Sartlarineler.com

Basit Usulde Vergilendirme Nedir? Şartları Nelerdir?

Binlerce küçük işletmeyi ilgilendiren basit usul vergi ödemeleri şartları hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. İşte A’dan Z’ye basit usule tabi olan işletmeler ve vergi ödeme hesaplama şartları…

2022 basit usul vergi uygulamaları yıllara göre vergi oranları değişiklik gösterdiği ve miktarları farklı katsayıları çarpılmakta olduğu için değişiklik göstermiştir. Küçük esnaf olarak adlandırılan ve mahallemizdeki terzi, kasap ve küçük bakkallar gibi işletmeler için geçerli olan vergi ödemeleri basit usul koşulu ile vergi ödemeleri olarak adlandırılır. Aşağıda sizin için basit usul şartları yer almaktadır. Buna göre;

 • Kişinin patron statüsünde de olsa kendi iş yerinde çalışması ve aktif olarak rol oynaması
 • Kira bedelinin küçük mahalli bölgelerde 10.000 TL ile sınırlı olması
 • Büyükşehirlerde ise dükkan için ödenmekte olan bedelin 16.000 TL ve altında olması
 • Satış yapmakta olan küçük işletmeler için yıllık kazancın 120.000 TL ve altında olması (320.000 satış tutarı- 200.000 alım tutarı sınırı)
 • Terzi ve oto yıkamacı gibi hizmet üzerine kurulmuş olan işletmelerde hasılatın 100.000 TL ve altında yıllık hasıla olarak hesaplanması

Usulü göz önünde bulundurularak basit usulüne göre vergilendirme hesaplanmaktadır. Bu şartları sağlayan işletmeler muhasebecileri aracılığı ile yapacakları vergi uygulamaları hesaplama işlemi sonrasında ne kadar vergi ödeyeceklerini hesaplayabilirler.

Kimler Basit Usule Göre Vergilendirmeye Tabidir?

Basit usulde vergilendirmeye tabi olanlar;

 • Küçük esnaf ve işletmeler
 • Kendi iş yerinde çalışmakta olan ve yukarıda belirlenmiş olan meblağdaki gelire sahip olmayan kişiler
 • Gelir vergisine tabi olmayanlar

Olarak adlandırılmaktadır. Vergi ödemelerinde işletmelerin ticari kazançları dolayısı ile ödeyecekleri vergi sistemleri ikiye ayrılmıştır. Bu sistemler ‘basit usul’ ve ‘gerçek usul’ olarak adlandırılmaktadır. Gerçek usul ticari işletmenin gelirinin 120.000 TL ve yukarısında olmasını ifade etmektedir. Kollektif şirketler ve kooperatifler gerçek usulde vergilendirmeye tabi iken basit usulde vergilendirmeye tabi olan esnaflar çok daha düşük vergilendirme ödemektedir.

Basit Usulde Vergi Ödeyenlerin Avantajları Nelerdir?

Basit usul vergi ödemesi avantajları aşağıda şekilde belirtilmiş ve yukarıdaki şartları sağlayan kişiler bu avantajlarda faydalanabilmektedir.

 • KDV ve stopaj gibi vergi ödemelerinden muaf olunması
 • Yalnızca kendi ticari kazançları doğrultusunda vergi ödemesi yapmaları
 • Yıllık bazda muhasebe kaydı yaptırmak zorunda olmamaları

Olarak özetlenebilir. Basit usul şartları karşılayan işletmeler defter tutma mecburiyetine de sahip değildir. Herhangi bir amortisman hesaplamak durumunda olmadıkları içi muhasebe ve vergi uygulamaları konusunda kafaları genellikle rahattır. Bununla beraber, elbette basit usule tabi olmanın şartları arasında kendi iş yerinde aktif rol oynamak, kira bedelinin düşük olması ve yıllık kazancın da büyük çaptaki şirketlere kıyasla daha düşük olması bulunduğundan, ne kadar kazanç varsa o kadar vergi olacağı bilgisi unutulmamalıdır.

Basit Usul Ne Kadar Vergi Öder?

Basit usul vergileri mutlaka bir muhasebeci yolu ile hesaplanmaktadır. Ancak basit usulde matraha göre 500.000 TL’lik gelir vergi intikali yolu ile %10 oranında ödeme yapmaktadır. Bunun dışında il bazında kazancınız artıkça gelir ve gider dengeniz hesaplanarak vergi ödemesi yaparsınız. Kazancın artması halinde kişinin ödeyeceği vergide de artış yaşanır.

Basit Usulde Engelli Birey Ne Kadar Öder?

Basit usul engelli indirimi yıllık bazda 20.000 TL’yi bulabilmektedir. Engellilik indirimi hesaplaması da mutlaka muhasebe ve vergi uygulamaları bilen bir birey tarafından gerçekleşmekte ve kişinin engellilik derecesinde göre yapılacak indirim 5000-20.000 TL’yi bulabilmektedir. Elbette bu basit usul şartları sağlanan ve en yüksek dereceden geliri bulunan bir basit usul mükellefine göre hesaplanmıştır.

]}
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.