Sartlarineler.com

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli ikramiyesi nasıl hesaplanır? Emekli olunca ne kadar ikramiye alırım? Emeklilerin hak kazandıkları ikramiyeyle alakalı detayları yazımızda hazırladık. Emekli ikramiyesi hesaplama ve merak ettiğiniz diğer detaylarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Emekli ikramiyesini hesaplamak isteyenler, emeklilik ikramiyesi hesaplamanın basit bir şekilde yapılmasının yöntemi; öncelikle emekli vatandaşın aylık ve ek gösterge miktarlarının katsayıları 1000 ile çarpılır. Daha sonrasında kıdem hizmeti de 20 ile çarpılır, iki sonuç toplanır. Sonrasında özel hizmet tazminat sayısıyla toplanır. Bu sonuçla emekli vatandaşın toplam hizmet yıl sayısının toplamı ve diğer elde ettiğimiz sayı çarpılır. Netice ise emekli vatandaşın emeklilik ikramiye tutarını gösterir.

Günümüz de en basit yöntem tabi ki internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumunun elektronik hesaplama yöntemini kullanmaktır. Lakin ulaşamayan vatandaşların hesaplamasına yardımcı olabilecek yöntem de budur.

 Emeklilik İkramiyesi Hesaplamak İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Emekli ikramiyesi hesaplanması için gereken bilgiler şunlardır:

 • Derece
 • Kademe
 • Ek Gösterge
 • Makam/Temsil/Görev Tazminat Göstergesi
 • Hizmet Yılı
 • Hizmet Ayı
 • Kıdem Yılı
 • İkramiye Yılı
 • Aylık Tarihi
 • Pay/Payda
 • Kıdem Tazminatı Ek Göstergesi

Öğretmenler İçin Emeklilik İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Öğretmenler için emekli ikramiyesi hesaplama şekli hizmet verdikleri yıla göre değişir.  Öğretmenlerin hizmet verdiği süreye göre artış gösterir. Örneğin, 30 yıl boyunca çalışmış bir emekli öğretmen için ikramiye tutarı 119.328 TL’dir. 40 yıl boyunca çalışmış bir emekli öğretmen için ikramiye tutarı 159.104 TL’dir.

Emekli öğretmenler için bu belirtilen tutarlar sadece bir kez ödenir.

Emeklilik İkramiyesinde Ek Gösterge Oranı Nedir?

Emeklilik ikramiyesinde bu oran kişiden kişiye göre değişir. Emekli ikramiyesinde ek gösterge oranları, çalışma döneminde gösterilir. Daha sonra emeklilik döneminde de maaşına yansıtılır. Ek göstergenin çalışma döneminde yüksek olması demek vatandaşın ileri ki dönem de hem maaşının hem de emeklilik ikramiyelerinin yüksek olacağı anlamına gelir. Bu nedenle kamu da çalışan kimseler yer aldıkları departmanların ek göstergelerinin yüksek olmalarını talep ederler.

Ek gösterge miktarı farklı olan kamu personellerinin alacakları zam oranları kendi içinde değişiklik gösterir. Bu değişikliğin oranı genel olarak şöyledir:

 • 0-2.200- %70
 • 200-3.600-%130
 • 600- 4.800-%150
 • 800-6.400-%180
 • 400-7.600-%200
 • 600-8.400-%240
 • 400 ve yukarısı %240

Emeklilik İkramiyesi ve Kıdem Tazminatı Aynı Anda Alınabilir Mi?

Emeklilik ikramiyesi kamu da çalışan memurlara verilir iken, kıdem tazminatı kamu sisteminden bağımsız çalışan kişilere verilir. Fakat bu şartların ikisini de sağlayan kimseler için ek koşullar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun devamında emeklilik ikramiyesi ve kıdem tazminatı birlikte alınabilir olarak Sosyal Güvenlik Kurumunca ilgililere duyurulur.

Bu ek koşullar, 8 Eylül 1999 tarihinden daha önce en az 10 yıl süreyle kamuda hizmet vermiş kimseler, bu 10 yıl sonrasında kamu da ki görevlerinden ayrılıp çalışmaya devam ettiler ise; emeklilik yaş şartına ulaşmadan önce görevinden istifa etmelidir. Bu koşullar ile birlikte ayrıldıkları iş yerinden kıdem tazminatı almaya emeklilik dönemi yaş koşuluyla geldiğinde de emeklilik ikramiyesi almaya hak kazanmış olurlar.

Emeklilik İkramiyesi Ne kadar Süre ile Karşılanır?

Kamu da görevini tamamlamış kimseler için olan emeklilik ikramiyesinin karşılanma süresi ile ilgili konuda herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Yani emekli kişinin hizmet verdiği yıl kadar devam eden bir sistem mevcuttur. Bu da emekli kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Kişi kamuda 20 yıl hizmet verdi ise 20 yıl devam eder, 30 yıl hizmet verdi ise 30 yıl devam eder.

Emekli Kişiler Bayram İkramiyesi Alacak Mı?

Daha önce verilmeye başlanılan emekliler için bayram ikramiyesi bu sene de hem Ramazan Bayramın da hem de Kurban Bayramın da verilecektir. Emeklilik ikramiyesi için hesaplanma şekli ise kişiden, hizmet süresinden ya da koşullarından bağımsız olarak maaşını kendisi alan herkese standart olarak ödenir. Lakin emekli maaşını ölüm aylığı ya da iş görmezlik üzerinden alan kimseler var ise bu toplam tutarda birtakım yüzdelerle eksilerek ödenir. Bu durumlar:

 • Eşi vefat etmiş kimseler de eşinin emekli maaşını alıyor ise ödenecek olan tutarın toplamından %50 oranında alınmasıyla kişiye ödeme yapılır.
 • Anne ya da babasını kaybetmiş kimseler de aile ferdinin emekli maaşını alıyor ise ödenecek olan tutarın toplamından %25 oranında alınmasıyla kişiye ödeme yapılır.
 • İş görmezlik adı altında maaş alan kimseler de ise yine aynı şekilde ödenecek olan tutarın toplamından %25 oranında alınmasıyla kişiye ödeme yapılır.

Tüm bunlar dışında da şayet emekli kişi olsun ya da vefat eden emekli kişinin maaşını eş durumundan veya yetim durumundan alan kimseler de haciz gibi bir durum söz konusu ise de bu emeklilik bayram ikramiyesi alınmasında herhangi bir yaptırıma tabii değildir. Aynı şekilde bu durum iş görmezlik adı altında maaş alan vatandaşlar için de geçerlidir. Haciz işlemi gerekçesiyle maaşından kesinti ya da daha farklı işlemler uygulansa da bu her iki bayramda da verilen emekli bayram ikramiyesinde geçerlilik göstermez.

Bayram İkramiyesini Yalnızca Emekliler ve Hak Sahipleri Mi Alabilir?

Bayram ikramiyesini sadece emekliler ve hak sahipleri değil farklı koşulları sağlayan vatandaşlar da alabilir. Bu koşulları sağlayan ayrıca kişiler:

 • Şehit yakınları
 • Kore Savaşı, Kıbrıs Savaşı gazileri
 • Fahri emekli olan kimseler
 • Şampiyonluğu bulunan sporcular
 • Terör kaynaklı zarardan maaş bağlanmış vatandaşların kendileri ya da hak sahipleri
 • Vazife malullüğü maaşı alan er ve erbaşlar

Bu koşulları sağlayan fakat yalnızca tek bir dosya ile değil birden fazla dosya ile gelir, aylık alan kişiler için ise hangi dosyadan daha fazla gelir elde edebiliyorlar ise oradan alabilmeleri mümkün olacaktır. Örneğin farklı gerekçeler ile çift ödeme alan bir emekli çift bayram ikramiyesi almayacaktır.

Emekli Bayram İkramiyesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Emekli vatandaşların bayram ikramiyesi alması için herhangi bir ön koşul yoktur. Emekliler bayram ikramiyesi için başvuruya ihtiyaç duymaz. Emekli vatandaşın normal de kendi maaşını aldığı bankasına devlet tarafından yatırılır. Farklı banka kullanmak isteyen emekliler talep gösterebilirler. Emekli kişi ödeme yatırıldıktan sonra istediği takdirde istediği zaman ödemesine ulaşma imkanına sahiptir.

Emekli Bayram İkramiyesi 2021 Yılında Ne Zaman Yatırılacak?

Emeklilik bayram ikramiyesinin yatırılacağı tarih için henüz resmi bir bilgi devlet kaynaklarınca açıklanmamıştır. Daha önce ki dönemler de her iki bayramdan da öncesinde yatırıldığı göz önüne alınır ise; bu yıl da bayram öncesi ödemenin gerçekleştirileceği düşünülür. Ramazan Bayramı 13-15 Mayıs tarihleri arasında olduğu için tahmini emekli bayram ikramiyesi de bu süre zarfından birkaç gün önce olacaktır.

Aynı durum Kurban Bayramı için de söz konusudur. Kurban Bayramı da 20-23 Temmuz tarihleri arasında olacağından emekli bayram ikramiyesi de bu süre zarfından birkaç gün önce olması beklenir.

Bayram İkramiyesi 2021 Yılında Ne Miktarda Olacak?

Bu yıl da ödenmesinin gerçekleşmesi beklenen bayram ikramiyesi, emekli vatandaşlara 2018 yılından beri 3 dönemdir hem Ramazan Bayramı öncesi hem de Kurban Bayramı öncesi yatırılır. Emeklilik ikramiyesi hesaplanma yöntemi burada değişiklik göstermez.

Emekli bayram ikramiyesinin 2021 yılı tutarına zam yapıldığı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre daha öncesinde 1000 TL olarak yapılan ödeme bu yıl itibariyle 1100 TL’ye yükseltilmiştir.

]}
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.