Sartlarineler.com

2021 Bağımsız Denetçi Olma Şartları Neler? (Maaşları, Sınavı)

2021 yılı bağımsız denetçi olma şartlarının neler olduğunu yazımızda sıraladık. Güncel bağımsız denetçi maaşları, sınav süreci hakkında bilgileri de içeriğimizde bulacaksınız. Bağımsız denetçi ve kamu denetçisi arasındaki farkları, bağımsız denetçi staj sürecini ve güncel koşulları inceleyebilirsiniz.

Bağımsız denetçi olmak için 2021 yılında birçok arama yapılmıştır. Bağımsız denetçiler bulundukları meslek gruplarında saygınlık kazanmaktadır. Bağımsız denetçi olan kişilerin sorumlulukları oldukça fazladır. Bağımsız denetçi kişiler yükümlü oldukları sorumluluklarını dürüst bir şekilde yapacağını temin etmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Paramedik Olma Şartları

BAĞIMSIZ DENETÇİ NEDİR?

Bağımsız denetçi hiçbir kuruma ve şahsa bağlı kalmadan ekonomi ve finans dalında denetim yapan kişilere bağımsız denetçi denir. Bağımsız denetçiler genellikle defter, kayıt ve belgeleri denetlemek için gelen kişilerin işlerini kimsenin çıkarı olmadan kanuna ve kurallara göre denetleyen kişilerdir. Herkes bağımsız denetçi olamaz bağımsız denetçi olabilmek için birkaç şart vardır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Hostes Olma Şartları Nelerdir?

BAĞIMSIZ DENETÇİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Bağımsız denetçi olmak için gerekli şartlar vardır. Şartlar 2’ye ayrılmıştır. Hem muhasebeci olup hem de bağımsız denetçi olacaklar ve meslek dışından bağımsız denetçi olacaklar için 2’ye ayrılmıştır.

Muhasebe mesleği içerisinden bağımsız denetçi olacaklar için istenen şartlar:

 • Yeminli mali müşavir olmak veya 15 yıl meslek içerisinde bulunmak,
 • 10 yıldan fazla mesleki tecrübeye sahip olan kişiler için 1 yıl bağımsız denetçi yanında staj yapmak ve 3 dersten sınava girme,
 • 10 yıldan az mesleki tecrübeye sahip kişiler için 2 yıl bağımsız denetçi yanında staj yapmak ve 3 dersten sınava girme şartı konulmuştur.

Muhasebe mesleği içerisinde yer almadan bağımsız denetçi olacaklar için istenen şartlar:

 • Üniversitelerin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi veya Hukuk Fakültesinden mezun olma,
 • İktisat, işletme, hukuk, ekonomi, finans gibi dallardan yüksek lisans yapmış olma
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma,
 • Stajını tamamlamış olma,
 • Mesleki unvanı olması.

Belirtilen şartların sonucunda istenen son şey sınav şartıdır. Sınavlarda başarılı olmaları halinde bağımsız denetçi olmaya aday olabilirler.

BAĞIMSIZ DENETÇİ VOLKAN YORULMAZ’IN VİDEOSUNU İZLEYEBİLİRSİNİZ:

2021 Bağımsız Denetçi Maaşları Ne Kadar?

Bağımsız denetçi maaşları günümüzde çok fazla değişiklik göstermektedir. Kendini geliştirmiş bir denetçi 10 bin TL – 15 bin TL  maaş alabilirken 3 bin TL – 4 bin TL  maaş da almaktadır. Bu değişim kişinin kendini geliştirmesine ve bilinirliğine göre değişkenlik göstermektedir. Bağımsız denetçiler günümüzde 3 bölüme ayrılmış olup iç, bağımsız ve kamu denetçisi olarak bölünmektedir.

Güncel meslek incelemelerini https://www.sartlarineler.com/kategori/personel-alimlari/sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Bayan Yunus Polis Olma Şartları Nelerdir?

KAMU DENETÇİSİ NEDİR?

Kamu denetçisi kamu tarafında çalışan denetçi gruplarıdır. Kamu denetçileri kamudaki işleyişi bilmekte ve bu konuda yetkin kişilerdir. Kamu denetçileri işleyişte oluşabilecek sıkıntıları ve uygunlukları denetleme işlerini yapmaktadır. Denetleme olarak tarafsız ve açıklanabilir bir şekilde yapmakla yükümlüdür. Bağımsız denetçi gruplarından biri olan kamu denetçileri hiçbir sorun oluşturmadan çıkar düşünmeden denetleme işlemlerini gerçekleştirecekleri daha mesleğe başlamadan kabul ederler. Bu yüzden tarafların her konuda güvenmesi sağlanır.

Bağımsız Denetçi Sınavı Nedir?

Bağımsız denetçi sınavına girecek kişilerin öncelikle belirlenen şart ve koşulların sağlanıp kabul edilmesi gerekmektedir. Bağımsız denetçi sınavına ilişkin sorulan konu başlıkları şunlardır:

 • Genel muhasebe, maliyet muhasebesi, yönetim muhasebesi,
 • Türkiye muhasebe standartları,
 • Finanslar durumların oluşması ile ilgili mevzuatlar,
 • Finansal yönetim,
 • Kurumsal yönetim,
 • Türkiye denetim standartları,
 • Mesleki kurallar,
 • Ticaret hukuku, borçlar hukuku, icra hukuku, medeni hukuk, idare hukuku konuları sorulmaktadır.

Belirtilen konu başlıkları 5 bölüm altında toplanmaktadır. Temel bölümler; Muhasebe, Muhasebe Standartları, Kurumsal Yönetim İlkerleri, Finansal Yönetim, Denetim ve Genel Hukuk Mevzuatıdır.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Özel Güvenlik Olma Şartları Nelerdir?

Bağımsız Denetçi Stajı Nasıl Yapılır?

Bağımsız denetçi stajı, bağımsız denetçi olacak kişiler için son basamaktır. Sınav başarı koşuluna kadar gelmiş ve sınavı başarı ile geçmiş olan kişilerin mesleki unvana sahip olup olmamasına göre staj süreleri değişkenlik göstermektedir.  Mesleki unvanı olan kişilerden 1 yıl, mesleki unvana sahip olmayan kişilerden 2 yıl staj süresi istenmektedir. Belirlenen sürelerde stajını tamamlayan kişilere bağımsız denetçi unvanı verilmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Savcı Olma Şartları

]}
Yorumlar