Sartlarineler.com

Engelli Araç Alım Şartları, Başvurusu 2021 (Vergi Muafiyeti)

Engelli araç alım şartları raporunuzdaki engel yüzdenize göre değişiklik göstermektedir. Engelli araç alım şartları iki grupta incelenir. Yüzde kırk ve üzeri ayrıca yüzde doksan ve üzeri. Raporunuzdaki engel yüzdesi yüzde kırk ve yüzde seksen dokuz arası olanlar yapılması gerekenler oldukça basit. Maddeleyecek olursak;

 • Aracı satın almak isteyen kişi mutlaka 18 yaş ve üzeri olmalıdır.
 • Ayrıca H sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir.
 • Alınan aracın sıfır araç olması gerekmektedir.
 • Ayrıca kişinin 1,6 motor üzeri araç satın almıyor olması gerekmektedir.
 • Alınan aracın beş yıldan önce satılmaması gerekmektedir.
 • Gerekli hastanede kurul tarafından onaylanmış engelli raporunun bulunması gerekmektedir.
 • %40 engelli olan bireyin uzuvlarından en az birini kaybetmiş olması gerekmektedir.
 • Sıfır alınacak olan aracın engelli bireyin üzerine olması şarttır.
 • Tahsis edilen aracın engeli olan bireyin durumuna göre özel olarak dizayn edilmesi gerekmektedir.
 • Engelli araç alım şartları arasında en önemli şartlardan biri de aracın kesinlikle sadece engelli birey tarafından kullanılması gerektiğidir. Engelli kişi aracı katiyen başka bir bireyin kullanmasına izin vermemelidir.

Engel düzeyinin yüzde kırk ila yüzde seksen dokuz arasında olan engelli bireylerin engel düzeyi normal engel düzeyi olarak görülmektedir. Bu yüzden engelli araç alım şartlarını engel düzeyi yüzde doksan ve üzeri olan bireyler için farklı bir başlıkta inceleyelim.

%90 ENGELLİ ARAÇ ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

%90 engellilerin araç sahibi olması için gerekenler %40’ta olan maddelere birkaç madde daha eklenerek uygulanmasıyla mümkün. Günümüzde engellilerin yaşam kalitesini arttırmak için durmadan yenilikler yapılmakta. Bu yeniliklere %90 engelli bireylerin araç alma şartları dahil. Bu şartları maddeler halinde inceleyelim.

 • Öncelikle tabi ki tam teşekküllü bir hastanenin kurul onayının olduğu bir engelli raporunun olması gerekmektedir.
 • Aracı alacak olan bireyin 18 yaş ve üzeri olması gerekmektedir.
 • Alınacak olan aracın muhakkak sıfır olması gerekmektedir.
 • Satın alınan aracın beş yıldan önce kesinlikle satılmaması şartı vardır.
 • Ayrıca kişinin 1,6 motor üzeri bir araç satın almıyor olması gerekmektedir.

%90 engelli bireylerin araç alma şartları buraya kadar olan kısımda engel yüzdesi %40 ila %89 arası olan bireylerle aynı.

 • Engel raporunun % 90 ve üzeri olduğunu gösteren raporunun olması zorunludur.
 • %90 ve üzeri engelli bireyler ağır engelli olarak kayda geçtikleri için bireylerden ehliyet istenmez.
 • Aracı engelli birey adına alacak kişinin mutlaka ehliyet sahibi olması gerekmektedir.
 • Ayrıca aracı engelli bireyin yerine alan kişinin muhakkak trafik tescil kaydının yapılması gerekmektedir.
 • Aracı engelli bireyin yerine kullanacak kişinin vasi tayinin olması gerekmektedir.

Sıralanan şart ve gereklere dikkat edildiği sürece sorunsuz bir şekilde araç sahibi olunabilir ve ya bir yakının araç sahibi olmasına yardımcı olunabilir.

ENGELLİ ARAÇ MTV MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR?

Engellilerin MTV ödememeleri için ne gerekmekte? Engelli bireylerin merak ettiği sorulardan biri de bu. Bu konuda engelli vatandaşlarımızın içi rahat olabilir. Günümüzde engellilere sunulan birçok kolaylık ve ayrıcalıktan biri de bu. Engelli bireylerden MTV vergisi alınmamakta. Engelli araçlarında MTV’den muaf tutulma şartları için maddeleri okuyunuz.

 • Engelli olan bireyin engel yüzdesinin %90 ve üzeri olduğunu gösteren sağlık kurulu onaylı rapor örneğini vergi dairesine teslim etmesi gerekmektedir.
 • Ayrıca alınan aracının engelli bireyin kendi üzerine olması gerekmektedir.
 • Engelli olan bireyin engel yüzdesi %40 ila %89 arası ise engelli araçlarında MTV muafiyeti şartlarının başında yine engelli raporunun sağlık kurulu tarafından onaylanmış bir örneğinin vergi dairesine teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Ve engelli birey %40 ila %89 arasında engel yüzdesine sahip olduğu için sadece kişinin kendisine özel olarak tasarlanmış araçları satın alabilmesine izin verilmiştir. Bu kişilerin sadece bu araçları kullanmaları gerekmektedir. MTV vergisi bu araçlar içinde muafiyet sağlamaktadır.

Engelli araç alım şartları doğrultusunda ilerleyen her engelli birey bu muafiyetlerden yararlanabilmektedir.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI ÖTV İNDİRİMİ ŞARTLARI NELERDİR?

Engellilerin ÖTV indiriminden yararlanmaları için konulan bazı şartlar bulunmakta. ÖTV indirimli araç alma şartlarını birkaç maddede inceleyelim.

 • Öncelikle şehit aileleri bu durumdan faydalanabilir. Aile kapsamına anne, baba, eş, evlat girmekte.
 • Bireyin satın aldığı aracın kesinlikle beş yıl içinde satılmaması gerekmektedir.
 • Bireyin alacağı araç en yüksek üç yüz otuz bin sekiz yüz Türk lirası fiyatında olmalıdır.

ÖTV indirimi konusuna örnek bir rakam vermek gerekirse üç yüz bin Türk lirası olan bir araç ÖTV indirimi sayesinde yüz kırk üç bin Türk lirasına alınabiliyor. Bu da ÖTV indiriminin %50’nin üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI KDV MUAFİYETİ ŞARTLARI NELERDİR?

Engellilerin KDV ödememeleri için gerekenler sadece engelli olmalarıdır. 2011 yılına kadar olan süreçte her engelli vatandaş maalesef KDV ödemekteydi. Fakat 2011 yılında alınan kararlar neticesinde engellilerin KDV’den de muaf tutulması uygun görülmüştür böylece engelliler hem MTV ve ÖTV’den hem de KDV’den muaf tutuldular. Üstelik KDV muafiyeti sadece yurt içindeki değil aynı zamanda yurt dışındaki araçlar içinde geçerli olmakta. Engellilerin daha rahat daha konforlu ve daha güvende bir hayat yaşaması için bütün olanaklar hala gözden geçirilerek her yeni gün yeni bir kolaylık sağlanmaya çalışılıyor.

Engelliler İçin Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Engelli bireylere özel araç fiyat listesi, engelli bireyler için düzenlenen kanunlar çerçevesinde düzenlenmekte. Engelliler için uygun araç fiyatları pek tabi birçok araba bayisinde mevcut bulunmakta. Modeller üç yüz otuz bin Türk lirası değerinin altında olabiliyor. Bu da engelli bireylerin ÖTV muafiyetiyle birçok model araba arasından seçim yapabilme şansı sağlamakta. Bunun yanı sıra tabi ki birebir görüşmelerde yapılan indirimler sonucu istenilen araç fiyatı gereken fiyata kadar düşürülürse o zaman engelli bireyler istedikleri model araca sahip oluyorlar bu yüzden isteğiniz marka aracın bayisine bizzat gidip görüşmek engelli bireylerin lehine sonuçlanacaktır. ÖTV indirimi ile birçok değişik model aracın fiyatı yüz kırk bin Türk lirası ile üç yüz bin Türk lirası arasında olacaktır. Engelliler için uygun araç fiyatları listesine internet üzerinden de ulaşmak mümkün. Her bayi kendi sayfasında birçok araç modelinin ÖTV’li ve ÖTV’siz fiyat listesini paylaşmakta. Üstelik araçları inceleme fırsatını da sunmaktalar.

ENGELLİ ARAÇ ALIMI GÜMRÜK MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR?

Engellilerin araçları için gümrükten muaf tutulması bazı durumlarda mümkündür. Yurt içinde veya dışında olması bir şey değiştirmez. Engelli araçlarına özel gümrük muafiyeti için şartlar oldukça basit. Öncelikle aracın engelli birey tarafından kullanılıyor olması gerekmektedir. Engellilere ait araçlardan (araç, baston, kabartma tahtası vb.) yasal düzenlemelere göre devlet vergi almamaktadır. Ayrıca araç yurt dışından geliyorsa (bisiklet, motosiklet vb.) araç 1,6 motor gücünü geçmiyorsa yine vergilerden muaf tutulmakta. Engelli bireylerin kullandıkları araçların kendilerine has onarım parçaları bulunabilmektedir. Engeli birey kendi aracı ile ilgili parçaları da rahatlıkla yanında taşıyabilmektedir. Devlet engelli araç alım şartları doğrultusunda alınan araçların bu tür onarım parçalarını da aracın kendisine ait olarak görmekte ve vergiden muaf tutmaktadır.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Engellilerin araçları için gümrükten muaf tutulması bazı durumlarda mümkündür. Yurt içinde veya dışında olması bir şey değiştirmez. Engelli araçlarına özel gümrük muafiyeti için şartlar oldukça basit. Öncelikle aracın engelli birey tarafından kullanılıyor olması gerekmektedir. Engellilere ait araçlardan (araç, baston, kabartma tahtası vb.) yasal düzenlemelere göre devlet vergi almamaktadır. Ayrıca araç yurt dışından geliyorsa (bisiklet, motosiklet vb.) araç 1,6 motor gücünü geçmiyorsa yine vergilerden muaf tutulmakta.

ÖTV indirimi ile birçok değişik model aracın fiyatı yüz kırk bin Türk lirası ile üç yüz bin Türk lirası arasında olacaktır. Engelliler için uygun araç fiyatları listesine internet üzerinden de ulaşmak mümkün. Her bayi kendi sayfasında birçok araç modelinin ÖTV’li ve ÖTV’siz fiyat listesini paylaşmakta. Üstelik araçları inceleme fırsatını da sunmaktalar.

Engellilerin KDV ödememeleri için gerekenler sadece engelli olmalarıdır. 2011 yılına kadar olan süreçte her engelli vatandaş maalesef KDV ödemekteydi. Fakat 2011 yılında alınan kararlar neticesinde engellilerin KDV’den de muaf tutulması uygun görülmüştür böylece engelliler hem MTV ve ÖTV’den hem de KDV’den muaf tutuldular. Üstelik KDV muafiyeti sadece yurt içindeki değil aynı zamanda yurt dışındaki araçlar içinde geçerli olmakta.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.