Sartlarineler.com

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden emeklilik için müracaat işlemlerinin eksiksiz yapılması sonucu bireyler, emekli olmak için gereken şartları da sağlayarak emekli olabilmektedir. E-devlet emeklilik başvurusu yapabilmek için ilk olarak Bağ-Kur üzerinden emekli olma planı yapan kişilerin prim borçlarını kapatmış olması gerekmektedir. SGK üzerinden emekli olacak bireylerin ise işverenlerinin iş yerlerinden çıkışlarını yapmış olması gerekmektedir. Online ortamda gerçekleştirilebilecek emeklilik müracaatı için bireylerin öncelikle kendi T.C. Kimlik numaraları ve kendi belirledikleri şifreleri kullanarak E-devlet platformuna giriş yapması gerekmektedir. E-devlete daha önce üye olmamış kişiler, şifrelerini belirlemek için PTT şubelerinden yardım alabilmektedir.

E-devlete giriş yapıldıktan sonra arama butonuna “Gelir Ödenek Talep Belgesi” yazılmalıdır. Normal olarak emekli olacak bireylerin “Yaşlılık Aylığı” butonuna tıklaması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında kullanıcılar 4A ve 4B türlerinden kendilerine uygun olanı seçmelidir. Son işlemde ise kişilerin emekli aylıklarını hangi banka üzerinden almak istedikleri seçilmektedir. Bankaların bireylere yönelttiği form eksiksiz olarak doldurulduktan sonra “Başvur” butonu kullanılarak emeklilik başvurusu tamamlanmalıdır.

E-Devlet Emeklilik Belgesi Nasıl Alınır?

Bağ-Kur emeklisi, memur emeklisi ya da SGK emeklisi olan kişiler E-devlet kullanılarak emeklilik evrakı başvurusu yaparak belgelerini online ortamdan hızlı bir şekilde tahsis edebilmektedir. SGK üzerinden emekli olan kullanıcılar E-devlet üzerinden 4A kısmına basarak emeklilik belgelerini çıkarabilmektedir. Bağ-Kur emeklileri için emeklilik gelir belgesi çıkarmak isteyenler 4B butonuna tıklayabilmektedir. 4C emeklilik belgesi eski sistemde emekli sandığına bağlı olsa da yeni sistemde memurların emekliliği için ayrılmıştır. Kullanıcıların emekli oldukları işlere göre E-devlet sitesi üzerinden 4 A, 4B ve 4C türlerinden birini seçmesi emeklilik belgesi çıkarmak için yeterlidir.

Malulen Emekli Olmak İçin Gerekli Evraklar? Makalemizi inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet kullanılarak SGK emeklilik müracaatı yapmak isteyen kullanıcıların emeklilik yaşının tutuyor olması ve primlerinin eksiksiz olarak yatmış olması gerekmektedir. Primlerini kontrol ettirmek isteyen bireyler, bağlı oldukları bir SGK şubesine müracaat edebilmektedir. Prim sayısının tam olduğuna karar verilen bireyler, birtakım belgeleri hazırlayarak online ortamdan SGK emeklilik başvurusunda bulunabilmektedir. Emeklilik başvurusu için istenen evraklar:

 • Kişilerin emekli oldukları iş yerlerinden temin edebilecekleri gelir belgesi
 • Muafiyet belgesi
 • Bireylerin iş yerinden ayrıldıklarına dair belge
 • Tahsislerin talep ve beyanına dair taahhüt belgesi (Bu taahhüt belgesi bireylerin emekli olmak için başvuru yapabileceği anlamına gelmektedir.) şeklindedir.

E-Devletten Aile Gelir Belgesi Nasıl Çıkarılır?

E-devlet aile maaş bordrosu çıkartmak için kişilerin ilk olarak bir E-devlet sistem kaydı oluşturması gerekmektedir. Haneye giren paraların toplam tutarını gösteren bu belge pek çok farklı kurum tarafından çeşitli amaçlar ile istenebilmektedir. E-devlet üzerinden kayıt oluşturmak isteyen kişiler üyelik için kendilerine en yakın konumda yer alan bir PTT şubesine gidebilmektedir. PTT şubelerinden 2 Türk lirası karşılığında alınan bireysel şifreler, E-devlet emeklilik başvurusu yapmak isteyen ya da maaş bordrosu çıkartmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmaktadır. E-devlet üzerinden aile maaş bordrosunu çıkartmak için gerekli adımlar aşağıda yer almaktadır:

 • PTT tarafından zarf içerisinde tahsis edilen şifre ve T.C. Kimlik numarası ile E-devlet ana sayfasına girilmelidir.
 • Sistem açıldıktan sonra ana sayfada yer alan başlıklardan “Maliye Bakanlığı” seçilmelidir.
 • Açılan sekme üzerinden arama motoruna “E-bordro” yazılarak aile maaş bordrosuna hızlı bir şekilde ulaşılabilir.
 • “PDF indir” sekmesi aracılığı ile belge bilgisayar ya da telefona indirilebilir.
 • İndirme işlemi sonrasında belgenin verileceği kurum için yazdırılması sağlanabilir.

E-Devletten Emeklilik Maaşı Nasıl Öğrenilir?

E-devlet kullanılarak güncel emekli maaşı hesaplamak isteyen bireylerin ilk olarak site üzerinden “Vatandaş” sekmesine tıklaması gerekmektedir. Açılan sekmede emekli aylığı hesaplamasına dair bir buton yer almaktadır. Bu buton sayesinde bireyler hangi iş kolundan emekli oldular ise ona uygun olarak emeklilik maaşlarını hesaplayabilmektedir. SSK üzerinden emekli olan bireyler için emekli maaşı sorgulama aşamaları şu şekildedir:

 • E-devlet ana sayfası üzerinden arama motoru ile “4A emekli aylık verisi” kelime öbeği aratılmalıdır.
 • Çıkan sonuçlardan en üstte yer alan seçenek seçilmelidir.
 • Sistem sizleri bu noktada kimlik doğrulama adımına yönlendirmektedir. Kimlik doğrulama; şifre, mobil imza, banka, elektronik imza ve T.C. Kimlik numarası kullanılarak yapılan güvenli bir yöntemdir. (E-devlet algoritması sizin gerçekten siz olup olmadığını doğrulamaya çalışmaktadır.) Eğer PTT şubesinden şifre oluşturuldu ise bu şifre ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • Kimlik doğrulaması algoritma tarafından onaylandıktan sonra sistem doğrudan emekli maaş sorgulama sayfasına yönlendirmektedir.
 • Bu şekilde SSK emeklileri güncel emekli maaşlarını öğrenebilmektedir.

Bağ-Kur emeklisi olan bireyler ve Emekli Sandığı üzerinden emekli olan bireyler yukarıdaki adımları izleyebilmektedir. Değişen tek bilgi Bağ-Kur emeklileri için 4B, Emekli Sandığı emeklileri için ise 4C şeklinde sorgulama yapılmasıdır.

Ayrıca Emekli İkramiye Hesaplama yazımızı incelemenizi öneririz.

E-Devletten Barkodlu Emeklilik Belgesi Nasıl Alınır?

Barkoda sahip emeklilik belgesi kurumların vermiş olduğu belgelerin güvenilirliği açısından oldukça önemlidir. Barkodlu emeklilik belgesi sayesinde bireyler işe başladıkları tarihe, sigortalarının aktif ya da pasif olma durumlarına, uzun ve kısa vadede sigorta yatan gün sayılarına ve iptal sicillerine detaylı olarak erişebilmektedir. Barkod onayı bulunan bir emeklilik döküm belgesi almak için kişilerin e-devlet kapısı üzerinden giriş yapması gerekmektedir. Ana sayfadan SGK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur hizmet dökümü sayfasına erişilebilmektedir. Seçilen türe göre yeni bir sekme açılmakta ve her bir sekmede “Barkodlu belge oluştur” butonu yer almaktadır.

Vize İçin Emeklilik Belgesi Nasıl Alınır?

Vize işlemleri için emeklilik belgesi E-devlet kapısı üzerinden tayin edilebilmektedir. Ülkelere girişte önemli olan vize başvuruları sırasında bazı ülkeler kişilerden emeklilik belgesi ya da maaş bordrosu gibi belgeler talep edebilmektedir. Vize işlemleri için Macaristan tarafından istenen belgeler arasında SGK belgesi de yer almaktadır. SGK belgesi kişi SSK şubesine bağlı ise 4A hizmet dökümü şeklinde, kişi Bağkur’a bağlı ise +B hizmet dökümü şeklinde alınmalıdır. Memur olan bireylerin ise 4C üzerinden müracaat etmeleri gerekmektedir. Macaristan’a gidecek kişilerin aldıkları tüm belgelerin barkotlu olması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti ise ülkesine gelecek kişiler için vize işlemlerinde 4B ve 4C hizmet dökümlerini istemektedir. Farklı ülkelerden talep edilen bordro ve emeklilik belgeleri herhangi bir kuruma gidilmeden yalnızca online ortamdan pratik şekilde indirilebilmektedir.

Emekli Olma Yaşı Kaçtır?

Emekli olmak için istenen yaş kadınlarda ve erkeklerde birbirinden farklıdır. Erkekler için değerlendirildiğinde erken emeklilik yaşının 55 olduğu söylenebilmektedir. 55 yaşında emekli olmak isteyen birinin 5000 gün prim ödemesinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Emekli olmak isteyen 60 yaş erkekler için ise istenen prim günü 7000’dir. Bu durumların yanı sıra sigortanın açılış gününe bağlı olarak bazı erkeklerde emeklilik 60 ile 65 yaş arasında gerçekleşebilmektedir. E-devlet emeklilik başvurusu yapacak olan kadınların ise en az 50 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. 50 yaşını dolduran ve en az 3600 prim gününü tamamlamış olan kadınlar emekli olmaya hak kazanmaktadır. 50 yaşından fazla olan kadınlarda ise prim gün sayısı paralel olarak artış göstermektedir. Kadınların işe başladıkları tarih ile doğum tarihleri baz alınarak emekliliklerinin ne zaman olacağı belirlenebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bağ-Kur emeklisi, memur emeklisi ya da SGK emeklisi olan kişiler E-devlet kullanılarak emeklilik evrakı başvurusu yaparak belgelerini online ortamdan hızlı bir şekilde tahsis edebilmektedir.

E-devlet aile maaş bordrosu çıkartmak için kişilerin ilk olarak bir E-devlet sistem kaydı oluşturması gerekmektedir. Haneye giren paraların toplam tutarını gösteren bu belge pek çok farklı kurum tarafından çeşitli amaçlar ile istenebilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.