Diğer

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Neler?

Başkent kart başvuruları Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet binası, internet veya 153 numaralı çözüm masası üzerinden yapılabilir. Ankara’da ikamet eden vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart bankosundan alabilirler. Vatandaşlar Başkent kart başvurusu işlemlerini aynı zamanda e-devlet üzerinden veya 153 numarasını arayıp çözüm masasına bağlanarak da gerçekleştirebilir.

başkent kart başvuru
başkent kart başvuru

İnceleyebilirsiniz: İstanbulkart Nasıl Alınır? Bakiye Yükleme Ve Sorgulama

Başkent Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Başkent kart başvuru şartları 2 tane özellikten oluşur. Bu özelliklere sahipseniz Başkent Kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Başkent Kart başvuru şartları şunlardır:

 • Ankara’da ikamet ediyor olmak
 • Yoksulluk sınırında gelire sahip olunduğunu belgelemek
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak

Başkent Kart Nedir?

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Haziran 2021 tarihinden itibaren vatandaşların huzuruna sunulan bir karttır. Güvenli ve temassız ödeme gibi özelliklere sahip olan Başkent Kart alışverişlerde de kullanabilen bir karttır. Başkent Kart yardıma ihtiyacı olan ve Ankara’da ikamet eden vatandaşların yararlanabileceği bir hizmettir. Başkent kart sahibi olan vatandaşlar sosyal kart destek limiti ile ekonomik yardım alır.

Başkent Kart Yardım Başvurusu

Başkent kart yardım başvurusu e-devlet ve 153 numaralı çözüm masasından yapılabilir. Gelirleri yoksulluk sınırı veya altında olan vatandaşlar Başkent kart yardım başvurusunda bulunabilir. Yardım başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar aylık 250 Türk lirası veya 2 ayda bir 500 Türk lirası alabilir. Başkent Kart sahipleri düzenli yardıma ek olarak kış aylarında yapılan doğal gaz yardımı gibi belirli aralıklar ile yapılan yardımlardan da faydalanabilir.  Yardımlardan faydalanmaya hak kazanan vatandaşların çocukları için de eğitim konusunda kırtasiye yardımı gibi yardımlar zaman zaman yapılan yardımlar arasındadır.

İnceleyebilirsiniz: İzmirim Kart Nasıl Alınır? Bakiye Yükleme Ve Sorgulama

Başkent Kart Üzerinden Nakit Para Çekimi Yapılabilir Mi?

Başkent Kart nakit para çekimi de yapabileceğiniz bir kart türüdür. Kartınıza para yatırmak veya çekmek için kartınızı kişiselleştirmeniz gerekir. Kartınızın içindeki bakiye ile bazı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler şunlardır:

 • Karttan karta para gönderimi
 • Fatura ödemeleri
 • Market ve mağaza alışveriş işlemleri
 • Akaryakıt alımı

Başkent Kart Bakiye Nasıl Sorgulanır?

başkent kart başvurusu nasıl yapılır
başkent kart başvurusu nasıl yapılır

Başkent Kart bakiye sorgulama mobil uygulama, 153 destek hattı ve ATM üzerinden yapılabilir. Başkent kart başvurusu olumlu sonuçlanıp Başkent Kart sahibi olan vatandaşlar kartlarının bakiyelerini diledikleri zaman sorgulayabilir. Başkent Kart bakiyesinin sorgulanmasının ilk yolu mobil uygulamadır. Öncelikle telefonunuza Başkent mobil uygulamasını indirmeniz gerekir. Sonrasında uygulama üzerinden hesabınıza giriş yaparak kart detayları bölümünden bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Başkent Kart bakiyesinin sorgulanmasının bir diğer yolu 153 çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezini aradıktan sonra 5 rakamını tuşlayarak Başkent Kart menüsüne aktarılırsınız. Başkent Kart menüsü üzerinden bakiye sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı merkezi üzerinden bakiye sorgulama işlemi gerçekleştirebilmeniz için Başkent Kart başvuru kayıtlarındaki telefon numarası üzerinden arama yapmanız gerekir. Başkent Kart bakiyesinin sorgulanmasının son yolu anlaşmalı ATM’ler üzerinden işlem yapılmasıdır.

İnceleyebilirsiniz: Gratis Kart Nasıl Alınır? Ücretli Mi? (Puan Sorgulama)

Başkent Kart Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Başkent kart başvuru sorgulaması internet sitesi üzerinden yapılır. Başvuru için gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını web site üzerinden kontrol edebilirsiniz. Başkent Kart başvurusu yapan vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi Mavi Masa sitesi üzerinden başvuru sonuçlarını öğrenebilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mavi Masa sitesinde kullanıcı girişi yaparak başvuru sonuçlarınızın durumuna bakabilirsiniz. Site üzerinden işlem yapmakta zorluk çekerseniz 0312 153 0000 numaralı Whatsapp destek hattından yardım alabilirsiniz.

Başkent Kart Ücretli Mi?

Başkent Kart ücreti 20 Türk lirasıdır. Başkent Kart başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzun onaylanması durumunda 20 Türk lirası karşılığında kartınızı teslim alabilirsiniz. Başkent Kart diğer banka ve kredi kartlarından farklıdır. Başkent kart diğer kredi ve banka kartlarından farklı olarak sosyal yardım için kullanılır. Bu sebeple Başkent Kart kullanırken herhangi bir kart aidatı ödemezsiniz.

Başkent Kart Bakiyesi Ne Zaman Yüklenir?

Başkent Kart bakiyesi her ay veya iki ayda bir şeklinde yüklenir. Bu iki yüklenme şekline ek olarak bazı dönemlerde farklı yardımlar için ek bakiye yüklenebilir. Başkent Kart üzerinden düzenli sosyal yardım alan vatandaşların yardım parası her ay veya iki ayda bir şeklinde yüklenir. Buna ek olarak okulların açıldığı tarihler arasında yardım alan kişilerin çocuk sahibi olma durumlarına göre kırtasiye yardımı gibi eğitim yardımları yapılır. Diğer bir ek yardım ise kış aylarında yapılan doğal gaz yardımıdır. Doğal gaz yardımı sadece kış aylarında yatırılan bir yardım türüdür. Kırtasiye yardımı okulun açıldığı ay içerisinde 300 Türk lirası olarak hesaplarınıza yüklenir. Doğal gaz yardımı ise kasım ayından itibaren 4 ay boyunca hesaplara yatırılır. Doğal gaz yardımı aylık 500 Türk lirası olmak üzere toplamda yıllık olarak 2000 Türk lirası olarak hesaplara yatar.

İnceleyebilirsiniz: Bloke Olan Bankamatik Kartı Nasıl Açılır?

Başkent Kart Başvuru Noktaları

Başkent kart başvurunuzu internet veya çağrı merkezi üzerinden yapmak istemiyorsanız belirli şubelerden yapabilirsiniz. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile bağlantılı bazı noktalardan Başkent Kart başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başkent Kart ve Başkent sosyal yardım başvuru noktaları şunlardır:

 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Ayaş AYM
 • Kalecik AYM
 • Akyurt AYM
 • Kahraman Kazan AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi
 • Kuşcağız AYM
 • Yahyalar AYM
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Araplar AYM
 • Altındağ AYM

Başkent Kart Başvuru Formu

Başkent Kart başvuru formu Ankara Belediyesi sitesinden veya Başkent Kart Başvuru noktalarından alabileceğiniz formlardır. Formda şunlar sorulur:

 • Ad
 • Soyad
 • Doğum tarihi (gün, ay ve yıl şeklinde)
 • Cep telefonu (10 haneli bir biçimde 0 kullanmadan)
 • E-mail
 • İlçe
 • Mahalle
 • Sokak
 • Gelir Belgesi

Başkent Kart Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Başkent kart şifresi değiştirme işlemleri 153 çağrı merkezi ve ATM’ler üzerinden yapılabilir. Başkent Kart başvuru formunda kayıt ettiğiniz cep telefonu numaranız ile 153 çağrı merkezini arayarak 5 rakamını tuşlayıp kart değiştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer banka ve kredi kartları ile yapıldığı gibi ATM üzerinden Başkent Kart şifrenizi de değiştirebilirsiniz.

Başkent Kart Doğalgaz ve Kırtasiye Yardımına Nasıl Başvurulur?

Başkent Kart doğalgaz ve kırtasiye yardımı başvurusu gerçekleştirmenize gerek yoktur. Başkent Kart sahibi olan vatandaşlar yardım şartlarına uygun vatandaşlar olduğu için bu ek yardımlar otomatik olarak hesabınıza yatırılır. Başkent Kart sahipleri ekstra bir işlem yapmadan ek yardımlardan belirli aylarda yararlanır.

Başkent Kart Online Ödemelerde Kullanılabilinir Mi?

Başkent Kart online ödeme yaparken kullanabileceğiniz bir kart değildir. Başkent Kart diğer banka ve kredi kartlarından farklı amaçlarla kullanılan ve farklı yapıdaki bir karttır. Bu nedenlerden dolayı Başkent Kartı online ödeme işlemlerinizde kullanamazsınız. Yalnızca Başkent Kart mobil uygulaması üzerinden fatura ödemelerinizi yapabilme hakkına sahipsiniz.

Başkent Kart Hangi ATM’ler ile Anlaşmalıdır?

Başkent Kart ATM üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir karttır. Başkent Kart Vakıf Bank ile çıkarılmış bir kart türüdür. Başkent kartınız ile Vakıf Bank ATM şubelerinden işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Başkent Kart Ne Kadar Süre İçerisinde Teslim Edilir?

Başkent Kart teslim edilme süresi ortalama olarak 1 haftadır. Başkent Kart başvurusu yapıp onay aldıktan ortalama 1 hafta sonra başvuru formunda belirttiğiniz adrese teslim edilir. Ortalama süre 1 hafta olmasına rağmen bazı dönemlerde yoğunluk yüzünden bu süreç uzayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu