Sartlarineler.com

Çiftçi Mazot Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu ve Şartları

Çiftçi mazot desteği nasıl alınır? Çiftçi mazot desteği başvurusu ve şartları ile alakalı bilgileri yazımızda hazırladık. Çiftçilere verilen mazot desteği başvurusunun nereden, nasıl yapılacağını; başvuru tarihlerini ve istenen evrakları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Çiftçi mazot desteği ne kadar? Çiftçi mazot desteği nereye yatar? ÇKS sistemiz ve devlet tarafından çiftçilere sunulan bu destek hakkındaki tüm ayrıntılar yazımızda yer alıyor.

Çiftçi mazot desteği geçtiğimiz yıllarda başlamıştır. Tarım ve Orman bakanlığının 25 Kasım 2020 tarihinde duyurduğu açıklamada, çiftçinin, mazot ve gübre konusun da yardımlardan yararlanabileceği belirtilmiştir. Peki, çiftçi mazot desteği nasıl alınır?

ÇİFTÇİ MAZOT DESTEĞİ NASIL ALINIR?

25 Kasım 2020 tarihinde, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, çiftçilerin bu destek programından yararlanabilmeleri için öncelikle ÇKS’ye (çiftçi kayıt sistemi)kayıt yaptırmaları gerekli. ÇKS’ye kayıt yaptırdıktan sonra bu uygulamadan yararlanabileceklerdir.

Çiftçi Mazot Desteği Başvuru Tarihleri Nelerdir?

2021 yılının çiftçi mazot yardımı başvuru tarihine karar verildi. Çiftçi mazot desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin, 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmuş olması gerekir. Başvurular 30 Haziran 2021 tarihinde mesai bitimiyle birlikte son bulacaktır.

ÇKS NE İŞE YARAR?

Çiftçi kayıt sisteminin yararları arasında çiftçilerin ihtiyaç ve durum kontrolünün yapılması en önde yer almaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, 16 Nisan 2005 tarihinde Resmi Gazete ile yayınladığı ve zorunlu hale getirdiği çiftçi kayıt sistemi, 2020 yılında start verilen hibe programlarının desteklenmesi ve denetlenmesi, çiftçilerin doğru olan projelere yönlendirilmesi, raporlama ve düzenleme sağlanması ve analizlerin doğru yapılabilmesi amacına hizmet eder. Devlet aynı zamanda tarım kooperatifleri tarafından verilen düşük faizli kredileri de görebilecek ve çiftçilerin daha denetimli ilerlemesi sağlanabilecek. Ayrıca çeşitli hibe programlarından yararlanabileceklerdir.

ÇKS’ye Nasıl Başvurulur?

Çiftçi kayıt sistemine başvurular Tarım müdürlüklerince istenilen belgelerle il ve ilçeler de bulunan Tarım müdürlüklerinde yapılabilir.

ÇKS Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çiftçi kayıt sistemine başvuru evrakları birkaç maddeden oluşur. Bu maddeler şunlardır:

 • Öncelikle bir başvuru dilekçesi oluşturulmalıdır. Bu dilekçelerin il ve ilçe Tarım müdürlüklerinden tahsis edilmesi gerekir.
 • Çiftçi kayıt formu
 • Kişinin nüfus cüzdanı
 • Tüzel kişilerden ise ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri istenir.
 • Ziraat odasından alınan kişinin kendisine ait çiftçi belgesi
 • Kişinin yetkisinin belgelendirilmiş olması gerekli, kişi bu belgenin aslı ve tabi ki onaylanmış bir fotokopisini getirmelidir.
 • Duruma göre muvafakat name-1 veya muvafakat name-2 istenmektedir. Kullanılan arazi birkaç kişiye ait olabilir fakat sadece bir kişinin işletmesi durumunda muvafakat name -1, eğer kullanılmakta olan arazi kişinin eşine veya çocuklarının üstüne kayıtlı ise muvafakat name -2 istenir.
 • Tarımda kullanılan arazi kişinin kendisine ait ise tapu müdürlüklerinden arsanın kendisine ait olduğunu gösteren onaylanmış bilgisayar çıktısı alınması gerekir.
 • Kişi, tarım uygulamasında bulunduğu araziyi kiralamış ise kira belgesini veya kiraladığı kişinin vukuatlı nüfus örneğini getirmelidir. Fakat kullanılan arazi yüz dekarın üzerinde ise işte o zaman çiftçinin muhakkak noterden onay alması gerekir.(Çiftçinin mazot yardımından yararlanabilmesi için kullanılan tarım arazisinin en az 1 dekar olması gerekir.)
 • Bazı araziler kadastro görmemiştir. Böyle arazilerin keşfi için başvurulmalıdır. Tespit komisyonları dahilince hazırlanmış olan keşif raporu ile de başvuru yapılabilir.

Böylelikle çiftçi, kolaylıkla çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırabilir ve çiftçi mazot desteği başvurusu yapabilir. İndirimlerden, hibe programlarından, yardımlardan ve devlet tarafından oluşturulan yeni proje ve yaptırımlardan anında haberdar olup yararlanabilir.

2021 Yılında Mazot Desteği Devam Edecek mi?

2021 mazot desteğinin devamının gelip gelmeyeceği merak edilen sorular arasındaydı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda çiftçiye mazot desteği 2021 yılında da devam edecek. 2021 yılında henüz tarih ve yardımlar konusunda bir değişiklik söz konusu değildir.

Çiftçiye Ne Kadar Mazot Desteği Verilmektedir?

Çiftçiye verilen mazot desteği miktarı, çiftçinin arazisi ve arazi içerisinde yetiştirdiği ürünlere göre değişiklik gösterir. Kullanılan arazide ekilen ürünlerin tespiti ile çiftçilere gerekli miktarlarda mazot desteği sağlanır. Bunun yanı sıra devletin çiftçilere mazot yardımı için ayırdığı belli bir toplam bütçe bulunmaktadır.

2020 yılında tarıma destek için ayrılan bütçe yirmi iki milyar Türk Lirasıydı. Hal böyle olunca 2021 de ayrılan bütçenin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Açıklama gecikmedi 2021 yılı içinde yine aynı destek bütçesi ayarlanacağı bildirildi. Yani 2021 yılı içinde devlet, çiftçiye, yirmi iki milyar TL tarım desteği ayıracak. Sadece mazot için ayrılan bütçe ise 2020 yılında iki milyar dokuz yüz bir milyon Türk Lirasıydı. Peki, bu rakam 2021 yılında ne kadar olacak? 2021 yılında mazot yardımına ayrılan bütçe %6,1 oranla düşürülmüştür. Bu da, mazot desteğine ayrılan bütçenin toplam iki milyar yedi yüz yirmi dört milyon TL olduğunu gösterir. Geçen seneye oranla bu sene çiftçiye ayrılan mazot desteği yüz yetmiş yedi milyon TL daha az ayrılmıştır.

Çiftçiye Mazot Desteği Nereye Yatırılır?

 Mazot desteğinin yatırılacağı yerleri devlet kendi belirlemiştir. Geçtiğimiz 2020 yılında devlet bu ödenekleri ziraat bankası üzerinden yürütmüştür. 2021 yılı için de devlet yine ziraat bankasını tercih etmiştir. Çiftçilerin başvuru esnasında kendi TC kimlik numaralarını vermeleri gerekir. Çiftçiye destek için ayrılan miktarın ödeme tarihi geldiği zaman, çiftçinin kendi hesabına yatırılacak ve çiftçi kendi hesabından kolaylıkla parayı çekebilecek. Çiftçiler, ödeneklerini e devlet üzerinden takip edebilecekler.

Mazot Desteği Şartları Nelerdir?

Mazot yardımı için şartlar başvuru esnasında açıklanmaktadır. Çiftçilerin bu şartlara uydukları taktirde yardımlardan yararlanabilecekleri belirtilmiştir. Çiftçilerin uyması gereken zorunlu kural ekim şekli ile ilgilidir. Mazot yardımından yararlanmak isteyen çiftçilerin Milli Tarım Projesi ve Havza Bazlı ekim şekline göre ekim yapmaları gerekmektedir. İstenilen modele göre ekim yapmayan çiftçilerin başvurusu kabul edilmeyecek ve çiftçi, mazot destek programından faydalanamayacaktır. Bu şu an için değişmez bir ön koşul olarak belirlenmiştir.

Ürünlere Göre Mazot Yardımları Nelerdir?

Devlet ekilen ürünlere göre mazot desteği sağlamaktadır. Ekilen her ürün için farklı ödenekler belirlenmiş ve bu ödenekler doğrultusunda çiftçilere toplam bir ödenek sunulmuştur. Yani her çiftçi eşit şartlarda ödenek alacak fakat her çiftçi aynı miktarda ödenek alamayacak. Çiftçinin tarım arazisinin boyutu ve araziye ektiği ürünler alacağı yardımı belirlemektedir. Ürüne göre fiyat listesi şu şekildedir:

 • Zeytin vb. diğer ürünler: 15 TL
 • Buğday, arpa, yulaf, çavdar ve tritikale: 19 TL
 • Çeltik ve pamuk: 62 TL
 • Nohut, mercimek ve kuru fasulye: 22 TL
 • Patates: 27 TL
 • Yağlık ayçiçeği ve soya: 26 TL
 • Kuru soğan, yaş çay, aspir fındık ve yem bitkileri: 17 TL
 • Nadas: 8 TL
 • Dane mısır: 25 TL
 • Peyzaj, süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları: 3,30 TL
 • Hububat, yem bitkiler, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanları: 4,85 TL
 • Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitki alanları: 7,90 TL

Orman ve Tarım bakanlığınca da onaylanan genel mazot yardımı fiyat tablosu şu an için böyle şekillenmektedir. Her çiftçi başvuru esnasında ne ektiğini, ne kadar ektiğini, hangi bitki için ne kadar tarım alanı kullandığını belirtmek zorundadır. Bu doğrultuda çiftçiye yapılacak olan mazot desteği hesaplanarak çiftçinin hesabına yatırılacaktır. Gereken tarih geldiğinde çiftçi mazot desteği için ziraat bankasına gidecek ve TC kimlik numarası ile çekebilecektir. Bunun yanı sıra çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kayıtlarını yaptıktan sonra bilgilerini sürekli güncellemeleri istenir. Bu sayede çiftçiler bu tür yardımlardan daha kolay haberdar olarak daha kolay faydalanabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

25 Kasım 2020 tarihinde, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, çiftçilerin bu destek programından yararlanabilmeleri için öncelikle ÇKS’ye (çiftçi kayıt sistemi)kayıt yaptırmaları gerekli. ÇKS’ye kayıt yaptırdıktan sonra bu uygulamadan yararlanabileceklerdir.

2021 yılının çiftçi mazot yardımı başvuru tarihine karar verildi. Çiftçi mazot desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin, 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmuş olması gerekir. Başvurular 30 Haziran 2021 tarihinde mesai bitimiyle birlikte son bulacaktır.

Çiftçi kayıt sisteminin yararları arasında çiftçilerin ihtiyaç ve durum kontrolünün yapılması en önde yer almaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, 16 Nisan 2005 tarihinde Resmi Gazete ile yayınladığı ve zorunlu hale getirdiği çiftçi kayıt sistemi, 2020 yılında start verilen hibe programlarının desteklenmesi ve denetlenmesi, çiftçilerin doğru olan projelere yönlendirilmesi, raporlama ve düzenleme sağlanması ve analizlerin doğru yapılabilmesi amacına hizmet eder.

Çiftçi kayıt sistemine başvurular Tarım müdürlüklerince istenilen belgelerle il ve ilçeler de bulunan Tarım müdürlüklerinde yapılabilir.

2021 mazot desteğinin devamının gelip gelmeyeceği merak edilen sorular arasındaydı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda çiftçiye mazot desteği 2021 yılında da devam edecek. 2021 yılında henüz tarih ve yardımlar konusunda bir değişiklik söz konusu değildir.

Çiftçiye verilen mazot desteği miktarı, çiftçinin arazisi ve arazi içerisinde yetiştirdiği ürünlere göre değişiklik gösterir. Kullanılan arazide ekilen ürünlerin tespiti ile çiftçilere gerekli miktarlarda mazot desteği sağlanır. Bunun yanı sıra devletin çiftçilere mazot yardımı için ayırdığı belli bir toplam bütçe bulunmaktadır.

Mazot yardımı için şartlar başvuru esnasında açıklanmaktadır. Çiftçilerin bu şartlara uydukları taktirde yardımlardan yararlanabilecekleri belirtilmiştir. Çiftçilerin uyması gereken zorunlu kural ekim şekli ile ilgilidir. Mazot yardımından yararlanmak isteyen çiftçilerin Milli Tarım Projesi ve Havza Bazlı ekim şekline göre ekim yapmaları gerekmektedir. İstenilen modele göre ekim yapmayan çiftçilerin başvurusu kabul edilmeyecek ve çiftçi, mazot destek programından faydalanamayacaktır. Bu şu an için değişmez bir ön koşul olarak belirlenmiştir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.