Sartlarineler.com

Doğum Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır? Şartları, Evraklar

2021 doğum yardım parası ne kadar? Çocuk yardımı nasıl alınır? Doğum yardımı şartları neler? Çocuk yardımı için gerekli evraklar hangileri? Doğum yardımı şartları, başvurusu ile alakalı detayları yazımızda hazırladık. Siz de doğum yaptıktan sonra yardım almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Çocuk yardımı ile alakalı tüm ayrıntıları kapsamlı şekilde yazımızda bulacaksınız. Doğrum yardımı nasıl sorgulanır? Doğum yardımı ne zaman yatar? Çocuk yardımıyla alakalı tüm detaylar…

Doğum yardım parası devlet tarafından doğum yapmış kadınlara verilir. Ülkemizde devlet tarafından geri ödemesiz olarak karşılanan doğum yardım parası doğum yapan kadınlara 15.05.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. Bu tarihten önce yapılan doğumlar için geriye dönük bir doğum yardım parası devlet tarafından ödenmez. Yenidoğan çocuk parası yardımı çalışan veya çalışmayan tüm doğum yapmış anneleri kapsar. 2021 yılı için asgari ücrete gelen %21, 56 zam ile asgari ücret net 2.825,9 TL olmuştur. Bu zamma bağlı olarak 2021 yılı için doğum yardımı desteğine de zam gelmiştir.

2021 DOĞUM YARDIM PARASI NE KADAR?

 • 1. çocuk doğumu için ödenen miktar 300 TL’dir.
 • 2. çocuk doğumu için ödenen miktar 400 TL’dir.
 • 3. çocuk doğumu için ödenen miktar 600 TL’dir.
 • Daha fazla çocuk doğumu için ödenecek tutar bu tutarların üzerine eklenerek belirlenir.

DOĞUM YARDIMI PARASI ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum yardımı şartları hem çalışan hem de çalışmayan anneleri kapsar. Bununla beraber devlet tarafından bazı şartlar aranır. Bu şartlar şunlardır:

 • Doğum parası devlet tarafından yalnızca annelere verilir, özel durumlar haricinde babalara herhangi bir ödeme yapılmaz.
 • Doğum yardım parası sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi kart sahibi olan tüm doğum yapmış annelere verilir.
 • Yardım desteğini almak isteyen kişiler bizzat başvuru yapmalıdır.
 • Doğum yardım parası almak isteyen kadınların sigortalı olarak çalışması gerekir. Kendileri çalışmadığı takdirde eşlerinin sigortalı çalışmaları gerekir. Kısacası ebeveynlerden birinin sigortalı çalışması gerekir.
 • Doğum yardım desteği 15.05.2012 tarihinden sonra canlı bebek doğurmuş anneler için geçerli bir yardımdır. Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda, anne herhangi bir para alamaz.
 • Doğum yardım parası başvurusundan önce yeni doğanın T.C. kimlik belgesinin çıkarılmış olması gerekir.
 • Devlet tarafından verilen bu destek emekli sandığına bağlı sigortalı kadınlar için geçerli değildir.

Doğum yapacak hamile kadınlar doğum başvurusunu hamileyken yapamaz. Yalnızca doğum gerçekleştikten sonra başvurular yapılabilir.

DOĞUM YARDIMI PARASI İÇİN NEREYA BAŞVURU YAPILIR?

Doğum yardımı için başvurulacak yerler Sosyal Hizmet Merkezleri veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’dür. Karşılıksız doğum desteği başvurusu için öncelikle anne doğum yaptıktan sonra yeni doğan bebeğin ilgili nüfus müdürlüğünde Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kaydı yapılır. Ardından Sosyal Hizmet Merkezleri veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” eksiksiz bir şekilde doldurulur. Doğum yardımı başvuru dilekçesinde başvuruda bulunan kişinin T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı belirtilmelidir. Anneye doğum yardımı yapılır fakat başvuruyu baba yaptığında onun bilgileri yazılmalıdır. Ardından yeni doğan bebeğin T.C. kimlik numarası yazılır aynı zamanda kaçıncı doğan çocuk olduğu belirtilir. Aksi takdirde 2. Veya 3. çocuktan sonra alınması gereken yardım parası miktarı anneye verilemez. Başvurunun gerçekleştiği kurumlarda yaklaşık 15 gün içinde başvuru sonuçlanır. Doğum destek parası anneye ait banka hesabına devlet kurumları tarafından aktarılır. Yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşları ise aynı işlemleri Büyükelçilik veya Konsolosluğa başvurarak yapabilirler.

Doğum Desteğinde Hangi Belgeler Gereklidir?

Doğum desteğinde istenen evraklar devlet tarafından kontrol sağlanması amacıyla kişilerden istenir. Doğum yardımı başvurusu için istenen bu belgeler şunlardır:

 • Yeni doğan bebeğin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı
 • Doğum yapmış olan annenin T.C. kimlik kart (Eğer anne doğum sırasında vefat etmişse babanın T.C. kimlik kartı)
 • İlgili kurumlara yapılmış olan Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Bu belgeler ile doğum yapmış olan anne Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuru yapılabilir.

DOĞUM YARDIMI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yeni doğan yardımı sorgulama anne adayları tarafından üç farklı şekilde sorgulanabilir. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden sorgulama yapılmasıdır. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinden Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama seçeneğinden kimlik doğrulama yapılması gerekir. Diğer bir sorgulama şekli ise 183 veya 144 numaralı çağrı merkezinin aranmasıdır. Bu numaralar aranarak anne adayları doğum yardım parasından yararlanıp yararlanmayacağını öğrenebilir. En sonuncu sorgulama seçeneği ise hak sahibinin yani annenin en yakın PTT şubesine giderek sorgulamasıdır.

DOĞUM YARDIMI NE ZAMAN YATAR?

Doğum yardımı ödemesi devlet tarafından nakit olarak yapılan bir yardımdır. Doğum yardım parası ödemeleri Doğum Yardımı Sistemine (DYS) işlendiğinde anne tarafından PTT şubelerinden temin edilebilir. Bu yardım doğum yapmış annenin PTT hesabına ayın 25. gününde yatırılır. Doğum yardım parası ödemesi bir kereye mahsus devlet tarafından verilir, her ay ödeme yapılmaz. Eğer annenin Ziraat hesabı varsa para öncelikli olarak bu hesaba yatırılır. Ziraat bankası hesabı olmaması durumunda annenin ikamet ettiği bölgeye en yakın PTT şubesine yatırılır. Doğum yapmış olan anne bu doğum yardım parasını e-devlet sisteminden takip edebilir ve kimlik kartı ile PTT şubesinden alabilir.

Doğum Yardımı Parası Hangi Özel Durumlarda Temin Edilebilir?

Özel durumlarda doğum yardımı devlet tarafından birçok aileye yapılır. Örneğin, bir kişi bir çocuğu 15.05.2015 tarihinden sonra evlat edinmesi durumunda doğum yardım parası talebine hak kazanır. Evlat edinilmeden önce çocuk için doğum yardım parası alınmamış ise ebeveynler evlat edilen çocuk için devlete doğum yardım parası talebinde bulunabilirler. Evlat edinilen çocuk için bu yardım parası önceden ödenmişse devlet ikinci bir ödeme yapmaz. Evlat edinilen çocuk için doğum yardım parası önceden alınmış olsa bile ailenin bir sonraki çocuklarının yardım parası ödeme miktarı için çocuk sırasının tespitinde sıraya alınır. Yabancı uyruklu vatandaşla evlilik veya annenin vefatı gibi özel durumlarda doğum yardım parası devlet tarafından karşılanır. Babanın T.C. vatandaşı annenin yabancı uyruklu vatandaş olması veya vefat etmiş olması durumunda ilgili işlemler T.C. vatandaşı olan baba üzerinden yapılır.

Boşanma Durumunda Doğum Yardımı Nereye Yatar?

Boşanma gibi özel durumlarda ise bu yardım parası desteği değişkenlik gösterir. Eşinden boşanmış ve yeni bir evlilik yapmış olan bir kadının eski eşinden 2 çocuğu varsa ve yeni eşinden hamile ise doğacak olan çocuk 3. çocuk olarak değerlendirilir; devlet tarafından anne adayına 600 TL ödeme yapılır. Doğum yardımı desteği anne üzerinden yapılır. Aynı şekilde eşinden boşanmış ve yeni bir evlilik yapmış olan bir erkeğin eski eşinden 2 çocuğu varsa ve yeni eşi hamile ise doğacak olan çocuk 1. çocuk olarak değerlendirilir ve 300 TL devlet tarafından doğum yardım parası sağlanır. Fakat yeni doğum yapan anne Türk vatandaşı veya Mavi kartlı olmaması durumunda baba üzerinden işlemler yapılacağından, babanın önceki evlilikten olan çocukları da ödeme sıralamasına alınır. Böylece 600 TL doğum yardım parası devlet tarafından aileye yapılır.

DOĞUM YARDIMI GÜNCEL ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

Devlet tarafından çalışan veya çalışmayan tüm doğum yapmış kadınlara 2015 yılından itibaren karşılıksız olarak doğum yardım parası verilir. Bu yardım parası çocuk sayısına göre değişir. 2021 yılı için birinci çocuk doğumu için 300 TL, ikinci çocuk doğumu için 400 TL; üç ve daha fazlası için 600 TL ve fazlasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğum yardımı için başvurulacak yerler Sosyal Hizmet Merkezleri veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’dür. Karşılıksız doğum desteği başvurusu için öncelikle anne doğum yaptıktan sonra yeni doğan bebeğin ilgili nüfus müdürlüğünde Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kaydı yapılır. Ardından Sosyal Hizmet Merkezleri veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” eksiksiz bir şekilde doldurulur.

Yeni doğan yardım parası sorgulama anne adayları tarafından üç farklı şekilde sorgulanabilir. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden sorgulama yapılmasıdır. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinden Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama seçeneğinden kimlik doğrulama yapılması gerekir. Diğer bir sorgulama şekli ise 183 veya 144 numaralı çağrı merkezinin aranmasıdır.

Doğum yardım parası ödemesi devlet tarafından nakit olarak yapılan bir yardımdır. Doğum yardım parası ödemeleri Doğum Yardımı Sistemine (DYS) işlendiğinde anne tarafından PTT şubelerinden temin edilebilir. Bu yardım doğum yapmış annenin PTT hesabına ayın 25. gününde yatırılır.

Devlet tarafından çalışan veya çalışmayan tüm doğum yapmış kadınlara 2015 yılından itibaren karşılıksız olarak doğum yardım parası verilir. Bu yardım parası çocuk sayısına göre değişir. 2021 yılı için birinci çocuk doğumu için 300 TL, ikinci çocuk doğumu için 400 TL ve üç ve daha fazlası için 600 TL ve fazlasıdır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.