hizmet vermektedir. Erkek polis olma şartları yalnızca fiziki özellikler yönü ile kadın adaylardan farklılık gösterir. Bunun dışında teşkilat içerisinde kadın ya da erkek olarak cinsiyet bazlı bir ayrım gözetilmez. Polis olmak pek çok kişinin hayallerindeki meslek olarak adlandırılmakla beraber, sınavlarda başarılı olanlar polis olabilir.

]}
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.