Diğer

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaret Şartları Neler?

Çocuk esirgeme kurumu ziyaretlerinde, ziyaret edecek kişilerin çat kapı gitmeleri doğru değildir. ziyareti gerçekleştirecek olan kişi ve kişilerin, Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaret şartları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ziyaret şartları;

 • Öncelikle Çocuk Esirgeme Kurumu’nu ziyaret etmek isteyenler, gerekli izinleri almalıdır.
 • İzin kurumdaki sorumlu kişiden ya da kurumun psikoloğundan alınabilmektedir.
 • İzni aldıktan sonra, aldığınız kişi size ziyaret koşulları hakkında da bilgi verir.
 • Size verilen bilgilere sadık kalmak koşuluyla, Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaretlerinizi gerçekleştirme hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Çocukların planlarına uygun olacak şekilde ziyaret planlaması yapılması istenir. Kişilerin kendisini buna göre ayarlaması beklenir.

Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaretlerinde kişi ve kişilerin çocukların psikolojik durumlarını göz önünde bulundurarak, onlara herkese davrandığı gibi davranmaları gerekir. Çocuklara kendilerini farklı hissettirecek tavırlar, ziyaretlerin amacına ulaşmasına engel olabilir. Bu konuda da kurumun psikoloğundan gerekli bilgiler alınabilir.

Çocuk Esirgeme Kurumu’na Toplu Gidilir mi?

Çocuk Esirgeme Kurumu’na toplu ziyaret yapılabilmektedir. Kuruma ziyaret yapmak isteyenler, bir ekip olarak ya da birden azla kişi olarak ziyaretlerini gerçekleştirebilir. Fakat bu noktada kurum ziyaretçilerinin yine gerekli yetkili isimlerden bilgi alması gerekmektedir. Genel olarak toplu ziyaretlerin yapılmaması gerektiği önerilmektedir. Bunun nedeni olarak çocukların toplu ziyaretler sonrasında, kendilerini bir daha görmeye gelmeyenler tarafından, yeniden terk edilmişlik hissine kapılması gösterilir. Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaretlerinin bireysel yapılması genel olarak daha uygun bulunmaktadır. Fakat Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaret şartları arasında toplu ziyaret yapılamayacağına dair bir bilgi yoktur.

Çocuk Esirgeme Kurumu’ndaki Çocuklarla Dışarıda Vakit Geçirilir mi?

Çocuk Esirgeme Kurumu’undaki çocuklarla vakit geçirme, sadece kurum içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Kurumdaki kurallar gereği vakit geçirmek adına kurum içerisinden yetkisi olmayan hiç kimse dışarıya çocuk çıkarma hakkına sahip olamaz.

Bu kuralın uygulamasındaki neden, çocukların gerekli güvenliklerinin sağlanması ve bunun öncelikli olarak tutulması olarak gösterilir. Buna bağlı olarak ziyaretçilerin sadece Çocuk Esirgeme Kurumu çatısı altında çocuklarla vakit geçirmesine ve etkinlik yapabilmesine izin verilir. Bu da kurum yetkililerinin gözetimi altında gerçekleşen bir eylemdir.

Çocuk Esirgeme Kurumu Ziyaretinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaretlerinde dikkat edilmesi gerekenler, genellikle çocukların psikolojisine zarar getirmemeyi hedeflemektedir. Ziyaret esnasında şu hususlara dikkat edilmesi gerektiği söylenmektedir;

 • Çocuklara birer birey olarak yaklaşmaya özen göstermelidir.
 • Ziyaretler özellikle toplu şekilde yapılıyorsa, çocukların bir kere yapıldığında çocukları mutlu etmemektedir. Tersine çocuklara kendini kötü hissettirdiği söylenmektedir.
 • Bu nedenle toplu ziyaret yapılıyorsa bile, bu ziyaretlerin süreklilik kazanmasının, çocuklar açısından daha iyi olabileceği düşünülür.
 • Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaretlerinin bir müze ziyareti gibi değerlendirilmemesi, çocuklara da kendilerini birer heykel olarak hissettirmemek gerekir. Bu nedenle ziyaret esnasında sergilenen hal ve tavırlar önemlidir.
 • Ziyaretin çok uzun tutulması gerektiği vurgulanan noktalar arasında yer alır. Çocukların belli başlı programlarının, eğitimlerinin olduğu göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir zaman planlaması yapılmalıdır.

Çocuk Esirgeme Kurumu ziyareti yapacak olan bireylerin bu noktalara dikkat etmesi istenir.

Bireysel Ziyaretler Düzenli Yapılabilir mi?

Çocuk Esirgeme Kurumu bireysel ziyaretlerinin, çocuklara her zaman daha iyi geldiği düşünülmektedir. Psikologlar da durumu bu şekilde değerlendirmektedir. Bir kere yapılan ziyaretler sonrasında bir daha kuruma uğramamak, psikolojik açıdan çocuklara iyi gelen bir davranış modeli değildir. Bu nedenle süreklilik kazanan bireysel ziyaretler, daha kabul edilebilir görülür. Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaret şartları gereğine gerekli izinlerin alınması halinde, kurum düzenli olarak ziyaret edilebilir. Bunun için kurumun şartlarına bağlı kalmanız yeterli olacaktır.

Bizi facebookta takip etmek için tıklayın…

10 Yorum

 1. Kurumdaki kurallar gereği vakit geçirmek adına kurum içerisinden yetkisi olmayan hiç kimse dışarıya çocuk çıkarma hakkına sahip olamaz.diyor ama 2-3 saatlik hakkı oluyor diye biliyorum.

  1. kısmi velayet aldığınızda gercekleştiğini biliyorum kısmi velayet alinmaz ise dısariya çıkarılması söz konusu değil diye araştirmıstım ama hergün farklı bir yasa veya kural a değişiklik gösterildiğinden araştırmakta fayda var şöyleki 1 veya 2 saatliğine götürsüğünüz çocuk sizi benimseyip yolunuzu gözlüyor buda çocukların poskolokisini olumsuz etkilediğinden pek kabul görmüyor

 2. En son okuldayken gitmiştik. Sınıf olarak ziyaret gerçekleştirdik. Yazınızı okuyunca aklıma geldi. Aslında devamlı ziyaret etmeliyiz. Hem çocukları hem yaşlıları sevindirmek gerekiyor. Ama hayat bize unutturuyor işte

 3. İzmir Fahrettin Altay Üçkuyular da iz35erkekbakimmerkezi. erkek kuaförü işletmecisiyim ekip olarak ordaki kardeşlerimizin saç kesimlerini düzenli olarak üstlenmek istiyoruz yardımcı olurumusunuz kiminle iletişime geçebiliriz

 4. Selam kendi kizimi oralardan almak istiyorum nasıl alacağım yardımcı olurmusunuz annesi yüzünden kızım oralarda ortada kaldi

 5. Çocuklarımızı düzenli olarak ziyaret etmek isterim sartlar ve yardım için lütfen bilgi

 6. Merhaba;
  Çocukları düzenli olarak ziyaret etmek istiyoruz. Ancak İstanbul da bir tane ÇEK aradığımda bu şekilde bir ziyaret kabul etmediklerini söylemişlerdi. Kabul eden bir yer biliyor musunuz. Anadolu yakası için. Destek olursanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu