Sartlarineler.com

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? (SINIFLARA GÖRE GÜNCEL)

2021 araç muayene ücreti ne kadar? Güncel araç muayene ücretlerini yazımızda hazırladık. Araç sınıflarına göre araç muayene ücreti değişmektedir. Araç muayene randevusu nasıl alınır, muayene sırasında nelere bakılır gibi detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Araç muayene ücreti ve diğer bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızda!

Araç muayene ücreti istasyonlarının hepsinde kredi kartı, banka kartı geçerli olup, nakit ödeme seçeneğini mevcuttur. Yalnız kredi kartı ve banka kartı ile işlem yaptırmak isteyenlerin kartlarından, hizmet sağlayan firmanın yasal mevzuata göre belirtmiş olduğu hizmet bedeli ödenmektedir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi gereğince, muayene süreci geçen araçtan, gecikmiş her ay için muayene ücretinin %5inden fazlası tahsil edilmektedir. Muayene sonu raporda ağır kusur bulunursa araç muayenesi onaylanmayacağı gibi rapor sonunda aracın emniyetsiz olduğu belirlenirse de yine muayene onaylanmayacaktır.

2021 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

2021 araç muayene ücreti, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşı, arazi taşıtı, römork ve yarı römork için, 372,88 TL’dir. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için, 503,86 TL’dir. Römorklu ve römorksuz traktör, motorsiklet ve motorlu bisiklet için muayene ücreti ise 189,98 TL olup bu fiyatlara KDV dahildir. Bu araçlar harici diğer araçların, hangi gruptan ücrete tabi oldukları Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca belirlenmektedir.

Sabit muayene istasyonunda araç muayenesi onaylanmayan araçlar tekrar muayeneleri, yine aynı istasyonda veya aynı ildeki başka sabit muayene istasyonlarında bir ay içinde ücretsiz olarak yapılabilir. Gezici muayene istasyonlarında araç muayeneleri onaylanmayan araçlar ise, yine aynı gezici muayene istasyonunda veya aynı ildeki sabit istasyonda bir ay içinde ücretsiz muayene yaptırabilir. Bir diğer muayene istasyonu olan gezici muayene istasyonunda veya gezici traktör muayene istasyonunda muayeneleri onaylanmamış olan traktör cinsi taşıtların, ücretsiz olarak bir ay içinde tekrar muayeneye girmeleri için aynı ildeki sabit araç muayene istasyonuna, gezici muayene istasyonlarına ya da gezici traktör muayene istasyonlarına gerekmektedir. Muayene tekrarı yapılmış olan araçlardan ya da bir ay içinde muayene tekrarına götürülmeyen araçlardan da muayene tam ücreti alınmaktadır.

Periyodik Araç Muayenesi Nedir?

Periyodik Araç Muayenesi Nedir

Periyodik taşıt muayenesi, trafikte bulunan motorlu veya motorsuz araçların teknik olarak yeterliliklerinin muayeneye sokulması, trafik ve yolcu güvenliğinin sağlanması açısından tespit edilmesidir. 2918 Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi sebebiyle, araç muayenesi zorunludur. Araç muayenesinde tek yetki ve görev TÜVTÜRK kuruluşundadır.

Periyodik Araç Muayenesi Neden Yaptırılmalıdır?

Periyodik Araç Muayenesi Neden Yaptırılmalıdır

Periyodik taşıt muayenesi düzenli olarak yaptırılmalı, araç eksikleri tamamlanarak trafiğe çıkılmalıdır. Hem kişinin araç içinde bulunan yolcuları için hem de diğer kişi ve canlı hayatının korunması ve güvenliği için araç muayenesi sağlanmalıdır. Ayrıca araç muayenesinden geçen araçların eksikleri giderilip, onarımları yapılmadan onay alamadıkları için araç ömrü uzar ve bütçe avantajı sağlanılır. Düzenli olarak muayene edilen araçlarda, araç kusurlarından kaynaklı olan trafik kazalarının önüne geçilmiş olup, trafikte can güvenliğinin artışı ve aracın ikinci el değerinin yükselmesi sağlanır. Periyodik araç muayenesinde aracın kontrolü yapılıp, test cihazları ile aracın durumu belirlenir. Eğer aracın ağır kusuru veya emniyetsiz durumu varsa tamir sonrası bir ay içinde tekrar muayeneye girilmesi sağlanmaktadır.

Araç Muayenesinde Hangi Yönetmeliklere Bakılmalıdır?

Araç Muayenesinde Hangi Yönetmeliklere Bakılmalıdır

Taşıt muayenesinde yönetmelik ve uygulamalar dikkate alınarak hareket edilmelidir. Bu yönetmelik ve uygulamalar şunlardır:

 • Araç Muayene İstasyonları Yönetmeliği (Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)
 • 2918 Sayılı Trafik Kanunu (Emniyet Genel Müdürlüğü)
 • Karayolları Trafik Yönetmeliği (Emniyet Genel Müdürlüğü)
 • Tip Onay Yönetmelikleri (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı)
 • AİTM Hakkında Yönetmelik (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı)

Araç Muayenesi Dönemleri Nelerdir?

Taşıt muayenesi dönemleri trafiğe çıkan her taşıt cinsi için farklılık gösterir. Özel ve resmi otomobillerin, her iki yılda bir ilk üç yaş ve sonrasında muayeneye girmeleri gerekmektedir. Özel ve resmi araçlar sınıfına M1G sınıfındaki özel ve resmi arazi araçları da girer. Lastik tekerlekli traktörler, üç yılda bir olmak üzere ilk üç yaş ve sonrasında muayeneye girmelidir. Bu sınıfa girmeyen araçlar ve taksi, kamyon, otobüs gibi ticari araçlar ise diğer motorlu araçlar sınıfında yer alıp, bu sınıf araçların ilk bir yaş ve sonrasında yılda bir kez muayeneye girmeleri gerekmektedir. L kategori motosiklet ve motorlu bisikletler iki veya üç tekerlekli araç sınıfına girmekte olup ilk üç yaş ve sonrasında iki yılda bir kez muayene girmeleri gereklidir. Otomobil, kamyonet, kamyon ve çekiciler gibi herhangi bir motorlu taşıt ile çekilen bütün römorklar ve yarı römorklar ise ilk bir yaş ve sonrasında yılda bir kez muayene edilmelidir.

Araç Muayene Etiketleri Nelerdir?

Araç Muayene Etiketleri Nelerdir

Taşıt muayene etiketleri bulunmaktadır. Bunlar 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 35. maddesi gereği çıkarılmış olan Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik gerekçesine göre gerçekleştirilir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesine göre çıkarılmış olan bu yönetmeliğin muayenesi onaylanmış araçların kaydı ve belirlenmesi amacı taşıyarak hazırlanmış 16. maddesine göre aracın belli bir tarihe kadar muayenesinin yapıldığını belirten muayene işaretinin, aracın seyir haldeyken çok iyi gözükecek bir yerde olması gerekir. Araç muayenesi onaylanmış araçların ön tarafta bulunan plakalarına muayene etiketi yapıştırılarak bu gerekçe sağlanmış olmaktadır.

Araç Muayene Etiketleri

 • 2022-1 Mor Etiket: Geçerlilik süreci 1 yıl, fiyat sınıfı 1 ve ücreti 503,86 TL’dir. Otobüs, kamyon, tanker kamyon, arazi taşıtı ve çekici için geç
 • 2022-2 Mor Etiket: Geçerlilik süreci 1 yıl, fiyat sınıfı 2 ve ücreti 372,88 TL’dir. Taksi, minibüs, ticari tescilli otomobil, panelvan, ambulans, özel amaçlı taşıtlar, kamyonet, römork, yarı römork ve itfaiye için geç
 • 2023-2 Turuncu Etiket: Geçerlilik süreci 2 yıl, fiyat sınıfı 2 ve ücreti 372,88 TL’dir. Özel ve resmi tescilli otomobil ve arazi taşıtı otomobiller için geç
 • 2023-3 Turuncu Etiket: Geçerlilik süreci 2 yıl, fiyat sınıfı 3 ve ücreti 189,98 TL’dir. Motosiklet ve motorlu bisikletler için geç
 • 2024-3 Yeşil Etiket: Geçerlilik süreci 2 yıl, fiyat sınıfı 3 ve ücreti 189,98 TL’dir. Traktörler için geç

2021 Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

2021 taşıt muayenesi  için gerekli belgeler vardır. Tüm araçlar için geçerli olan belgeler şunlardır:

 • Trafik Tescil Belgesi olan ruhsat; satış ve devirlerde ruhsat noter tarafından alınır ve yenisi düzenlenene kadar, noterin vermiş olduğu geçerlilik tarihi dolmamış “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge”
 • Trafik Sigortası; geçerli tarihi bulunan trafik sigortası
 • Vekalet Durumu; muayeneye getirilen araç, getiren kişiye ait değilse kişinin yanında vekalet ile beraber, nüfus cüzdanı, ehliyeti veya pasaportunun bulunması gereklidir.
 • LPG/CNG’li Araçlar; LPG/CNG tankının üstünde yer alan etiketteki bilgilerin tamamı okunur şekilde olmalı ve tank tadilatı sonrası “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile muayeneye gelinmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda, LPG/CNG’li araçlar, gaz deposu ömrüyle ilgili mevzuattaki belirtilen süreyi aşmışsa veya sıvı gaz sisteminde kusur varsa, muayene tekrarına Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gelmeleri zorunludur. Eğer taşıtın farklı bir ağır kusuru tespit edilmişse bu kusurun giderilmesi üzerine başka bir evrak olmaksızın muayene girilebilir. Üzerinde tamir veya tamir sonrası muayenesi yapılacak taşıtlar için ek belge olarak, yetkili mühendis tarafından çizilen tadilat projesi ve hesapları, tamir sonrası muayene onayı alındıktan sonra, tüm evraklar ile beraber Trafik Tescil Bürolarına gidilmeli, taşıt üstünde yapılan değişikliklerin bildirilmesi ve tescil kayıtlarına işletilmesi gerekmektedir. Tadilat sonrası sadece randevuyla hizmet veren istasyonlardan muayene randevusu alınması zorunludur.

2021 Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

2021 taşıt muayenesi öncesi, taşıtın muayene zamanı geldiğinde TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden online olarak veya TÜVTÜRK çağrı merkezini arayarak randevu oluşturulması gerekmektedir. Aracın muayenesi öncesinde araca ait trafik cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, yol borcu olup olmadığına bakılmalı. Eğer araç üzerinde borç varsa ilk önce borçlar kapatılmalı ondan sonra muayene istasyonuna gidilmelidir. Muayene öncesi mutlaka geçerli trafik sigortasının olması gerekmekte olup aracı muayeneye götürürken, araç ruhsatı ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı bir kimlikle başvurulması gerekmektedir. Her aracın asıl sahibinin araç muayeneye getirme zorunluluğu yoktur. Fakat 1 adet olmak koşuyla şirket aracı veya başkasına ait bir araç muayene götürebilir. Eğer kişi, 1 aracı muayeneye götürdükten sonra aynı ay içinde kendine ait olmayan başka bir aracı daha muayene ettirmeye götürmesi için vekalet alması gerekmektedir. Büyükşehir merkezlerindeki muayene istasyonlarından faydalanacak olan araçların tüm muayene süresi için en az iki saat zaman ayrılmalıdır. Egzoz Emisyon Ölçümü geçerli olmayan araçlar ağır kusurlu bulunacağından mutlaka geçerli Egzoz Emisyon Ölçümü yapılmadır. Tüm TÜVTÜRK istasyonlarından uluslararası standartlarda randevu almaya gerek olmadan Egzoz Emisyon hizmeti alınabilir.

Egzoz Emisyon Ölçümü için bilinmesi gerekenler; Egzoz sistemi üstünde yer alan delik veya çatlakların onarılıp, bağlantı kısımlarının sağlam olması, katalitik konvertörlü araçların ise konvertörlerinin sağlam olması gerekmektedir. Aracın yaşı, kullanılan yakıt cinsi ve durumuna göre çıkarması gereken egzoz gazı değerleri değişiklik gösterebilir. Araç egzoz gazının salımı değerleri, benzinli olan araçlarda hem rölantide hem de yüksek devirde çalışırken ayrı olarak ölçülmesi, dizel araçların tam gaz yapılarak ölçüm değerlerinin normal olması gerekmektedir. Ölçüm sonrasında değerler belirtilen sınır içindeyse aracın, Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm raporu tamamlanır. Eğer ölçüm sonrasında değerler olması gereken sınırlar içinde bulunmazsa, bu sorunun tamiri sonrası tekrar ölçüm muayenesi yapılmalıdır. Tekrar ölçüm muayenesi 30 gün içinde iki kez ücretsiz olarak yapılabilir.

Ayrıca, LPG ruhsata mutlaka işlenmiş olmalı, LPG tank ve regülatörlerinin marka, seri numaraları okunabilir olmalıdır. Eğer mevcut kayıtlı olmayan başka bir tank varsa ve bilgiler okunacak düzeyde değilse, yakıt sistemi montaj belgesi de istenmektedir. Araçta herhangi bir tadilat işlemi yapılacaksa ilk önce tadilat muayenesine başvuru yapılmalı ve gerekli tamir işlemleri yapıldıktan sonra araç ruhsatına işlenmiş olmalıdır. Muayene öncesi araçta bulunması gereken bazı ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar; ilk yardım çantası, üçgen reflektör, stepne, yangın söndürme cihazıdır.

2021 Araç Muayenesi Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Araç Muayenesi Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir

2021 taşıt muayene sırasında, öncelikle muayene istasyonuna gelindiğinde aracın trafiği aksatmayan şekilde, otoparkta gösterilen yere park edilmesi gerekir. Araç kabul işlemleri için, müşteri kabul alanına giderek plaka ve araç kilometre bilgisi girilerek TÜVTÜRK uygulaması üzerinden veya bilet makinesinden randevu için sıra alınması gerekir. Sıra geldiğinde ise müşteri kabul görevlisine evrakları kimlik ve aracın ruhsatı verilir. Araç vergi borcu, ödenmemiş trafik cezaları veya OGS borcu olmaması gerekirken geçerli bir Trafik Sigortası bulunmalıdır. Araç muayene ücreti ödendikten sonra aracın teslimi öncesi emniyet kemerleri görünür şekilde takılı bırakılmalıdır. Araç için gerekli olan tüm ekipmanlar görevlinin göreceği şekilde araç içine bırakılmalı ve araç içinde değerli eşya kalmamalıdır. Araç, ilgili kanal önünde Araç Muayene teknisyenine bırakılmalı ve muayene alanından çıkılmalıdır. Muayene işlemi yaklaşık 15 dakika sürmekte olup, araç istasyon kanal çıkışından alınmalıdır. Daha sonrasında Muayene Raporunu ve diğer evrakları teslim alıp, teknisyenin muayene sonuç raporu açıklaması dinlenir. Araç muayeneden geçemezse 1 ay içinde gerekli tamirler yaptırılır ve ilk muayene olunan istasyona veya aynı ildeki farklı sabit istasyonlara gidilerek muayene tekrarına girilir. Araç muayenesinde zorunlu olarak kontrol edilen noktalar şunlardır:

 • Taşıt Tanıtımı
 • Fren Sistemleri
 • Direksiyon ve Sistemi
 • Görüş Özellikleri
 • Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma Sistemleri
 • Dingiller, Lastikler, Süspanyon
 • Şasi ve Şasi Bağlantıları
 • Zorunlu Ekipmanlar
 • Gürültü Kirliliği, Gürültü Kirliliği Seviye Kontrolü
 • Yolcu Taşıyan Araçlar için ilave kontroller

2021 Araç Muayene Değerlendirilmesi Nasıl Olur?

2021 taşıt muayene değerlendirilmesi, araç muayeneden çıktıktan sonra verilen raporda dört ayrı sonuç olarak; kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu veya emniyetsiz olabilir. Bu sonuçlarda eğer araç, kusursuz ve hafif kusurlu olarak çıkmışsa muayene raporu bir sonraki muayene gününe kadar saklanır. 2021 araç muayene raporu ağır kusurlu veya emniyetsiz olarak muayeneden geçemediyse 1 ay içinde gerekli tamirlerin yapılması ve ilk muayene istasyonuna gidilerek ücretsiz muayeneye girilmelidir. Araç muayene tekrarına getirilmeden önce ağır kusurların ve emniyetsiz kusurlarının giderilmiş olması gerekmekte olup eğer aracın ağır kusur ve emniyetsiz kusuru devam ederse muayeneye tekrar sokulamaz ve muayene süreci en baştan başlanır. Tekrar muayene olacak araçlar için tekrar randevu alınmalı ve Muayene Tekrarı Raporuyla birlikte muayene istasyonuna gidilmelidir.

Kusursuz Raporu:

 • Aracın tekrar muayenesine gerek yoktur.
 • Aracın ön plakasına muayenenin geçerlilik süresinin belli olduğu etiket yapıştırılır.
 • Hologram, muayene raporuna yapıştırılır.
 • Muayene raporu detaylı verilir ve rapor bir sonraki muayene süresince saklanır.

Hafif Kusurlu Raporu:

 • Aracın tekrar muayenesine gerek yoktur.
 • Aracın ön plakasına muayenenin geçerlilik süresinin belirten etiket yapıştırılır.
 • Muayene raporu detaylı verilir ve bir sonraki muayene süresince saklanır.

Ağır Kusurlu Raporu:

 • Aracın eksikleri tamamlanıp tekrar muayeneye girmesi gerekmektedir.
 • Taşıtın muayene raporuna geçici kusurlu taşıt etiketi yapıştırılır.
 • Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçların tekrar muayeneleri, bir ay içinde ücretsiz olarak yapılabilir.
 • Muayene aynı istasyonda yapılabileceği gibi, aynı ildeki başka sabit muayene istasyonlarında da muayene yapılabilir.
 • Gezici istasyonlarda yapılmış olan muayenelerin tekrarında ise aracın tamiri sonrası yine aynı gezici istasyonlarda veya aynı ildeki sabit diğer istasyonlarda muayene yaptırılabilir.
 • Tekrar muayene olan araçların kusurları devam ediyorsa veya ücretsiz tekrar muayene süresi içinde getirilmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
 • Tekrar muayeneye bu rapor ile gelinmesi zorunludur.
 • Kusurların giderilmediği araçların muayene işlemleri tamamlanmış sayılmamaktadır.

Emniyetsiz Raporu:

 • Aracın emniyetsiz rapor durumu, en yakın Trafik Zabıtasına bildirilir.
 • Emniyetsiz olduğuna dair araç raporu verilir.
 • Emniyetsiz raporu alan araçların muayeneleri onaylanmaz.
 • Emniyetsiz raporu alan araçların tekrar muayeneleri, bir ay içinde ücretsiz olarak yapılabilir.
 • Tekrar muayene aynı istasyonda yapılabileceği gibi, aynı ildeki başka sabit muayene istasyonlarında da muayene yapılabilir.
 • Gezici istasyonlarda yapılmış olan muayenelerin tekrarında ise aracın tamiri sonrası yine aynı gezici istasyonlarda veya aynı ildeki sabit diğer istasyonlarda muayene yaptırılabilir.
 • Tekrar muayene olan araçların kusurları devam ediyorsa veya ücretsiz tekrar muayene süresi içinde getirilmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
 • Tekrar muayene için raporla birlikte müracaat edilmesi gerekmekte olup, eğer araçtaki kusurlar giderilmemişse muayene işlemleri tamamlanmış sayılmamaktadır.

Ayrıca, muayene tekrarı için verilen süre, tamir için verilen izin süresidir. Bu süre boyunca araçların trafiğe çıkmamaları gerekmektedir. Ağır kusur veya emniyetsiz raporu alan araçların, en kısa sürede araç kusurlarını gidermesi gerekmektedir. Ticari kayıt ve tescil edilen araçların ağır kusur veya emniyetsiz raporu sonucu varsa muayene raporlarına “Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz” ibaresi yazılmaktadır.

Araç Muayenesine Engel Teşkil Eden Durumlar Nelerdir?

Taşıt muayenesine mâni olan durumların tespiti sonunda muayene işlemleri gerçekleşmiş sayılmaz. Araç muayenesi için gerekli evraklarda eksik bulunmaması önemlidir. Muayene sırasında veya öncesinde tespit edilmiş olan tehlike oluşturacak yakıt veya gaz kaçağı olması durumunda, araç yüksekliğinin AİTM yönetmenliğince uygun olmaması ve aracın istasyon tavanına çarpma ihtimali olması durumu taşıt muayenesine mâni olan durumlardandır. Muayene istasyon otoparkında olup çalıştırılamayan araçlar, kısmen veya tamamen tehlikeli madde dolu araçlar (yakıt tankeri, vidanjör, tıbbi atık taşıma araçları gibi) ve muayene mevzuatına uygun olarak yapılmasına engel teşkil eden herhangi durum tespit edildiğinde araç muayeneleri tamamlanamaz.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Nedir?

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti Nedir

Yola elverişlilik muayene bakımı, Avrupa Ülkeleri’ne yük taşımakta olan kamyon, çekici ve römork gibi taşıtlara verilen hizmettir. Yola elverişlilik bakım hizmeti, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü bakımından yetki verilmiş 19 ilde yer alan 30 TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonunda gerçekleştirilmektedir. Yola elverişlilik muayene hizmeti 1 yıl geçerlilik süresine sahip olup, muayene sonucu onaylanan araçlar, Yola Elverişlilik belgesi alabilirler.

Zorunlu Araç Muayenesi Nedir?

Zorunlu taşıt muayenesi, tadilat gerektiren araçların muayenesine engel durum oluştuğunda, bu kusurların tamirini yaptırdığı halde tescil kuruluşuna bildirilmeyenler, zamanında muayenesi yaptırılmayan araçlar ya da trafik denetlemesi birimleri tarafından trafikte seyir halinin uygun olmadığı durumları tespit edilen araçlar, zorunlu olarak muayeneye sevk edilirler. Eğer aracın muayene süresi geçmemişse ve zorunlu muayene ile sevk edilmişse muayene süresi bitmiş kabul edilir ve öncelik verilerek muayeneleri tamamlanır. Periyodik araç muayeneleri için geçerli olan gerekli belge ve ücretler, zorunlu muayene içinde geçerli olmaktadır.

Tespit Muayenesi Hangi Uygulamalar İçin Geçerlidir?

Tespit muayenesi için geçerli bir muayenesi bulunan araçlarda ücretsiz olarak yapılan bir uygulama olup şu uygulamalar kapsamında geçerlidir:

 • Taşıt üzerine logo işletilmesi
 • Taşıt üzerinde bulunan logonun söktürülmesi
 • Şasi numarasının tespiti
 • Motor numarasının tespiti
 • Servis taşıtlarına kuşak takılması
 • Servis taşıtlarından kuşak sökülmesi
 • Taksimetre takılması
 • Özel otomobilin ticariye dönüştürülmesi
 • Ticari taksinin özel otomobile dönüştürülmesi

Bu işlemi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı belirlemiş olup, işlem için hiçbir ücret talep edilmemekle beraber, elektronik tespit belgesi düzenlenmektedir. Aynı zamanda renk değişimi olan taşıtların Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünü yenilemesi ve tekrar muayenesi gereklidir.

Araç Tadilat Sonrasında Muayene Nasıl Yapılır?

Taşıt tadilat sonrasında muayene işlemi, fabrikadan çıkan araçlar için veya hizmet sürecinde üzerinde yapılmış olan ya da yapılacak olan, taşıtın niteliğini değiştiren üstyapı ve benzeri işlemlerin yapıldığı muayenedir. Taşıtın üstünde yapılmış olan tamir ve tadilatın projeye uygun olup olmadığının tespit edilmesine Tadilat Sonrası Muayene denilmektedir ve bütün TÜVTÜRK istasyonlarından bu hizmet alınabilmektedir. Araçlarda izin verilen tadilatlar; AİTM (Araçların İmal, Tadil ve Montajı) Yönetmenliğinde EK-IV’ünde belirtilmiştir.

Araç Tadilat Onayı Nasıl Yapılır?

Taşıt tadilat onayı ve taşıtta yapılmış olan tadilatlar taşıt tescil belgesine şu şekilde işletilir:

 • Tadilatın yetkili mühendisler tarafından projelendirilip, onaylayarak yaptırılması gerekmektedir.
 • Mühendislerin yapmış oldukları onaylı projeye göre aracın tadilatı yapılmalıdır.
 • 01.2018 proje tarihi ve sonrası yapılan tüm tadilat işlemleri için egzoz muayenesi tarihi geçerli sürede olsa dahi projenin tarihinden sonra yapılmış geçerli bir egzoz emisyon muayenesi şarttır.
 • LPN/CNG tadilatlarında, sistemin montajını yapmış olan firma tarafından düzenlenen Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ve muayenesi için gerekli olan diğer evrakları (ruhsat, vergi borcu sorgusu, zorunlu trafik sigortası) ile birlikte TÜVTÜRK muayene istasyonlarında bulunmaları gerekmektedir.
 • Tadilat sonrası muayene ile beraber periyodik muayenede yapıldığı için, bu muayenede sadece proje ile araç uyumluluğu kontrol edilmez, taşıtın tam muayenesi yapılmış olur. Ağır kusurlu ve emniyetsiz derecesinde olmayan ya da bu kusurları giderilmiş olan araçların muayenesi onaylanıp, tamamlanır.
 • LPG/CNG tankının üstündeki bilgi etiketinin bilgileri kolay gözlemlenecek şekilde olması gerekmektedir.
 • LPG/CNG tadilatı bitiminde yapılan tadilat muayenesinde “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” zorunlu bir belgedir.

Ayrıca tadilat muayenesi sonrasında onaylanan araçların sahipleri, gerekli belgelerle beraber notere gidip, aracın üstünde yapılan tüm değişikliği bildirmeleri ve tescil kayıtlarına işletmeleri gerekmektedir.

Gezici İstasyon Programı Nasıl Kullanılır?

Gezici istasyon uygulaması, TÜVTÜRK internet sitesi aracığıyla programa ulaşım sağlanabilir. Bu program sayfası açıldığında şehir ve tarih seçimi yapılıp sorgulama sağlanır. Seçilen tarihin içinde bulunduğu haftanın programı görüntülenebilir. 60 ilde var olan gezici istasyonlar sadece randevulu sistem ile çalışmaktadır. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmayan taşıtlar ağır kusurlu raporlanır ve muayeneden geçemezler. Egzoz Gazı Emisyonu Ölçümü ve traktör muayeneleri bütün sabit muayene istasyonlarından ve yetkili olan gezici istasyonlardan yaptırılabilir.

Özel Otoyol Ve Köprüler İçin HGS/OGS Borcu Nasıl Sorgulanır?

Özel otoyol ve köprüler için HGS/OGS yükümlülükleri, TÜVTÜRK internet sitesinden yönlendirilerek sorgulanabilmektedir. Borcu bulunan araçlar 2021 araç muayene istasyonlarından onay alamadığı için bu borçların ödenmesi gerekmektedir. Bunun için, Özel otoyol ve köprüler için HGS/OGS borç kontrolleri kısmına gidilir. Bu kısımda bulunan;

 • Avrupa Otoyolu butonu ile sisteme giriş yapıldıktan sonra açılan sayfada bulunan ihlalli geçiş sorgulama ve ödeme sayfasına girilir. Burada yer alan araç plakası ile sorgulama, kimlik numarası ile sorgulama, vergi kimlik numarası ile sorgulama ve İGB numarası ile sorgulama seçeneklerinden biri seçilip güvenlik kodu girildikten sonra ihlalli geçiş borcu sorgulanabilmektedir.
 • Anadolu Otoyolu butonu ile sisteme giriş yapıldıktan sonra açılan sayfada yer alan ihlalli geçiş sorgulama ve ödeme sayfasına girilir. Yine açılan pencereden araç plakası ile sorgulama, kimlik numarası ile sorgulama, vergi numarası ile sorgulama ve İGB numarası ile sorgulama seçeneklerinden bir tanesi seçildikten sonra güvenlik kodu girilir ve ihalli geçiş borcu sorgulanarak öğrenilmektedir.
 • Yavuz Sultan Selim Köprüsü İca butonu ile sistem girişi yapılmaktadır. Açılan sayfada araç plakası ile sorgulama, kimlik numarası ile sorgulama, vergi kimlik numarası ile sorgulama ve icra dosya numarası ile ihlalli geçişler sorgulanabilmektedir.
 • İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu butonu ile sistem girişi yapılmaktadır. Açılan sayfada plaka numarası ile, vergi numarası ile, kimlik numarası ile ve İGB numarası girilip, doğrulama kodunun yazımı ile ihlalli geçişler sorgulanabilmektedir.
 • Ankara-Niğde Otoyolu butonu ile sistem girişi yapılmaktadır. Açılan sayfada plaka numarası, vergi numarası, kimlik numarası ve İGB numarası yazılıp, doğrulama kodunun yazılmasıyla ihlalli geçiş borcu sorgulanmaktadır.
 • Kuzey Ege Otoyolu butonu ile sistem girişi yapılmaktadır. Açılan sayfaya araç plaka numara, vergi numarası, kimlik numarası ve İGB numarası yazılıp, güvenlik kodunun yazılması sonucu ihlalli geçiş borçları sorgulanabilmektedir.
Sıkça Sorulan Sorular

2021 araç muayene ücreti, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşı, arazi taşıtı, römork ve yarı römork için, 372,88 TL'dir. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için, 503,86 TL'dir.

Periyodik taşıt muayenesi, trafikte bulunan motorlu veya motorsuz araçların teknik olarak yeterliliklerinin muayeneye sokulması, trafik ve yolcu güvenliğinin sağlanması açısından tespit edilmesidir. 2918 Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi sebebiyle, araç muayenesi zorunludur. Araç muayenesinde tek yetki ve görev TÜVTÜRK kuruluşundadır.

Taşıt muayenesi dönemleri trafiğe çıkan her taşıt cinsi için farklılık gösterir. Özel ve resmi otomobillerin, her iki yılda bir ilk üç yaş ve sonrasında muayeneye girmeleri gerekmektedir. Özel ve resmi araçlar sınıfına M1G sınıfındaki özel ve resmi arazi araçları da girer. Lastik tekerlekli traktörler, üç yılda bir olmak üzere ilk üç yaş ve sonrasında muayeneye girmelidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.