EmeklilikEngelli

Engelli Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır? (DETAYLI ANLATIM)

Engelli emeklilik hesaplama; engel durumları, sigortalı olarak işe başladıkları tarih, yaşları, cinsiyetleri, çalıştıkları kurumlara göre değişkenlik gösterirken, yeni çıkan yasalarla birlikte bu kişilere daha fazla kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. Bu yasalar engellilerin SSK’lı veya Bağ-Kur emeklisi olması fark etmeksizin, kolaylıkla emekli olmalarını ve emekli maaşı almalarını sağlar.

Engelli emeklilik hesaplama
Engelli emeklilik hesaplama
İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Vakıfbank Bireysel Emeklilik Şartları

Engelliler ile engelli olmayan bireyler arasında emeklilik şartında belli başlı farklar bulunmaktadır. Bu farklar, hastane raporları ve sağlık belgesi gibi belgelerin istenmesinin yanı sıra, engellilerin daha erken emekli olmasını sağlamıştır. Engelliler, emeklilik tarihlerini internet üzerinden birçok hesaplama yöntemi ile kolaylıkla yapabilmektedir.

Bu hesaplamada engelli emeklilik hesaplama için şu bilgiler istenir:

 • Emeklilik statüsü
 • İlk tescil tarihi
 • SSK pirim gün sayısı
 • Diğer sandıklardaki prim gün sayısı
 • Özürlülük oranı

ENGELLİLERİN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Engellilerin emekliliği ile ilgili şartları belirleyen son yasa, 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren yasalar ile belirli şartlara bağlanmıştır. Engelli emeklilik hesaplama aşağıda verdiğimiz esaslara göre yapılır.

Engellilerin emekliliği ile ilgili şartları
Engellilerin emekliliği ile ilgili şartları

Engelli emeklilik hesaplama ile alakalı şartlar şunlardır:

 • SSK veya Bağ-Kur’da sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten önce %60 ve daha yüksek engel oranına sahip bireyler; 15 yıl sigortalı olarak çalışma süresi ve 3690 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilmektedir.
 • SSK veya Bağ-Kur’da sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten önce %50-%59 oranında engel durumuna sahip bireyler; 16 yıl sigortalı olarak çalışma süresi ve 4320 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilmektedir.
 • SSK veya Bağ-Kur’da sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten önce %40-%49 oranında engel durumuna sahip bireyler; 18 yıl sigortalı olarak çalışma süresi ve 4680 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilmektedir.

Engellilerin Vergi İndirimiyle Emeklilik Maaşları Ne Kadardır?

Vergi indirimi ile erken emeklilik, engellilere tanınan en büyün avantajlardan biridir. Gelir vergisi indiriminden faydalanan engelliler bu sayede erken emekli olabilmektedir. Engellilerin sigortalı olarak çalıştığı zaman diliminde ödediği prim ve çalıştığı dönemde aldığı maaş, emeklilikte alacağı maaşı etkiler ve bu farklılıktan dolayı kişiden kişiye alınan emekli maaşı değişmektedir.

Engelli emekli maaşlarının şu şekilde belirlenmektedir:

 • Engelli vatandaş SSK’dan ve vergi indiriminden faydalanarak erken emekli olursa emekli maaşı 900 TL ile 1100 TL arasında değişmektedir.
 • Engelli vatandaş emekli sandığından ve vergi indiriminden faydalanarak erken emekli olursa emekli maaşı 1900 TL ile 2100 TL arasında değişmektedir.

ENGELLİLER İÇİN ERKEN EMEKLİLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Engelliler için erken emeklilik şartları, engelli olmayan bireylerin emeklilik şartları ile çok farklıdır. Engelli olmayan bireyler için aranan şartlar şunlardır:

Engelliler için erken emeklilik şartları,
Engelliler için erken emeklilik şartları,
 • Sigortalı kişinin ödenen prim gün sayısı,
 • Sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı,
 • Sigortalı kişinin emeklilik yaşını dolduruyor olması.

Bu şartlar bireylerin emekli olması için yeterliyken, engelliler için çok daha kolay şartlar belirlenmiştir.

Engellilerin erken emekli olma şartları ise şunlardır:

 • Sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce engel durumuna sahip olması gerekir (işe başladıktan sonra engel durumu olan bireyler malulen emekli olarak kabul edilir).
 • Engellilerin emekli olma şartları, bağlı oldukları kurumlara göre farklılık göstermektedir bu kurumlara göre değerlendirilir.
 • Engellilerin erken emeklilik maaşları ve prim ödemeleri, ilk olarak sigortalı işe başladıkları tarihe göre ayarlanır. Engelli birey sigortalı olarak ne kadar geç işe başlamışsa, ona göre prim ödeme ve yıl koşulunda artış olmaktadır.
 • Engelli bireyin aldığı engelli raporunun, %40 ve üstü engel ve iş görmez durumu belirtmesi gerekmektedir
 • Maliyeden alınan vergi indirim hakkı belgesi ve SGK’dan alınan engelli emeklilik işlemleri belgesi gereklidir.

Engellilerin Erken Emeklilik Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Engellilerin erken emeklilik başvurusunda istenen belgeleri almak için ilk önce vergi dairesine giderek alınacak yönlendirme ile hastaneye gitmesi gerekir. Hastaneden güncel olarak alınan engelli raporu ile tekrardan vergi dairesine gidilmesi gerekir. Vergi dairesine başvuru yaptıktan sonra güncel engelli raporunu sunan kişilerin “erken emeklilik başvuru formu dilekçesi”ni doldurması ve imzalaması gerekmektedir. İmza atıldıktan ve istenen belgeler tamamlandıktan sonra engellinin erken emeklilik başvurusu tamamlanmış olur.

Engelli raporu dışında istenen belgeler aşağıda verilmiştir:

İşçilerin engelli emeklilik başvuruları için gereken belgeler:

 • Engellinin emeklilik talep formu ve tahsis formu
 • Engellinin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Engellinin güncel çekilmiş iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Engellinin işvereni tarafından verilmiş onaylı hesap fişi

Bağ-Kur’dan emekli engelli bireylerin başvuruları için gereken belgeler:

 • Engellinin vukuatlı nüfus örneği
 • Engellinin sigortalı olma belgesi
 • Engellinin ödemiş olduğu fakat hesapta görülmeyen prim ödemeleri
 • Engellinin yaşlılık maaşı almak için doldurduğu talep formu

Engellinin Erken Emeklilik Onayı Ne Zaman Gelir?

Engellinin erken emeklilik başvuru onayı, gerekli şartlar sağlandıktan sonra, yani sunulan engelli raporunda engel durumu %40 ve üzeri ise, çalıştığı süre boyunca prim ödemeleri yapılmışsa ve belli çalışma süre sınırlarını geçmiş ise verilir. Bu şartları yerine getiren her engellinin başvurusu sisteme düştükten sonra bir ay içerisinde onaylanır. Onaylandığı tarihten sonraki ay içinde ise engelliler emekli maaşını alabilir.

Sonradan Engel Durumu Çıkan Engelliler İçin Emeklilik Koşulları Nelerdir?

Sigortalı kişilerin sonradan engelli olması durumunda, bağlı oldukları SSK veya Bağ-Kur kurumlarına, mevcut durumlarının güncellenmesi için başvuruda bulunmaları gerekir. Çalıştığı sektörde geçirdiği bir durum veya çalışma alanında geçirilen bir iş kazası sebebi ile kişinin engel durumuna sahip olması, güncel yasalar çerçevesinde tüm engelli erken emeklilik koşullarından faydalanmalarını sağlar. Bunun için engelli raporunun alınması ve sigortalı olarak çalıştığı kuruma başvuru yapması yeterlidir.

Sonradan Engel Durumu Olanların Emeklilik Sürelerinin Hesaplanması Nasıl Yapılır?

İş kazası gibi durumlardan engel durumu oluşan vatandaşların emeklilik süresi hesaplaması, yine kişinin faydalanabileceği yasalar çerçevesinde düzenlenmiştir.

Bu kişilerin emeklilik sürelerinin hesaplanması için koşullar şu şekildedir:

 • Sonradan engel durumu oluşanların engel durumları %40 ile %49 arasında ise, 6480 gün sigortalı olarak çalışmış olması ve 18 yıl prim ödemesi almış olması üzerinden hesaplanır.
 • Sonradan engel durumu oluşanların engel durumu %50 ile %59 arasında ise, 5750 gün sigortalı olarak çalışmış olması ve 16 yıl prim ödemesi almış olması üzerinden hesaplanır.

ENGELLİ EMEKLİLİĞİ İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

2020 yılında engelli bireylerin emeklilik için başvurabileceği kurum, Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Engellilerin emeklilik başvuruları için izleyebileceği yollar ise şu şekildedir:

Engellilerin yaşadıkları şehirde bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeleri gerekir.

Kuruma teslim edilecek belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Engelli sağlık raporu
 • İşverenin verebileceği sigortalı maaş bordrosu
 • Emeklilik başvuru işlemlerinin başlatılmasının istendiği söylenir.
 • Verilen “emeklilik tahsisi talep formu” doldurulur, imzalanarak kuruma tekrardan teslim edilir.

Engelli Emeklilik Vergi İndirimi Nedir?

Engelliler için vergi indirimi uygulaması, engellilerin hastanelerden aldığı güncel sağlık raporunda yazan engel durumuna göre (%40, %50) belirlenen ve kişinin erken emekli olmasına olanak sağlayan bir durumdur (2020 yılı için geçerli). 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe başlayan ve %40 üzeri engel durumu bulunan engelli bireylerin yaptıkları başvuru sonucu yararlanabileceği bir uygulamadır. Gerekli şartları sağlayan ve belgeleri hazırlayan, sigortalı çalışan tüm engelli bireyler bu haktan kolaylıkla yararlanabilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu