Sartlarineler.com

Çeyiz Desteği Şartları Neler, Ne Kadar? Başvurusu, Sorgulama

Devletin vatandaşlarımız için sunduğu çeyiz desteğinin şartlarını, başvurusunu, istenen evrakları, ne kadar olduğunu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Çeyiz desteğine haciz uygulanıp uygulanamayacağına dair detayları da içeriğimizde bulacaksınız.

Devletin çeyiz desteğinden yararlanmak için istenilen şartların yerine getirilmesi gerekir. Devletin çeyiz desteği şartları aşağıda yazdığımız çerçevede belirlenmiştir. Bu koşulları taşıyan herkes çeyiz desteği başvurusunda bulunabilir.

2021 ÇEYİZ DESTEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

 • Annesi ve babası olmayan ve yetim maaşı alan kadınlar sadece bir defa olmak şartı ile devletin çeyiz desteğinden yararlanabilmektedir.
 • Erkekler bu desteği hiçbir koşulda alamaz.
 • 27 yaşını doldurmamış olan kadınlar ilk evliliklerini yaptıkları zaman devletin çeyiz desteğinden faydalanabilmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışan kadınlar devletin çeyiz desteğini kullanamamaktadır.
 • Çiftler evlenmeden önce 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli olarak aylık ödeme yaptıklarında devletin yardımını alabilme hakkını elde eder.
 • 18 yaşını doldurmamış olan kızların bu destekten yararlanmaları için velileri tarafından çeyiz hesabı açılmalıdır.

DEVLETİN ÇEYİZ DESTEĞİ PARASI NE KADAR?

Devletin çeyiz desteğinin miktarı hesaplanırken alınan yetim maaşının 12 veya 24 katı alınarak yeni bir tutar elde edilir. Emekli sandığı sigorta biriminden yetim aylığı alan kişiler devletin çeyiz desteğini bu tutarın 12 katı olarak alabilecektir. 4A ve 4B sigorta birimlerinden yetim maaşını alanlar ise, bu miktarın 24 katını devletin çeyiz desteği olarak alabilme imkanına sahip olacaktır. Hesaplama işlemi en son alınan yetim maaşı ile 12 veya 24’ün çarpılması sonucunda yapılmaktadır. Aşağıda devletin çeyiz desteğinin ne kadar alınması ile ilgili detaylar anlatılmaktadır:

 • Çeyiz hesabına 36 veya 47 ay boyunca düzenli ödemeler yapan kişiler hesapta biriken paranın %10’unu alma hakkına sahiptir.
 • Çeyiz hesabına 48 ile 59 ay boyunca para yatırımı yapan çiftler ise hesaptaki paranın %15’ini alabilecektir.
 • 60 ay ve üzerinde çeyiz hesabına ödeme yapılması durumunda ise hesapta biriken paranın %20’si devletin çeyiz desteği olarak ele alınır.
 • Bu oranlar her sene farklılık göstermektedir ve her sene artış içerisinde olmaktadır.
çeyiz desteği başvurusu

çeyiz desteği şartları

ÇEYİZ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devletin çeyiz desteğinden yararlanmak için başvuru işlemleri aşağıda verilen adımların takip edilmesi ile yapılmaktadır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru işlemleri için öncelikle T.C. kimlik belgesi, evlilik cüzdanı ve başvurunun gerçekleştiği kurumdan başvuru dilekçesinin temin edilmesi gerekir.
 • Gerekli evrak ve belgelerin alınmasından sonra evlenecek çiftlerin oturduğu yerde bulunan il veya ilçe SGK Müdürlüklerine şahsen gidilmesi gerekir.
 • Yetim aylığını emekli sandığı sigorta birim kolundan alanlar, devletin çeyiz desteğinden yararlanmak için başvuru işlemlerini Ankara ilinde yer alan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na giderek tamamlamaları gerekir.

Devletin Çeyiz Desteğini Ödeme Aşamaları

Devletin çeyiz desteğinden yararlanacak kişilere ödemenin nasıl yapılması gerektiği aşağıda sırasıyla açıklanmaktadır:

 • İlk olarak evlenecek çiftlerin evlenmelerine 6 ay kala başvuru işlemlerini yapmaları gerekir.
 • Başvurular yapıldıktan sonra 10 gün içerisinde evrak ve belgeler Bakanlığa gönderilir.
 • Bakanlık kendilerine iletilen belge ve evrakları detaylı bir şekilde denetler.
 • Başvuruları uygun görülen çiftlerin banka hesaplarına çeyiz desteği yatırılır.
 • Paranın yatırıldığı gün çiftlerin hesaplarına para hemen geçer ve çiftler evlilikleri için devletin sağladığı para yardımından yararlanabilir.

Devletin Çeyiz Desteğine Haciz Uygulanır Mı?

Devletin çeyiz desteğinden yararlananlara haciz işlemleri hiçbir koşulda yapılamaz. Fakat çiftlerin nafaka borçları çeyiz desteğinin içerisinden kesilmektedir.

ÇEYİZ DESTEĞİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Devletin çeyiz desteği şartları yerine getirildiğinde çiftler alacakları paranın miktarını sorgulamak için e-devlet sistemine e-devlet şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile giriş yapmalıdır. Bunun dışında ALO170 hattı üzerinden de devletin çeyiz desteği ile ilgili bilgiler her saat diliminde alınabilmektedir.

Devletin çeyiz desteğinden yararlanmak için evlenildikten sonra 5 yıl süre zarfında başvuruların yapılması gerekir. Bu sürenin geçirilmesinden sonra yapılan başvurular hiçbir koşulda kabul edilmeyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Devletin çeyiz desteğinin miktarı hesaplanırken alınan yetim maaşının 12 veya 24 katı alınarak yeni bir tutar elde edilir. Emekli sandığı sigorta biriminden yetim aylığı alan kişiler devletin çeyiz desteğini bu tutarın 12 katı olarak alabilecektir. 4A ve 4B sigorta birimlerinden yetim maaşını alanlar ise, bu miktarın 24 katını devletin çeyiz desteği olarak alabilme imkanına sahip olacaktır.

Gerekli evrak ve belgelerin alınmasından sonra evlenecek çiftlerin oturduğu yerde bulunan il veya ilçe SGK Müdürlüklerine şahsen gidilmesi gerekir.

Devletin çeyiz desteği şartları yerine getirildiğinde çiftler alacakları paranın miktarını sorgulamak için e-devlet sistemine e-devlet şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile giriş yapmalıdır. Bunun dışında ALO170 hattı üzerinden de devletin çeyiz desteği ile ilgili bilgiler her saat diliminde alınabilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar
 1. Elif SERAN dedi ki:

  Çeyiz Desteği SGK başvurumuzu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Nişanlım ile birlikte iki ayrı yerden başvuru yapsak sorun olur mu?

 2. Samet KURNAZ dedi ki:

  Kız kardeşim yaklaşık iki yıldır çeyiz ödemesini Ziraat Bankasına her ay düzenli yapıyor., İyi de parası birikti sayılır. Tavsiye ediyorum özellikle bekar yeni işe girenler hemen açtırsın bu hesaptan. Güzel para biriktirirler

 3. DUYGU TÜRKYILMAZ dedi ki:

  İlk olarak evlenecek çiftlerin evlenmelerine 6 ay kala başvuru işlemlerini yapmaları gerekir. Diyor da biz yaptık bir şey olmadı.Acaba başka bir şey yapmak gerekiyor mu?