SGK

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?Hesaplaması, Şartları

Askerlik borçlanması ne kadar, askerlik yapacak kişinin yapacağı gün sayısını kapsar. Askerlik yapacak bireylerin her bir gün ödeyeceği miktar 69,02 TL’dir. Askerlik yapılacak gün sayısına göre 69,02 TL olan ücret her bir gün için eklenerek artış gösterir. Borçlanılan sürede ayın 28, 29, 30 ve 31 olan gün sayıları dikkate alınmaz. Ödenecek gün sayısı 30 ve yıl 360 gün olarak dikkate alınır. Askerlik borçlanması ücreti ise aylık, yıllık ve haftalık olarak şu kadardır:

 • Her bir gün için ödenecek tutar 69,02 TL’dir.
 • Haftalık ödenecek tutar 483,14 TL’dir.
 • Aylık ödenecek tutar 2070 TL’dir.
 • Yıllık ödenecek tutar 24.847 TL’dir.
 • 400 gün askerlik borçlanması yapacak kişinin ödeyeceği tutar 27 bin 608 TL’dir.
 • 500 gün askerlik borçlanması yapacak kişinin ödeyeceği tutar 37 bin 270 TL’dir.

İnceleyebilirsiniz: SGK Eksik Gün Nedenleri Ve Kodları

Askerlik Borç Hesaplaması Nasıl Yapılır? 

Askerlik borç hesaplaması başvurulan yılın brüt oranının yüzde 32’si alınarak hesaplanır. Yüzde 32’lik oran ise askerlik borçlanmasının en az ücretini kapsar. 2022 yılının brütünün yüzde 32’lik oranı hesaplandığında en düşük askerlik borçlanma ücreti 69.02 TL’dir. Gidilen gün, ay, yıl durumuna göre en düşük askerlik borç ücreti eklenerek ödeme durumu hesaplanır. Her yıl artan asgari ücret ile askerlik borçlanma ücreti paralel olarak artış gösterir. 

Askerlik Borçlanmasının Şartları Nelerdir? 

Askerlik borçlanma şartları, borç yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken durumlardan biridir. Verilen şartlara uyan kişiler sorun yaşamadan askerlik borçlanmasından faydalanır. Askerlik borçlanmasının şartları şunlardır:

 • Askerliğin er veya erbaş olarak yapılması gerekir.
 • Yedek subaylar, hazırlık okulundaki süreyi borçlanır.
 • Askerde olan kişilerin, askerlik yapılan süre boyunca sigortalarının ödenmemesi gerekir.
 • Askerlikten muaf olan ve sigortalı olan kimseler askerlik borçlanması yapamaz.
 • Emeklilik için gün sayısı yetmeyenler gün sayısını tamamlayabilmek için askerlik borçlanması yapabilir.

İnceleyebilirsiniz: SGK Provizyon Sorgulama Belgesi Nasıl Alınır? (E-Devlet SPAS)

Askerlik Borçlanmasının Başvurusunu Kimler Yapabilir? 

Askerlik borçlanma başvurusu yapacak kişiler şunlardır: 

 • Askerlikten muaf olmamış kişiler askerlik borçlanmasının başvurusunu yapabilir.
 • Er veya erbaş olarak askerliğini yapmış kişiler başvuru yapabilir.
 • Yedek subay okulunda görev yapanlar başvuru yapabilir.
 • Askerlik yapılan sürede sigortası yatmayan kişiler başvuru yapabilir.
 • Emeklilik için gün prim sayıları yetmeyen kişiler başvuru yapabilir.
 • Askerliğini yapmış ve yapılan askerliğin üzerinden bir yıl geçen kişiler başvuru yapabilir.

Askerlik Borçlanmasının Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Askerlik borçlanma başvurusu e-devlet üzerinden veya Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinden yapılır. E-devlet üzerinden yapılan başvuru için ilk olarak e-devlet şifrenizin olması gerekir. E-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT kuruluşundan şifre alarak T.C’niz ile sisteme giriş yapılır. E-devlet uygulamasından askerlik borçlanmasını arama kısmından bularak başvurunuz gerçekleşir. 

Askerlik borçlanması başvurusu için bir diğer yöntem ise Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesidir. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile girerek askerlik borçlanma başvurunuz kolaylıkla yapılır. Ayrıca www.Turkiye.gov.tr adresinden de başvurunuz yapılır. Başvuru esnasında bilgilerinizi isteyen form doldurulması istenir. Formu doldurduktan sonra başvuru işleminiz tamamlanır.

İnceleyebilirsiniz: SGK Evrak Kapandı Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Askerlik Borçlanması Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur? 

Askerlik borçlanmasının talep dilekçesi doldurulurken sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde vermeniz gerekir. Talep dilekçesi askerlik borçlanması yapacak kişiler için doldurulması gereken belgedir. İlk olarak adınız ve soyadınız dikkatli şekilde yazılır. Sizden istenilen kimlik kartınızda geçen T.C kimlik numaranız yazılır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan iseniz sicil numaranız da yazılması gerekir.

Talep dilekçesinde bulunan er, erbaş ve yedek okul subayı kısmında askerliğinizi hangi bölümde yaptığınız işaretlenir. İstenilen bilgiler doldurulduktan sonra dilekçeniz gönderilir. Gönderilen dilekçeniz onaylandıktan sonra size bilgilendirme gelerek askerlik borçlanması durumunuz başlamış olur. 

Askerlik Borçlanması Ödemesi Nereye Yapılır? 

Askerlik borçlanması ödemesi yapılırken ödenecek ücret Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. Yapılacak ödeme tutarı telefon bankacılığından Sosyal Güvenlik Kurumu borç ödeme seçeneğinden de yapılır. Yapılacak olan ödeme tutarı için banka belirtilmez. Herhangi bir bankanın telefon bankacılığından yapılabileceği gibi bankanın atmsinden de yapılır. 

Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir mi? 

Askerlik borçlanmasının taksitle ödenmesi durumu söz konusu değildir. Ödemelerde taksitlendirme yapılmaz ve başvurunuz kabul edildiği ay ödemeler tam olacak şekilde yapılır. Bazı istisna durumlarda taksitlendirme seçeneği mevcuttur. Taksitlendirmeye dahil edilecek durumlar şunlardır:

 • Askerliğini yapmış bireyler yüksekokul veya fakültede okuyorlar ise askerlik borçlanmasında kolaylık olması açısından 2 yıl taksitlendirme hakkı tanınır.
 • Yedek subay olarak seçilen kişilere 2 yıl olacak şekilde taksitlendirme olanağı sunulur.
 • Fakülte veya yüksekokuldan mezun olduktan sonra asker veya polis olarak hemen ataması yapılan kişilerde taksitlendirme yapılır.

Askerlik Borçlanmasında Ödenen Tutar Geri Alınır mı? 

Askerlik borçlanmasında ödenen tutarın geri alınması durumu yanlışlık ile yapıldıysa geri almanız mümkün olabilir. Askerlik borçlanması durumunuz kabul edildikten sonra ilk ödemeniz yapılır. İlk ödeme yapıldıktan sonra borçlanmayı iptal etmek isterseniz yapmış olduğunuz ödemelerin iadesi yapılmaz. 

İnceleyebilirsiniz: SGK Heyet Raporu Maaştan Kesilir Mi?

Askerlik Borçlanması Emekliliği Ne Kadar Etkiler? 

Askerlik borçlanmasının emekliliğe etkisi, askerliğini bitirmiş ve emeklilik gün prim sayısı yetmeyen kişiler için avantaj halini alır. Emeklilik gün prim sayısını tamamlayamayan kişiler askerlik borçlanması başvurusunda bulunur. Askerlik borçlanması sadece ödenmeyen primlerin gün sayılarını tamamlar. Tamamlanan gün ve prim sayıları bittikten sonra problem çıkmadan emekli olunur. 

Askerlik Borçlanması Emekliliğin Erken Olmasını Sağlar mı? 

Askerlik borçlanmasının emekliliğin erken olması durumunda etkili değildir. Askerlik borçlanması erken emekliliği sağlayamasa bile geç emekli olmanızı da engeller. Ödenmemiş primleriniz askerlik borçlanması ile ödenir. Ödenen askerlik borçları ile emekliliği gelen kişiler sorunsuz bir şekilde emekli olur. 

Askerlik Borçlanması Sigorta Girişini Geriye Çeker mi? 

Askerlik borçlanmasının sigorta girişini geriye çekmesi durumu mümkündür. Sigorta yapılmadan önce askerlik borçlanması yapıldı ise sigorta girişini geriye çeker. Sigorta yapılan sürenin öncesi yapılan askerlik borçlanması sigorta girişi kabul edilir. Böylece erken sigortaya başlanılmış olarak görülür. Bu durumda erkenden emeklilik yaş durumunu sağlar. Sigortanız yapıldıktan ve ara verildikten sonra yapılan askerlik borçlanmasında sigortanın geriye çekilmesi söz konusu değildir. 

Askerlik Borçlanması Maaşı Etkiler mi? 

Askerlik borçlanmasının maaşa etkisi  emekli olunan süre için oldukça etkilidir. Emekliliğin yanı sıra çalışılan süre içinde de askerlik borçlanmasının maaşa etkisi vardır. Maaşa etkisinin yanı sıra vergilerde 1.400 TL kadar indirimler sunulur. Bu durumda asgari ücretle çalışan bireylerin her ay maaşlarının 94 TL olarak artış göstermesi demektir. 

Askerlik Borçlanması Avantaj Sağlar mı? 

Askerlik borçlanmasının avantajı bir çok yönden fazladır. Askerlik borçlanması yapan bireyler için emekliliğin yanı sıra bir çok avantaja sahip olurlar. Askerlik borçlanması avantajları şunlardır: 

 • Sigorta yapılmadan önce yapılan askerlik borçlanması emekli yaşını erkene çeker.
 • Emeklilik gün ve prim sayısı yetmeyen kişiler askerlik borçlanması ile eksik günlerini ve primlerini tamamlayarak sıkıntısız emekli olur.
 • Çalışan kimseler askerlik borçlanması yaptı ise maaşlarına bir miktar eklemeler yapılır.

Çalışan kimseler askerlik borçlanması yaptıktan sonra vergilerden indirim kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu