Sartlarineler.com

Çks (Çiftçi) Belgesi Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları, Avantajları

Çks (Çiftçi) belgesi nasıl alınır, nereye başvurulur, şartları neler ve kimler alabilir. Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Çiftçi kayıt belgesi için istenen koşulların neler olduğunu öğrenerek sizde en kısa sürede ÇKS Belgesi edinebilir ve avantajlarından faydalanabilirsiniz.

ÇİFTÇİ KAYIT BELGESİ ŞARTLARI NELERDİR?

Sadece tarımsal faaliyetlerde bulunan ve onlara özel oluşturulmuş çiftçi kayıt sistemine ilk defa kayıt yaptıracaklar için gerekli şartlar şunlardır:

 • Arazi sahibi olmak
 • Araziyi kiralayan kişi olmak
 • Arazisi birinci dereceden yakın akrabalarına ait olan kişi olmak

ÇKS Nedir?

Ülkemizde tarımsal faaliyette bulunan üretici çiftçilerin ve hayvancılıkla uğraşanların desteklenmesini amaçlayan Çiftçi Kayıt Sistemine verilen bir kısaltmadır. Bu sisteme kaydolarak resmî olarak tarım faaliyetinde bulunduğunuzu beyan edebilirsiniz. Devletin çiftçilik ile uğraşan bireylerin ürettiği mahsullerin takibini yaptığı ve üreticiye sağladığı ekonomik desteklerin verildiği bu sisteme dahil olmak için geç kalmayın.

ÇKS BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Çiftçilik Belgesi için gerekli belgeler İl-İlçe Müdürlüklerinden ve Ziraat Odalarından temin edilecekler olarak ikiye ayrılmaktadır. Üretici çiftçiler için zorunlu hale gelen Çiftçi belgesini alarak devlet tarafından verilen desteklerden yararlanabilir ve tarımsal faaliyetlerinizde karşınıza çıkan işlemleri kolaylıkla çözebilirsiniz. Eğer yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyorsanız aşağıda sıralayacağımız belgeleri tamamlayarak Çiftçi Kayıt Sistemine başvurabilirsiniz.

İl-İlçe Müdürlüklerinden alınması gereken belgeler:

 • B Arazi Bilgileri formu
 • Çiftçi kayıt formu
 • Beyan edilecek araziler kiralık veya ortak ise kira sözleşmesini

Ziraat Odalarından:

 • Çiftçi kütüğü

Bunun yanı sıra ilk defa kayıt yaptıracaklar için istenen belgeler şu şekildedir:

 • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başkasının arazisinde tarım yapıyorsa arazi sahibinin kimlik fotokopisi
 • Bağ, bahçe ve tarlanın kira tapusu fotokopisi
 • Tarım arazisinin kira ise kira kontratı fotokopisi
 • Arazi sahibine ait tapu kadastrodan alınması gereken tapu kayıt örneği
 • Eğer varsa başvuru sahibinin vergi numarası
 • Arazi başka bir mahalleye bağlı ise muhtar ve azaları onaylı C Formu
 • Döner sermaye yardım belgesi
 • Taahhütname

ÇKS belgesi için gerekli belgeleri ilgili odalardan temin ederek tamamlandıktan sonra beyanda bulunacağı arazinin bağlı olduğu muhtarlığına giderek azaları ile birlikte onayladığı C formu olarak geçen, ekili alanları gösteren bir imzalı belge almalıdırlar.

 Ayrıca Hijyen Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

ÇKS BELGESİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

30 Haziran 2021’e kadar alınması zorunlu olan ÇKS Belgesi için başvuru yapılabilecek yerleri sizler için derledik. Başvurunuzu internet üzerinden yapabilir veya gerekli evrakları tamamladıktan sonra İl- ilçe müdürlüklerine giderek elden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yenilenen dijital hizmetleriyle başvuru sahipleri e- devlet üzerinden e-tarım.gov.tr adresine girerek rahatlıkla başvuruda bulunabilir. Bu sayede devletin Çiftçi belgesine sahip olanlara sağladığı pek çok hibe ve projelerden yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmayı düşünüyorsanız tekpencere.tarbil.gov.tr adresinden en kısa sürede çiftçi kayıt sistemine başvuru yapabilirsiniz. Eğer daha önceden kaydınız bulunuyorsa Belge al seçeneğini tıklayarak ÇKS Belgesini alıp kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki gerekli evrakları tamamlayıp Ziraat odalarına veya Tarım il-ilçe müdürlüklerine gitmeniz ve evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Çiftçi İzin Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Çiftçi kayıt belgesinin avantajlarını her üretici mutlaka bilmelidir. Günümüzde artık tarım ve hayvancılıkla uğraşan bireylerin kimliği haline gelen Çiftçi belgesinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Devletin genç üreticiler için sağladığı karşılıksız hibelerden faydalanabilirsiniz.
 • Tarım kredilerine başvuruda bulunabilir ve size uygun avantajlı kredilerden yararlanabilirsiniz.
 • Tüm özel bankaların yanı sıra Ziraat Bankasından ve Tarım Kredi Kooperatiflerin sunduğu özel desteklerden alarak ister canlı hayvan alımı ister tarımsal faaliyetlerinde kullanabilirsiniz.
 • BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilirsiniz.
 • Çiftçilere özel kredi kartlarından yararlanabilirsiniz.
 • Üretim sonunda elde ettiğiniz mahsulün nakliyesini yapmak için gerekli olan “Müstahsil Yol Belgesi” çıkartabilirsiniz.
 • Hayvancılıkla uğraşıyor iseniz bakmış olduğunuz hayvanlar için teşvik alabilirsiniz.
 • Özellikle pandemi gibi küresel hastalık dönemlerinde izinli sayılırsınız ve kısıtlamalardan muaf tutularak tarlanıza istediğiniz zaman gidebilirsiniz.
 • Her çiftçinin ihtiyacı olan mazot ve gübre desteğini alabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Çiftçi kayıt sistemine dahil olduğunuzda sizleri birçok avantaj bekliyor. Hem devletin hem çiftçilikle uğraşan bireylerin işini kolaylaştıran bu sisteme kayıtlı olmak artık zorunlu hale gelmiştir.

ÇKS BELGESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Çiftçi Kayıt Sistemine başvuruda bulunanlar başvurunun durumunu öğrenmek için e- devlete şifresiyle girerek çiftçi belgesi sorgulaması yapabilir. Bu sayede başvuru sahibi belgesini veya belge durumunu ekranda kolaylıkla görüntüleyebilmektedir.

Çiftçi Kayıt Belgesi Kimlere Verilir?

Çiftçi belgesini alacak kişiler için devletin aradığı bazı şartlar vardır. Doğru bir tarım politikası için devletin işini kolaylaştıran ve bu sayede raporlama, analiz ve ürün sorgulamalarını yapabildiği bu sisteme dahil olabilmenin birtakım koşulları bulunmaktadır. Çiftçinin bir nevi gelir beyanı sayılabilecek bu belge ile devlet ekili alanlarda ürünün hesabını yaparak üreticinin gelir durumunu buna kredi sorgulamalarını kolaylıkla yapabilir.

Tarım ve orman bakanlığınca üretici sayılabilmeniz için arazi sahibi olmanız, araziyi kiralıyor olmanız veya arazi sahibinin birinci dereceden yakını olmanız gerekiyor. Bununla birlikte hayvancılıkla uğraşıyor iseniz muhtar onaylı C formu ile Çiftçi belgesine başvurarak yukarıda bahsettiğimiz fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Hayvan İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

Hayvan İşletme Numarası, Belgesi ile devletin hayvancılık alanında sağladığı ekonomik desteklerden yararlanabilirsiniz. Devlet tarım alanında örtü altı ve örtü üstü için yaptığı projeler ve hibe desteklerini hayvancılıkla uğraşan üreticiler içinde sağlamaktadır. Eğer araziniz var ise onun üzerine yoksa kiraladığınız arazi üzerine ahır yaparak işe başlamalısınız. Daha sonrasında başvurunuzu yapmak için Tarım İl Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Hayvan işletme belgesi alabilmek için yanınızda bazı evraklar götürmeniz gerekiyor, bunlar:

 • Başvuru sahibinin 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Hayvan işletme belgesi için doldurulmuş başvuru dilekçesi
 • Arazi sahibi iseniz tapunun fotokopisi
 • Araziyi kiralamış iseniz en az 5 yıllık kira kontratının aslı
 • Bağlı olduğunuz muhtarlığa ait onaylı faaliyet belgesi

Saymış olduğumuz evraklar ile bağlı olduğunuz Tarım İl-İlçe Müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Dilekçe örneği ve Muhtar onay formunu sizler için aşağıya ekledik. Bunları inceleyerek ve eksiksiz doldurarak başvurunuzu yapabilir ve hayvan işletme belgesi alarak resmi olarak her türlü ekonomik desteklerden yararlanabilirsiniz.

Hayvan İşletme Belgesi için dilekçe örneği:

Konya İlçe Tarım Müdürlüğü’ne

Konya İli Meram ilçesi Hatıp Köyünde/mahallesinde, kapı numarası 19 olan adreste hayvancılık faaliyeti yapmaktayım. Müdürlüğünüz tarafından gerekli incelemelerin yapılarak, tarafıma hayvan işletme numarası verilmesini arz ederim.

İmza:

İsim Soyisim:

Altını çizerek vermiş olduğumuz örnekler yerine kendi bilgilerinizi doldurmalısınız. Muhtardan alınması gereken kaşeli imza kâğıdı için de aşağıda örneğini vereceğimiz yazıyı boş bir a4 kağıdına yazıp imzalaması gereklidir.

İLGİLİYE,

Ek’ te kimlik bilgileri yer alan Yusuf CEVİZ, Konya/Meram ilçesine bağlı HATIP mahallesinde kapı numarası 19 da hayvancılık yapmaktadır.

Muhtar:

Kaşe İmza:

Bu belgeleri tamamlayıp ve il-ilçe müdürlüklerine başvurunuzu yapmanız halinde ilgili yetkili sizi ziyarete gelecektir. Yetkilinin ziyareti sonrası yapacağı onay ile Hayvan işletim belgenizi alabilirsiniz.

2021 Çiftçi Kayıt Belgesi Ücretlendirmesi Ne Kadardır?

ÇKS Belgesi fiyatlandırması 2021 yılı için aşağıdaki gibidir:

 • 1- 10 dekara kadar olan arazi alanına (10 dekar dahil): 6 TL
 • 11- 50 dekara kadar olan arazi alanına (50 dekar dahil): 13 TL
 • 51- 100 dekara kadar olan arazi alanına (100 dekar dahil): 20 TL
 • 100 dekar alanının üzeri için: 26 TL

ÇKS Belgesi yenilme ücretini de 2021 yılının eylül ayına kadar yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca alttaki videoya göz atabilirsiniz;

Sıkça Sorulan Sorular

Ülkemizde tarımsal faaliyette bulunan üretici çiftçilerin ve hayvancılıkla uğraşanların desteklenmesini amaçlayan Çiftçi Kayıt Sistemine verilen bir kısaltmadır.

Başvurunuzu internet üzerinden yapabilir veya gerekli evrakları tamamladıktan sonra İl- ilçe müdürlüklerine giderek elden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemine başvuruda bulunanlar başvurunun durumunu öğrenmek için e- devlete şifresiyle girerek Çiftçi Belgesi sorgulaması yapabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.